więcej
Pokaż Ukraińcom, że jesteś z nimi! 1089498solidarnych Solidarni z Ukrainą

Egzekucja skazańca, który domagał się, by go stracono.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  dodane 2013-01-17 (18:55) 1 rok 3 miesiące 6 dni 16 godzin i 2 minuty temu
drukuj


Krzesło elektryczne stosowane w stanie Virginia
Krzesło elektryczne stosowane w stanie Virginia opinie
W więzieniu w Jarratt w stanie Virginia stracono w czwartek nad ranem czasu polskiego 42-letniego Roberta Gleasona, kilkakrotnego mordercę, który domagał się własnej egzekucji.

Gleason odsiadywał karę dożywotniego więzienia za zabójstwo w 2007 r. W dwa lata później udusił współwięźnia ze swojej celi. Zapowiedział następnie, że będzie zabijał znowu, jeżeli nie zostanie skazany na karę śmierci i stracony.

Kiedy władze nie spełniły jego życzenia, zamordował drugiego współwięźnia i ostrzegł, że na tym się nie skończy. Został wtedy skazany na najwyższy wymiar kary, umieszczony w celi śmierci i w czwartek nad ranem zginął na krześle elektrycznym.

W stanie Virginia skazańcy mogą wybierać rodzaj egzekucji: przez zastrzyk albo na krześle elektrycznym.

Podobnie jest w wielu innych stanach, w których stosuje się jeszcze karę śmierci. Od 1976 r., kiedy przywrócono w USA tę karę - po jej przejściowym zniesieniu przez Sąd Najwyższy - na 1320 osób straconych tylko 157 wybrało śmierć na krześle elektrycznym.

Adwokat Gleasona, który próbował blokować jego egzekucję, argumentował, że jest on mężczyzną chorym umysłowo. Jako dowód podawał jego depresję i liczne próby samobójcze.

Eksperci orzekli jednak, że Gleason jest poczytalny i rozróżnia dobro od zła. Stanowy Sąd Najwyższy i gubernator Virginii odrzucili wnioski o jego ułaskawienie.

Sam Gleason nie chciał ułaskawienia i zwalczał starania swych adwokatów. W więzieniu udzielił kilku wywiadów, w których mówił, że zabił więcej ludzi, ale nie podał żadnych szczegółów na ten temat. Podkreślał też, że "zabijał tylko przestępców".

W jednym z wywiadów dla agencji AP powiedział, że domagał się kary śmierci, aby dotrzymać obietnicy danej "ukochanej osobie", że więcej nie będzie zabijał. Kara ta miała być ostrzeżeniem dla jego dwóch synów, aby nie poszli w jego ślady.

(bart, jpo)

Polub wiadomości.wp.pl na Facebooku

oceń
tak 624 93.83%
nie 41 6.17%

Przeczytaj też

W Chicago najwięcej zabójstw od 2008 roku

dodane 2012-12-30 (19:40) 1 rok 3 miesiące 24 dni 15 godzin i 17 minut temu

W Teksasie od początku roku wykonano 11 egzekucji

dodane 2012-10-25 (04:02) 1 rok 5 miesięcy 30 dni 6 godzin i 55 minut temu

Zabił czworo dzieci, w Missisipi wykonano egzekucję

dodane 2012-06-06 (15:30) 1 rok 10 miesięcy 17 dni 19 godzin i 27 minut temu

W innych serwisach

  • Bloog.pl: Kara Śmierci
  • Pytamy.pl: Śmierć
  • Muzyka: Weekend (USA)

Opinie (343)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

39
109
~??? 2013-01-17 (20:39) 1 rok 3 miesiące 6 dni 14 godzin i 18 minut temu

Tak pozabijamy wszystkich, tak będzie szybciej i łatwiej. Ludzie wy nie macie uczuć. Patrzcie na siebie. Ja bym wysłała na krzesło wszystkich ignorantów którzy traktują karę śmierci jak zwykłego klapsa. Oczywiście trzeba karać przestępców ale ja bym postawiła na resocjalizacje. Chyba większą karą jest siedzenie w zamknięciu niż śmierć. Szczerze nie chciałabym spotkać nikogo z was, bo lepiej unikać ludzi którzy chcą wszystkich pozabijać. Sugeruje wizytę u psychiatry bo powinniście się leczyć. Albo skorzystajcie z własnych pomysłów i od razu się zabijcie.

