więcej

7. rocznica śmierci Jana Pawła II.

PAP, IAR |  dodane 2012-04-02 (08:15) 2 lata 7 miesięcy 20 dni 18 godzin i 43 minuty temu
drukuj


Papież Jan Paweł II opinie
Pontyfikat Jana Pawła II wywarł ogromny wpływ na losy Kościoła i świata, a postawa papieża w obliczu cierpienia i choroby stała się źródłem nadziei dla milionów ludzi.

Siedem lat temu, 2 kwietnia 2005 roku, wiadomość o śmierci Jana Pawła II podał uczestnikom czuwania na placu Świętego Piotra, arcybiskup Leonardo Sandri. Ogłosił, że o godzinie 21.37 "Nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca". Tysiące wiernych zgromadzonych pod oknami papieskiego apartamentu w Watykanie, po raz pierwszy w historii, żegnało papieża spontanicznymi oklaskami. Jako wyraz szacunku i miłości wobec Jana Pawła, oklaski towarzyszyły również mszy pogrzebowej kilka dni później.

Za to go kochaliśmy. "Ależ proszę pani, jestem księdzem" - zdjęcia papieża

W Polsce odejściu papieża towarzyszył dźwięk dzwonu Zygmunta na Wawelu. 16 października 1978 roku ogłosił wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, a 2 kwietnia 2005 roku żegnał papieża Polaka.

Hołd zmarłemu papieżowi w bazylice Świętego Piotra złożyło ponad 3 miliony osób z całego świata. Na pogrzeb Jana Pawła II, który odbył się 8 kwietnia, przybyli prezydenci, premierzy, królowie i książęta oraz przywódcy religijni całego świata. Mszy świętej koncelebrowanej przez kolegium kardynalskie i patriarchów katolickich Kościołów wschodnich, przewodniczył ówczesny dziekan kolegium, kardynał Joseph Ratzinger. Na placu Świętego Piotra zebrało się kilkaset tysięcy wiernych. W całym Rzymie przed ekranami rozstawionymi w wielu miejscach miasta, zgromadziło się kilka milionów ludzi. Wielu uczestników uroczystości miało ze sobą transparenty z napisem "Santo subito" czyli "Święty natychmiast".

Po zakończeniu nabożeństwa żałobnego Jan Paweł II został pochowany w podziemiach bazyliki św. Piotra na Watykanie, w krypcie Jana XXIII, beatyfikowanego w 2000 roku. Po beatyfikacji trumna ze szczątkami Jana Pawła II została przeniesiona z Grot Watykańskich do bazyliki św. Piotra. Tam, w kaplicy św. Sebastiana, niedaleko słynnej Piety Michała Anioła, znajduje się grób papieża Polaka.

Blisko 27 lat pontyfikatu

9666 dni pontyfikatu Jana Pawła II - zdjęcia

Papież Polak został wybrany przez konklawe blisko 34 lata temu, 16 października 1978 roku. Kardynał Karol Wojtyła przyjął imię Jan Paweł II. Był pierwszym od ponad 450. lat biskupem Rzymu nie pochodzącym z Włoch. Przesłanie pontyfikatu Jana Pawła II odzwierciedlały słowa wypowiedziane przez niego na początku misji: "Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy".

Jan Paweł II zasiadał na Stolicy Piotrowej blisko 27 lat. Nazwany papieżem pielgrzymem, odbył 104 podróże zagraniczne na wszystkich zamieszkanych kontynentach, odwiedzając 129 krajów. Podczas jego pontyfikatu ponad 300 milionów ludzi przeszło na katolicyzm. Papież Polak dziewięciokrotnie odwiedził ojczyznę. Ponadto odbył 144 podróże po Włoszech. Przewodniczył blisko 140. uroczystościom beatyfikacyjnym i 50. kanonizacyjnym, podczas których wyniósł na ołtarze ponad 1300 sług Bożych, w tym ponad 160. Polaków. Zwołał i przewodniczył kilkunastu spotkaniom młodzieży z całego świata. Opublikował ponad sto różnych dokumentów. Jest autorem 14. encyklik. Mianował 232. kardynałów, w tym 10. Polaków.

Polak, o którym usłyszał cały świat - zdjęcia

Jan Paweł II zmarł w 9666. dniu pontyfikatu. "Odszedł do domu Ojca" 2 kwietnia 2005 roku, o godzinie 21.37. W ostatnich dniach życia nieustannie towarzyszyli mu wierni z całego świata, śledząc wiadomości dochodzące z Watykanu oraz trwając na modlitwie w jego intencji.

