Strona główna serwisu
John Kerry: Chiny zgadzają się na mocną rezolucję RB ONZ w sprawie Korei Płn.

John Kerry: Chiny zgadzają się na mocną rezolucję RB ONZ w sprawie Korei Płn.

• Kerry oświadczył, że Chiny zgodziły się na rezolucję RB ONZ potępiającą Koreę Płn., ale nie na sakcje
• Szefowie dyplomacji USA i Chin odbyli w Pekinie czterogodzinne spotkanie
• 6 stycznia Korea Płn. przeprowadziła test z bronią atomową
John Kerry spotkał się z chińskim ministrem spraw zagranicznych Wangiem Yi w Pekinie John Kerry spotkał się z chińskim ministrem spraw zagranicznych Wangiem Yi w Pekinie ()
Amerykański sekretarz stanu John Kerry powiedział, że porozumiał się z chińskim ministrem spraw zagranicznych Wangiem Yi co do konieczności osiągnięcia konsensusu w sprawie "mocnej" rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiającej Koreę Północną.

Według agencji Associated Press szefowie dyplomacji USA i Chin odbyli tego dnia w Pekinie ponad czterogodzinne spotkanie.

Podczas konferencji prasowej po spotkaniu z Wangiem Kerry argumentował, że RB ONZ musi zareagować na ostatni test z bronią atomową, jaki 6 stycznia przeprowadziła Korea Północna.


Sekretarz stanu USA zwrócił jednocześnie uwagę, że wymiana handlowa między Chinami a Koreą Północną może stać się przedmiotem sankcji nałożonych przez ONZ. Kerry podkreślił, że ewentualne sankcje nie będą uderzać w mieszkańców Korei Płn. Kerry przypomniał, że nałożenie restrykcji na Iran zmusiło władze w Teheranie do rozpoczęcia rozmów ze społecznością międzynarodową i dlatego podobna sytuacja może mieć miejsce w przypadku komunistycznego reżimu w Pjongjangu.

- Zdecydowanie dotkliwsze sankcje nałożyliśmy na Iran, który nie dysponował bronią atomową, niż na Koreę Północną, która ma taki arsenał - tłumaczył Kerry.

Po spotkaniu z Kerrym Wang podkreślił, że Chiny zgadzają się na rezolucję w sprawie Korei Płn. jednak nie godzą się na nałożenie na ten kraj sankcji. - Sankcje nie są rozwiązaniem samym w sobie - mówił Wang zwracając uwagę, że nowa rezolucja nie może prowadzić do dalszego wzrostu napięcia na Półwyspie Koreańskim.


Associated Press zwracała wcześniej uwagę, że w ostatnim czasie Pekin zdradzał oznaki zniecierpliwienia polityką Pjongjangu. Jednak Chiny nadal uznawane są za głównego sojusznika Korei Płn. Według AP Pekin obawia się konsekwencji załamania się reżimu w Pjongjangu, co doprowadziłoby do fali północnokoreańskich migrantów uciekających do Chin.

PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (7)
Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
21
~londonier 2016-01-27 (11:50) 19 godzin i 3 minuty temu

czyli nic nie zalatwil a tytul sugeruje sukces... biedne to polskie dziennikarstwo

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
23
~Polak 2016-01-27 (11:45) 19 godzin i 8 minut temu

jestem ciekawy kiedy jakieś państwa potępią działania jankesów.Bo jak do tej pory to tylko o ni potępiają inne państwa i wprowadzają sankcję gospodarcze jak nie idzie po ich myśli.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
17
~antek bez majtek 2016-01-27 (12:12) 18 godzin i 41 minut temu

korei polnocnej sankcje nie chca nalozyc ale polsce bezbronnej z mila checia

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1