więcej

Bohdan Stupka nie żyje.

PAP |  aktualizacja 2012-07-22 (17:16) 2 lata 2 miesiące 21 godzin i 4 minuty temu
drukuj


Bogdan Stupka w "Starej baśni"
Bogdan Stupka w "Starej baśni" opinie video
Jeden z najwybitniejszych aktorów ukraińskich Bohdan Stupka, który w "Ogniem i mieczem" zagrał Chmielnickiego, zmarł w szpitalu w Kijowie po długiej chorobie - podała agencja Intefax-Ukraina. Stupka miał 71 lat.

Urodzony w Kulikowie w obwodzie lwowskim aktor wystąpił w ponad 50 rolach teatralnych. Od 1970 r. zagrał w ponad stu filmach. Współpracował z takimi reżyserami, jak Jerzy Hoffman, Krzysztof Zanussi, Siergiej Bondarczuk, Otar Joseliani, Władimir Bortko.

W latach 1999-2001 Stupka pełnił również funkcję ministra kultury. Był laureatem wielu państwowych nagród. Po złożeniu urzędu ministra został dyrektorem Teatru Dramatycznego im. Iwana Franki.

Jedną z ostatnich filmowych ról Stupki była tytułowa rola w rosyjsko-ukraińskiej ekranizacji "Tarasa Bulby" Mikołaja Gogola.

Pogrzeb aktora odbędzie się we wtorek na Cmentarzu Bajkowskim w Kijowie.

Stupka pozostawił żonę i syna Ostapa, który także jest aktorem, oraz troje wnuków.


(ib, msz)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

Przeczytaj też

50 lat temu zmarła Marilyn Monroe

dodane 2012-08-04 (11:20) 2 lata 1 miesiąc 19 dni 3 godziny i 1 minutę temu

W innych serwisach

  • Pytamy.pl: Śmierć

Złóż kondolencje (148)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~Stanisław P. 2012-07-24 (21:11) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 17 godzin i 9 minut temu

Bohdan Stupka nie żyje
Niestety, gremialnie odchodzą wspaniali

odpowiedz

0
0
~Stanisław P. 2012-07-24 (21:11) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 17 godzin i 9 minut temu

Bohdan Stupka nie żyje
Niestety, gremialnie odchodzą wspaniali

odpowiedz

0
0
~zosia litwin lat 18 2012-07-24 (19:24) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 18 godzin i 56 minut temu

Bohdan Stupka nie żyje
smutno mi ze taki wspanialy aktor zmarl jak stupka

odpowiedz

0
0
rupicaprarupicapra 2012-07-23 (20:36) 2 lata 1 miesiąc 30 dni 17 godzin i 44 minuty temu

Bohdan Stupka nie żyje
Strasznie mi przykro że nie żyje tak wielki Aktor, jednak za Horacym możemy powiedzieć nie wszystek umrę, możemy Go oglądać w Jego wielkich kreacjach aktorskich.

odpowiedz

0
0
~galina koval ukraina 2012-07-23 (20:08) 2 lata 1 miesiąc 30 dni 18 godzin i 12 minut temu

Bohdan Stupka nie żyje
smutek i zal z powodu smierci tak wspanialego aktora i jako zclowiek

odpowiedz

0
0
~galina koval ukraina 2012-07-23 (20:07) 2 lata 1 miesiąc 30 dni 18 godzin i 13 minut temu

Bohdan Stupka nie żyje
smutek i zal z powodu smierci tak wspanialego aktora i jako zclowiek

odpowiedz

0
0
~galina koval ukraina 2012-07-23 (20:07) 2 lata 1 miesiąc 30 dni 18 godzin i 13 minut temu

Bohdan Stupka nie żyje
smutek i zal z powodu smierci tak wspanialego aktora i jako zclowiek

odpowiedz

0
0
~MAREK JAKUBOWSKI 2012-07-23 (19:13) 2 lata 1 miesiąc 30 dni 19 godzin i 7 minut temu

