więcej

Dzieci mają lepiej w Polsce niż w Wielkiej Brytanii? .

PAP |  dodane 2009-04-21 (13:30) 5 lat 4 miesiące 25 dni 23 godziny i 55 minut temu
drukuj


Dzieci mają lepiej w Polsce niż w Wielkiej Brytanii?
opinie
W Wielkiej Brytanii, choć jest to kraj dość zamożny, dzieciom i młodzieży wiedzie się pod wieloma względami gorzej niż w Polsce. Do takiego wniosku dochodzą naukowcy uniwersytetu w Yorku, którzy przeprowadzili badania dla organizacji charytatywnej CPAG (Child Poverty Action Group).

Podstawą były dane z 2006 roku, uwzględniające 43 różne kryteria podzielone na siedem grup. Są to: opieka zdrowotna, subiektywne samopoczucie fizyczne i psychiczne, stosunki dzieci z rodzicami i rówieśnikami, środki materialne (poziom zamożności), zachowanie (stopień zagrożenia przemocą), stopień wykształcenia oraz warunki mieszkaniowe i środowisko.

W rankingu 29 państw (UE plus Islandia i Norwegia) najlepiej wypada Holandia, przed krajami skandynawskimi. Spośród państw postkomunistycznych dzieciom najlepiej wiedzie się w Słowenii (miejsce 7.), Czechach, Słowacji i Estonii (miejsca 16-18.).

Polska jest na miejscu 20., zaś Wielka Brytania na 24., wyprzedzając tylko Rumunię, Łotwę, Litwę i Maltę. Niemcy są na miejscu 8., a Francja na 15.

Polska wypada najlepiej w dziedzinie opieki zdrowotnej (śmiertelność niemowląt, otyłość, aktywność fizyczna) oraz oświaty. W obu tych kategoriach zajmuje miejsce 8., wobec miejsca 24. i 22. w przypadku Wielkiej Brytanii.

Najgorszy wynik Polska uzyskała w subiektywnej kategorii fizycznego i psychicznego samopoczucia dzieci i młodzieży oraz w kategorii materialnych warunków życia. W obu tych kategoriach Polska zajmuje dopiero 26. miejsce. Nasz kraj został też zaklasyfikowany na dalekim, 23. miejscu w kategorii warunków mieszkaniowych i środowiska.

We wszystkich tych trzech kategoriach Wielka Brytania ma lepszy wynik.

W dwóch kategoriach: stosunków międzyludzkich (dzieci i młodzieży z rówieśnikami oraz łatwości rozmawiania z rodzicami o swoich problemach), a także ryzyka narażenia na przemoc i inne antyspołeczne zachowania, Polska i Wielka Brytania zajmują zbliżone miejsca (15. i 16. oraz 17. i 18.).

Największa różnica między obu krajami, na niekorzyść Polski, występuje w przypadku warunków mieszkaniowych i środowiska (17. miejsce Wielkiej Brytanii, 23. Polski) oraz subiektywnego samopoczucia (21. wobec 26.), ale nawet i tu różnica nie przekracza 5-6 miejsc.

(ap, pmm)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 6 46.15%
nie 7 53.85%

Przeczytaj też

Prawie połowa Polaków zwolennikami bicia dzieci

dodane 2009-06-23 (01:05) 5 lat 2 miesiące 24 dni 12 godzin i 20 minut temu

Dzieci w zerówce nie będą się uczyły pisać i czytać

dodane 2009-06-19 (03:15) 5 lat 2 miesiące 28 dni 10 godzin i 10 minut temu

Większość Polaków jest niezadowolona z sytuacji w kraju

dodane 2009-05-25 (11:50) 5 lat 3 miesiące 22 dni 1 godzinę i 35 minut temu

Porzucili w restauracji troje dzieci - ślad po nich zaginął

dodane 2009-04-22 (09:50) 5 lat 4 miesiące 25 dni 3 godziny i 35 minut temu

Polacy starają się o zasiłki na Wyspach

dodane 2009-04-14 (09:43) 5 lat 5 miesięcy 2 dni 3 godziny i 42 minuty temu

W innych serwisach

Andrzej Pągowski

Andrzej Pągowski w Wirtualnej Polsce komentuje rzeczywistość

Zobacz prace naszego rysownika!

zobacz więcej

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (65)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~maciek 2009-04-21 (13:45) 5 lat 4 miesiące 25 dni 23 godziny i 40 minut temu

nieuk
te wnioski wyciagnal ten kto nie wie gdzie lezy Polska .Jestem w Anglii 3 lata iwidze ze tu dzieci maja wszystko a Polska tylko swoje dzieci OKRADAi wogole jest cala zaklamana

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

0
0
~mikusia 2009-04-21 (14:38) 5 lat 4 miesiące 25 dni 22 godziny i 47 minut temu

