Strona główna serwisu
Bal dla agentów. Szwecja w szoku

Bal dla agentów. Szwecja w szoku

W Szwecji wielkie poruszenie wywołały informacje o kosztach balu dla pracowników służb specjalnych w stylu Jamesa Bonda - ze stołami do gry, galowym obiadem i orkiestrą. Jak podała prasa, bal kosztował 5,3 mln koron, czyli ponad 600 tys. euro.
Impreza przeznaczona była dla pracowników SAPO, czyli szwedzkich służb bezpieczeństwa wewnętrznego i kontrwywiadu. Brało w niej udział ponad tysiąc osób, zabawianych przez znanych celebrytów i aktorów, a wśród gości był też szef brytyjskiego MI5 Jonathan Evans. Sama dekoracja sali kosztowała 400 tys. koron (prawie 50 tys. euro).

Chociaż bal odbył się jeszcze w czerwcu zeszłego roku, prasa szwedzka niedawno ogłosiła, ile kosztował - i ujawniła, że zorganizowano go bez wymaganego przetargu. SAPO zaś w lutym bieżącego roku złożyła wniosek o zwrot podatku VAT, żądając 947 tys. koron (czyli ponad 100 tys. euro).

Anders Thornberg, szef SAPO od lipca br. powiedział dziennikowi "Dagens Nyheter", że impreza miała stanowić odskocznię dla pracowników służb, którzy wówczas byli pod wielką presją z powodu reorganizacji i zagrożeń terrorystycznych. - Pomyśleliśmy, że trzeba zrobić coś specjalnego dla całego personelu policji bezpieczeństwa - wyjaśnił.

Anders Danielsson, który jako poprzednik Thornberga organizował bal, wziął na siebie pełną odpowiedzialność - podał portal Goeteborg Daily.

Sumy, jakie wydano na imprezę, wywołały wzburzenie, ponieważ SAPO w ostatnich latach przeszła reorganizację połączoną z cięciami w jej budżecie.

Kiedy James Bond ratował świat, nie musiał liczyć się z wydatkami, ale szwedzcy agenci nie są w tej samej lidze - podsumowuje BBC News.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (12)
Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
8
~kuba 2012-08-28 (22:09) 1 godzinę i 46 minut temu

przecież to tak naprawdę zwykłe urzędasy, a nie oficerowie operacyjni i agenci. tych na 100% nie bylo na tym balu w obawie przed dekonspiracja.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
7
~liber 2012-08-28 (22:04) 1 godzinę i 51 minut temu

U nas tylko agentura PRLowska i ich potomkowie balują i są "królami życia".

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
4
~pp 2012-08-28 (23:27) 28 minut temu

czy tusk i komor tez tam byli?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
3
~as 2012-08-28 (22:22) 1 godzinę i 33 minut temu

nie moj cyrk nie moje małpy! a niech wydaja nawet 500mln euro!!! jak nie maja na co wydac.....

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~mamut 2012-08-28 (23:16) 39 minut temu

Służby specjalne mają władzę - zawsze tak było jest i będzie na to nie ma rady Korzystają z wiedzy operacyjnej na to nie ma rady- nikt im nie podskoczy

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~eni 2012-08-28 (22:59) 56 minut temu

Fajny pomysł ale zebranie całego wywiadu i kontrwywiadu w jedno miejsce, na jednej, publicznej skądinąd imprezie, to nie jest przejaw nadmiernego profesjonalizmu. Jeden rosyjski lub żydowski agent, że o islamistach nie wspomnę, z kamerą lub aparatem w guziku smokinga zdekonspiruję całą szwedzką secret service (pewnie spece z FSB przeglądają już końcówki zdjęć z tej imprezy).

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~999666 2012-08-28 (22:54) 1 godzinę i 1 minutę temu

Nasi ich przebijają w kazdej dziedzinie

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
2
~lefty 2012-08-28 (22:26) 1 godzinę i 29 minut temu

U nas spotkalo się niedawno dwóch agentów Michajlow z Zefirem i nikt nie był w szoku. Media o tym trąbiły, TV transmitowała, nawet prezydent sie pojawił. Koszta były ogromne.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
1
~gffsg 2012-08-28 (22:58) 57 minut temu

Swoja droga ciekawe jak trzeba byc niezbyt madrym by urzadzic bal dla pracownikow sluzb w jednym miejscu. Wystarczy, ze choc jeden z zaproszonych bedzie agentem wroga, a juz wiadomo gdzie "pstrykac" "slitasne" "fotki"...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
1
~df 2012-08-28 (22:09) 1 godzinę i 46 minut temu

ZAMACH NA SKOKI A BĘDZIE TO WYGLĄDAĆ TAK KOMISJA NADZORU BANKOWEGO ZABIERZE SKOKOM PIENIĄDZE KTÓRE MAJĄ SKOKI NA GWARANCJE (A SA TO OLBRZYMIE PIENIĄDZE ) IPRZEKAŻE DO PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU GWARANCYJNEGO ------ KTORY JUŻ NIE JEST WSTANIE GWARANTOWAĆ KLIENTONTOM BAKÓW ŻADNYCH PIENIEDZY--- NA WYPADEK UPADŁOSCI JAKIEGOŚ BANKU . BĘDZIE TO SKOK NA KASĘ SKOKÓW !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! TO CHODZI O RATOWANIE KOSZTEM SKOKÓW PEKO SA -CZYLI WŁOSKIEGO WŁASCICIELA BANKU PEKO SA( tego z bykiem w logo.)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~kik 2012-08-28 (22:48) 1 godzinę i 7 minut temu

Jak w filmie "Gang Olsena".

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~gg 2012-08-28 (22:28) 1 godzinę i 27 minut temu

waznym elementem w zyciu czlowieka jest rozrywka. ja tez sobie nie zaluje.

odpowiedz