Strona główna serwisu
Magdalena Nałęcz

oprac.Magdalena Nałęcz

Finlandia zalegalizowała małżeństwa jednopłciowe

Finlandia zalegalizowała małżeństwa jednopłciowe

Małżeństwa jednopłciowe w Finlandii będą legalne. Fińscy deputowani odrzucili ostatnią próbę zablokowania przepisów, którą podjęła konserwatywna partia Finowie.
Parada Równości w Warszawie w 2016 r. Parada Równości w Warszawie w 2016 r. ()
Nowe prawo zrównuje małżeństwa jednopłciowe z małżeństwami heteroseksualnymi; będą one mieć prawo do adoptowania dzieci i noszenia wspólnego nazwiska.

Przeciwko wprowadzeniu tego prawa protestowała konserwatywna partia Finowie, która weszła do rządu w 2015 roku. Jej deputowani, którzy twierdzą, że bronią "prawdziwych małżeństw" między mężczyzną a kobietą, zebrali ponad 50 tys. podpisów wymaganych do tego, by parlament debatował nad sprawą.

W piątek za odrzuceniem propozycji cofnięcia ustawy było 120 deputowanych, a 48 - przeciw. W związku z tym nowe przepisy rozpoczną obowiązywać za dwa tygodnie, zgodnie z planem.


We wtorek parlamentarna komisja prawna wypowiedziała się przeciwko cofnięciu przepisów, ale najbardziej prawicowi posłowie, czyli przedstawiciele chadecji i partii Finowie, nalegali na to, aby w tej sprawie wypowiedział się cały parlament.

Zwolennicy małżeństw jednopłciowych oskarżyli ich o próbę schlebiania konserwatywnemu elektoratowi przed kwietniowymi wyborami samorządowymi i o marnowanie czasu parlamentu.

Finlandia, która od 2002 r. umożliwia rejestrację związków partnerskich, była ostatnim krajem nordyckim, który nie zezwalał na małżeństwa jednopłciowe.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (66)
Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
22
lewhoo 2017-02-17 (16:35) 15 godzin i 44 minut temu

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
20
~tom 2017-02-17 (17:11) 15 godzin i 8 minut temu

No to do boju obroncy rodziny, pokazcie swoje katolickie miłosierdzie i opluwajcie wszystko co nie jest po waszej zacofanej myśli.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
20
~matt 2017-02-17 (16:34) 15 godzin i 45 minut temu

i super ! jak rownosx to rownosc ! jak ktos ma problemu to przypomne ze nie tak dawno temu kobiety lub ososby czarnoskore tez nie mialy praw na rowno z bialyymi mezczyznami !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1