Strona główna serwisu
7. rocznica śmierci Jana Pawła II

7. rocznica śmierci Jana Pawła II

Pontyfikat Jana Pawła II wywarł ogromny wpływ na losy Kościoła i świata, a postawa papieża w obliczu cierpienia i choroby stała się źródłem nadziei dla milionów ludzi.
Papież Jan Paweł II Papież Jan Paweł II ()
Siedem lat temu, 2 kwietnia 2005 roku, wiadomość o śmierci Jana Pawła II podał uczestnikom czuwania na placu Świętego Piotra, arcybiskup Leonardo Sandri. Ogłosił, że o godzinie 21.37 "Nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca". Tysiące wiernych zgromadzonych pod oknami papieskiego apartamentu w Watykanie, po raz pierwszy w historii, żegnało papieża spontanicznymi oklaskami. Jako wyraz szacunku i miłości wobec Jana Pawła, oklaski towarzyszyły również mszy pogrzebowej kilka dni później.

Za to go kochaliśmy. "Ależ proszę pani, jestem księdzem" - zdjęcia papieża

W Polsce odejściu papieża towarzyszył dźwięk dzwonu Zygmunta na Wawelu. 16 października 1978 roku ogłosił wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, a 2 kwietnia 2005 roku żegnał papieża Polaka.


Hołd zmarłemu papieżowi w bazylice Świętego Piotra złożyło ponad 3 miliony osób z całego świata. Na pogrzeb Jana Pawła II, który odbył się 8 kwietnia, przybyli prezydenci, premierzy, królowie i książęta oraz przywódcy religijni całego świata. Mszy świętej koncelebrowanej przez kolegium kardynalskie i patriarchów katolickich Kościołów wschodnich, przewodniczył ówczesny dziekan kolegium, kardynał Joseph Ratzinger. Na placu Świętego Piotra zebrało się kilkaset tysięcy wiernych. W całym Rzymie przed ekranami rozstawionymi w wielu miejscach miasta, zgromadziło się kilka milionów ludzi. Wielu uczestników uroczystości miało ze sobą transparenty z napisem "Santo subito" czyli "Święty natychmiast".

Po zakończeniu nabożeństwa żałobnego Jan Paweł II został pochowany w podziemiach bazyliki św. Piotra na Watykanie, w krypcie Jana XXIII, beatyfikowanego w 2000 roku. Po beatyfikacji trumna ze szczątkami Jana Pawła II została przeniesiona z Grot Watykańskich do bazyliki św. Piotra. Tam, w kaplicy św. Sebastiana, niedaleko słynnej Piety Michała Anioła, znajduje się grób papieża Polaka.

Blisko 27 lat pontyfikatu


9666 dni pontyfikatu Jana Pawła II - zdjęcia

Papież Polak został wybrany przez konklawe blisko 34 lata temu, 16 października 1978 roku. Kardynał Karol Wojtyła przyjął imię Jan Paweł II. Był pierwszym od ponad 450. lat biskupem Rzymu nie pochodzącym z Włoch. Przesłanie pontyfikatu Jana Pawła II odzwierciedlały słowa wypowiedziane przez niego na początku misji: "Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy".

Jan Paweł II zasiadał na Stolicy Piotrowej blisko 27 lat. Nazwany papieżem pielgrzymem, odbył 104 podróże zagraniczne na wszystkich zamieszkanych kontynentach, odwiedzając 129 krajów. Podczas jego pontyfikatu ponad 300 milionów ludzi przeszło na katolicyzm. Papież Polak dziewięciokrotnie odwiedził ojczyznę. Ponadto odbył 144 podróże po Włoszech. Przewodniczył blisko 140. uroczystościom beatyfikacyjnym i 50. kanonizacyjnym, podczas których wyniósł na ołtarze ponad 1300 sług Bożych, w tym ponad 160. Polaków. Zwołał i przewodniczył kilkunastu spotkaniom młodzieży z całego świata. Opublikował ponad sto różnych dokumentów. Jest autorem 14. encyklik. Mianował 232. kardynałów, w tym 10. Polaków.

