więcej

35 lat temu zmarł papież Jan Paweł I.

IAR |  dodane 2013-09-28 (11:00) 1 rok 1 miesiąc 3 dni 4 godziny i 57 minut temu
drukuj


Papież Jan Paweł I
Papież Jan Paweł I opinie
Jego pontyfikat trwał tylko 33 dni. Był nazywany "uśmiechniętym papieżem". Dziś mija 35 lat od niespodziewanej śmierci Jana Pawła I, poprzednika kardynała Karola Wojtyły na Tronie Piotrowym.

Mimo tego, że był papieżem krótko, zyskał wielką sympatię wiernych. Zaledwie 33 dni po wyborze niepodziewanie zmarł rankiem 28 września 1978 roku. Miał 65 lat.

Kardynał Albino Luciani, patriarcha Wenecji, był 263. papieżem. Jako pierwszy w historii przyjął podwójne imię Jana Pawła na cześć swoich dwóch poprzedników - Jana XXIII i Pawła VI. Nie życzył sobie, by noszono go w lektyce, nie chciał też nosić tiary, która była symbolem bogactwa i przepychu.

Oficjalnie podano, że przyczyną jego śmierci był atak serca, jednak nie brakło spekulacji np. o tym, że stała za nią włoska mafia. Nigdy jednak tego nie dowiedziono.

(meg)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 107 83.59%
nie 21 16.41%

Przeczytaj też

Komendant watykańskiej żandarmerii o bezpieczeństwie papieża

dodane 2013-09-27 (05:35) 1 rok 1 miesiąc 4 dni 10 godzin i 22 minuty temu

Czy papież Franciszek mianuje kobietę kardynałem?

dodane 2013-09-25 (11:35) 1 rok 1 miesiąc 6 dni 4 godziny i 22 minuty temu

Włochy: papież Franciszek największą osobowością Internetu

dodane 2013-09-22 (06:00) 1 rok 1 miesiąc 9 dni 9 godzin i 57 minut temu

Początek ważnych zmian personalnych w Kurii Rzymskiej

aktualizacja 2013-09-21 (15:35) 1 rok 1 miesiąc 10 dni i 22 minuty temu

Były watykański żandarm został kamerdynerem papieża

aktualizacja 2013-09-19 (07:17) 1 rok 1 miesiąc 12 dni 8 godzin i 40 minut temu

Watykan: mija pół roku od wyboru Franciszka na papieża

dodane 2013-09-13 (05:25) 1 rok 1 miesiąc 18 dni 10 godzin i 32 minuty temu

Bezprecedensowy list papieża Franciszka do włoskiej gazety

aktualizacja 2013-09-11 (10:18) 1 rok 1 miesiąc 20 dni 5 godzin i 39 minut temu

Metropolita Buenos Aires usłyszał od Franciszka: wesoło być papieżem

dodane 2013-09-04 (17:45) 1 rok 1 miesiąc 26 dni 22 godziny i 12 minut temu

Zmiany na szczycie w Watykanie

dodane 2013-08-30 (15:03) 1 rok 2 miesiące 1 dzień i 54 minuty temu

W innych serwisach

  • Pytamy.pl: Śmierć

Opinie (128)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

61
37
~Piotr 2013-09-28 (13:47) 1 rok 1 miesiąc 3 dni 2 godziny i 10 minut temu

Ale bzdury wypisujecie! Wprawdzie nie chciał być noszony w lektyce, ale ostatecznie się zgodził przystając na PROŚBĘ SAMYCH WIERNYCH, którzy idącego papieża nie dość dobrze widzieli. Po drugie, skąd idiotyczna informacja, że tiara jest symbolem bogactwa i przepychu? Odsyłam chociażby do Wikipedii, co w rzeczywistości symbolizuje papieska tiara. Błagam, trochę rzetelności w informacjach...