Bohdan Stupka nie żyje
niski ukłon zmarł wspaniały aktor!!!!!

odpowiedz

0
0
~samanta 2012-07-23 (09:43) 2 lata 2 miesiące 4 godziny i 37 minut temu

Bohdan Stupka nie żyje
wieczne odpoczywanie .Zmarl wspanialy aktor.

odpowiedz

0
0
~Nubbia 2012-07-22 (22:00) 2 lata 2 miesiące 16 godzin i 20 minut temu

Bohdan Stupka nie żyje
Cieszę się ,że dzięki Hoffmanowi mogłam poznać TAAKIEGO AKTORA. Wspaniale role i wielka osobowość ... Będzie nam Pana brakowało Panie Bohdanie....

odpowiedz

0
0
~addam 2012-07-22 (20:54) 2 lata 2 miesiące 17 godzin i 26 minut temu

Bohdan Stupka nie żyje
Nigdy nie byliśmy z Ukraińcami braćmi.Nawet jako Słowianie.Stupka pokazał, że może być inaczej.Wojewódzki na pal....

odpowiedz

0
0
~addam 2012-07-22 (20:53) 2 lata 2 miesiące 17 godzin i 27 minut temu

Bohdan Stupka nie żyje
Nigdy nie byliśmy z Ukraińcami braćmi.Nawet jako Słowianie.Stupka pokazał, że może być inaczej.Wojewódzki na pal....

odpowiedz

0
0
~Adam DROP 2012-07-22 (20:50) 2 lata 2 miesiące 17 godzin i 30 minut temu

Bohdan Stupka nie żyje
Szacunek,szacunek................i tyle po wspaniałym człowieku.

odpowiedz

0
0
~Adam DROP 2012-07-22 (20:49) 2 lata 2 miesiące 17 godzin i 31 minut temu

Bohdan Stupka nie żyje
Szacunek,szacunek................i tyle po wspaniałym człowieku.

odpowiedz

0
1
~stanley 2012-07-22 (20:36) 2 lata 2 miesiące 17 godzin i 44 minuty temu

Bohdan Stupka nie żyje
Ale to pewnie nie Polak,Stupka........Takie nazwiska nadawał urząd,zydom chcącym ukryć swoją tożsamość.

odpowiedz

1
0
~RUDA 2012-07-22 (20:26) 2 lata 2 miesiące 17 godzin i 54 minuty temu

Bohdan Stupka nie żyje
Może nie miejsce na to, ale nie mogę pozostawić bez komentarza wypowiedzi osób o "bratnim narodzie" i " braciach Ukraińcach" w obliczu antypolskich akcji nacjonalistycznych na Wołyniu w roku 1943 ,o której nikt nie mówi, nikt nie pamięta, o której nie uczą w szkole, o której wspominać nie wypada, bo niewygodna, za którą nikt nie przeprosił....Rodacy: Wieczna Pamięć i honor pomordowanym!

odpowiedz

0
0
~antyfan 2012-07-22 (20:19) 2 lata 2 miesiące 18 godzin i 1 minutę temu

Bohdan Stupka nie żyje
Pięknie grał. Cześć jego pamięci i wieczna pamięć jego rolom.

odpowiedz

0
0
~antyfan 2012-07-22 (20:17) 2 lata 2 miesiące 18 godzin i 3 minuty temu

Bohdan Stupka nie żyje
Pięknie grał. Cześć jego pamięci i wieczna pamięć jego rolom.

odpowiedz

0
0
~Anna 2012-07-22 (20:16) 2 lata 2 miesiące 18 godzin i 4 minuty temu

Bohdan Stupka nie żyje
świetna rola

odpowiedz

0
0
~я 2012-07-22 (20:14) 2 lata 2 miesiące 18 godzin i 6 minut temu

Bohdan Stupka nie żyje
прощавай казаче!

odpowiedz