Strona główna serwisu
Japonia zwiększa liczbę myśliwców F-​15 w pobliżu wysp Senkaku

Japonia zwiększa liczbę myśliwców F-​15 w pobliżu wysp Senkaku

• Japonia podwoiła liczbę myśliwców F-15 stacjonujących na wyspie Okinawa
• Wyspy Senkaku są przedmiotem spory między Japonią a Chinami
Japoński myśliwiec F-15 Japoński myśliwiec F-15 ()
Japonia podwoiła liczbę myśliwców F-15 stacjonujących na wyspie Okinawa na południu kraju, w pobliżu wysp Senkaku, o które toczy się spór z Chinami - ogłosiło japońskie ministerstwo obrony.

Obecnie japońskie siły mają do dyspozycji ok. 40 takich maszyn w bazie w mieście Naha w prefekturze Okinawa.

Japonia toczy spór z Chinami o grupę niezamieszkanych wysp na Morzu Wschodniochińskim, które noszą japońską nazwę Senkaku i chińską Diaoyu. Chiny uznają archipelag za część własnego terytorium, ale wyspy są administrowane przez Japonię. Prawa do nich rości sobie także Tajwan.


Co jakiś czas Chiny wysyłają w rejon spornego archipelagu swe okręty, głównie straży przybrzeżnej, a także samoloty, by zaznaczyć swe roszczenia do Senkaku i sprawdzać, jak na takie kroki reaguje Tokio.

- Jest to linia frontu naszej obrony narodowej - powiedział japoński wiceminister obrony Kenji Wakamiya, cytowany przez agencję Jiji. Wypowiadał się w Naha podczas niedzielnej uroczystości z okazji utworzenia nowej jednostki dysponującej F-15.

Stosunki na linii Tokio-Pekin pogorszyły się we wrześniu 2012 roku, gdy Japonia kupiła od prywatnego właściciela trzy z pięciu wysepek. Rozzłościło to Chiny i wywołało falę antyjapońskich protestów w kraju.


Jednak od tego czasu dwie największe azjatyckie gospodarki podjęły kroki, by poprawić swe relacje.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (1)
Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
1
~szach 2016-02-08 (13:32) 15 godzin i 19 minut temu

No i pieknie interes sie kreci na destabilizacjach, kreowaniu sztucznych konfliktow i manipulacj. Najbiedniejsi przez to gina inni dla nich zabijaja...tak czy inaczej z obu stron kasa leci do jednej kieszeni.

odpowiedz

zgłoś do moderacji