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

49
8
~myślący 2013-09-28 (16:55) 1 rok 1 miesiąc 2 dni 23 godziny i 2 minuty temu

W Watykanie tak samo jak i w Moskwie reformatorzy szybko umierali :))) To były dwa totalitarne reżymy !!!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

10
3
~ff 2013-09-28 (15:41) 1 rok 1 miesiąc 3 dni i 16 minut temu

Smieszne !!! Jan - Paweł I w czasie soboru Watykanskiego II rzeczywiscie "wypowiadal sie pozytywnie o antykoncepcji". Trzeba jednak rozumiec ze na poczatku lat szescdziesiatych takie pojecia jak "planowanie rodziny", "antykoncepcja', "metody swiadomej płodnosci" dopiero sie precyzowaly, ksztaltowaly albo po prostu nie istnialy.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

34
7
~normalny 2013-09-28 (17:01) 1 rok 1 miesiąc 2 dni 22 godziny i 56 minut temu

Los Kościoła jest już przesądzony! Delegalizacja i zniszczenie!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

14
3
~ankh 2013-09-28 (18:15) 1 rok 1 miesiąc 2 dni 21 godzin i 42 minuty temu

Gdzie jest sprawiedliwość ? My parafianie mamy żyć w/g przykazań a kler NIE oni są pod wszystkim ,Kościół w Polsce powinien w końcu zareagować na to zło które je toczy od środka , koniec chowania głowy w piasek.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
4
~jhv 2013-09-28 (20:11) 1 rok 1 miesiąc 2 dni 19 godzin i 46 minut temu

znal tez fakty o ufo jak i wojtyła

odpowiedz

9
1
~haha 2013-09-28 (19:40) 1 rok 1 miesiąc 2 dni 20 godzin i 17 minut temu

Watykan to państwo totalitarne, to tylko głupim Polaczkom JPII mógł wmówić że pomoże im zaprowdzać demokrację

odpowiedz

27
3
~nie było czasu czekać 2013-09-28 (17:31) 1 rok 1 miesiąc 2 dni 22 godziny i 26 minut temu

Zmarł bo ten wybór był pomyłka. W obliczu sytuacji w kraju i własnych planów perspektywicznych CIA jak nic wyraźnie opowiadała się za wyborem papieża z Polski!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

9
1
~bastek 2013-09-28 (19:34) 1 rok 1 miesiąc 2 dni 20 godzin i 23 minuty temu

w zamian za czarownie tłumów w Polsce żeby nie przeszkadzali Waszyngtonowi w pchaniu tu swoich łap, JPII miał obiecaną bezkarność i milczenie, jaki chlew po sobie zostawił to każdy widzi

odpowiedz

5
3
~miras 2013-09-28 (19:31) 1 rok 1 miesiąc 2 dni 20 godzin i 26 minut temu

sprawny aparat Żydzi mieli w Polsce dlatego to w Polsce odbył się "zryw" czyli rozbijanie potęgi ZSRR i państw pod jego wpływem, kupili sobie Solidarność, papieża i heja przejmujemy ten grajdoł

odpowiedz

8
2
~zbig 2013-09-28 (19:27) 1 rok 1 miesiąc 2 dni 20 godzin i 30 minut temu

oto cała tajemnica strajków Solidarności - forsa z banku watykańskiego od mocodawców z Izraela poprzez Waszyngton, tak nas wyzwolili ze nawet mieszkań nie mamy

odpowiedz

4
2
~kilk 2013-09-28 (19:24) 1 rok 1 miesiąc 2 dni 20 godzin i 33 minuty temu

forsa od Żydów zapachniała i JP I musiał odejść, Wojtyła tam się nie brzydził, sprzedał Polskę jak się bydło sprzedaje