Rocznica śmierci bez uroczystości w Watykanie

7. rocznica śmierci Jana Pawła II nie będzie oficjalnie obchodzona 2 kwietnia w Watykanie. Od beatyfikacji dedykowanym polskiemu papieżowi dniem jest 22 października, kiedy przypada jego wspomnienie liturgiczne.

Ostatnia "podróż" Jana Pawła II - zdjęcia

Przy grobie Jana Pawła II w Kaplicy świętego Sebastiana w bazylice watykańskiej modlić się będą jego przyjaciele i współpracownicy, wierni. Hołd papieżowi odda też wielu Polaków, przybyłych do Rzymu na uroczystości Wielkiego Tygodnia. Kilka grup pielgrzymów przyjechało specjalnie, by być w Watykanie w rocznicę śmierci papieża.

Tuż przed 2 kwietnia zapowiedziano, że 1 maja, czyli w pierwszą rocznicę beatyfikacji, odprawiona zostanie po polsku msza w bazylice świętego Piotra.

Czekając na kanonizację papieża

11 miesięcy po ogłoszeniu Jana Pawła II błogosławionym, zarówno wśród watykanistów, jak i wiernych, powraca dyskusja na temat przyszłej kanonizacji. Oczekiwanie na nią rozpoczęło się natychmiast po beatyfikacji, której towarzyszyły również głosy, że papież powinien zostać od razu świętym, zgodnie z pragnieniem wiernych, powszechnie wyrażanym po jego śmierci.

Oko w oko z Janem Pawłem II - Wasze spotkania z papieżem

Watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone przed prawie rokiem wyraził opinię, że kanonizacji należy spodziewać się za kilka lat.

Największe nadzieje na to, że będzie to właśnie tylko kilka lat daje przykład powszechnie czczonego głównie we Włoszech świętego Ojca Pio z Pietrelciny (1887-1968). Został on ogłoszony błogosławionym w 1999 roku, a kanonizowany już w 2002 roku.

"Moje spotkanie z Janem Pawłem II" - Wasze zdjęcia

Oczekiwanie na uroczystość kanonizacyjną w Kościele upływa przede wszystkim pod znakiem czuwania nad rozwojem kultu papieża oraz zbierania sygnałów o niewytłumaczalnych z medycznego punktu widzenia uzdrowieniach przypisywanych jego wstawiennictwu. Uznanie takiego cudu jest potrzebne do kanonizacji, a procedury je poprzedzające i etapy do pokonania - długie i złożone.

O przysyłanie sygnałów o możliwych uzdrowieniach zaapelował do wiernych na całym świecie wkrótce po ogłoszeniu Jana Pawła II błogosławionym postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego ksiądz Sławomir Oder. Przyznaje on, że nie ma tygodnia, by nie zgłaszano do Biura Postulacji w Rzymie przypadku uzdrowienia, które przypisywane jest przez osobę uzdrowioną i jej rodzinę modlitwie do papieża Polaka. Wszystkie takie przypadki są skrupulatnie opisywane i katalogowane.

Zgodnie z przepisami kościelnymi w przypadku, w którym wraz z wiarą idzie w parze również potwierdzenie ekspertów o niewytłumaczalnym z punktu widzenia medycyny charakterze wyzdrowienia, sygnał taki zostaje poddany badaniu kanonicznemu pod kątem cudu. Prace te prowadzone są na podstawie dokumentacji lekarskiej.

Spośród dokumentacji, która zostanie nadesłana, postulator musi wybrać przypadek medyczny, który poddany zostanie dalszym badaniom i ocenom w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie, gdzie analizować go będą po kolei komisje: lekarzy, teologów i kardynałów. Ostateczną decyzję o uznaniu cudu na wniosek kardynałów i o zgodzie na kanonizację podejmuje papież.

W związku z 7. rocznicą śmierci Jana Pawła II ksiądz Oder powiedział, że kilka sygnałów o możliwych przypadkach cudu, potrzebnych do kanonizacji papieża wywołało zainteresowanie jego biura i dlatego podjął starania, by zebrać odpowiednią dokumentację na ten temat.

Takiego zapamiętali go Polacy - zdjęcia

Podsumowując czas od beatyfikacji stwierdził: "Mijający rok był pełen inicjatyw związanych z obchodami dziękczynienia za beatyfikację Jana Pawła II. Odprawiano msze dziękczynne, odbyło się wiele spotkań, konferencji, spotkań modlitewnych i sympozjów poświęconych przybliżeniu i pogłębieniu przesłania życia i nauczania Błogosławionego".

Ksiądz Oder dodał, że powstały pierwsze kościoły i kaplice dedykowane błogosławionemu Janowi Pawłowi II. Zauważył, że w rożnych częściach świata tworzone są grupy modlitewne związane z postacią polskiego papieża.

- Szczególnym fenomenem jest pielgrzymowanie relikwii. Dotarły one na wszystkie kontynenty - powiedział postulator procesu.

W Meksyku, który był celem pierwszej zagranicznej pielgrzymki polskiego papieża w 1979 roku, w ciągu czterech miesięcy relikwie zawieziono do 90 miast i miejscowości, także tych położonych w najniebezpieczniejszych częściach kraju, gdzie toczą się wojny gangów narkotykowych. Szacuje się, że w uroczystościach religijnych z okazji peregrynacji relikwii udział wzięło 27 milionów osób.

Relikwie dotarły również także między innymi do Kolumbii, Nigerii, Chin i Rosji.

W przeddzień rocznicy śmierci papieża, w niedzielny wieczór włoska telewizja publiczna RAI wyemituje dedykowany mu film dokumentalny "Gigant", zrealizowany w technice 3D. Reżyser Italo Moscati skoncentrował się na mszy beatyfikacyjnej, jaką odprawił Benedykt XVI.


(mj, msz)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 75 82.42%
nie 16 17.58%

Przeczytaj też

"Premier Watykanu" poświęcił kaplicę bł. Jana Pawła II

dodane 2012-06-12 (22:00) 2 lata 5 miesięcy 10 dni 4 godziny i 58 minut temu

Listy Jana Pawła II z lat 1978-85 przekazano Archiwum Akt Nowych

dodane 2012-04-24 (13:55) 2 lata 6 miesięcy 29 dni 13 godzin i 3 minuty temu

W Warszawie czuwanie w rocznicę śmierci Jana Pawła II

dodane 2012-04-02 (21:25) 2 lata 7 miesięcy 20 dni 5 godzin i 33 minuty temu

Rozpoczęły się obchody 7. rocznicy śmierci Jana Pawła II w Warszawie

dodane 2012-04-02 (13:15) 2 lata 7 miesięcy 20 dni 13 godzin i 43 minuty temu

Trzy msze przy grobie Jana Pawła II w rocznicę jego śmierci

dodane 2012-04-02 (10:15) 2 lata 7 miesięcy 20 dni 16 godzin i 43 minuty temu

Rocznica śmierci Jana Pawła II bez wielkich uroczystości

dodane 2012-04-02 (09:13) 2 lata 7 miesięcy 20 dni 17 godzin i 45 minut temu

"Odejście Jana Pawła II było wydarzeniem paschalnym"

dodane 2012-04-01 (12:50) 2 lata 7 miesięcy 21 dni 14 godzin i 8 minut temu

Ks. Oder: kilka sygnałów o cudzie uzdrowienia za sprawą Jana Pawła II

dodane 2012-03-30 (10:25) 2 lata 7 miesięcy 23 dni 16 godzin i 33 minuty temu

Niezwykły film - beatyfikacja Jana Pawła II w 3D

dodane 2012-03-14 (14:05) 2 lata 8 miesięcy 8 dni 12 godzin i 53 minuty temu

Tłumy śpiewają pod "Oknem papieskim"

dodane 2011-10-16 (18:10) 3 lata 1 miesiąc 6 dni 8 godzin i 48 minut temu

materiał foto

Złożyli hołd Błogosławionemu

dodane 2011-05-02 (00:05) 3 lata 6 miesięcy 21 dni 2 godziny i 53 minuty temu
materiał foto

Wielki portret Jana Pawła II

dodane 2011-05-01 (15:31) 3 lata 6 miesięcy 21 dni 11 godzin i 27 minut temu

materiał foto

Polska wita nowego Błogosławionego!

dodane 2011-05-01 (11:38) 3 lata 6 miesięcy 21 dni 15 godzin i 20 minut temu
materiał foto

Jan Paweł II Błogosławiony!

dodane 2011-05-01 (11:28) 3 lata 6 miesięcy 21 dni 15 godzin i 30 minut temu

materiał foto

Ostatnia "podróż" papieża

dodane 2011-05-01 (08:00) 3 lata 6 miesięcy 21 dni 18 godzin i 58 minut temu
materiał foto

Jan Paweł II Wielki

dodane 2011-05-01 (08:00) 3 lata 6 miesięcy 21 dni 18 godzin i 58 minut temu

materiał foto

Kalendarium pontyfikatu JPII

dodane 2011-05-01 (08:00) 3 lata 6 miesięcy 21 dni 18 godzin i 58 minut temu

W innych serwisach


Opinie (210)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Uważny 2014-04-02 (11:47) 7 miesięcy 20 dni 15 godzin i 11 minut temu

