Strona główna serwisu
25 tys. Rosjan protestuje w Moskwie

25 tys. Rosjan protestuje w Moskwie

Około 25 tys. ludzi - a według niektórych źródeł nawet 40 tys. - przyszło na Plac Bołotny, w centrum Moskwy, aby zaprotestować przeciw sfałszowaniu wyborów do Dumy Państwowej z 4 grudnia. Władze stolicy Rosji zezwoliły na tę demonstrację. Manifestacja rozpoczęła się od występu zespołu muzycznego Rabfak z Jekaterynburga, który wykonał największy hit ostatnich dni w rosyjskim internecie, piosenkę "Nasz dom wariatów głosuje na Putina".
Protesty w Moskwie 7 grudnia zakończyły się interwencją policji i aresztem dla wielu osób Protesty w Moskwie 7 grudnia zakończyły się interwencją policji i aresztem dla wielu osób ()
Również w innych miastach Federacji Rosyjskiej odbyły się podobne protesty. Wzięły w nich udział setki osób, a gdzieniegdzie - tysiące. Fala protestów przetoczyła się m.in. przez Władywostok, Chabarowsk, Tomsk, Nowosybirsk, Omsk, Czytę, Krasnojarsk, Irkuck, Uljanowsk, Kemerowo, Jekaterynburg, Czeboksary, Iżewsk, Kazań, Wołgograd, Perm, Murmańsk, Pietrozawodsk, Psków, Włodzimierz, Woroneż, Kaliningrad i Petersburg. W tym ostatnim demonstrowało ponad 10 tys. osób.

W Chabarowsku policja zatrzymała około 30 osób. W innych miastach zatrzymywano od kilku do kilkunastu osób.

Sobotnia akcja przeciwko fałszerstwom przy urnach wyborczych, to największe od lat wspólne wystąpienie opozycji w Rosji. Był to też pierwszy w tym kraju masowy protest, zorganizowany za pośrednictwem portali społecznościowych - Twitter, Facebook i WKontaktie. W samej Moskwie uczestnictwo zapowiadało ponad 50 tys. osób.


Na Plac Bołotny przybyli przedstawiciele praktycznie całej opozycji - od skrajnej lewicy po skrajną prawicę. Nad głowami jego uczestników powiewały czerwone flagi z sierpem i młotem byłego ZSRR i czarno-żółto-białe flagi Imperium Rosyjskiego. Były też sztandary Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF), demokratycznego Jabłoka i liberalnej Solidarności.

Według policji, na samym Placu Bołotnym zgromadziło się około 20 tys. ludzi, a w jego rejonie - jeszcze 5 tys. Obrońca praw człowieka Lew Ponomariow, powołując się na organizatorów, przekazał, że było tam około 40 tys. osób.

Organizatorzy mieli zgodę na uczestnictwo 30 tys. ludzi. Plac Bołotny znajduje się na wyspie na rzece Moskwie, vis a vis Kremla, oficjalnej rezydencji najwyższych władz FR. Jest to bodaj pierwszy przypadek, gdy stołeczne władze wydały zgodę na zorganizowanie tak dużej manifestacji antyrządowej niemal pod oknami Kremla.


Występujący domagali się odejścia premiera Władimira Putina, unieważnienia wyborów do Dumy i rozpisania nowych, a także odwołania i pociągnięcia do odpowiedzialności karnej przewodniczącego Centralnej Komisji Wyborczej (CKW) Władimira Czurowa oraz innych urzędników państwowych odpowiedzialnych za fałszerstwa.

Żądali też zarejestrowania wszystkich formacji politycznych, którym w ostatnich latach odmówiono wpisania do rejestru partii, zwolnienia więźniów politycznych i zniesienia cenzury w federalnych środkach masowego przekazu.

Co chwilę tłum skandował: "Rosja bez Putina!", "Oszuści i złodzieje!" "Wolności!", "Rosja będzie wolna!" oraz "Czas zmienić władzę!".

"Jeśli do końca roku władze nie uznają tych wyborów za niebyłe, to będziemy wiedzieli, co zrobić 4 marca. Nie wpuścimy Putina na Kreml. Wszystko jest w naszych rękach" - oświadczył jeden z liderów niezarejestrowanej Partii Wolności Narodowej (Parnas), były premier Michaił Kasjanow. 4 marca 2012 roku w Rosji odbędą się wybory prezydenckie.

Inny z przywódców Parnasu, były wicepremier Borys Niemcow oznajmił z kolei, że "Rosjanie powinni udowodnić, że są dumnym i wolnym narodem".


