więcej

Duchowni katoliccy w Wielkiej Brytanii protestują przeciw małżeństwom gejów.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  dodane 2013-01-12 (21:40) 1 rok 6 miesięcy 15 dni 20 godzin i 45 minut temu
drukuj


Kościół zabiera głos ws. reformy emerytalnej
Kościół zabiera głos ws. reformy emerytalnej opinie
Aż 1054 katolickich duchownych, w tym 13 biskupów i opatów, wyraziło obawy w liście do gazety "Daily Telegraph", iż skutkiem planowanego zalegalizowania małżeństw homoseksualnych w Wielkiej Brytanii będą prześladowania chrześcijan znane z minionych wieków.

Duchowni obawiają się, że wolność praktyk religijnych i swoboda głoszenia Ewangelii zostaną poważnie ograniczone, a zapewnienia rządu brytyjskiego, że nic takiego się nie stanie uznają za nieprzekonujące. Gabinet premiera Davida Camerona zamierza w najbliższych tygodniach wnieść do parlamentu projekt ustawy legalizującej małżeństwa homoseksualne.

W opinii sygnatariuszy listu zrównanie w prawach małżeństw homoseksualnych i heteroseksualnych to zmiana definicji małżeństwa i wydarzenie tej samej rangi, co zabiegi Henryka VIII usiłującego nakłonić Stolicę Apostolską do zgody na jego rozwód z Katarzyną Aragońską; zapoczątkowało to na Wyspach Brytyjskich trzy stulecia krwawej konfrontacji Kościoła z władzą państwową.

Zalegalizowanie małżeństw gejowskich, w połączeniu z prawem o zakazie dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i ustawami o równości, zamknie usta katolikom i w ogóle chrześcijanom pracującym w szkołach, organizacjach charytatywnych i instytucjach publicznych jak np. w szpitalach, sądach, czy urzędach.

Nie będą oni mogli publicznie mówić w co wierzą i o tym, że małżeństwo mężczyzny i kobiety jest sakramentem. Zagrożona może zostać nawet wolność głoszenia Słowa Bożego z ambony, a chrześcijanie stojący na gruncie tradycyjnej definicji małżeństwa mogą mieć zamkniętą drogę do niektórych zawodów i awansów - argumentują autorzy listu.

Pod listem podpisała się łącznie jedna czwarta duchowieństwa katolickiego w Anglii i Walii.

Dyskryminację katolików zapoczątkowaną przez Henryka VIII (1509-1547) zniesiono w Wielkiej Brytanii dopiero w 1829 roku, gdy katolikom przyznano bierne i czynne prawo wyborcze oraz dopuszczono ich do urzędów publicznych. Nadal obowiązuje prawo zakazujące monarsze lub dziedzicom tronu zawierania ślubu z katolikiem lub katoliczką pod groźbą utraty korony, choć ma być to niebawem zmienione.

Liczbę katolików w Wielkiej Brytanii szacuje się na 5,6 mln (na ok. 60,5 mln ogółu ludności), z czego 4,2 mln w Anglii i Walii. W całym kraju jest ok. 3 tys. katolickich parafii.

(ah, db)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 156 70.27%
nie 66 29.73%

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (407)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

5
1
~:/ 2013-01-13 (20:49) 1 rok 6 miesięcy 14 dni 21 godzin i 36 minut temu

"... będą prześladowania chrześcijan znane z minionych wieków ..." - brednia, wyssana z palca przez homofobów. Warto przypomnieć, że w Europie mordowano gejów od czasów upadku IR/wczesnego średniowiecza do końca osiemnastego wieku, za sam fakt bycia gejami. Karę śmierci zniósł jako jeden z pierwszych Fryderyk Wielki, król Prus. Inkwizycja szalała przez setki lat i oskarżała gejów o konszachty z diabłem, a następnie poddawała torturom, skazywała na śmierć. Kościół katolicki wsławił się wieloma skrytobójczymi mordami na władcach w Europie, którzy byli gejami. A teraz straszą wszystkich, jak to mają w zwyczaju od 2 tys. lat.

odpowiedz

4
1
Mieciu 2013-01-13 (17:44) 1 rok 6 miesięcy 15 dni i 41 minut temu

Wolą ministrantów?

odpowiedz

2
9
~prawa 2013-01-13 (10:28) 1 rok 6 miesięcy 15 dni 7 godzin i 57 minut temu

wy wszyscy którzy dziś plujecie na Boga i jego Kościół, jutro na łożu śmierci będziecie Jego imię wzywać nadaremnie...

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

6
2
~MrTom 2013-01-13 (10:50) 1 rok 6 miesięcy 15 dni 7 godzin i 35 minut temu

Mam pytanie do osob znajacych teologie katolicka: Jesli dwaj faceci (lub dwie kobiety) wychowuja razem dziecko, zapewniaja mu byt oraz wyksztalcenie, to po smierci beda sie smazyc w ogniu piekielnym. A co sie stanie z facetami, ktorzy uznaja sie za przedstawicieli Boga na Ziemi, ktorzy molestuja dzieci?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
4
~Misiu 2013-01-13 (10:11) 1 rok 6 miesięcy 15 dni 8 godzin i 14 minut temu

Normalna rodzina inwestuje ok. 300 000 zł w wychowanie dziecka do samodzielności finansowej!!! /tj. ok. 25 r.ż/ Tyle bowiem kosztuje wychowanie i wykształcenie dziecka w dużym mieście. Dla państwa to płatnik składek i podatków, czyli niewolnik! A raczej przyszłe pokolenie niewolników. A ile geje zainwestowali w budowę przyszłego pokolenia niewolników?? Przecież nic!! Jak bedą ponosić koszty i obowiazki ,to pogadamy o prawach.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