Do redaktora tego tekstu. Dziś mamy 9 rocznice śmierci Jana Pawła II a nie 7. Sam napisałeś, że "Zygmunt" żegnał go w 2005r. Więc jeśli nie z własnej świadomości, to chociaż z atematyki dało się wyliczyć kolejną rocznice.

odpowiedz

0
0
~Jaros 2012-12-26 (22:32) 1 rok 10 miesięcy 27 dni 4 godziny i 26 minut temu

Szacunek dla tego Wspanialego Czlowieka!!Nie zapomnimy Cie nigdy. A ci co bluznią w niego aby trafili do piekla!Żal mi tych ktorzy nawet z Papierza drwia

odpowiedz

0
0
~wiesiek 2012-04-15 (22:33) 2 lata 7 miesięcy 7 dni 4 godziny i 25 minut temu

Trzeba przeżyć i doświadczyć by módz pojąć co się mówi i oczym,wiedza doświadczenie i własne spojrzenie na żeczywistość powoduje u prawdziwego człowieka właściwy osąd żeczywistości i dążenie do dobra wspólnego ,takiego daru zjednywania sobie ludzi można tylko pozazdrościć.Za czasów Jezusa mówiono podobnie, nikt nie uwierzył i nadal nie ma dla takich świętości i wzoru do naśladowania.

odpowiedz

0
0
ci-ja-4 2012-04-15 (03:02) 2 lata 7 miesięcy 7 dni 23 godziny i 56 minut temu

To już 7 lat! zapytajmy się co oprócz jadu jaki się leje z internetu zostało w nas z tego nauczania? Polecam rewelacyjny wybór cytatów - "144 zadań dla Polaków" Bo ten pontyfikat nam dał zadania. dla głupców dla których życie ma być tylko jeną wielką używką - to przeszkadza Ja zawsze będę o Nim pamiętał i zawsze do Niego wzdychał w modlitwie z nadzieją

odpowiedz

4
6
~ert 2012-04-02 (10:32) 2 lata 7 miesięcy 20 dni 16 godzin i 26 minut temu

Jeden z największych który bratał się z najmniejszymi.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

2
0
~Prawdziwy katolik 2012-04-08 (19:27) 2 lata 7 miesięcy 14 dni 7 godzin i 31 minut temu

Papiez Benedykt XVI Papiez Milosci,Pojednania i Pokoju.Najwiekszy z Najwiekszych jaki kiedykolwiek zasiadl na Stolicy Piotra

odpowiedz

26
35
~Dr. Zoidberg 2012-04-02 (09:48) 2 lata 7 miesięcy 20 dni 17 godzin i 10 minut temu

NIE PŁAKAŁEM PO TYM CZŁOWIEKU. Za tyle krzywd które wyrządził Polsce (konkordat) powinien popaść w zapomnienie.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

28
26
~C00L-ER 2012-04-02 (09:57) 2 lata 7 miesięcy 20 dni 17 godzin i 1 minutę temu

NIE MA LEPSZEGO OD JANA PAWŁA II............PAMIĘTAMY !

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

8
4
~x.y.z. 2012-04-02 (13:41) 2 lata 7 miesięcy 20 dni 13 godzin i 17 minut temu

Jak czytam te wszystkie opinie krytykujące w sposób obleśny papieża i Tych dla których był On Kimś ważnym to tak sobie myślę jacy Wy przeciwnicy J.P. napewno jesteście kryształowi,idealni,jedwabiści,chodzące encyklopedie,pretendencji do wszystkich nagród Nobla w każdej dziedzinie-wszystko wiecie najlepiej i na wszystkim najlepiej się znacie.Krytykanci i filozofii w jednym.Mam tylko jedną prośbę-nie przyznajcie się,że jesteście Polakami,bo to właśnie przez takich jak Wy którzy nie umieją szanować siebie,swoich rodaków,swojego kraju i wszystkiego co z Nim związane-przez Was cały świat z Nas się śmieje.Jeśli papież był i jest dla Was nikim to Wasza sprawa,ale zostawcie to dla siebie bo Nas szanujących papieża guzik obchodzą Wasze żenujące wypociny którym sami się ośmieszacie.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

10
8
~ari 2012-04-02 (10:22) 2 lata 7 miesięcy 20 dni 16 godzin i 36 minut temu

Nikt nie odchodzi do domu Ojca, poza Jego Synami! JP2 był być może człowiekiem o wyskich standardach moralnych, jednak to co robił świadczy o jego bardzo ograniczonym rozwoju duchowym, który cechuje ogromną większość kleru nie tylko katolickiego. Wielu prostych rolników i robotników stoi o wiele wyżej duchowo.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

