więcej

Berlusconi chce kupić obraz Caravaggia za 100 mln euro.

PAP | dodane 2010-06-15 (16:35)

fot. AFP / JOHN THYS

opinie
drukuj

Premier Włoch Silvio Berlusconi chce kupić obraz Caravaggia "Nawrócenie w drodze do Damaszku" za 100 milionów euro - podała włoska prasa. Arcydzieło jest własnością arystokratycznej rzymskiej rodziny Odescalchi.

Dziennik "Il Messaggero" poinformował, że szef włoskiego rządu, którego majątek szacuje się na kilkanaście miliardów euro, od pół roku prowadzi rozmowy na temat zakupu obrazu, namalowanego między 1600 a 1601 rokiem.

Do niedzieli "Nawrócenie w drodze do Damaszku" można było obejrzeć na wielkiej wystawie 24 dzieł Caravaggia w rzymskim Kwirynale. Według gazety wartość jednego z najbardziej znanych obrazów wszech czasów, o wymiarach 237 na 189 cm, szacuje się na 50-70 milionów euro. Premier przedstawił zaś od razu ofertę w wysokości 100 milionów euro.

Obecnie eksperci badają, w jakim stanie jest to arcydzieło.

Tymczasem historycy sztuki już apelują do szefa włoskiego rządu, by - jeśli rzeczywiście obraz kupi - wystawił go w jednej ze swych rezydencji, w Rzymie bądź Mediolanie.

Byłoby nawet lepiej w Mediolanie, bo w stolicy Lombardii nie ma ani jednego obrazu Caravaggia, choć malarz stamtąd właśnie pochodził - uważa krytyk sztuki Vittorio Sgarbi.

Sylwia Wysocka

(mg)

oceń
0
0
Podziel się

Przeczytaj też

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


  • Skomentuj
  • WP.PL
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~janek [2010-06-16 12:28]

facet pomnozyl swoj majatek 3 razy
jak dostal sie do wladzy.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
piotrekczs [2010-06-15 18:43]

heh :D jak dla mnie, jak ma chec i pragnienie to niech sobie kupuje:), chyba wie co robi.. :D

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~a [2010-06-15 18:24]

To jest dopiero Oligarcha
Trzyma w rękach 70% włoskich mediów, jest premierem (czytaj: może praktycznie wszystko) do tego jego partia ma większość w parlamencie. Włosi są głupcami jeżeli myślą, że Berlussconi działa na rzecz ich interesów (tylko dla określonych wąskich grup) i chyba nic z tym nie zamierzają zrobić.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

reporter wp24 chcę wyslać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Ostatnio dodane przez reporterów WP24

Pogoda długoterminowa materiał foto Pogoda długoterminowa dodane przez: Internauta WP24
Prognoza pogody materiał foto Prognoza pogody dodane przez: Internauta WP24

więcej

Sonda

Jaki prezent dasz swojej Mamie?

liczba oddanych głosów: 808