Natomiast jedna z najpopularniejszych postaci rosyjskiego społeczeństwa obywatelskiego, szefowa Ruchu w obronie Lasu Chimkińskiego Jewgienia Czyrikowa wyznała, że jest dumna ze swojego narodu. - Jesteśmy prawdziwymi obywatelami. Nie pozwolimy, by oszuści i złodzieje ukradli nam wybory - podkreśliła. Określenia "partia oszustów i złodziei" opozycja używa w stosunku do putinowskiej partii Jedna Rosja.

Z kolei redaktor naczelna niezależnego tygodnika "New Times/Nowoje Wremia" Jewgienia Albac zaapelowała do zebranych, aby "ta para nie poszła w gwizdek". - Władzy, która kradnie nasze głosy mówimy - nie! Trzeba tworzyć komitety obywatelskie. Zbierać podpisy pod żądaniem unieważnienia wyborów oraz dymisji Putina i Dmitrija Miedwiediewa. To dopiero początek - wskazała.

Szef Jabłoka Grigorij Jawliński zapowiedział podjęcie przez jego partię kampanii, mającej doprowadzić do odsunięcia Putina od władzy. Inny z liderów Jabłoka Siergiej Mitrochin poinformował o zamiarze zaskarżenia w Sądzie Najwyższym wyników wyborów.

Deputowany z ramienia socjalistycznej Sprawiedliwej Rosji Giennadij Gudkow obiecał, że złoży swój mandat. - Jesteśmy za uczciwymi wyborami. Swój mandat zwrócę - oświadczył. A popularny pisarz Borys Akunin zauważył, że takiej Moskwy nigdy nie widział.

Manifestacja rozpoczęła się od występu zespołu muzycznego Rabfak z Jekaterynburga, który wykonał największy hit ostatnich dni w rosyjskim internecie, piosenkę "Nasz dom wariatów głosuje na Putina". Tysiące internautów podpisało się już pod żądaniem, by ten utwór reprezentował Rosję na przyszłorocznym festiwalu Eurowizji.


Akcja miała spokojny przebieg, choć w pewnym momencie próbowała ją zakłócić grupa nacjonalistów, rzucając zapalone race i petardy.

Początkowo demonstracja ta miała się odbyć na Placu Rewolucji, nieopodal Placu Czerwonego. Włodarze Moskwy uznali jednak, że plac ten może okazać się za mały, gdyż udział w akcji za pośrednictwem portali społecznościowych zapowiedziało kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Według policji, Plac Rewolucji może pomieścić tylko 5 tys. osób.

Wicemer Moskwy Aleksandr Gorbienko obiecał, że osoby, do których wiadomość o zmianie miejsca manifestacji z jakichś powodów nie dotrze i które w sobotę zjawią się na Placu Rewolucji, będą mogły bez przeszkód przejść na Plac Bołotny.

Gorbienko ostrzegł zarazem, że wszelkie akcje na Placu Rewolucji zostaną uznane za nielegalne ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami. Poprzednie nielegalne demonstracje opozycji w stolicy Rosji zostały brutalnie rozpędzone przez siły specjalne policji OMON.

Część uczestników manifestacji wyznaczyła sobie punkt zbiórki na Placu Rewolucji, skąd w zorganizowanych kolumnach przeszła na Plac Bołotny. Zostali tam tylko stronnicy radykalnej Innej Rosji, kierowanej przez Eduarda Limonowa, byłego dysydenta i pisarza. Mimo, że przez kilkadziesiąt minut nie chcieli się rozejść i wykrzykiwali antyrządowe hasła, policja nie interweniowała.


Władze Moskwy podjęły nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Według rosyjskich mediów, na ulice stolicy wysłano ponad 50 tys. policjantów, funkcjonariuszy policyjnych sił specjalnych OMON i żołnierzy wojsk wewnętrznych MSW.

Place w centrum Moskwy zostały otoczone przez policję i wojsko. Wszędzie stoją dziesiątki policyjnych i wojskowych pojazdów ciężarowych oraz autobusów.

Wybory parlamentarne w Rosji wygrała partia Jedna Rosja, na której czele stoi premier Władimir Putin, a której listę wyborczą otwierał prezydent Dmitrij Miedwiediew. Według Centralnej Komisji Wyborczej, zdobyła ona 49,3 proc. głosów.

