Strona główna serwisu
Chiny oskarżyły USA o celowe naruszenie przestrzeni powietrznej

Chiny oskarżyły USA o celowe naruszenie przestrzeni powietrznej

• Pekin oskarżył USA o "poważną prowokację wojskową"
• Amerykański bombowiec B-52 miał naruszyć chińską przestrzeń powietrzną
• Resort obrony Chin w wydanym oświadczeniu ocenił, że USA z rozmysłem eskalują napięcie w regionie
Amerykański bombowiec B-52 Amerykański bombowiec B-52 ()
Źródła w Pentagonie przyznały, że wykonujący lot nad Morzem Południowochińskim mógł zbliżyć się do jednej ze sztucznych wysepek, zapowiadając zbadanie całej sprawy - poinformował w piątek dziennik "Wall Street Journal".

W locie uczestniczyły dwa B-52, z których jeden przybliżył się do sztucznie powiększonej chińskiej rafy "Courtly Reef" w archipelagu Spartly i przeleciał 2 mile morskie od jej brzegu.

Chiny roszczą sobie prawa do kluczowych rejonów i wysp na Morzu Południowochińskim, co skonfliktowało ten kraj z sąsiednimi państwami - Wietnamem, Filipinami, Malezją, Tajwanem i Brunei, które również zgłaszają pretensje do tego obszaru.


W ostatnich latach Pekin rozpoczął intensywne prace przy sztucznym powiększaniu powierzchni wysp wchodzących w skład spornego archipelagu Spratly obejmującego sto małych wysp i raf, co dodatkowo zaostrzyło sytuację. USA kwestionują roszczenia Chin do tego akwenu.

Stany Zjednoczone stoją na stanowisku, że prawo międzynarodowe nie zezwala na traktowanie obszaru morskiego wokół siedmiu sztucznych wysp o zasięgu 12 mil, czyli 22 km, jako "morza terytorialnego", a przestrzeni powietrznej nad nimi jako "przestrzeni narodowej".
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (5)
Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
9
~wep 2015-12-20 (03:39) 3 godziny i 7 minut temu

to nie jest chinska przestrzen powietrzna.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~Po 2015-12-30 (07:55) 22 godzin i 51 minut temu

Zestrzelić dziada od jankesow. Tereckie kozo-je-bce nie miały skrupułów.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
1
~Andrew 9 2015-12-20 (12:29) 18 godzin i 17 minut temu

B 52 jeszcze latają ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji