Strona główna serwisu

PAP

Jak pokonać bezsenność starszych osób?
Jak pokonać bezsenność starszych osób?

PAP

Jak pokonać bezsenność starszych osób?

W pokonaniu bezsenności starszych osób może pomóc późniejsze kładzenie się spać. Jak pisze dziennik "Daily Telegraph", do wniosku takiego doszli po przeprowadzeniu badań naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu Surrey. Opóźniając podróż w królestwo Morfeusza cierpiące ma bezsenność starsze osoby mogą poważnie zwiększyć swoje szanse zaśnięcia szybciej i mocniej.
Naukowcy stwierdzili, że dla późniejszego kończenia swojego dnia osoby powyżej 60. roku życia mają kilka powodów. Z jednej strony, potrzebny jest im sen średnio prawie o godzinę krótszy, niż ludziom w wieku około 20 lat, a z drugiej - zmęczenie w ciągu dnia jest u nich mniejsze, niż u młodzieży.

Dane uzyskane w trakcie badania z udziałem 110 ochotników w różnym wieku wskazują, że z 8 godzin spędzonych w łóżku, osoby w wieku od 20 do 30 lat znajdują się w stanie snu średnio 7 godzin 14 minut, po czterdziestce długość snu spada do 6 godzin 50 minut, zaś po 65. roku życia,do 6 godzin 30 minut. Przy tym wraz z wiekiem zwiększa się prawdopodobieństwo nagłego przebudzenia się w nocy - napisali naukowcy w raporcie opublikowanym w piśmie "Sleep". Jednocześnie, mimo dość krótkiego nocnego odpoczynku i niekiedy dość częstego budzenia się, starsze osoby, w porównaniu z 20-letnimi, w znacznie mniejszym stopniu odczuwają senność w ciągu dnia.

Badanie - zaznaczają jego autorzy - pozwoliło na określenie metodologii walki z bezsennością, jednakże przyczyny tego dlaczego ludziom w procesie starzenia się potrzeba mniej czasu na sen, niż w młodości, nadal pozostają zagadką.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (2)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Pan Sułek 2010-02-07 (04:58) 7 godzin i 10 minut temu

Najlepiej ich po prostu uśpić.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
kama75 2010-02-05 (10:18) 1 godzinę i 50 minut temu

może Nobla za to odkrycie dostaną!

odpowiedz

zgłoś do moderacji