odpowiedz

pokaż 14 ukrytych odpowiedzi

2
0
~k.ph 2014-01-17 (07:20) 3 miesiące 7 dni 3 godziny i 37 minut temu

przed-wykonanie schematu trynkiewicza, tylko z 1-ą różnicą. będzie bezkarnie zabijał dalej i spoko żył na koszt podatnika. obecnie planuje sie nadzór na nim. czy to na wolności czy w celi bedzie to kosztować dużo, wielokrotnie wiecej niż emerytura obywatela po 45 latach pracy wytwórczej dla społeczeństwa. pozdr ...

odpowiedz

21
13
~Polak 2013-01-17 (23:38) 1 rok 3 miesiące 6 dni 11 godzin i 19 minut temu

Wina PIS powiedzialby Tusk

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

22
2
~pod krzesłem 2013-01-20 (21:36) 1 rok 3 miesiące 3 dni 13 godzin i 21 minut temu

"umieszczony w celi śmierci i w czwartek nad ranem zginął na krześle elektrycznym." Zginał ? Zupełnie jak w wp.pl ginie język polski .... bo te piszące barany nie mają podstawowego wykształcenia z Polskiego!

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

1
4
~oll 2013-11-19 (20:20) 5 miesięcy 4 dni 14 godzin i 37 minut temu

Szacun dla gościa

odpowiedz

10
11
~di 2013-01-18 (02:00) 1 rok 3 miesiące 6 dni 8 godzin i 57 minut temu

kara smierci - spoko, ale wtedy powinni zakazac alkoholu... fajnie jak rzad sprzedaje substancje psychoaktywna i mowi kup bedziesz sie dobrze bawil... budzisz sie tano w kryminale skazany na kare smierci... jak psychiatra przepisze zly lek po ktorym zabijesz to on idzie siedziec albo mozesz pozwac koncern farmaceutyczny... a jak panstwo ci sprzeda to siedziec idziesz ty !! wiekszosc przestepsw zwlaszcza gwaltow jest dokonywana po substancji psychoaktywnej sprzedawanej przez panstwo bez recepty...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

27
12
~bigos 2013-01-18 (08:01) 1 rok 3 miesiące 6 dni 2 godziny i 56 minut temu

wskrzesić oddziały SS a przestępczość spadnie do zera.Ci panowie nie mieli poczucia humoru i litości dla zwyrodnialców jak nasi prokuratorzy.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

2
1
~lobo 2013-07-02 (02:10) 9 miesięcy 22 dni 8 godzin i 47 minut temu

Podkreślał też, że "zabijał tylko przestępców". chyba się dextera naglądał

odpowiedz

18
5
~sdfh 2013-01-18 (00:23) 1 rok 3 miesiące 6 dni 10 godzin i 34 minuty temu

Pytanie do zainteresowanych tematyka wolnosci, pokoju i demokraci. Gdzie jest 1 milion Amerykanow?? A: na wakacjach. B: w MacDonalds. C: w wiezieniu. Brawo! Zgadles. Ponad 1 milion amerykanow jest w wiezieniach w USA. Przebili wszystkie kraje na globie nawet w tym. To jest swietny biznes to wieziennictwo ( wiekszosc jest JUZ prywatna). USA wydaje na armie wiecej pieniedzy niz reszta swiata razem, wszystko z kieszeni przestraszonego podatnika. Ale zyski z okupacji i "odbudowy" niszczonych panstw ida do 2 lub 3 globalnych korporacji stojacych ponad wszelka kontrola i prawem :) USA jest wspaniale :) Wystarczy byc poddanym rodziny Rockefellerow a bedziesz zyc jak Bog, ponad prawem i swiadomoscia Plebsu / Gojow.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

7
41
~pomosty 2013-01-27 (21:00) 1 rok 2 miesiące 27 dni 13 godzin i 57 minut temu

