Strona główna serwisu
17-​latek usłyszał zarzut czterokrotnego umyślnego zabójstwa

17-​latek usłyszał zarzut czterokrotnego umyślnego zabójstwa

• 17-latek z Kanady usłyszał zarzut czterokrotnego zabójstwa pierwszego stopnia
• Chłopak zabił nauczyciela, nauczycielkę i dwójkę swych braci
• Będzie odpowiadać przed sądem dla nieletnich - poinformowała kanadyjska olicja
Postawiono mu również zarzut siedmiokrotnego usiłowania zabójstwa. Nazwisko sprawcy nie zostało podane do publicznej wiadomości ze względu na jego wiek.

Rzecznik dowództwa kanadyjskiej policji patrolowej Grant St. Germaine potwierdził, że sprawca strzelał do 9 osób w budynku szkoły.

23-letnia nauczycielka Marie Janvier oraz jej kolega 35-letni Adam Wood ponieśli śmierć na miejscu. Siedem osób z ranami postrzałowymi odwieziono do szpitala.


Z informacji udostępnionych przez policję wynika też, że przed udaniem się do szkoły zabójca zastrzelił swych dwóch młodszych braci - 17-letniego Dayne'a oraz 13-letniego Draydena. Policja odnalazła ich ciała w domu rodzinnym chłopców.

Do tragedii doszło w piątek w miasteczku La Loche. Jest ono położone w prowincji Saskatchewan, w środkowej Kanadzie, na obszarze Wielkich Równin. La Loche sąsiaduje bezpośrednio z rezerwatem Clearwater River, który jest zamieszkiwany przez Indian z plemienia Dene należącego do grupy Atapasków. W samym miasteczku mieszkają głównie potomkowie ludności autochtonicznej i osadników francuskich z przewaga ludności mieszanej.

- Śmiercionośna mikstura rozpaczy, przemocy i używek - alkoholu oraz narkotyków, a także rasizmu i nędzy, jaka tam występuje, musiała wcześniej czy później doprowadzić do nieszczęścia - twierdzi profesor prawa karnego z Toronto Mark Totten, który spędził w La Loche ponad 5 lat.


Z artykułu opublikowanego w sobotę na łamach miejscowej gazety "StarPhoenix" wynika, że w ciągu ostatnich 5 lat w miasteczku, które liczy zaledwie 2,6 tys. mieszkańców, aż 18 osób popełniło samobójstwo.

- Mieszkańcy znaleźli się między młotem tradycjonalizmu i kowadłem współczesności - wskazuje dyrektor ośrodka badań nad administracją i rozwojem terytoriów północnych na Uniwersytecie Saskatchewanu, Ken Coates. "Problemy społeczne wynikające z utraty tożsamości przez tych ludzi są nie do wyobrażenia" - dodaje.

Piątkowa strzelanina była najtragiczniejszym tego rodzaju incydentem w Kanadzie od ponad 26 lat, czyli od 1989 r. kiedy podczas w politechnicznej szkole średniej w Montrealu od strzałów zginęło 14 uczniów.

W Kanadzie obowiązują ostrzejsze przepisy regulujące dostęp do broni palnej niż w sąsiednich Stanach Zjednoczonych i dlatego do strzelanin w szkołach innych miejscach publicznych dochodzi stosunkowo rzadko.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (6)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~polak 2016-01-25 (09:06) 8 godzin i 31 minut temu

w Polsce używają samochodów 6 ofiar w sekundę i wyrok 12,5 roku , za to ludzie nie maja jak się bronic przed komornikiem

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~zdarza 2016-01-24 (11:33) 6 godzin i 4 minuty temu

Zdarza się. Może miał zaburzenia osobowości.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
1
~Mack De Lucka 2016-01-24 (16:39) 58 minut temu

W Canadzie nie jest trudno kupic bron,z kupnem jak masz licence,nie ma zadnego utrudnienia.Jezeli jestes pelnoletni,wzglednie rozgarniety,nie masz zatargow z prawem,idziesz na 1 dniowy kurs,zdajesz go i otrzymujesz,ograniczone pozwolenie na posiadanie broni,w praktyce dotyczy zakazu posiadania pistoletow.Posiadajac pozwolenie ograniczone,zapisujesz sie na drugi kurs 2 dniowy,po zaliczeniu dostajesz,"FIREARMS LICENCE-Non-restricted".Mozna kupic wszelka bron,ktorej posiadanie nie jest zabronione na teretorium Canady.W US mozna kupic w sklepie :kalacha:od wyboru do koloru.w Canadzie zabroniony.

odpowiedz

zgłoś do moderacji