odpowiedz

80
9
LRN 2013-09-28 (14:56) 1 rok 1 miesiąc 3 dni 1 godzinę i 1 minutę temu

Mógł odmienić losy Kościoła. Niespodziewanie zmarł - !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nie jest tajemnicą, że JPII zaangażował się w walkę ze światową komuną i był na usługach antykomunistycznej polityki USA. Do tego celu zainspirował i aktywizował polski ruch społeczny *Solidarność*. Dolary z CIA i IZAELA poprzez Watykan skutecznie ten ruch wspomagały. To na polecenie przedstawicieli Waszej Świątobliwości potajemnie przelewaliśmy pieniądze organizacjom politycznym i religijnym na całym świecie* pisał do JPII szef Banco Ambrosiano Roberto Calvi, zamordowany w 1982 r. Robotnicy zostali sprytnie wykorzystani dla cudzych celów, a po obaleniu komuny, pozostawiono im przetrwanie na śmietnikach. JPII był świetnym aktorem i organizował ogromne widowiska dla tłumów wiernych. Wzywał publicznie Niebiosa: "Niech zstąpi Duch", a przecie wiedział doskonale, że nie ma najmniejszego wpływu na wolę, moc i wyroki Opatrzności. Grał jednak swą rolę dla ufających mu owieczek. Ale pod koniec, widząc fiasko "Solidarności", szeptał do Wałęsy: *wróćcie do korzeni*. Czy nieznane w dotychczasowej historii skłócenie Polaków, to skutek tych modłów? Czy dziś Niebiosa oczekują na nowego lokatora? Czy ziemskie gremium dysponuje miejscem w Niebie? Spektakl dla owieczek nadal trwa. O to wielka tajemnica wiary złoto euro i dolary !!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

11
2
~sam on 2013-09-28 (19:05) 1 rok 1 miesiąc 2 dni 20 godzin i 52 minuty temu

To on powinien być beatyfikowany a nie patron pedofilów !!!

odpowiedz

9
3
~hihotek 2013-09-28 (19:02) 1 rok 1 miesiąc 2 dni 20 godzin i 55 minut temu

i po nim nastąpił JP II który zaprowadzić chciał kościół do średniowiecza tylko w Polsce mu się to udało, dlatego dziś mamy kler zdemoralizowany,wiernych coraz mniej w kościele , młodzież wyrzucona z parafii,i szariat w stylu panst muzułmanskich w prawie cywilnym i karnym, krzyże nawet w szaletach bo ten symbol wiary sie zdewaluował

odpowiedz

8
1
~filip 2013-09-28 (18:58) 1 rok 1 miesiąc 2 dni 20 godzin i 59 minut temu

Nie "włoska" mafia tylko watykańska...

odpowiedz

63
8
~obywatel 2013-09-28 (17:00) 1 rok 1 miesiąc 2 dni 22 godziny i 57 minut temu

". Zaledwie 33 dni po wyborze niepodziewanie zmarł rankiem 28 września 1978 roku. Miał 65 lat. "?! Nie zmarł! Tylko został zamordowany (otruty) !!!!

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

6
6
~EWA 2013-09-28 (18:52) 1 rok 1 miesiąc 2 dni 21 godzin i 5 minut temu

JEGO SMIERC NAJLEPIEJ BY WYJASNIŁ MACIAREWICZ ANTEK NIECH PREES GO WYPOZYCZY

odpowiedz

10
5
~Maksymilian 'Maks' Paradys 2013-09-28 (16:32) 1 rok 1 miesiąc 2 dni 23 godziny i 25 minut temu

Dzień dobry, zastałem Jolkę?

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

48
3
~tio 2013-09-28 (13:50) 1 rok 1 miesiąc 3 dni 2 godziny i 7 minut temu

Franciszek uważaj...oni nie przebaczają

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Kto zostanie sekretarzem generalnym Platformy Obywatelskiej?
dodane 2014-10-31 (07:05) 8 godzin i 52 minuty temu

Mocne słowa Michała Kamińskiego: Jarosław Kaczyński to tchórz
dodane 2014-10-31 (08:45) 7 godzin i 12 minut temu

"Wprost" pozywa Romana Giertycha i "Gazetę Wyborczą"
dodane 2014-10-31 (07:45) 8 godzin i 12 minut temu

Mężczyzna zginął pod kołami autobusu
dodane 2014-10-31 (09:06) 6 godzin i 51 minut temu

Autobus staranował dziewięć aut we Wrocławiu
dodane 2014-10-30 (14:07) 1 dzień 1 godzinę i 50 minut temu

Jakie są szanse na ekstradycję Polańskiego?
dodane 2014-10-30 (04:55) 1 dzień 11 godzin i 2 minuty temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Kto nagrał najśmieszniejszy spot wyborczy? Zobacz najbardziej komiczne spoty wyborcze

liczba oddanych głosów: 723