POD JAKIM WZGLEDEM
W Polsce pod jakim wzgledem !?Mieszkam zagranica kilka miesiecy i tu mnie stac na wszystko wiadomo szczescia nie kupie ale ale na podstawowe przyziemne rzeczy tak . Jest wiecej miejsc dla dzieci do zabaw i a nie blokowiska gdzie sie rodzic obawia ze za rogiem stoi diler narkotykow i probuje namowic dziecko na "slodkiego " cukierka .Tu policja jest dla ludzi i sa prawie na kazedej ulicy a nie za biurkami bo skonczyl im sie limit na paliwo w tym miesiacu!!!!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Asior 2009-04-21 (14:01) 5 lat 4 miesiące 25 dni 23 godziny i 24 minuty temu

Sluzba zdrowia faktycznie w WB jest do niczego. Dzieci nie sa leczone z kataru bez wzgledu czy jest wirusowy czy bakteryjny. Do trzech lat nie przepisuja raczej lekarstw, dziecko ma walczyc z choroba same. Pociecha z goraczka nie potrzebuje wizyty lekarza bo tak dzieci maja. Lekarstwo na wszystko to paracetamol (dla doroslych oczywiscie). Antybiotyk dopiero jak przyjdziesz na kolanach, tak lecz sie dropsami z Tesco. Ale cala reszta o niebo lepsza niz w polsce.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

0
0
~Mamuska 2009-04-21 (14:08) 5 lat 4 miesiące 25 dni 23 godziny i 17 minut temu

Ma wszystko
Mieszkajac w anglii moge swojej corce dac wszystko co tylko chce. Nic jej nie brakuje. Zabawki edukacyjne, rowerek, hulajnoga, lalki itd. W polsce musialabym odkladac pieniadze i wybierac na co w tym miesiacu mozemy sobie pozwolic. Place zabaw sa bezpieczne, jedynie to sluzba zdrowia i edukacja dzieci moglaby byc na wyzszym poziomie.

odpowiedz

pokaż 12 ukrytych odpowiedzi

0
0
52.256406,21.017175 2009-05-06 (23:56) 5 lat 4 miesiące 9 dni 13 godzin i 29 minut temu

jak masz grzyba w swoim wyspiarskim lokum to się podpisz
mieszkałem w wielu miejscach na wyspach i tylko w jednym nie było na ścianie grzyba/pleśni.

odpowiedz

0
0
nadoll1 2009-04-23 (13:59) 5 lat 4 miesiące 23 dni 23 godziny i 26 minut temu

Chore.
Wszyscy mówią, że w Anglii jest gorzej dla dzieci, a nasi ministrowie robią wszystko, by Anglię naśladować ;/ Przykład? Oświata! Angielski system to jeden z najgorszych systemów świata, uczniowie tam najmniej umieją, a nam teraz chcą obniżyć wiek szkolny, by "dogonić" głupotą Anglię! A przecież najlepszym na świecie i przynoszącym najlepsze efekty systemem oświaty jest system finlandzki, a w Finlandii dzieci rozpoczynają obowiązek nauki dopiero od 7. roku życia!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Merka 2009-04-21 (14:55) 5 lat 4 miesiące 25 dni 22 godziny i 30 minut temu

Ales mádrym przeciez te mieszkania w Anglii pod wynajem sá oczywiscie kiepskie, pewnie mieszkales w tych tanszych.. Ja mieszkam w Anglii od 4 lat i tez mialam problemy w niektórych domach z plesniá, oknami.. Ale jak masz kasé i wynajmiesz normalne mieszkanie to sié dobrze mieszka. Nie raz bylam u Anglików (porzádnych nie tych co na Benefitach siedzá) i majá wypasione chalupy, zazwyczaj na obrzezach centrum bo w centrum zawsze sá najtansze rudery. Tak wiéc nie zgadzam sie z Tobá. Pa

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
1
~Kato-rżnik 2009-04-22 (18:58) 5 lat 4 miesiące 24 dni 18 godzin i 27 minut temu

W kraju gdzie patronem szkół
zostaje szaman, nie ma mowy o dobrej edukacji

odpowiedz

0
0
~Piotr_S 2009-04-21 (13:52) 5 lat 4 miesiące 25 dni 23 godziny i 33 minuty temu

Wielka Brytania to SHIT
Najgorsza opieka zdrowotna i do tego poziom oświaty na żenującym poziomie jak widać to nie mit tylko prawda. Taki bogaty kraj a tuż przed Rumunią..hehe

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
0
~Roland 2009-04-21 (22:54) 5 lat 4 miesiące 25 dni 14 godzin i 31 minut temu

W kategoriach oświaty 8. miejsce?
Jeszcze kilka lat temu było 2. miejsce, po Francji. Oto co zrobiła reforma szkolnictwa.

odpowiedz

0
0
~bumbruk 2009-04-21 (15:07) 5 lat 4 miesiące 25 dni 22 godziny i 18 minut temu

