więcej

Egzekucja skazańca, który domagał się, by go stracono.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  dodane 2013-01-17 (18:55) 2 lata 8 dni 10 godzin i 27 minut temu
drukuj


Krzesło elektryczne stosowane w stanie Virginia
Krzesło elektryczne stosowane w stanie Virginia opinie
W więzieniu w Jarratt w stanie Virginia stracono w czwartek nad ranem czasu polskiego 42-letniego Roberta Gleasona, kilkakrotnego mordercę, który domagał się własnej egzekucji.

Gleason odsiadywał karę dożywotniego więzienia za zabójstwo w 2007 r. W dwa lata później udusił współwięźnia ze swojej celi. Zapowiedział następnie, że będzie zabijał znowu, jeżeli nie zostanie skazany na karę śmierci i stracony.

Kiedy władze nie spełniły jego życzenia, zamordował drugiego współwięźnia i ostrzegł, że na tym się nie skończy. Został wtedy skazany na najwyższy wymiar kary, umieszczony w celi śmierci i w czwartek nad ranem zginął na krześle elektrycznym.

W stanie Virginia skazańcy mogą wybierać rodzaj egzekucji: przez zastrzyk albo na krześle elektrycznym.

Podobnie jest w wielu innych stanach, w których stosuje się jeszcze karę śmierci. Od 1976 r., kiedy przywrócono w USA tę karę - po jej przejściowym zniesieniu przez Sąd Najwyższy - na 1320 osób straconych tylko 157 wybrało śmierć na krześle elektrycznym.

Adwokat Gleasona, który próbował blokować jego egzekucję, argumentował, że jest on mężczyzną chorym umysłowo. Jako dowód podawał jego depresję i liczne próby samobójcze.

Eksperci orzekli jednak, że Gleason jest poczytalny i rozróżnia dobro od zła. Stanowy Sąd Najwyższy i gubernator Virginii odrzucili wnioski o jego ułaskawienie.

Sam Gleason nie chciał ułaskawienia i zwalczał starania swych adwokatów. W więzieniu udzielił kilku wywiadów, w których mówił, że zabił więcej ludzi, ale nie podał żadnych szczegółów na ten temat. Podkreślał też, że "zabijał tylko przestępców".

W jednym z wywiadów dla agencji AP powiedział, że domagał się kary śmierci, aby dotrzymać obietnicy danej "ukochanej osobie", że więcej nie będzie zabijał. Kara ta miała być ostrzeżeniem dla jego dwóch synów, aby nie poszli w jego ślady.

(bart, jpo)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 633 93.78%
nie 42 6.22%

Przeczytaj też

W Chicago najwięcej zabójstw od 2008 roku

dodane 2012-12-30 (19:40) 2 lata 26 dni 9 godzin i 42 minuty temu

W Teksasie od początku roku wykonano 11 egzekucji

dodane 2012-10-25 (04:02) 2 lata 3 miesiące 1 dzień 1 godzinę i 20 minut temu

Zabił czworo dzieci, w Missisipi wykonano egzekucję

dodane 2012-06-06 (15:30) 2 lata 7 miesięcy 19 dni 13 godzin i 52 minuty temu

W innych serwisach


Opinie (347)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

581
56
~LOLO 2013-01-17 (19:15) 2 lata 8 dni 10 godzin i 7 minut temu

PROSZE O EGZEKUCJE 416 CZLONKOW PEWNEGO RZADU

odpowiedz

pokaż 18 ukrytych odpowiedzi

210
108
~se 2013-01-17 (19:44) 2 lata 8 dni 9 godzin i 38 minut temu

to mi się podoba ! Każdy więzień za kradzież, gwałt, morderstwo czy wandalizm powinien zostać stracony. Kara smierci zapobiega: traceniem kasy na takie scierwa, nie rozprzestrzenia genów na nastepne pokolenia oraz daje normalnym obywatelom poczucie bezpieczeństwa. POPIERAM POPIERAM POPIERAM ! AAA każdy kibol w kominiarce lub siejący zament na stadionie --->kara śmierci i to w ten sam dzień ! likwidować takie ognoiwa.. 250 lat i będzie spokój jak tra lalalalalA

odpowiedz

pokaż 25 ukrytych odpowiedzi

77
6
~zenek 2013-01-17 (21:42) 2 lata 8 dni 7 godzin i 40 minut temu

to dobry człowiek był, tylko miał taką wade że zabijał.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

85
17
~Leon 2013-01-17 (19:40) 2 lata 8 dni 9 godzin i 42 minuty temu

Amerykanie to idioci. Gdyby faceta zostawili w spokoju, skasowałby w krótkim czasie wielu więźniów i nie trzeba by ich karmić. A w takim więzieniu to i tak każdemu czapa się należała!

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

47
6
~m jak mord 2013-01-17 (20:09) 2 lata 8 dni 9 godzin i 13 minut temu

powinno sie zabijac i w Polsce takich typow!!! bezwzgledna kara smierci bo podatnicy oplacaja mordercow! a jak ktos to zrobi po raz... drugi to na pewno zrobi to po raz kolejny!!! smierc za smierc. otworzcie oczy!!!

