Strona główna serwisu
Barack Obama nie spotka się z Fidelem Castro

Barack Obama nie spotka się z Fidelem Castro

• Prezydent Obama nie zamierza spotkać się z Fidelem Castro podczas swej wizyty na Kubie 20-22 marca - powiedział w poniedziałek doradca ds. bezpieczeństwa Ben Rhodes
• Nie spełni też oczekiwań Hawany ws. zamknięcia antykomunistycznego Radio i TV Marti
W wypowiedzi dla agencji Reutera Rhodes, który był jednym z tajnych negocjatorów omawiających wstępne warunki wznowienia stosunków między USA i Kubą, stanowczo wykluczył możliwość spotkania z 89-letnim Fidelem Castro. - Nie było to przedmiotem rozmów i pod żadnym pozorem nie zabiegalibyśmy o takie spotkanie - zaznaczył.

Podkreślił też, że Biały Dom nie widzi żadnych przesłanek pozwalających zakładać, iż władze w Hawanie będą czynić jakieś trudności w przeprowadzeniu spotkań prezydenta USA z przedstawicielami kubańskiej opozycji.

W zaplanowanej na 21-22 marca historycznej wizycie na Kubie prezydentowi USA Barackowi Obamie będzie towarzyszyć Pierwsza Dama Michelle oraz 20 przedstawicieli Kongresu oraz Izby Reprezentantów.


W trakcie wizyty prezydent Barack Obama spotka się m.in. z prezydentem Raulem Castro. Będzie miał też okazję porozmawiać z przedsiębiorcami.

Będzie to pierwsza od blisko 90 lat wizyta urzędującego prezydenta USA na Kubie. USA zerwały stosunki dyplomatyczne z Kubą za prezydentury Dwighta Eisenhowera w 1961 roku w odpowiedzi na wzrost napięć w relacjach z rewolucyjnym rządem Fidela Castro. Wprowadzone przez Eisenhowera embargo na relacje, w tym na więzi handlowe z Kubą, było od tego czasu wielokrotnie zaostrzane przez amerykański Kongres.

W grudniu 2014 roku prezydenci USA i Kuby ogłosili historyczne ocieplenie relacji po ponad 50 latach zimnej wojny amerykańsko-kubańskiej. Od tego czasu USA stopniowo wprowadzają w życie różne ułatwienia w kontaktach z Kubą. Złagodzono część restrykcji w handlu, biznesie oraz w podróżach na Kubę dla osób odwiedzających rodziny, biznesmenów, dziennikarzy, sportowców i ludzi kultury. Wizyty turystyczne są wciąż objęte embargiem.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (4)
Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
0
~Numer 7 2016-03-10 (16:38) 16 godzin i 9 minut temu

Barak Obama nie spotka się z Andrzejem Dudą.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
1
~kupa 2016-03-10 (12:26) 20 godzin i 21 minut temu

Obama nie zawraca sobie głowy jakąś tam Kubą gdy ma tak wielki orzech do zgryzienia jaką jest zagrożona demokracja w Polsce . Jako przedstawiciel światowych mocarstw zdaje się zastanowić jakie działa wytoczyć na rząd w Polsce !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
0
~Filutek 2016-03-10 (11:12) 21 godzin i 35 minut temu

Nie ma odszkodowania za izolacje pol wiekowa nie ma o czym gaworit!.Putin dobrze gowori mienia ze nada smatric na yankesow jak ja dielam!

odpowiedz

zgłoś do moderacji