Strona główna serwisu
Blue Monday -​ kontrowersyjny najsmutniejszy dzień roku

Blue Monday -​ kontrowersyjny najsmutniejszy dzień roku

• 25 stycznia przypada Blue Monday
• To najbardziej depresyjny dzień w roku według algorytmu brytyjskiego psychologa Cardiffa Arnalla
Czy dziś przypada najbardziej depresyjny, najsmutniejszy dzień w roku? Tak wynikałoby z algorytmu brytyjskiego psychologa Cardiffa Arnalla. Wyliczył on, że w poniedziałek ostatniego pełnego tygodnia stycznia przypada Blue Monday.

Niektóre media poinformowały, że najgorszy poniedziałek w tym roku przypada 18 stycznia. Jednak Arnall zmienił sposób wyznaczania Blue Monday jedynie w 2011 roku, wskazując 17 stycznia jako najgorszy dzień roku. Szybsze nadejście tego dnia (trzeci, a nie czwarty poniedziałek stycznia) umotywował kryzysem finansowym.

Tego dnia najwięcej osób skarży się na złe samopoczucie. Ma to wynikać z faktu, że jest mało słońca, oddala się perspektywa dotrzymania noworocznych postanowień, natomiast zbliża się okres spłaty zobowiązań - zaciągniętych często na Boże Narodzenie. Wyliczenia Cardiffa Arnalla zostały zakwestionowane, jako pseudonaukowe - ale specjaliści zajmujący się zdrowiem psychicznym potwierdzają, że w tym okresie mają więcej pacjentów z pogorszonym nastrojem.


Psycholog Maria Rotkiel podkreśla, że okres pierwszych miesięcy roku rzeczywiście bywa trudny, ponieważ brakuje światła słonecznego, które w jaśniejszych porach roku dodaje energii i witalności, sprzyja dobremu samopoczuciu.

Maria Rotkiel podkreśla, że niezależnie od pogody i okoliczności zewnętrznych - sami też mamy wpływ na to jak się czujemy. - Każda przyjemność, każdy miły gest w stosunku do siebie samego jest takim ciepłem i światłem. Ale co ważniejsze - wszystko co robimy dobrego dla innych, sprawia że nam poprawia się nastrój. Jest to pozytywny mechanizm potwierdzający, że opłaca się być sympatycznym, życzliwym, uśmiechniętym. To co wysyłamy w kierunku innych - to naprawdę do nas wraca - powiedziała Maria Rotkiel.

Psycholog zaznacza, że kiedy - w dłuższym okresie - każdy dzień przynosi złe samopoczucie, wówczas warto zwrócić się do specjalisty. Niepokojącym sygnałem może być zły nastrój, który trwa dłużej niż 2 tygodnie, kiedy odczuwamy brak energii i nic nie sprawia przyjemności, a ponadto pojawiają się zaburzenia apetytu - brak łaknienia lub nadmierny apetyt i zaburzenia snu - bezsenność lub nadmierna senność. Wówczas należy zwrócić się o pomoc.


Maria Rotkiel podkreśla, że każde działanie dające satysfakcję, lub sprawiające przyjemność - w tym podobno najbardziej depresyjnym dniu w roku - poprawia samopoczucie i oddala chandrę. Temu ma służyć między innymi akcja "Podaruj słońce". O 16.00 w centrum Warszawy na jednym z najwyższych wieżowców, Q22, jest zapalane ogromne słońce. Iluminację założyła jedna z firm, która - obok promocji - chce symbolicznie zrekompensować przechodniom krótki zimowy dzień.
IAR

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (10)
Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
17
rowerzysta drugi 2016-01-25 (08:04) 11 godzin i 35 minut temu

Zgadzam się . Wstajesz rano i się dowiadujesz ,że akcyza na browar 1 zł. w górę. Co na to obrońcy demokracji!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
5
~Monia6788 2016-01-25 (08:18) 11 godzin i 21 minut temu

We Wroclawiu tez chcemy takie slonce:)brawo"WY'

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
3
~Słoneczko 2016-01-25 (12:07) 7 godzin i 32 minut temu

Nie!!!!!!! Wszystko gra i jest ok!

odpowiedz

zgłoś do moderacji