Strona główna serwisu
Antyromskie demonstracje w Czechach, interweniowała policja

Antyromskie demonstracje w Czechach, interweniowała policja

Do antyromskich wystąpień doszło w kilku miastach Czech. Jak poinformowały władze, najwięcej prawicowych ekstremistów demonstrowało w Ostrawie. Podczas starć z policją zatrzymano tam około 60 demonstrantów.
W Ostrawie, na północnym wschodzie kraju, demonstrowało około tysiąca prawicowych radykałów.

Demonstranci zeszli z wyznaczonej przez władze trasy. Zachowywali się agresywnie, atakując werbalnie Romów, którzy z dachów i okien swych mieszkań obserwowali marsz. Gdy ekstremiści zaczęli niszczyć mienie publiczne oraz rzucać w policjantów kamieniami, cegłami i butelkami, demonstrację rozpędziły specjalne jednostki czeskiej policji, używając m.in. gazu łzawiącego i pałek.

Do antyromskich demonstracji, choć znacznie mniejszych i spokojniejszych niż w Ostrawie, doszło także w kilku innych miastach, m.in. w Czeskich Budziejowicach, Brnie, Pilznie, Varnsdorfie, Jiczinie i Duchcowie.

W Czechach mieszka ponad 200 tysięcy Romów. W latach 2008-2012 Europejskie Centrum Praw Romów odnotowało 47 rasistowskich ataków na mniejszość romską. Zginęło 5 osób a 22 zostały ranne.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (447)
Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
196
~Janek1952 2013-08-25 (05:04) 14 godzin i 37 minut temu

Za co ich lubić. Chorzowscy cyganie, kradną z ogródka wszystko co z metalu. I nic nie można zrobić, bo jest zbyt drobna strata. Pokrywy kanalizacji, to ich robota, choć nie tylko. Nie jestem rasistą, ale to się musi skończyć. To jest uciążliwe i staje się plagą.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
33
Zgadzam się z opinią
221
~jarek 2013-08-25 (08:28) 11 godzin i 13 minut temu

A my nie chcemy żydów w Polsce

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 19

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
191
~polak 2013-08-25 (08:23) 11 godzin i 18 minut temu

nie jestem rasistą - ale cyganie to brudasy , awanturnicy i nieroby

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1