Polak, o którym usłyszał cały świat - zdjęcia

Jan Paweł II zmarł w 9666. dniu pontyfikatu. "Odszedł do domu Ojca" 2 kwietnia 2005 roku, o godzinie 21.37. W ostatnich dniach życia nieustannie towarzyszyli mu wierni z całego świata, śledząc wiadomości dochodzące z Watykanu oraz trwając na modlitwie w jego intencji.


Rocznica śmierci bez uroczystości w Watykanie

7. rocznica śmierci Jana Pawła II nie będzie oficjalnie obchodzona 2 kwietnia w Watykanie. Od beatyfikacji dedykowanym polskiemu papieżowi dniem jest 22 października, kiedy przypada jego wspomnienie liturgiczne.

Ostatnia "podróż" Jana Pawła II - zdjęcia

Przy grobie Jana Pawła II w Kaplicy świętego Sebastiana w bazylice watykańskiej modlić się będą jego przyjaciele i współpracownicy, wierni. Hołd papieżowi odda też wielu Polaków, przybyłych do Rzymu na uroczystości Wielkiego Tygodnia. Kilka grup pielgrzymów przyjechało specjalnie, by być w Watykanie w rocznicę śmierci papieża.

Tuż przed 2 kwietnia zapowiedziano, że 1 maja, czyli w pierwszą rocznicę beatyfikacji, odprawiona zostanie po polsku msza w bazylice świętego Piotra.


Czekając na kanonizację papieża

11 miesięcy po ogłoszeniu Jana Pawła II błogosławionym, zarówno wśród watykanistów, jak i wiernych, powraca dyskusja na temat przyszłej kanonizacji. Oczekiwanie na nią rozpoczęło się natychmiast po beatyfikacji, której towarzyszyły również głosy, że papież powinien zostać od razu świętym, zgodnie z pragnieniem wiernych, powszechnie wyrażanym po jego śmierci.

Oko w oko z Janem Pawłem II - Wasze spotkania z papieżem

Watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone przed prawie rokiem wyraził opinię, że kanonizacji należy spodziewać się za kilka lat.

Największe nadzieje na to, że będzie to właśnie tylko kilka lat daje przykład powszechnie czczonego głównie we Włoszech świętego Ojca Pio z Pietrelciny (1887-1968). Został on ogłoszony błogosławionym w 1999 roku, a kanonizowany już w 2002 roku.


"Moje spotkanie z Janem Pawłem II" - Wasze zdjęcia

Oczekiwanie na uroczystość kanonizacyjną w Kościele upływa przede wszystkim pod znakiem czuwania nad rozwojem kultu papieża oraz zbierania sygnałów o niewytłumaczalnych z medycznego punktu widzenia uzdrowieniach przypisywanych jego wstawiennictwu. Uznanie takiego cudu jest potrzebne do kanonizacji, a procedury je poprzedzające i etapy do pokonania - długie i złożone.

O przysyłanie sygnałów o możliwych uzdrowieniach zaapelował do wiernych na całym świecie wkrótce po ogłoszeniu Jana Pawła II błogosławionym postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego ksiądz Sławomir Oder. Przyznaje on, że nie ma tygodnia, by nie zgłaszano do Biura Postulacji w Rzymie przypadku uzdrowienia, które przypisywane jest przez osobę uzdrowioną i jej rodzinę modlitwie do papieża Polaka. Wszystkie takie przypadki są skrupulatnie opisywane i katalogowane.

Zgodnie z przepisami kościelnymi w przypadku, w którym wraz z wiarą idzie w parze również potwierdzenie ekspertów o niewytłumaczalnym z punktu widzenia medycyny charakterze wyzdrowienia, sygnał taki zostaje poddany badaniu kanonicznemu pod kątem cudu. Prace te prowadzone są na podstawie dokumentacji lekarskiej.

Spośród dokumentacji, która zostanie nadesłana, postulator musi wybrać przypadek medyczny, który poddany zostanie dalszym badaniom i ocenom w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie, gdzie analizować go będą po kolei komisje: lekarzy, teologów i kardynałów. Ostateczną decyzję o uznaniu cudu na wniosek kardynałów i o zgodzie na kanonizację podejmuje papież.

W związku z 7. rocznicą śmierci Jana Pawła II ksiądz Oder powiedział, że kilka sygnałów o możliwych przypadkach cudu, potrzebnych do kanonizacji papieża wywołało zainteresowanie jego biura i dlatego podjął starania, by zebrać odpowiednią dokumentację na ten temat.

Takiego zapamiętali go Polacy - zdjęcia

Podsumowując czas od beatyfikacji stwierdził: "Mijający rok był pełen inicjatyw związanych z obchodami dziękczynienia za beatyfikację Jana Pawła II. Odprawiano msze dziękczynne, odbyło się wiele spotkań, konferencji, spotkań modlitewnych i sympozjów poświęconych przybliżeniu i pogłębieniu przesłania życia i nauczania Błogosławionego".

Ksiądz Oder dodał, że powstały pierwsze kościoły i kaplice dedykowane błogosławionemu Janowi Pawłowi II. Zauważył, że w rożnych częściach świata tworzone są grupy modlitewne związane z postacią polskiego papieża.

- Szczególnym fenomenem jest pielgrzymowanie relikwii. Dotarły one na wszystkie kontynenty - powiedział postulator procesu.

W Meksyku, który był celem pierwszej zagranicznej pielgrzymki polskiego papieża w 1979 roku, w ciągu czterech miesięcy relikwie zawieziono do 90 miast i miejscowości, także tych położonych w najniebezpieczniejszych częściach kraju, gdzie toczą się wojny gangów narkotykowych. Szacuje się, że w uroczystościach religijnych z okazji peregrynacji relikwii udział wzięło 27 milionów osób.

Relikwie dotarły również także między innymi do Kolumbii, Nigerii, Chin i Rosji.

W przeddzień rocznicy śmierci papieża, w niedzielny wieczór włoska telewizja publiczna RAI wyemituje dedykowany mu film dokumentalny "Gigant", zrealizowany w technice 3D. Reżyser Italo Moscati skoncentrował się na mszy beatyfikacyjnej, jaką odprawił Benedykt XVI.
PAP, Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione. IAR

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (210)
Nie zgadzam się z opinią
23
Zgadzam się z opinią
60
~niulka16@wp.pl 2012-04-02 (09:11) 4 godziny i 50 minut temu

Cudowny człowiek, wzór do naśladowania, nia miał by pewnie żalu nawet do tych, którzy Go obrażają na tym forum.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
17
Zgadzam się z opinią
40
~pawelwozniak1 2012-04-02 (09:40) 4 godziny i 21 minut temu

Nie wiem dlaczego , ale to chyba przez skromność nie dodano , ze Wojtyła był przede wszystkim najwybitniejszym i największym w historii świata - pisarzem , linoskoczkiem , poetą , podróżnikiem , konstruktorem i wynalazcą , fizykiem i matematykiem , gimnastykiem i piłkarzem , a także aktorem , kucharzem i marynarzem też był największym i najwybitniejszym . . .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
46
Zgadzam się z opinią
64
daga198110 2012-04-02 (09:01) 5 godzin temu

Najwspanialszy człowiek na świecie :-)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 7

Nie zgadzam się z opinią
18
Zgadzam się z opinią
35
~kremówkożerstwo 2012-04-02 (09:08) 4 godziny i 53 minut temu

on odszedł do krainy wiecznych łowów, a pasożytniczy tzw. konkordat pozostał ! wielkie to dzieło wypompowujące pieniądze ze społeczeństwa polskiego...jest to solidna podstawa do wybudowania pełnego bezwzględnego państwa wyznaniowego...ot, taka sobie kolonia kleru watykańskiego...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
14
Zgadzam się z opinią
30
~Patryk 2012-04-02 (09:12) 4 godziny i 49 minut temu

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
21
Zgadzam się z opinią
36
~mad-max 2012-04-02 (09:06) 4 godziny i 55 minut temu

Chylę czoło przed tym człowiekiem wielka postać w naszym Narodzie i Świecie jednak napawa mnie smutkiem to ,że nic/ albo zbyt mało / jako Naród nie wyciągneliśmy z czsów jego pontyfikatu !!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
19
~CzytajBiblie 2012-04-02 (09:51) 4 godziny i 10 minut temu

Jezus kiedy byl na ziemi powiedzial: "Nikogo na ziemi nie nazywajcie waszym Ojcem, bo jeden jest wasz Ojciec, ten niebianski". Kosciol katolicki wyraznie lekcewazy sobie slowa Pana Jezusa nazywajac papieza ojcem.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
24
~nina 2012-04-02 (09:10) 4 godziny i 51 minut temu

Jak to szybko mija....Pamiętam jakby to było wczoraj i co roku tak samo przeżywam jego odejście;-(

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
30
Zgadzam się z opinią
43
~JPII 2012-04-02 (09:04) 4 godziny i 57 minut temu

Brakuje Ciebie w Polsce... i na świecie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
25
~gość 2012-04-02 (09:11) 4 godziny i 50 minut temu

Co to za komentarze? Polacy spadli na dno już kompletnie!!! A będzie jeszcze gorzej!!!! Masakra!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
25
Zgadzam się z opinią
37
~Jola 2012-04-02 (09:06) 4 godziny i 55 minut temu

Wielki czlowiek, wielki Polak, jestem dumna, ze pochodzĂŠ z Polski:)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
14
~Bum 2012-04-02 (09:35) 4 godziny i 26 minut temu

Nic nie ma w tekście o krajaniu papieża na relikwie, o spuszczaniu krwi.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
13
~snicer 2012-04-02 (09:15) 4 godziny i 46 minut temu

A nikt nie wstąpił do nieba, tylko ten, który zstąpił z nieba, Syn człowieczy, który jest w niebie. Eewg.św.Jana.3.13

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
11
~marek 2012-04-02 (09:52) 4 godziny i 9 minut temu

A dlaczego Józef Glemp robi wszystko, żeby jeszcze nie trafić do domu ojca? Czyżby nie wierzył?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
17
~yu 2012-04-02 (10:14) 3 godziny i 47 minut temu

Dlaczego pozwalał na stawianie sobie pomników za życia? Przecież wystarczyło jedno jego słowo!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
12
RuchWalkaSiłaW nas 2012-04-02 (10:37) 3 godziny i 24 minut temu

Pokochały go miliony nie za to że był papieżem ale za to że był człowiekiem

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
17
~SzczeryDoBólu 2012-04-02 (09:30) 4 godziny i 31 minut temu

Ciekawe: ilu biednych przyodział, ilu głodnych nakarmił? Jeździł tylko po świecie za pieniądze ludzi i coś tam bełkotał!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
18
Zgadzam się z opinią
26
~Bzzzz 2012-04-02 (09:04) 4 godziny i 57 minut temu

Niech żyje konkordat niech żyje nam! Alleluja i do przodu! co łaska ale nie mniej jak 500zł

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
10
~pawel 2012-04-02 (09:54) 4 godziny i 7 minut temu

do domu ojca ??? a nie do trójcy ???

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
9
~Waluś 2012-04-02 (09:44) 4 godziny i 17 minut temu

Miał niezły warsztat aktorski. Poza wiecznego cierpiętnika, a pod płaszczykiem dobroduszności bezwzględny watykańczyk, tolerujący seksualnych dewiantów w sutannach. Nie rozpaczałem na wieść o jego śmierci.

odpowiedz

zgłoś do moderacji