więcej

Dwór Komorowskich na Litwie atrakcją dla turystów.

PAP | dodane 2010-07-15 (10:50)
drukuj

Dawny majątek rodziny polskiego prezydenta elekta Bronisława Komorowskiego na Litwie w Kowaliszkach został wciągnięty na listę tras turystycznych Polaków - pisze dziennik "Lietuvos Żinios".

Gazeta zauważa, że z wyrażanego już przez polskich turystów zainteresowania dawnym majątkiem przodków Komorowskiego najbardziej cieszą się mieszkańcy miejscowości. Liczą oni na ożywienie miasteczka znajdującego się na obrzeżach kraju, przy granicy z Łotwą.

Przodkowie Komorowskiego mieszkali w Kowaliszkach przez 300 lat. Centrum majątku obejmującego 2200 hektarów stanowił dwór zbudowany ok. 1700 roku i przebudowany w stylu klasycystycznym pod koniec XVIII wieku. Dwór miał 27 pokoi, dwa salony, pokój z bilardem i biblioteką oraz dużą jadalnię. Na piętrze były pokoje gościnne. Na terenie majątku znajdowała się także fabryka cukierków. Po 1944 roku dwór pełnił funkcję domu ludowego. W 1982 roku zburzono go, po czym wybudowano na jego miejscu szkołę.

Z posiadłości zachował się budynek fabryki, park i staw. Na uporządkowanie pozostałości majątku zostało przyznanych 835 tys. litów (prawie 1 mln złotych) z funduszy strukturalnych UE. Dzięki tym funduszom w ciągu roku zostanie uporządkowany park, odnowiony dom kultury, uporządkowane chodniki i przystanek autobusowy.


oceń
6
9
Podziel się

Przeczytaj też


  • Skomentuj
  • WP.PL
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~jaarrii [2010-07-15 11:40]

Ojcowizna
PANIE PREZYDENCIE TO GNIAZDO PAŃSKIEJ RODZINY ODZYSKAJ JĄ PAN, NIECH LITWA POŁĄCZY SIĘ Z POLSKĄ I PO ZAWODACH, CZY KTOŚ ANULOWAŁ Z NASZEJ LUB ICH STRONY UNIĘ LUBELSKĄ Z 1569 ROKU CHYBA NIE WIĘC MAMY PODSTAWY

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~Stirlitz [2010-07-18 10:03]

FSB KGB WSI RULEZZZZZZZZZZ

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~BAUBLIS [2010-07-17 11:35]

haaaaaaaaaaaaa
Naprawdę?- toc to czlowiek mało honorowy -bo kłamca wg mnie -słłynny passus- Polska Kaczyńskiego to Polska goszsa od rezimu ŁUKASZENKI- chodziło o Lecha - wieć człowiek bez zdolności honorowej prezydentem ?Naprwde z Litwy?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~BAUBLIS [2010-07-17 11:35]

haaaaaaaaaaaaa
Naprawdę?- toc to czlowiek mało honorowy -bo kłamca wg mnie -słłynny passus- Polska Kaczyńskiego to Polska goszsa od rezimu ŁUKASZENKI- chodziło o Lecha - wieć człowiek bez zdolności honorowej prezydentem ?Naprwde z Litwy?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~anna231195 [2010-07-16 17:33]

BRAWO I DZIEKI
i to prawda ze polska i litwa to sa piekne kraje razem bedziemy silniejsi

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~m [2010-07-15 11:34]

słyszałem że
Komorowscy byli tam tylko na służbie w szlacheckiej rodzinie ,pradziadek był stajennym

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~marta [2010-07-15 11:42]

dziwy
To 300 lat temu grali w bilard???????????????? a ja czytałam że jakiś burak ukradł ziemię Komorowskim i dworek i to był przodek naszego prezydenta

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~rybak [2010-07-16 10:03]

prawda!
Tytuł hrabiowski usunięto w czasie kampanii ze wszystkich not biograficznych kandtdata na prezydenta Komorowskiego. Dziadek Komorowskiego był ruskim popem-bez trudu można odnaleźć jego dane.Uciekając zatrzymał się w opuszczonym majątku prawdziwych Komorowskich...Reszta jest tak bardzo niewygodna politycznie,że wolę nie mówić...