Opozycja zarzuciła władzom fałszerstwa wyborcze. W poniedziałek i we wtorek na ulicach Moskwy przeciwko oszustwom nad urną wyborczą demonstrowały tysiące osób. Setki zostały zatrzymane przez policję. Wielu uczestników manifestacji pobito. Do podobnych protestów w ostatnich dniach doszło też w Petersburgu.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (553)
Nie zgadzam się z opinią
23
Zgadzam się z opinią
122
~Ukrainiec 2011-12-10 (13:33) 8 godzin i 13 minut temu

Większość Rosjan jest za Putinem i nawet na Ukrainie widzą że zachodnia Europa tonie w bagnie, korupcji, kombinatorstwa, spekulacji, i wcale do tej Unii nie chcą !!! Rosjanie nie potrzebują bandy spekulantów i kombinatorów u władzy i głęboko w d... mają tandetne hasełka o wolności, demokracji, na jakie dała nabrać się Polska po 89 wyprzedając cały majątek narodowy, dla przeciętnego Rosjanina ważna jest praca, mieć prace mieć za co przeżyć i żeby złoża ropy i gazu były państwowe bo to gwarantuje im emerytury, nie chcą rozkradania państwa, protestuje tylko grupka oszołomów która dała się złapać na hasełka made in CIA...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 9

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
79
~EMSI 2011-12-10 (13:36) 8 godzin i 10 minut temu

CZAS NA POLSKĘ CZAS NA ZMIANY WYJDZMY I PROTESTUJMY DONEK TY ZLODZIEJU STWORZYLES PANSTWO KORUPCUJNE WIESZ JAKA JEST TEGO PROCEDERU SKALA W POLSCE ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
82
~Przewrotnik a 2011-12-10 (12:31) 9 godzin i 15 minut temu

Rewolucja jest blisko

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
76
~bg 2011-12-10 (13:44) 8 godzin i 2 minuty temu

A kiedy protesty w Polsce?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
60
~siedlczanin 2011-12-10 (16:24) 5 godzin i 22 minut temu

A nasz dom wariatów na Tuska.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
54
~Observer 2011-12-10 (13:16) 8 godzin i 30 minut temu

PO to polska wersja Jednej Rosji. Tusk to odpowiednik Putina, Komorowski - Miedwiediewa, GW - Moskiewskiego Komsomolca, a TVN - prokremlowskiej telewizji NTV.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
53
~TakiJeden 2011-12-10 (13:28) 8 godzin i 18 minut temu

To samo co u nas tylko bardziej hardkorowe...Oby Rosjanom udało się obalić komunę bardziej skutecznie niż nam.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
60
~stefan 2011-12-10 (17:29) 4 godziny i 17 minut temu

Nasz Zaklad Karny glosowal na PO

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
45
~co jest grane ? 2011-12-10 (13:36) 8 godzin i 10 minut temu

A Polacy stracili całkowicie jaja i dają sie dmuchać i z prawa, i z lewa.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
49
~Observer 2011-12-10 (13:16) 8 godzin i 30 minut temu

PO to polska wersja Jednej Rosji. Tusk to odpowiednik Putina, Komorowski - Miedwiediewa, GW - Moskiewskiego Komsomolca, a TVN - prokremlowskiej telewizji NTV.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
52
~dfg 2011-12-10 (14:13) 7 godzin i 33 minut temu

A w usa protestują dziesiątki tysięcy w ramach ruchu We are 99%. I co? W merdiach cisza.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
46
~tuziemiec 2011-12-10 (17:22) 4 godziny i 24 minut temu

