Strona główna serwisu
5 lat temu terroryści zaatakowali szkołę w Biesłanie

5 lat temu terroryści zaatakowali szkołę w Biesłanie

Mija pięć lat o tragicznych zdarzeń z Biesłanu. W ataku terrorystycznym na szkołę zginęło tam co najmniej 331 ludzi, w tym ponad 186 dzieci. Około 700 osób zostało rannych.
1 września 2004 roku kaukascy terroryści zajęli Szkołę Podstawową nr 1 w Biesłanie w Osetii Północnej, biorąc ponad tysiąc zakładników, głównie dzieci, które przyszły na inaugurację roku szkolnego. W sali gimnastycznej zainstalowali materiały wybuchowe. Terroryści domagali się wycofania rosyjskich wojsk z Czeczenii. 3 września rosyjskie siły specjalne wzięły budynek szturmem. Zginęło ponad 300 zakładników, w tym 186 dzieci. Wiele osób zginęło nie z rąk terrorystów, a odbijających budynek Rosjan. Siły specjalne użyły bowiem podczas ataku czołgu, który otworzył ogień w kierunku szkoły. Doszło do pożaru i trwającej kilka godzin strzelaniny.

Do zorganizowania ataku przyznał się Szamil Basajew, radykalny czeczeński dowódca polowy, uważany w Rosji za terrorystę nr 1.

Bliscy ofiar uważają, że do tragedii doprowadziły zaniedbania ze strony władz - zarówno republikańskich, jak i federalnych. Wśród winnych wymieniają również byłego prezydenta Władimira Putina, który - ich zdaniem - nie potrafił zagwarantować bezpieczeństwa własnym obywatelom.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (4)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Odwet 2009-09-02 (14:02) 13 godzin i 55 minut temu

i nigdy nie wybaczymy. śmierć islamowi!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
kama75 2009-09-02 (10:47) 17 godzin i 10 minut temu

każda akcje odbijania zakładników potrafią spaprać!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2