Strona główna serwisu
Dzieci mają lepiej w Polsce niż w Wielkiej Brytanii?

Dzieci mają lepiej w Polsce niż w Wielkiej Brytanii?

W Wielkiej Brytanii, choć jest to kraj dość zamożny, dzieciom i młodzieży wiedzie się pod wieloma względami gorzej niż w Polsce. Do takiego wniosku dochodzą naukowcy uniwersytetu w Yorku, którzy przeprowadzili badania dla organizacji charytatywnej CPAG (Child Poverty Action Group).
Podstawą były dane z 2006 roku, uwzględniające 43 różne kryteria podzielone na siedem grup. Są to: opieka zdrowotna, subiektywne samopoczucie fizyczne i psychiczne, stosunki dzieci z rodzicami i rówieśnikami, środki materialne (poziom zamożności), zachowanie (stopień zagrożenia przemocą), stopień wykształcenia oraz warunki mieszkaniowe i środowisko.

W rankingu 29 państw (UE plus Islandia i Norwegia) najlepiej wypada Holandia, przed krajami skandynawskimi. Spośród państw postkomunistycznych dzieciom najlepiej wiedzie się w Słowenii (miejsce 7.), Czechach, Słowacji i Estonii (miejsca 16-18.).

Polska jest na miejscu 20., zaś Wielka Brytania na 24., wyprzedzając tylko Rumunię, Łotwę, Litwę i Maltę. Niemcy są na miejscu 8., a Francja na 15.

Polska wypada najlepiej w dziedzinie opieki zdrowotnej (śmiertelność niemowląt, otyłość, aktywność fizyczna) oraz oświaty. W obu tych kategoriach zajmuje miejsce 8., wobec miejsca 24. i 22. w przypadku Wielkiej Brytanii.

Najgorszy wynik Polska uzyskała w subiektywnej kategorii fizycznego i psychicznego samopoczucia dzieci i młodzieży oraz w kategorii materialnych warunków życia. W obu tych kategoriach Polska zajmuje dopiero 26. miejsce. Nasz kraj został też zaklasyfikowany na dalekim, 23. miejscu w kategorii warunków mieszkaniowych i środowiska.

We wszystkich tych trzech kategoriach Wielka Brytania ma lepszy wynik.

W dwóch kategoriach: stosunków międzyludzkich (dzieci i młodzieży z rówieśnikami oraz łatwości rozmawiania z rodzicami o swoich problemach), a także ryzyka narażenia na przemoc i inne antyspołeczne zachowania, Polska i Wielka Brytania zajmują zbliżone miejsca (15. i 16. oraz 17. i 18.).

Największa różnica między obu krajami, na niekorzyść Polski, występuje w przypadku warunków mieszkaniowych i środowiska (17. miejsce Wielkiej Brytanii, 23. Polski) oraz subiektywnego samopoczucia (21. wobec 26.), ale nawet i tu różnica nie przekracza 5-6 miejsc.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (65)
Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
0
~Kato-rżnik 2009-04-22 (18:58) 19 godzin i 9 minut temu

zostaje szaman, nie ma mowy o dobrej edukacji

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
52.256406,21.017175 2009-05-06 (23:56) 14 godzin i 11 minut temu

mieszkałem w wielu miejscach na wyspach i tylko w jednym nie było na ścianie grzyba/pleśni.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
nadoll1 2009-04-23 (13:59) 8 minut temu

Wszyscy mówią, że w Anglii jest gorzej dla dzieci, a nasi ministrowie robią wszystko, by Anglię naśladować ;/ Przykład? Oświata! Angielski system to jeden z najgorszych systemów świata, uczniowie tam najmniej umieją, a nam teraz chcą obniżyć wiek szkolny, by "dogonić" głupotą Anglię! A przecież najlepszym na świecie i przynoszącym najlepsze efekty systemem oświaty jest system finlandzki, a w Finlandii dzieci rozpoczynają obowiązek nauki dopiero od 7. roku życia!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Roland 2009-04-21 (22:54) 15 godzin i 13 minut temu

Jeszcze kilka lat temu było 2. miejsce, po Francji. Oto co zrobiła reforma szkolnictwa.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~bumbruk 2009-04-21 (15:07) 23 godzin temu

sa szczuplesze brak kasy na jedzenie bezpieczniejsze nigdzie nie chodza i nie jezdza powod znan y dluzsze diecinstwo do szkoly w wieku 6 czy 7 lat panstwo dba w UK tylko £ 130 na dwojke dzieci bez wzgledu na status finansowy przy niskim cala gama doplat w UK strach moic do 18 roku zycia dzieci jezdza za darmo w Polsce tylko biedne osly przepraszam posly mozna by tak bez konca po co zobaczymy kto wam bedzie zarabial na ubeckie zydowskie emerytury to jusz chwilka Wszystkiego dobrego brak perspektyw mozna zastapic zawiscia

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~rrrrrrrrrrr 2009-04-21 (14:56) 23 godzin i 11 minut temu

Reformy w oświacie są wzorowane na angielskich więc niedługo ich dościgniemy. Cieszycie się !?!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Merka 2009-04-21 (14:55) 23 godzin i 12 minut temu

Ales mádrym przeciez te mieszkania w Anglii pod wynajem sá oczywiscie kiepskie, pewnie mieszkales w tych tanszych.. Ja mieszkam w Anglii od 4 lat i tez mialam problemy w niektórych domach z plesniá, oknami.. Ale jak masz kasé i wynajmiesz normalne mieszkanie to sié dobrze mieszka. Nie raz bylam u Anglików (porzádnych nie tych co na Benefitach siedzá) i majá wypasione chalupy, zazwyczaj na obrzezach centrum bo w centrum zawsze sá najtansze rudery. Tak wiéc nie zgadzam sie z Tobá. Pa