6
9
~LoL 2012-04-02 (10:29) 2 lata 7 miesięcy 20 dni 16 godzin i 29 minut temu

Boga nie ma ? Heloł ? Obudźcie się i przestańcie wierzyć w ten bzdet. Naćpali się 2000 lat temu albo i Jezus był chory umysłowo i sobie coś ubzdurał. I tak ciągnie się to kłamstwo tyle czasu, a ludzie wierzą. Inne religie to też pic na wodę. Jedyne o co w tym wszystkim chodzi, to umieć wierzyć, w cokolwiek. Wiara jest i działa, ale Boga nie ma.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
0
~tiger man 2012-04-02 (17:36) 2 lata 7 miesięcy 20 dni 9 godzin i 22 minuty temu

Tylko dlaczego Jan Paweł I , tak szybko musił "ustąpić " , pomyłka w wyborze ?!

odpowiedz

0
9
~p.i.k. 2012-04-02 (12:12) 2 lata 7 miesięcy 20 dni 14 godzin i 46 minut temu

Do wszystkich pseudofilozofów,'znawców' biblii-do wszystkich krytykujących papieża:łatwo jest ubliżać,ośmieszać,oczerniać i drwić z osoby która nie może się bronić,bo nie żyje.Mamusie nie nauczyły Was,że o zmarłych mówi się dobrze albo wcale-bezwzględu na to kim był ten człowiek.To jest zwykła przyzwoitość i kultura osobista.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

5
4
~Rubel 2012-04-02 (10:36) 2 lata 7 miesięcy 20 dni 16 godzin i 22 minuty temu

Dziekuje cenzorom z WP.PL za blokowanie opinii negatywnych w stosunku do JP2, a nie bedacych obrazliwymi i popartych dowodami. Dziekuje za katolicka cenzure,bo przeciez nikt nie moze sie dowiedziec prawdy. Niczym na TVN.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
4
lesiost 2012-04-02 (13:01) 2 lata 7 miesięcy 20 dni 13 godzin i 57 minut temu

cenzor gdzie jesteś że pozwalasz opluwać satanistom Największego z Polaków

odpowiedz

3
14
~Michaś (lat 14) 2012-04-02 (10:41) 2 lata 7 miesięcy 20 dni 16 godzin i 17 minut temu

Ojcze Święty, zapach Twojego męskiego ciała na zawsze pozostanie w moich nozdrzach!

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

60
23
~niulka16@wp.pl 2012-04-02 (09:11) 2 lata 7 miesięcy 20 dni 17 godzin i 47 minut temu

Cudowny człowiek, wzór do naśladowania, nia miał by pewnie żalu nawet do tych, którzy Go obrażają na tym forum.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

1
0
~tiger man 2012-04-02 (12:31) 2 lata 7 miesięcy 20 dni 14 godzin i 27 minut temu

Show must go on !!!

odpowiedz

3
1
~kasia.sc 2012-04-02 (12:29) 2 lata 7 miesięcy 20 dni 14 godzin i 29 minut temu

Inteligentny, zabawny, inny... Potrafił porwać tłum. Indywidualista, duchowny z powołania. Papież Polak, za którym płakała nie tylko cała Polska ale cały świat. Dziękujemy!

odpowiedz

64
46
daga198110 2012-04-02 (09:01) 2 lata 7 miesięcy 20 dni 17 godzin i 57 minut temu

Najwspanialszy człowiek na świecie :-)

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Tysiące domów na Podlasiu bez prądu
dodane 2014-11-22 (08:41) 18 godzin i 17 minut temu

materiał wideo

PiS: przedstawimy analizę ws różnicy między exit polls a wynikami wyborów
dodane 2014-11-21 (13:40) 1 dzień 13 godzin i 18 minut temu

materiał wideo

Wyniki wyborów w sejmikach wojewódzkich
dodane 2014-11-22 (22:50) 4 godziny i 8 minut temu

Rosyjskie pociski spadają na Ukrainę. Artyleryjski ostrzał
dodane 2014-11-21 (13:02) 1 dzień 13 godzin i 56 minut temu

Paweł Kowal: Putin za często mówi o broni nuklearnej; błąd krymski może być powtórzony
dodane 2014-11-21 (12:40) 1 dzień 14 godzin i 18 minut temu

Grzegorz Schetyna w "Sueddeutsche Zeitung": UE musi mieć nowe sankcje dla Rosji
dodane 2014-11-21 (07:13) 1 dzień 19 godzin i 45 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.