O C Z Y W I S C I E
sa szczuplesze brak kasy na jedzenie bezpieczniejsze nigdzie nie chodza i nie jezdza powod znan y dluzsze diecinstwo do szkoly w wieku 6 czy 7 lat panstwo dba w UK tylko £ 130 na dwojke dzieci bez wzgledu na status finansowy przy niskim cala gama doplat w UK strach moic do 18 roku zycia dzieci jezdza za darmo w Polsce tylko biedne osly przepraszam posly mozna by tak bez konca po co zobaczymy kto wam bedzie zarabial na ubeckie zydowskie emerytury to jusz chwilka Wszystkiego dobrego brak perspektyw mozna zastapic zawiscia

odpowiedz

0
0
~a 2009-04-21 (13:46) 5 lat 4 miesiące 25 dni 23 godziny i 39 minut temu

yes
POwiedzcie to sasiadowi,ktory wyjechal z czworka swoich dzieciakow i powiedzial ,ze do tego syfu juz nie wroci

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~rrrrrrrrrrr 2009-04-21 (14:56) 5 lat 4 miesiące 25 dni 22 godziny i 29 minut temu

To wszystko to H.............all
Reformy w oświacie są wzorowane na angielskich więc niedługo ich dościgniemy. Cieszycie się !?!

odpowiedz

0
0
~Głos spod wody 2009-04-21 (14:08) 5 lat 4 miesiące 25 dni 23 godziny i 17 minut temu

Polskie dzieci mają za mało seksu (z rówieśnikami)
To przez religię. A potrzeby seksualne wynikają z naturalnego rozwoju aparatu hormonalnego człowieka i ten aparat należy pielęgnować jak całą resztę.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~pseudoalias 2009-04-21 (14:34) 5 lat 4 miesiące 25 dni 22 godziny i 51 minut temu

każdy mądry wie że Polska to najlepszejsza krai
hłe, hłe

odpowiedz

0
0
~józiek 2009-04-21 (14:32) 5 lat 4 miesiące 25 dni 22 godziny i 53 minuty temu

lepsze warunki mieszkaniowe buahaha
tak dziadowskich mieszkań w jak w anglii niegdzie w polsce nie widzialem a zmieniałem chyba z 50 razy chałupy bo w zadnej sie nie dało długo wytrzymać bo taki był syf. wszędzie pleśń, nieszczelne okna z których w zimie wieje chłód, podwójne krany oddzielny z wrzątkiem i odzielny z zimną wodą, drewniane stropy przez które wszystko słychać co się u sąsiada dzieje a te durne pismaki piszą o lepszych warunkach mieszkaniowych w anglii... tak jak kiedys pisali o tym jacy to anglicy są superswietni, wykształceni, mądrzy, ładni itp... wszystko to jakas wielka bzdura. te żydy pismaki urabiają opinie publiczną bezczelnie kłamią... jaki mają w tym cel żeby nam takie bezczelne kity wciskać?

odpowiedz

0
0
~Pan Sułek 2009-04-21 (14:32) 5 lat 4 miesiące 25 dni 22 godziny i 53 minuty temu

Bidule.
A już szczególnie dobrze mają te w bidulach i na ścianie wschodniej.POzazdrościć.

odpowiedz

0
0
~hiena 2009-04-21 (14:25) 5 lat 4 miesiące 25 dni 23 godziny i 1 minutę temu

biada dzieciom na zachodzie
bo zaslepieni liberalizmem rodzice zmuszaja ich do kontaktow z kolorami

odpowiedz

0
0
~ja 2009-04-21 (14:22) 5 lat 4 miesiące 25 dni 23 godziny i 3 minuty temu

Kto w to uwierzy? Ale manipulacja i podpucha.
W Polsce dzieciom lepiej niż w W. Brytanii. To chyba kpiny ??? Szczególnie lepiej jest tym z małych miejscowości po PGR-ach gdzie rodzice nie mają pracy i nie ma co do garnka włożyć. Polska to bogaty kraj, tylko źle zarzadzany bez względu na to jaka ekipa rządzi.

odpowiedz

0
0
~internauta 2009-04-21 (14:15) 5 lat 4 miesiące 25 dni 23 godziny i 10 minut temu

Komu To potrzebne?
Ale paranoja!!!

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Polski żołnierz zginął w Afganistanie
dodane 2014-09-16 (11:24) 2 godziny i 1 minutę temu

Mężczyzna zaatakował recepcjonistkę w biurze PO
dodane 2014-09-16 (11:05) 2 godziny i 20 minut temu

Sąd wypuszcza 48-latka oskarżonego o gwałt. Ofiara zmienia zeznania
dodane 2014-09-16 (11:45) 1 godzinę i 40 minut temu

Paweł Adamowicz potwierdził swój start w wyborach na prezydenta Gdańska
dodane 2014-09-16 (10:32) 2 godziny i 53 minuty temu

"Frog", znany z pirackiej jazdy po stolicy, usłyszał zarzuty
dodane 2014-09-15 (10:30) 1 dzień 2 godziny i 55 minut temu

Francois Hollande: potrzeba globalnej reakcji na działania Państwa Islamskiego
dodane 2014-09-15 (10:00) 1 dzień 3 godziny i 25 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy Twoim zdaniem Ewa Kopacz będzie lepszym premierem niż Donald Tusk?

liczba oddanych głosów: 17907