Strona główna serwisu
Do Polski należy wybór między współpracą a życiem fobiami -​ oświadczyła rzeczniczka MSZ Rosji. Ale dodała, że Warszawa "przyjmuje wskazówki z Waszyngtonu"

Do Polski należy wybór między współpracą a życiem fobiami -​ oświadczyła rzeczniczka MSZ Rosji. Ale dodała, że Warszawa "przyjmuje wskazówki z Waszyngtonu"

• Jesteśmy gotowi do rozwijania relacji - powiedziała rzeczniczka MSZ Rosji
• Do Polski należy wybór między współpracą a życiem fobiami - dodała
• W ten sposób skomentowała expose ministra Waszczykowskiego
• Nie omieszkała jednak dodać, że Warszawa "przyjmuje wskazówki z Waszyngtonu"
Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa oznajmiła, że Rosja jest gotowa do rozwijania relacji gospodarczych i politycznych, a do Polski należy wybór między drogą współpracy i "życiem fobiami". Oceniła też, że Warszawa "przyjmuje wskazówki z Waszyngtonu".

Zacharowa skomentowała w ten sposób słowa szefa polskiego MSZ Witolda Waszczykowskiego o tym, iż polityka Rosji budzi najwięcej obaw spośród zagrożeń dla bezpieczeństwa europejskiego.

Rzeczniczka oceniła, że "formowany jest obraz wroga" po to, by "wpoić poczucie niestabilności, niepewności na kontynencie europejskim" i do tego potrzebne są głosy poparcia w Europie. - Niestety, w tym przypadku Warszawa reaguje na te sygnały, wykonuje te wskazówki wysyłane przez Waszyngton - powiedziała Zacharowa.


- Jesteśmy gotowi rozwijać i stosunki gospodarcze, i polityczne, jesteśmy gotowi do rozwiązywania najtrudniejszych kwestii związanych z naszą historią. To jest droga konstruktywna, związana ze współpracą - zapewniła przedstawicielka MSZ Rosji.

Zacharowa dodała następnie: - Jest i druga droga - żyć fobiami, strachami (...), łapać te sugestie zza oceanu o tym, że żyjecie w stanie zagrożenia (...). Wybór należy do Polski - czy idzie ona drogą współpracy, współdziałania - na którą Rosja jest otwarta - czy żyje takimi obrazami, które się jej rysuje.

Szef polskiego MSZ powiedział w piątek w Sejmie, przedstawiając informację o zadaniach polityki zagranicznej w 2016 roku, że najwięcej obaw w sferze bezpieczeństwa europejskiego budzi polityka Rosji, "która zmierza do rewizji pozimnowojennego porządku europejskiego".


Waszczykowski mówił, że "Rosja zmierza do poszerzania własnej strefy wpływów i zahamowania transformacji demokratycznej tych państw Europy Wschodniej, które dążą do zbliżenia z Zachodem". Jest to - wskazał minister - "polityka wsparta rozbudową rosyjskiego potencjału militarnego i działaniami hybrydowymi, w tym propagandowymi". Szef MSZ podkreślił przy tym, że "w interesie Polski i Europy leżą pragmatyczne i rzeczowe stosunki z Federacją Rosyjską".
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (94)
Nie zgadzam się z opinią
109
Zgadzam się z opinią
263
~ta, Ukraina przykładem 2016-01-29 (15:01) 12 godzin i 55 minut temu

"Wybór należy do Polski - czy idzie ona drogą współpracy, współdziałania - na którą Rosja jest otwarta". Aż za bardzo się na Kijów otworzyli.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 7

Nie zgadzam się z opinią
33
Zgadzam się z opinią
139
~Nie, znamy po prostu historię 2016-01-29 (15:01) 12 godzin i 55 minut temu

"Rzeczniczka oceniła, że "formowany jest obraz wroga"".

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
31
Zgadzam się z opinią
106
~To o polityce kremla 2016-01-29 (15:00) 12 godzin i 56 minut temu

"Jest i druga droga - żyć fobiami, strachami (...), sugestie (...) o tym, że żyjecie w stanie zagrożenia".

odpowiedz

zgłoś do moderacji