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~mikusia 2009-04-21 (14:38) 23 godzin i 29 minut temu

W Polsce pod jakim wzgledem !?Mieszkam zagranica kilka miesiecy i tu mnie stac na wszystko wiadomo szczescia nie kupie ale ale na podstawowe przyziemne rzeczy tak . Jest wiecej miejsc dla dzieci do zabaw i a nie blokowiska gdzie sie rodzic obawia ze za rogiem stoi diler narkotykow i probuje namowic dziecko na "slodkiego " cukierka .Tu policja jest dla ludzi i sa prawie na kazedej ulicy a nie za biurkami bo skonczyl im sie limit na paliwo w tym miesiacu!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~pseudoalias 2009-04-21 (14:34) 23 godzin i 33 minut temu
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~józiek 2009-04-21 (14:32) 23 godzin i 35 minut temu

tak dziadowskich mieszkań w jak w anglii niegdzie w polsce nie widzialem a zmieniałem chyba z 50 razy chałupy bo w zadnej sie nie dało długo wytrzymać bo taki był syf. wszędzie pleśń, nieszczelne okna z których w zimie wieje chłód, podwójne krany oddzielny z wrzątkiem i odzielny z zimną wodą, drewniane stropy przez które wszystko słychać co się u sąsiada dzieje a te durne pismaki piszą o lepszych warunkach mieszkaniowych w anglii... tak jak kiedys pisali o tym jacy to anglicy są superswietni, wykształceni, mądrzy, ładni itp... wszystko to jakas wielka bzdura. te żydy pismaki urabiają opinie publiczną bezczelnie kłamią... jaki mają w tym cel żeby nam takie bezczelne kity wciskać?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Pan Sułek 2009-04-21 (14:32) 23 godzin i 35 minut temu

A już szczególnie dobrze mają te w bidulach i na ścianie wschodniej.POzazdrościć.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~hiena 2009-04-21 (14:25) 23 godzin i 42 minut temu

bo zaslepieni liberalizmem rodzice zmuszaja ich do kontaktow z kolorami

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~ja 2009-04-21 (14:22) 23 godzin i 45 minut temu

W Polsce dzieciom lepiej niż w W. Brytanii. To chyba kpiny ??? Szczególnie lepiej jest tym z małych miejscowości po PGR-ach gdzie rodzice nie mają pracy i nie ma co do garnka włożyć. Polska to bogaty kraj, tylko źle zarzadzany bez względu na to jaka ekipa rządzi.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~internauta 2009-04-21 (14:15) 23 godzin i 52 minut temu
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Mamuska 2009-04-21 (14:08) 23 godzin i 59 minut temu

Mieszkajac w anglii moge swojej corce dac wszystko co tylko chce. Nic jej nie brakuje. Zabawki edukacyjne, rowerek, hulajnoga, lalki itd. W polsce musialabym odkladac pieniadze i wybierac na co w tym miesiacu mozemy sobie pozwolic. Place zabaw sa bezpieczne, jedynie to sluzba zdrowia i edukacja dzieci moglaby byc na wyzszym poziomie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 12

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Głos spod wody 2009-04-21 (14:08) 23 godzin i 59 minut temu

To przez religię. A potrzeby seksualne wynikają z naturalnego rozwoju aparatu hormonalnego człowieka i ten aparat należy pielęgnować jak całą resztę.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~as 2009-04-21 (14:05) 2 minuty temu

"Największa różnica między obu krajami, na niekorzyść Polski, występuje w przypadku warunków mieszkaniowych i środowiska ....... ale nawet i tu różnica nie przekracza 5-6 miejsc." - Napiosali, ze w czasi egdy Anglicy budowali nowe mieszkania - w Polsce "cały Naród odbudowywał swoją stolicę" - po niemieckich zniszczeniach. Po zakończeniu Powstania Warszawskiego w 1944 roku Niemcy nawet tory tramwajowe rabowali. O zawartości mieszkań nie wspominajac. W ogóle wywieźli milion trzysta tysięcy wagonów dobra polskiego. Do dzisiaj nie zwrócili. I tylko 5 miejsc różnicy mimo to? Polacy to pracowity i gospodarny Naród - jeśli takie wielkie straty mimo komunizmu - odrobili. Strach pomyśleć, jak dalego za nami by byli Anglicy gdyby nie niemiecka okupacja i komunizm w Polsce.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
2009-04-21 (14:03) 4 minuty temu

bo to jest syf!! a polska jeszcze nie dotknęła dna!! a dotknie!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~ppp 2009-04-21 (14:02) 5 minut temu
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Asior 2009-04-21 (14:01) 6 minut temu

Sluzba zdrowia faktycznie w WB jest do niczego. Dzieci nie sa leczone z kataru bez wzgledu czy jest wirusowy czy bakteryjny. Do trzech lat nie przepisuja raczej lekarstw, dziecko ma walczyc z choroba same. Pociecha z goraczka nie potrzebuje wizyty lekarza bo tak dzieci maja. Lekarstwo na wszystko to paracetamol (dla doroslych oczywiscie). Antybiotyk dopiero jak przyjdziesz na kolanach, tak lecz sie dropsami z Tesco. Ale cala reszta o niebo lepsza niz w polsce.

odpowiedz