Strona główna serwisu
Do Polski należy wybór między współpracą a życiem fobiami -​ oświadczyła rzeczniczka MSZ Rosji. Ale dodała, że Warszawa "przyjmuje wskazówki z Waszyngtonu"

Do Polski należy wybór między współpracą a życiem fobiami -​ oświadczyła rzeczniczka MSZ Rosji. Ale dodała, że Warszawa "przyjmuje wskazówki z Waszyngtonu"

• Jesteśmy gotowi do rozwijania relacji - powiedziała rzeczniczka MSZ Rosji
• Do Polski należy wybór między współpracą a życiem fobiami - dodała
• W ten sposób skomentowała expose ministra Waszczykowskiego
• Nie omieszkała jednak dodać, że Warszawa "przyjmuje wskazówki z Waszyngtonu"
Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa oznajmiła, że Rosja jest gotowa do rozwijania relacji gospodarczych i politycznych, a do Polski należy wybór między drogą współpracy i "życiem fobiami". Oceniła też, że Warszawa "przyjmuje wskazówki z Waszyngtonu".

Zacharowa skomentowała w ten sposób słowa szefa polskiego MSZ Witolda Waszczykowskiego o tym, iż polityka Rosji budzi najwięcej obaw spośród zagrożeń dla bezpieczeństwa europejskiego.

Rzeczniczka oceniła, że "formowany jest obraz wroga" po to, by "wpoić poczucie niestabilności, niepewności na kontynencie europejskim" i do tego potrzebne są głosy poparcia w Europie. - Niestety, w tym przypadku Warszawa reaguje na te sygnały, wykonuje te wskazówki wysyłane przez Waszyngton - powiedziała Zacharowa.


- Jesteśmy gotowi rozwijać i stosunki gospodarcze, i polityczne, jesteśmy gotowi do rozwiązywania najtrudniejszych kwestii związanych z naszą historią. To jest droga konstruktywna, związana ze współpracą - zapewniła przedstawicielka MSZ Rosji.

Zacharowa dodała następnie: - Jest i druga droga - żyć fobiami, strachami (...), łapać te sugestie zza oceanu o tym, że żyjecie w stanie zagrożenia (...). Wybór należy do Polski - czy idzie ona drogą współpracy, współdziałania - na którą Rosja jest otwarta - czy żyje takimi obrazami, które się jej rysuje.

Szef polskiego MSZ powiedział w piątek w Sejmie, przedstawiając informację o zadaniach polityki zagranicznej w 2016 roku, że najwięcej obaw w sferze bezpieczeństwa europejskiego budzi polityka Rosji, "która zmierza do rewizji pozimnowojennego porządku europejskiego".


Waszczykowski mówił, że "Rosja zmierza do poszerzania własnej strefy wpływów i zahamowania transformacji demokratycznej tych państw Europy Wschodniej, które dążą do zbliżenia z Zachodem". Jest to - wskazał minister - "polityka wsparta rozbudową rosyjskiego potencjału militarnego i działaniami hybrydowymi, w tym propagandowymi". Szef MSZ podkreślił przy tym, że "w interesie Polski i Europy leżą pragmatyczne i rzeczowe stosunki z Federacją Rosyjską".
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (94)
Nie zgadzam się z opinią
109
Zgadzam się z opinią
263
~ta, Ukraina przykładem 2016-01-29 (15:01) 3 godziny i 56 minut temu

"Wybór należy do Polski - czy idzie ona drogą współpracy, współdziałania - na którą Rosja jest otwarta". Aż za bardzo się na Kijów otworzyli.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 7

Nie zgadzam się z opinią
33
Zgadzam się z opinią
139
~Nie, znamy po prostu historię 2016-01-29 (15:01) 3 godziny i 56 minut temu

"Rzeczniczka oceniła, że "formowany jest obraz wroga"".

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
31
Zgadzam się z opinią
106
~To o polityce kremla 2016-01-29 (15:00) 3 godziny i 57 minut temu

"Jest i druga droga - żyć fobiami, strachami (...), sugestie (...) o tym, że żyjecie w stanie zagrożenia".

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
49
Zgadzam się z opinią
62
~Nie będzie dialogu dopóki kłamiecie 2016-01-29 (14:57) 4 godziny temu

Zaatakowaliście nas 17 września 1939 r. i do czerwca '41 byliście sojusznikiem hitlera. Haniebnie zamordowaliście nam jeńców, a potem sfałszowaliście wybory. To nie było żadne wyzwolenie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
18
~ZARAZ SIĘ ZACZNIE NAJAZD OLGINO 2016-01-29 (16:11) 2 godziny i 46 minut temu

WIRTUALNA ROSJA JAK ZAWSZE NA TO POZWOLI.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
22
~Wybraliśmy już dawno 2016-01-29 (16:32) 2 godziny i 25 minut temu

Wolność, zachód, perspektywy, prawda, szacunek, pokój. Kiedy wy?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
8
~Z pozdrowieniami 2016-01-29 (18:05) 52 minut temu

Pani Mario Polska ponoć nie jest partnerem do rozmów na spotkania nie przychodzicie np nt ciężarówek, ponoć jest mało ważna i w ogóle pomijana w rozmowach, więc jak jest mało ważna to po co się odzywacie do mało ważnego państwa? jak macie takie podejście to bądźcie konsekwentni i się nie wypowiadajcie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
9
~AK 2016-01-29 (17:59) 58 minut temu

co nas obchodzi rosja mamy juz dosc tego uscisku milosci od nich ,zawsze nas mordowali od rozbiorow poczawszy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
8
~Kresowiak 2016-01-29 (16:52) 2 godziny i 5 minut temu

"Wybór należy do Polski" - mamy przyjąć ich warunki. I to będą właściwe stosunki.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
9
~ast 2016-01-29 (17:40) 1 godzinę i 17 minut temu

Ruscy niech najpierw nauczą się podstawowych zasad a potem napominają nas.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
7
~zibikar i inni z olgino 2016-01-29 (16:43) 2 godziny i 14 minut temu

FORA ZE DWORA. WONNNNNNNN.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
15
~Adam 2016-01-29 (16:12) 2 godziny i 45 minut temu

Rosja wypowiada się w sposób, jakby nie istniała żadna trudna historia wspólnych relacji.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
6
~VIP 2016-01-29 (18:05) 52 minut temu

Z bolszewią się nie układa,bolszewię się olewa te sowieckie betony myślą jak dawniej.Jeśli zamkną granicę dla naszych ciężarowek to my zrobimy dla ich to samo.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
6
~Na głównej jest... 2016-01-29 (16:27) 2 godziny i 30 minut temu

... zaraz nastąpi atak olgino.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
3
~zero 2016-01-29 (18:02) 55 minut temu
Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
6
~smus 2016-01-29 (17:45) 1 godzinę i 12 minut temu

rosja chciala pobudowac gazociag przez bialorus i POLSKE do unii ale POLSKA sie nie zgodzila bo omijal ukraine ,ktora nie placila za gaz,za bardzo ogladamy sie w strone ukrainy oni nas widza jak potrzebuja, prace zabieraja,nam placa grosze jak chcemy podwyzke to daja ukraincow

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
6
~Wernek Hora 2016-01-29 (17:20) 1 godzinę i 37 minut temu

Od sowietów jak najdalej. Embargo na jabłka OK !!!!!!!!!!! Polska teraz sprzedaje jabłek więcej i drożej. Zablokowali TIR y OK!!!!!!!!!!!!!!!!!! znajdziemy lepsze przewozy. Patrzacv na historię - sowieci zamordowali 7 000 000 Polaków tzn tyle co Niemcy ....sasiadów mamy CACY.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
11
~Polak 2016-01-29 (16:26) 2 godziny i 31 minut temu

a kto zaatakował Gruzje a teraz ukraine-kto nie chce oddac wraku-kto ufoludki?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
3
~Ja 2016-01-29 (20:50) 22 godzin i 7 minut temu

Politycy juz dawno powinni dacdu... siana i przestac skakac do Rosji bo na tym traca nie oni tylko zwykli ludzie !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
6
~f 2016-01-29 (18:04) 53 minut temu

Brali wytyczne z Moskwy teraz biora je z Waszyngtonu.

odpowiedz