Stop karze śmierci !!! ...bo żadna kara śmierci nie jest ludzka, czy czasami człowiek nie przesadza zabijając na krześle elektrycznym, powieszenie, rozstrzelanie, UKAMIENOWANIE, w komorze gazowej, strzał... Kara śmierci jest również kosztowniejsza niż utrzymanie skazanego do końca życia w więzieniu. Nie można tak wszystkich pozabijać !!!

odpowiedz

23
9
~moherowa dziewica 2013-01-22 (13:07) 1 rok 3 miesiące 1 dzień 21 godzin i 50 minut temu

nasz rzad usmierca dziennie po kilkaset swoich obywateli , poprzez brak opieki medycznej , leków , dla chorych i starych ! EUTANAZJA zgodna z prawem !!

odpowiedz

6
1
~Lucjan 2013-01-20 (10:53) 1 rok 3 miesiące 4 dni i 4 minuty temu

Najnowszy polski wynalazek - krzesło elektryczne na baterie.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

4
0
~wacek 2013-01-20 (13:01) 1 rok 3 miesiące 3 dni 21 godzin i 56 minut temu

przynajmniej ma juz spokój...

odpowiedz

22
5
~nick 2013-01-20 (12:23) 1 rok 3 miesiące 3 dni 22 godziny i 34 minuty temu

moim zdaniem kara smierci nie koniecznie, ale długoletnie więzienie w stylu rosyjskich łagrów, codziennie do roboty (ciężkiej fizycznej) z minimalnym wyżywieniem, a nie hotel z pełnym wiktem telewizorkiem, pokojami schadzek, to ma być kara, nie nagroda

odpowiedz

16
3
~Zyga pozdrawia 2013-01-20 (11:54) 1 rok 3 miesiące 3 dni 23 godziny i 3 minuty temu

Gdyby to się stało w Białorusi lub w Rosji to by dopiero był wrzask.

odpowiedz

34
5
~wm 2013-01-17 (23:14) 1 rok 3 miesiące 6 dni 11 godzin i 43 minuty temu

i u nas powinno być tak samo- łeb za łeb!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
0
~??? 2013-01-18 (10:27) 1 rok 3 miesiące 6 dni i 30 minut temu

Polak potrafi?

odpowiedz

17
2
~olo 2013-01-18 (07:58) 1 rok 3 miesiące 6 dni 2 godziny i 59 minut temu

naszych matołów sędziów powinni wysłać na szkolenie do Chin oni im pokażą jak pracuje aparat sprawiedliwości.Władza ludowa nie da sobie wleżć na głowę.Szacunek dla Chin ludowych.

odpowiedz

30
3
~gb 2013-01-18 (03:43) 1 rok 3 miesiące 6 dni 7 godzin i 14 minut temu

5 gości w Chinach porwało kobietę dla okupu-grozi im kara śmierci,za przyjęcie łapówki 300 000dol. koleś z rządu dostał kare śmierci to dopiero jest prawo !!!

odpowiedz

15
2
~R.I.P. 2013-01-18 (02:36) 1 rok 3 miesiące 6 dni 8 godzin i 21 minut temu

To był prawdziwy twardziel. Zastrzyk wybierają cioty zbiedroniałe.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Rosja straszy sąsiadów wojskiem
dodane 2014-04-24 (09:32) 1 godzinę i 25 minut temu

materiał foto

Prognoza pogody na długi weekend majowy
dodane 2014-04-22 (11:44) 1 dzień 23 godziny i 13 minut temu

Dramatyczna rozmowa matki zagłodzonej Magdy z pogotowiem
dodane 2014-04-24 (08:52) 2 godziny i 5 minut temu

Wypadek w Klamrach. Psychiatrzy nie godzą się na przesłuchanie 16-latka
dodane 2014-04-24 (09:02) 1 godzinę i 55 minut temu

"Die Welt": Niemcy mają wobec Polaków dług wdzięczności
dodane 2014-04-24 (10:01) 56 minut temu

Rozpoczął się egzamin z wiedzy matematyczno-przyrodniczej
dodane 2014-04-24 (09:20) 1 godzinę i 37 minut temu

więcej wiadomości

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz śledzić wydarzenia związane z kanonizacją Jana Pawła II?

liczba oddanych głosów: 3273