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~komek [2010-07-16 07:39]

PANSTWO SZLACHTA
A ja myslalem ze z panami zrobilismy porzadek w '45!!!Jak zwykle Moczar i inni spartolili robote a teraz jeszcze sie ich obwinia o takie rzeczy.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Bradiaga. [2010-07-16 01:20]

Przestańcie z tym "hrabią" Komorowskim.
Widziałem i słyszałem sam w telewizji, jak w jednym z programów Komorowski opowiadał, że jego pra pra dziadek nie był żadnym hrabią lecz w carskiej Rosji był zwykłym burłakom i spławiał drewno w tajdze po syberyjskiej rzece . Stąd, zapewne, posiada sentyment do Rosjan ? A "hrabiego" to mu zwyczajnie dorobili nasi "geniusze" dziennikarze, czego nie prostuje, bo z tym mu dobrze,

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~a-z [2010-07-15 12:03]

Dzieki Ci komuno.....
za zrownanie WSZYSTKICH!.Do nastepnego razu...............!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
ankor1492 [2010-07-15 13:28]

Sądzę, że ...
... znacznie lepiej dla naszego Kraju byłoby gdyby p. Komorowski został prezydentem Litwy.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~POLAK [2010-07-15 15:14]

Dwor Komorowskich na Litwie atrakcja dla turystow
Jak mogli pozostawic dwor jak nie bylo juz wlasciciela,ktorego sowieci wymordowali razem z rodzina,a Szczynukowicz -Komorowski,to zydzisko,gdzie ojciec jego przywlaszczyl sobie nazwisko,wlasciciela dworu szlachcica Komorowskiego i dlatego Litwini zagospodarowali i przejeli ten dwor na dobro panstwa litewskiego!!! I przestancie bazgrolic przerozne absurdy na ten temat,to jest wasze jedno wielkie klamstwo to co piszecie,jak mozna siac taka propagande!!! Pochodze z bardzo znanej rodziny szlacheckiej,i znam bardzo dobrze historie rodow szlachty Polskiej i Europejskiej,ktora jest przekazywana nam z pokolenia na pokolenie,i to co piszecie o tym pyszalku Szczynukowiczu,zakrawa na bezczelnosc daleko idaca,on nie ma prawa uzywac zadnego tytulu "hrabiego"nie posiada takowego,a jego dziadek zreszta zyd,byl tylko robotnikiem na tej posiadlosci,historia jest o tyle obszerniejsza,ze zydzi czesto kradli polskie dokumenty i legitymowali sie,jako ci ludzie, ktorymi nigdy nie byli.Tak tez bylo z Szczynukowiczem-komorowskim! Mysle,ze pan Szczynukowicz zanim zostanie zaprzysiezony,powinien sprostowac i uregulowac swoje sprawy osobiste,to jest wstyd i hanba,ze przyszly prezydent,nie jest faktycznie tym czlowiekiem na ktorego Polacy oddali swoj glos!!!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~WEST [2010-07-15 13:37]

KOMUNA DOKONALA DEWASTACJI W WASZYCH UMYSLACH
Sa to nieodwracalne zmiany.Wy wszystko rownacie W DOL i dlatego taplacie sie juz w blocie.Sprawiacie wrazenie ,ze to Wasze srodowisko naturalne.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~asd [2010-07-15 13:46]

Jaki dwór zwiedzać ????
skoro go nie ma!!!!! Chyba że zwiedzać "odnowiony dom kultury, uporządkowane chodniki i przystanek autobusowy" ot i atrakcja!!! JUż kupuję bilet!!!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~ATM [2010-07-15 13:36]

Podobno niektórzy mają błękitną krew
po związkach rtęci po leczeniu kiły.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~ATM [2010-07-15 13:36]

Podobno niektórzy mają błękitną krew
po związkach rtęci po leczeniu kiły.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Studentka [2010-07-15 13:30]

dwor
Czy zachowały się czworaki?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~hysteryk [2010-07-15 13:25]

A KACZYŃSCY
mieszkali w mieszkaniu które za zaslugi dla nowej władzy ludowej otrzymał Rajmund K.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Regina [2010-07-15 12:38]

Pan Prezydent....
Pan Prezydent Komorowski jest dumą Polaków i Polski.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

reporter wp24 chcę wyslać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Ostatnio dodane przez reporterów WP24

Pogoda długoterminowa materiał foto Pogoda długoterminowa dodane przez: Internauta WP24
Prognoza pogody materiał foto Prognoza pogody dodane przez: Internauta WP24

więcej

Sonda

Jaki prezent dasz swojej Mamie?

liczba oddanych głosów: 831