4
1
~ANTYMIR 2013-01-13 (11:13) 1 rok 6 miesięcy 15 dni 7 godzin i 12 minut temu

Niech poszukają wśród swoich kumpli sukienkowych.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

18
8
~ksionc 2013-01-13 (09:44) 1 rok 6 miesięcy 15 dni 8 godzin i 41 minut temu

cosik mnie łoko piece i scypie, łot piskupa fracam...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

7
4
~DexXx 2013-01-13 (00:27) 1 rok 6 miesięcy 15 dni 17 godzin i 58 minut temu

Duchowni katoliccy i katolicy boją się wszystkiego, we wszystkim upatrują zagrożenia dla ich wiary. Strasznie krucha ta wiara. I wreszcie po 2000 lat wciskania ludziom zabobonu, zaczyna ona upadać. Ludzie zaczynają otwierać oczy i nie dają sobie wcisnąć ciemnoty. Aż dziwne że i tak tyle przetrwała. Bo ile można żyć w strachu przed wszystkim, co znajduje się dookoła włącznie z przesłaniami z własnej religii, które to straszą ogniem piekielnym za najmniejszy nawet występek? Człowiek żyje nie po to, by przypodobać się jakimś wyimaginowanym istotom, tylko dla siebie i dla innych.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

11
5
~mac 2013-01-13 (10:04) 1 rok 6 miesięcy 15 dni 8 godzin i 21 minut temu

Hmm.. Małżeństwa gejów są bardzo groźne dla społeczeństwa. Bo konkurencyjne. Mieszkam ze swoim partnerem we własnym domu, każdy z nas zrobił dobrą karierę i jest finansowo całkowicie niezależny, mamy dużo czasu dla siebie, zarabiamy świetnie. Wolny czas spędzamy na podróżach po świecie. I bardzo się kochamy :) A dzieciaki - niech mają pary hetero.. Nam nic do tego. Ale mamy znajomych gay, którzy wychowują dzieciaki z poprzednich związków hetero.. I wszystko jest OK.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

4
0
~JJ 2013-01-13 (10:55) 1 rok 6 miesięcy 15 dni 7 godzin i 30 minut temu

A więc jednak!!! Boją się sami siebie.

odpowiedz

2
0
~Qwerty 2013-01-13 (10:54) 1 rok 6 miesięcy 15 dni 7 godzin i 31 minut temu

A co, sÄ
A co, są zazdrośni o swoich kochanków?:)

odpowiedz

3
0
~m1234 2013-01-13 (10:52) 1 rok 6 miesięcy 15 dni 7 godzin i 33 minuty temu

Czyżby bali się konkurencji ?

odpowiedz

2
2
~AOLKA 2013-01-13 (10:35) 1 rok 6 miesięcy 15 dni 7 godzin i 50 minut temu

ha , ha, ha, .... ale żart !!! A jak to sie stało , że ci niby przełsadownai chrześcijanie wymordowali ponad 125 mln ludzi na całym świeice ????

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
1
~Jan 2013-01-13 (10:37) 1 rok 6 miesięcy 15 dni 7 godzin i 48 minut temu

To ciekawe ,że kler katolicki boi się homoseksualistów, a przecież oni sami się tak zabawiają i to od wieków . Natomiast molestowanie, to ich specjalność na całym świecie i nic z tym Watykan nie robi! Więc niech się nie ośmieszają. Podobnie z materializmem i pychą .

odpowiedz

3
0
~mysliciel 2013-01-13 (10:34) 1 rok 6 miesięcy 15 dni 7 godzin i 51 minut temu

nie moge zrozumiec jednej rzeczy BOug stworzyl Ewe z zebra Adama czy to nie pewna forma in vitro CHRYSTUS nie przyszedl na swiat z normalnego pozycia czy to tez nie in vitro w pewnym sesie a poza tym to byla chyba zdrada meza Jozefa przez Maryje ktora miala juz 7 dzieci z Jozefem .I NIE MOGE TEGO ZROZUMIEC DLACZEGO kOSCIOL NIE JEST ZA IN VITRO

odpowiedz

1
0
~Normalny 2013-01-13 (10:30) 1 rok 6 miesięcy 15 dni 7 godzin i 55 minut temu

rozumie, ze księża boją sie ksieży! O tym nalezy głośno mówiić. W polskich tak zwanych szkołach kleryków gejostwo jest zatrważajace!! Zwalniaja sie uczniowie, ktorzy trafili na gejów! To TEZ POLSKI SYF!! pAPATRZCIE pEATZ! SZEF GEJÓW SUTANNOWYCH W POLSCE!

odpowiedz

1
0
~wacek 2013-01-13 (10:29) 1 rok 6 miesięcy 15 dni 7 godzin i 56 minut temu

To dla nich konkurencja

odpowiedz

1
0
~lol 2013-01-13 (10:28) 1 rok 6 miesięcy 15 dni 7 godzin i 57 minut temu

Niech kaczynski napisze do swojego przyjaciela camerona a on wycofa ustawe..

odpowiedz

2
0
~as 2013-01-13 (10:27) 1 rok 6 miesięcy 15 dni 7 godzin i 58 minut temu

boją się bo to konkurencja tylko jawna

odpowiedz

1
0
~oh 2013-01-13 (10:25) 1 rok 6 miesięcy 15 dni 8 godzin i 1 minutę temu

jak boją się skoro sami nimi są

odpowiedz