Mieszkańcy Rosji, najsilniej wyludnianego obszaru Europy, podrywają się do buntu, do walki o swoje prawa i demonstrują na ulicach Moskwy. To powinno być wskazówką dla Polaków zahukanych przez spolegliwe wobec glo**lizmu ELYTY i rodzimych kapitalistów-kanibali. Wasz los jako ofiar wolnorynkowej demokracji nie jest jeszcze przesądzony! Możecie zaprotestować przeciw niegodziwościom tego systemu tak jak oni. Współczesna demokracja wolnorynkowa (która w swej nadwiślańskiej formie jest wyjątkowo skutecznym i humanitarnym sposobem degeneracji, sterylizacji i eksterminacji rodzaju ludzkiego) tym różni się od wcześniejszych form kapitalizmu, że odrzuciła nie tylko rozszerzoną, ale nawet prostą reprodukcję ludności. To bardzo nowoczesna forma kapitalizmu, bo przewiduje już w niedalekiej przyszłości zastąpienie roboli robotami. W tym systemie nie ma miejsca na planowanie gospodarcze, ale jest miejsce na strukturalne bezrobocie, czyli tzw. rezerwową armię pracy. To dzięki tej zasadzie system ten kwitnie. Bezrobocie sprzyja bowiem depopulacji. DEPOPULACJA to polska droga do DOBROBYTU i SPRAWIEDLIWOŚCI. Zapoczątkowała ją Balcerowiczowska transformacja, której najbardziej dotkliwym społecznie efektem jest trwałe strukturalne bezrobocie. W rezultacie młodzi ludzie udają się z konieczności na saksy, praktycznie bez szansy powrotu na stałe do kraju, a mimo to niezmiennie 25-30% absolwentów w Polsce nie ma pracy. Oznacza to dla wielu młodych ludzi niemożność zakładania rodzin, podczas gdy rodziny wielodzietne cierpią straszliwą nędzę, otaczane są społeczną i medialną pogardą oraz określane jako patologiczne. Starsze pokolenie jest nie tylko wypychane na bezrobocie lub do niedawna na przyśpieszoną emeryturę, ale także i to w coraz większym stopniu pozbawiane opieki lekarskiej. Po transformacji wzrasta także nieustannie śmiertelność powodowana wypadkami drogowymi i samobójstwami. Wszystko to sprawia, że zgony przeważają nad urodzeniami, podczas gdy dane dotyczące emigracji są brane z sufitu i świadomie zaniżane, aby tworzyć pozory, że wyludniane jest powolne i sprzyja wzrostowi dobrobytu i sprawiedliwości. Z tej przyczyny nie należy zresztą oczekiwać szybkiego ogłoszenia wyników spisu powszechnego z czerwca 2011 roku. Tak więc Polska wymiera i czas najwyższy zmienić tekst polskiego hymnu, aby nie wystawiać na pośmiewisko tych bezzębnych starców, którzy umierać będą jako ostatni przedstawiciele naszej nacji. Wypada zauważyć, że emigracja wiąże się ściśle z wynarodowieniem. W przeszłości Polacy bardzo się martwili germanizacją czy rusyfikacją. Teraz takiego zmartwienia nie ma, bo procesy wynarodowienia zachodzą poza granicami kraju, podczas gdy emigracja jest postrzegana przez polską klasę próżniaczą jako zjawisko pozytywne, bo pomaga sprawie depopulacji. I tu ciekawostka. W Niemczech kursy języka niemieckiego dla zatrudnianych tam Polaków są dotowane przez państwo i pracodawców. Koszt takiego kursu jest dla Polaka zdumiewająco niski, bo wynosi zaledwie 1 Euro za godzinę lekcyjną i to przy 9 godzinach lekcyjnych tygodniowo! W Anglii naukę angielskiego oferuje się jeszcze polskim imigrantom za darmo, ale dotacje na te kursy mają obciąć. Młodzi Polacy, pozbądźcie się więc złudzeń na lepsze życie w kraju, nie czekajcie na kolejne reformy, lecz czym prędzej wyjeżdżajcie do Niemiec lub na Wyspy, aby tam się rozmnażać i żyć lepiej, skoro ojczyzna jest dla was macochą i robi z was wykastrowanych niewolników. Życzę Wam hartu ducha na obczyźnie. Pamiętajcie, że w Polsce uważają Was za nierobów i nędzarzy, którzy chcą żyć kosztem zdrowej moralnie, bogatej i pracowitej części społeczeństwa. Choć żal wam ojców i matek, nie oglądajcie się za siebie, bo pokojowe czasy, w których przyszło wam żyć, nigdy w przeszłości nie były tak trudne i stresujące.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
37
~matros 2011-12-10 (14:09) 7 godzin i 37 minut temu

Kiedy ukarają rudego mamrota?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
43
~Rezolutek 2011-12-10 (13:29) 8 godzin i 17 minut temu

Bardzo mnie to zasmuciło. Tylko 50.000 Rosjan ma protestować? Na 110.000.000 uprawnionych do głosowania? To nawet nie jest 1% wyborców. Bo 1% z e 110 milionów to jest 110.000 ludzi. Moim zdaniem USA i ta jej Clinton to są sknerusy. Dali tak mało dolarów, że ruszyli się protestować tylko alkoholicy i ćpuny. Oni nawet za 3 dolary i piwo nadstawią łeb...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
35
~antyTUSH 2011-12-10 (16:35) 5 godzin i 11 minut temu

U nas też przyjdzie 40 tyś.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
32
~s..a 2011-12-10 (14:04) 7 godzin i 42 minut temu

u nas tez powinni wyjsc na ulicę!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
26
~jasne 2011-12-10 (12:54) 8 godzin i 52 minut temu

Ciekawe jakie w Polsce były prawdziwe wyniki wyborów do sejmu...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
31
~Protestująca 2011-12-10 (17:30) 4 godziny i 16 minut temu

A dzisiaj została przeprowadzona akcja pod Ambasadą Rosyjską w Warszawie!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
19
Zgadzam się z opinią
42
~hehehe 2011-12-10 (14:45) 7 godzin i 1 minutę temu

Teraz wiem jak robią "+ -" przy opiniach! Serią kliknięć...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
23
~asd 2011-12-10 (13:53) 7 godzin i 53 minut temu

Mało jest w Polsce ludzi którzy jeszcze myślą trzeźwo i nie dają się zwieść propagandzie CNN, TVN i reszcie tej pejsowatej zarazie. Tusk, Kaczyński czy każdy inny z naczelnych to zwykłe sprzedawczyki tylko się kłócą bo jeden jest przy władzy a drugi nie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji