Strona główna serwisu
Już wiadomo, z czego Breivik zrobił bomby

Już wiadomo, z czego Breivik zrobił bomby

Zatrzymany w związku z piątkowym wybuchem w dzielnicy rządowej w Oslo oraz strzelaniną na wyspie Utoya, 32-letni Norweg Anders Behring Breivik, kupił w maju sześć ton nawozu - poinformowała firma dostarczająca rolnicze środki produkcji.
Jak pisze agencja Reutera, do produkcji materiałów wybuchowych wykorzystanych w piątkowych atakach został użyty pewien rodzaj nawozu.

Według dostawcy Felleskjoepet Agri, Anders Behring Breivik złożył zamówienie przez swoją firmę.

Nawóz "dostarczono mu 4 maja" - powiedziała rzeczniczka firmy, Oddny Estenstad. Nie poinformowała, o jaki dokładnie nawóz chodziło. Dodała, że do nabywcy trafiło sześć ton tego materiału. - Jest to małe, zwykłe zamówienie jak na rolnika - mówiła.


O tym, że zatrzymany mógł mieć dostęp do materiałów wybuchowych jako rolnik, pisał w sobotę norweski dziennik "Verdens Gang".

Według norweskiej gazety Breivik miał zarejestrowaną firmę, której celem była uprawa warzyw. Jako rolnik Norweg mógł mieć dostęp do większej ilości nawozów. Nawóz azotowy był składnikiem materiału wybuchowego, jakim posłużono się podczas ataku terrorystycznego w Oklahoma City w 1995 roku.

"VG" podał, że mężczyzna aresztowany po strzelaninie na wyspie Utoya miał zarejestrowaną broń: pistolet, strzelbę oraz karabin maszynowy. Należał do klubu strzeleckiego. Odbył też służbę wojskową.


Jak podała "VG" Anders Behring Breivik na portalach społecznościowych prezentował skrajnie prawicowe poglądy, sprzeciwiał się polityce wielokulturowej Norwegii. Określał siebie, jako konserwatystę i chrześcijanina. Mężczyzna jest miłośnikiem gry komputerowej World of Warcraft.

W piątkowym wybuchu w dzielnicy rządowej w Oslo oraz w strzelaninie na wyspie Utoya, gdzie odbywał się młodzieżowy obóz przybudówki partii premiera Norwegii, zginęło 91 osób.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (118)
Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
39
metro66 2011-07-23 (15:14) 15 godzin i 36 minut temu

A w Polsce terrorysta ,sprawca masakry w 1956 w Poznaniu , masakry na Wybrzeżu w 1970 , masakry w 1981 roku wciąż na wolności - skrajny lewak ,kolaborant z władzami okupacyjnymi ZSRR,głównodowodzący zbrojną organizacją przestępczą, wciąż na wolności . Socjaldemokraci polscy jeszcze chcą mu pomnik stawiać i twierdzą ,że uratował Polskę. Może ten Norweg też chciał uratować ojczyznę przed większym złem? Co nie panie Kalisz , Iwiński , Ikonowicz?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 7

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
30
~e.o. 2011-07-23 (14:58) 15 godzin i 52 minut temu

Obóz socjalistyczny dla 14latków? To jakaś faszystowska ideologia?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
18
~Mcseem 2011-07-23 (14:08) 16 godzin i 42 minut temu

nie "jakiś" nawóz tylko saletra amonowa

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 7