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

49
8
~??? 2013-01-17 (19:28) 2 lata 8 dni 9 godzin i 54 minuty temu

"w czwartek nad ranem czasu polskiego"- co za pajac pisze te artykuły.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

38
3
~JedenPolityk 2013-01-17 (20:36) 2 lata 8 dni 8 godzin i 46 minut temu

Jednego polityka polskiego skazać za to co zrobił (korupcja) a reszta się sesssra w swoje galoty i zacznie uczciwie pracować . A co może nie ???? To się opłaca !!!!! Jak w reklamie , nieprawdaż ?????

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

38
5
~wm 2013-01-17 (23:14) 2 lata 8 dni 6 godzin i 8 minut temu

i u nas powinno być tak samo- łeb za łeb!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

35
3
~hh 2013-01-17 (20:10) 2 lata 8 dni 9 godzin i 12 minut temu

szkoda, mógł jeszcze pożyć i skasować kilku złoczyńców, a dopiero potem sam iść na krzesło

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

32
1
~tomii 2013-01-17 (19:35) 2 lata 8 dni 9 godzin i 47 minut temu

jak zabijał przestepców to ja bym go wypuscił

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

33
3
~gb 2013-01-18 (03:43) 2 lata 8 dni 1 godzinę i 39 minut temu

5 gości w Chinach porwało kobietę dla okupu-grozi im kara śmierci,za przyjęcie łapówki 300 000dol. koleś z rządu dostał kare śmierci to dopiero jest prawo !!!

odpowiedz

32
3
~Miły 2013-01-17 (19:42) 2 lata 8 dni 9 godzin i 40 minut temu

Szkoda ,że przed wyrokiem do naszego sejmu go nie wpuścili ,ehhhhhhhhhhhhhhh.....

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

31
3
~nowak 2013-01-17 (22:00) 2 lata 8 dni 7 godzin i 22 minuty temu

Szacunek, bo nie zabijał dzieci, kobiet, starców!!! Honorowy GOŚĆ!!! Pozdrawiam...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

32
4
~mx 2013-01-17 (19:27) 2 lata 8 dni 9 godzin i 55 minut temu

honorowy gość

odpowiedz

59
32
~romek 2013-01-17 (19:37) 2 lata 8 dni 9 godzin i 45 minut temu

dlaczego Francja i Wielka Brytania nie zaatakują tego barbarzyńskiego kraju za wykonywanie nieludzkiej kary śmierci, dlaczego nie ma embarga nałożonego na USA ...... hipokryzja i podwójne standardy współczesnego świata w całej okazałości .... ale atakujemy Iran bo on taki niedemokratyczny w ogóle be.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

28
2
~@ 2013-01-17 (19:16) 2 lata 8 dni 10 godzin i 6 minut temu

Skoro zabijał przestępców, to powinni Go zostawić przy zyciu, oczyścił by świat z patologii. On był potrzebny i pozyteczny, dlaczego nikt mu tego nie powiedział i nie podtrzymał na duchu?

odpowiedz

26
2
~pod krzesłem 2013-01-20 (21:36) 2 lata 5 dni 7 godzin i 46 minut temu

"umieszczony w celi śmierci i w czwartek nad ranem zginął na krześle elektrycznym." Zginał ? Zupełnie jak w wp.pl ginie język polski .... bo te piszące barany nie mają podstawowego wykształcenia z Polskiego!

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

27
3
AlOm 2013-01-17 (21:12) 2 lata 8 dni 8 godzin i 10 minut temu

Nie przemyśleli tego kroku. Zamykałbym go po kolei ze skazanymi na śmierć a później z tymi na dożywocie. Następnie z pedofilami. Tak to jest jak nie pomyślą.

odpowiedz

26
3
~gostek 2013-01-17 (20:26) 2 lata 8 dni 8 godzin i 56 minut temu

Jeżeli zabijał przestępców, to bym go ułaskawił i dał jeszcze porządnego gnata w rękę, żeby mu to szło jeszcze lepiej !!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

33
11
~Roodak 2013-01-17 (20:34) 2 lata 8 dni 8 godzin i 48 minut temu

Tam nawet degeneraci mają prawo decydować o własnym życiu i śmierci a w Polsce człowiek chory nie ma prawa skrócić swoich cierpień ani nawet o to prosić.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Ławrow: za zaostrzenie sytuacji odpowiada Ukraina
dodane 2015-01-25 (16:25) 12 godzin i 57 minut temu

materiał wideo

Trzy ataki separatystów na Mariupol. Jest wiele ofiar i rannych
dodane 2015-01-24 (10:20) 1 dzień 19 godzin i 2 minuty temu

ONZ żąda wyjaśnień od Rosji. "Pokażcie spis towarów"
dodane 2015-01-24 (08:35) 1 dzień 20 godzin i 47 minut temu

Nowy kandydat na prezydenta. "Może to ostatnia próba"
dodane 2015-01-24 (12:22) 1 dzień 17 godzin i 1 minutę temu

"Zadzwonili z Watykanu. Myślałam, że to jakiś żart"
dodane 2015-01-23 (20:30) 2 dni 8 godzin i 52 minuty temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy pigułka "dzień po" powinna być dostępna bez recepty?

liczba oddanych głosów: 14825