Strona główna serwisu
Dmitrij Miedwiediew dla "Time'a" o odległej perspektywie kresu wojny w Syrii

Dmitrij Miedwiediew dla "Time'a" o odległej perspektywie kresu wojny w Syrii

• Dmitrij Miedwiediew: Rosja nie zamierza wstrzymać bombardowań w Syrii
• "Celem ataków powinno być nie tylko IS, ale także rebelianci"
Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew ()
Rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew w wywiadzie dla amerykańskiego tygodnika "Time" wyraził przekonanie, że plan dla Syrii uzgodniony w zeszłym tygodniu, w przededniu Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, nie powstrzyma wojny w tym kraju.

Podkreślił, że Rosja nie zamierza wstrzymać bombardowań pozycji rebeliantów w Syrii, dopóki sojusznicy Moskwy w Damaszku nie osiągną pokoju na korzystnych dla siebie warunkach. Oświadczył też, nawiązując do ofensywy sił reżimu syryjskiego w rejonie Aleppo, że celem ataków powinno być nie tylko Państwo Islamskie (IS), ale także rebelianci "którzy biegają z bronią automatyczną".

Wszyscy ci rebelianci, to dla Miedwiediewa "bandyci i terroryści" i "bardzo trudno jest nam odróżnić tych bardzo umiarkowanych od tych nie tak bardzo umiarkowanych, dobrych od złych".


W czwartek w Monachium odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych kilkunastu państw; brali w nim udział m.in. sekretarz stanu USA John Kerry i szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Ustalony tam plan dla Syrii przewiduje, że w ciągu tygodnia rozpocznie się stopniowe ograniczanie działań wojennych.

Zdaniem Miedwiediewa plan ten daje nieco nadziei na osiągnięcie porozumienia w sprawie przyszłości Syrii, zasad i uczestników dialogu wewnątrzsyryjskiego i w sprawie zawieszenia broni. Rosyjski premier, zapytany kiedy zakończy się ofensywa sił syryjskich w rejonie Aleppo, prowadzona przy wsparciu rosyjskiego lotnictwa, odpowiedział: "Myślę, że wszystko to będzie się musiało skończyć, kiedy nastanie pokój".

"Time" podkreśla, że warunki tego pokoju, wymienione przez Miedwiediewa, pokazują, "jak bardzo jest on poza zasięgiem". Po pierwsze, prezydent Syrii Baszar el-Asad musiałby przystąpić do negocjacji z siłami rebeliantów "zdolnymi osiągnąć porozumienie". Skład tej grupy trzeba dopiero określić. Następnie uczestnicy negocjacji musieliby porozumieć się w sprawie politycznej struktury Syrii i procesu demokratycznych reform. Musieliby też określić rolę Asada w przyszłej Syrii. Dopiero wtedy - zdaniem Miedwiediewa - powinny się zakończyć walki.


"Time" podkreśla w tym kontekście, że Asad nie ma obecnie zamiaru wstrzymywać walk. Jego celem jest odbicie terytoriów zajętych przez rebeliantów, którzy od 2011 roku usiłują go obalić. Tygodnik dodaje, że Miedwiediew dał do zrozumienia, iż Moskwa nie zgodzi się na podzielenie Syrii między Asada i opozycję. "Nikt z nas nie potrzebuje drugiej Libii, która rozpadła się na kawałki..." - powiedział rosyjski premier.

Miedwiediew przestrzegł USA i ich arabskich sojuszników przed wysyłaniem do Syrii wojsk lądowych. "Nie zapominajmy, co się stało w Afganistanie - powiedział nawiązując do amerykańskiej inwazji z 2001 roku. - Wciąż nie mogą stamtąd wyjść. Gdy tylko konflikt wejdzie w fazę operacji lądowych, staje się konfliktem bez końca. I to jest niebezpieczne. Nie róbcie tego. Nie wykorzystujcie tego nawet jako taktyki straszenia".

"Time" odnotowuje, że wydaje się, iż Moskwa trzyma się na razie tej linii i nie planuje wysłania dużych sił lądowych na wojnę w Syrii.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (27)
Nie zgadzam się z opinią
14
Zgadzam się z opinią
122
Historyk. 2016-02-15 (13:44) 4 godziny i 40 minut temu

Rosjanie zbombardowali pieniądze zainwestowane w rebelię tzw. "prawowitą demokratyczną syryjską opozycję" to trzeba działać. Sunnicka Arabia Saudyjska i Turcja a teraz USA niosą demokrację do Syrii i chcą walczyć z sunnickim ISIS. Aż się popłakałem ze śmiechu. Tam, gdzie rządzi "syryjska prawowita opozycja" tam chrześcijanie, alawici, jazydzi i szyici są masowo mordowani. Niewielu wie, że kilka lat temu USA postanowiły sobie obalić Asada aby pozbawić Rosję baz wojskowych w tamtym rejonie i sfinansowały rebelię w Syrii. Jak to się skończyło każdy widzi. Rebelia zamieniła się w ISIS a sami przedstawiciele najwyższych władz USA przed senatem przyznają, że polityka wspierania rebeliantów w Syrii zawiodła. Dzięki interwencji USA i ogólnie zachodu, Irak i Libia ze stabilnych zamieniły się w beczki prochu . Zresztą ten cytat to wyjaśnia: "Wiemy dlaczego tak się stało. Wiemy, kto chciał obalić niechciane reżimy i siłą narzucić własne rządy. O ni wyzwolili wrogość, zniszczyli państwa, nastawili ludzi przeciwko sobie i umyli (od tego) ręce, otwierając drogę radykałom, ekstremistom i terrorystom. To słowa Putina w wypowiedziane w orędziu. Jak tu się z nim nie zgodzić. Zachód narobił bałaganu na bliskim wschodzie i teraz musi sprzątać. Dobrze, że Rosja zablokowała usunięcie Asada bo by było jeszcze gorzej. W Iraku i Libii ludzie giną w dziesiątkach tysięcy rocznie. Chrześcijanie są tam mordowani. Europe zalewają imigranci. Kwitnie terroryzm. To skutek interwencji w tych krajach. USA i "zachód" najlepsze co mogą zrobić dla świata to przestać go podpalać.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
22
Zgadzam się z opinią
125
~Bombardier 2016-02-15 (11:40) 6 godzin i 44 minut temu

Tak trzymać Rosjo. Walić "umiarkowanych" terrorystów w kaczy kuper ile wlezie i nie przestawać !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
38
~Parisko 2016-02-15 (11:25) 6 godzin i 59 minut temu

Bo będzie gorąco !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji