więcej

Kontrowersyjna teza norweskiej policji na temat Polaków.

Logo dostawcy  WP.PL |  dodane 2013-02-02 (12:50) 1 rok 11 miesięcy 27 dni 20 godzin i 3 minuty temu
drukuj


Kontrowersyjna teza norweskiej policji na temat Polaków
opinie
Norweski dziennik "Aftenposten" opublikował artykuł, w którym wyjaśnia przyczyny rosnącego przemytu alkoholu i papierosów do Norwegii. Zdaniem policjantów i celników winna jest rosnąca grupa migrantów z Europy Wschodniej, która kupuje przemycone używki.

Policyjny adwokat John Skarpeid twierdzi w "Aftenposten", że
Polskie zorganizowane grupy przemytnicze sprzedają papierosy i alkohol głównie swoim mieszkającym w Norwegii rodakom. Rosnąca grupa Polaków to jednocześnie rosnąca grupa odbiorców szmuglowanych dóbr John Skarpeid, policyjny adwokat
polskie zorganizowane grupy przemytnicze sprzedają papierosy i alkohol głównie swoim mieszkającym w Norwegii rodakom. Rosnąca grupa Polaków to jego zdaniem jednocześnie rosnąca grupa odbiorców szmuglowanych dóbr. Od 2004 roku w Norwegii legalne zatrudnienie znalazło 150 tysięcy Polaków, którzy tym samym stali się najliczniejszą mniejszością w tym kraju. Podobnie jak w 5 poprzednich latach, również w 2012 to właśnie przybysze znad Wisły najchętniej ze wszystkich nacji wybierali Norwegię jako miejsce pracy.

Rzeka wódki

Kontrowersyjnej tezie policji nie zaprzecza Wenche Fredriksen z punktu celnego w Svinesund. Przemyt z Polski do Norwegii rośnie. Tylko w tym punkcie w ostatnich miesiącach zatrzymano 32 jadące znad Wisły samochody wypełnione alkoholem i papierosami. W sumie znajdowało się w nich 31 tysięcy litrów piwa, 790 tysięcy papierosów i 3000 litrów mocniejszego alkoholu.

Wenche Fredriksen zakłada, że "
Istnieje zależność pomiędzy rosnącym z roku na rok przemytem a powiększającą się grupą Polaków osiedlających się w Norwegii Wenche Fredriksen z punktu celnego w Svinesund
istnieje zależność" pomiędzy rosnącym z roku na rok przemytem a powiększającą się grupą Polaków osiedlających się w Norwegii. Norweskie media często informują o zatrzymaniu przemytników z Polski. Trudno znaleźć miesiąc, a nawet tydzień, bez jednej-trzech relacji o przemytnikach. Czytelnicy mogą odnieść wrażenie, że z Polski płynie do nich rzeka wódki i piwa.

"Żadne odkrycie"

Zdaniem niektórych Polaków artykuł dobrze oddaje sytuację. Głównymi odbiorcami polskich szmuglerów są mieszkający w Norwegii Polacy – twierdzą w komentarzach do tekstu. To z nimi najłatwiej się porozumieć, bo szmuglerzy raczej nie posługują się językiem norweskim. Odbiorców wódki i papierosów najłatwiej znaleźć wśród swoich. Dla pracujących w Norwegii polskich migrantów ceny alkoholu i papierosów w sklepach są zdecydowanie za wysokie – w przeliczeniu to mniej więcej 12 zł za puszkę piwa, nawet 150 zł za butelkę wódki, 200 zł za karton papierosów.

- Ten artykuł nie odkrywa nic nowego – komentuje mieszkający w Trondheim Paweł. – Polaków szokują norweskie ceny alkoholu i papierosów i wielu nie widzi nic złego w kupowaniu przemycanych rzeczy od „swoich”. Jest spora grupa, która świadomie nie kupuje od przemytników, bo wie, że w ten sposób napędza biznes, za który potem wszyscy się wstydzimy widząc w norweskich gazetach nagłówki o złapanych rodakach. I jest ta, która kupuje dużo i chętnie.

Skandal!

Inni mieszkający w Norwegii Polacy uważają tezy policji za krzywdzące dla całej polskiej społeczności. - To skandal! - pisze na jednym z forów internetowych Wiesław. - Norwegowie na potęgę przemycają alkohol ze Szwecji, co dowodzi, że nie stronią od kieliszka. Kupują przemycaną wódkę i piwo o wiele chętniej niż Polacy, ale to nas obarcza się winą za niewygodne statystyki!

Zgadza się z nim wiele osób argumentując, że takie artykuły tylko wzmacniają niemiłe stereotypy o Polakach. Mają za złe dziennikarzom "Aftenposten", że jednocześnie nie wspominają o Norwegach, którzy chętnie kupują od swoich rodaków nielegalnie pędzony alkohol, a u Duńczyków i Szwedów kupują więcej piwa i wódki niż pozwalają na to limity.

Z Trondheim dla WP.PL Sylwia Skorstad

(pp, ap)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 471 81.07%
nie 110 18.93%

Przeczytaj też

Dwaj Polacy skazani za przemyt pół tony narkotyków

dodane 2013-01-30 (21:05) 1 rok 11 miesięcy 30 dni 11 godzin i 48 minut temu

Norwegia: szturm policji na mieszkanie Polaków

dodane 2013-01-20 (12:20) 2 lata 9 dni 20 godzin i 33 minuty temu

W innych serwisach


Opinie (774)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

15
5
~szczery 2013-02-02 (13:59) 1 rok 11 miesięcy 27 dni 18 godzin i 54 minuty temu

komuna a terat postkomuna nauczyla obywateli zlodziejstwa!!!!

odpowiedz

9
0
~Pawel 2013-02-03 (00:38) 1 rok 11 miesięcy 27 dni 8 godzin i 15 minut temu

Skonczylem z zona w Polsce studia, zalozylismy wlasny biznes, i mialo byc fajnie. Ale zjadlo nas lapowkarstwo i uklady, i zbankrutowalismy. Wyjechalismy do kanady, ja klade plytki a zona sprzata domy kanadoli. Pracujemy ciezko fizycznie, ale stac nas na godne i bezpieczne zycie. I nie jestesmy zadnymi prostakami, bo wyjechalismy. Wyjechalismy, zeby zyc w miare normalnie, i na dzien dzisiejszy nie wyobrazamy sobie mozliwosci powrotu o Polski. Za jakis czas pojedziemy na chwile na wakacje, odwiezic rodzine i znajomych.

odpowiedz

21
12
~Filip 33 2013-02-02 (23:13) 1 rok 11 miesięcy 27 dni 9 godzin i 40 minut temu

Oni trzymali z hitlerowskimi Niemcami, to parszywy i nazistowski naród, który chętnie zobaczy "drzazgę w czyimś oku a nie belkę w swoim". Pijaki i lenie, tacy są Norwedzy. Nie można na terenie unii odmawiać innym podstawowych praw, w tym prawa do swobody zakupów. Jeśli ktoś chce się napić lub zapalić, ma do tego prawo. Jesteśmy obywatelami Unii i mamy prawa i żaden zakichany pół mózg z północy nie będzie niczego zakazywał obywatelom polskim.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

10
1
~piotr 2013-02-02 (21:21) 1 rok 11 miesięcy 27 dni 11 godzin i 32 minuty temu

Zapomnieli napisać że każdy norweg ma aparaturę i pędzi tzw hebrant który kupowałem za 100 koron a nie za 300 w sklepie.

odpowiedz

10
1
~44 2013-02-02 (21:09) 1 rok 11 miesięcy 27 dni 11 godzin i 44 minuty temu

Jest inne pytanie - dlaczego ta "informacja" pojawia się na polskim (?) portalu WP ? Przecież to są dyrdymały bez znaczenia. Przemyt jest na całym świecie i wszędzie o tym piszą. Komu zależy na opluwaniu właśnie nas ? Kto ma takie kompleksy ? Jakiś dekiel-redaktorzyna z 'wirtualnej' ?

odpowiedz

9
0
~ciekawy 2013-02-02 (20:04) 1 rok 11 miesięcy 27 dni 12 godzin i 49 minut temu

Gdzie są sprytni dziennikarze, którzy kupiliby sobie bilet na prom z Norwegami wiozącymi alkohol ze Szwecji, Estonii i Polski. Wzięli ze sobą ukrytą kamerę albo i nie ukrytą i zrobili prawdziwy reportaż o Skandynawach? No gdzie?

odpowiedz

10
1
~mika 2013-02-02 (18:39) 1 rok 11 miesięcy 27 dni 14 godzin i 14 minut temu

Dlaczego Polak Polakowi zawsze jest wrogiem

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

10
1
~genek 2013-02-02 (18:27) 1 rok 11 miesięcy 27 dni 14 godzin i 26 minut temu

norweg pije z przemytu ze szwecji tak samo jak polak z polskiego przemytu!! ikke sant??????????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

9
0
~ya 2013-02-02 (18:17) 1 rok 11 miesięcy 27 dni 14 godzin i 36 minut temu

Byłem raz w Szwecji przez miesiąc na montażu we współpracy polskiej firmy ze Szwedami Gdy przyszliśmy pierwszy raz do pracy to od razu Szwedzi nas pytali czy przywieźliśmy z Polski alkohol lub papierosy bo chętnie by odkupili Nam nawet przez myśl nie przeszło - a szkoda bo pewnie zarobilibyśmy choćby i na jedzenie biorąc ze sobą tylko to co można legalnie przewieźć Sądzę że Szwedzi od Norwegów pod tym względem się nie różnią więc takie tezy są trochę krzywdzące

odpowiedz

12
3
~seb 2013-02-02 (18:11) 1 rok 11 miesięcy 27 dni 14 godzin i 42 minuty temu

NORWESKA POLICJA MOWI TO CO NAKAZUJE JEJ NORWESKI RZAD!Zapamietajcie to raz na zawsze!

odpowiedz

12
3
~solt 2013-02-02 (17:52) 1 rok 11 miesięcy 27 dni 15 godzin i 1 minutę temu

to nie wina emigrantow to wina TUSKA co popchnal kraj na psy-z niego powinni sie smiac dziad premier

odpowiedz

17
8
~ciekawy 2013-02-02 (17:45) 1 rok 11 miesięcy 27 dni 15 godzin i 8 minut temu

A gdzie tu kontrowersyjna teza policji? Polacy szmuglowali, szmuglują i będą szmuglować co się da. W ankietach w Anglii w rubryce o narodowości "Polak" jest wymieniony zaraz obok "Cygana" - i to nie przypadek.

odpowiedz

9
0
~ama 2013-02-02 (17:23) 1 rok 11 miesięcy 27 dni 15 godzin i 30 minut temu

a co w tym dziwnego, przeciez ceny alkoholu i papierosow w Norwegii to obraza boska - zreszta w Niemczech tez, ludzie dzialaja zgodnie z zasadami wolnego rynku - kupic, sprzedac, tanio ukrasc... w Polsce kupuje sie uzywki przemycane z Ukrainy i Bialorusi , tez dobrze

odpowiedz

12
3
~pol 2013-02-02 (17:12) 1 rok 11 miesięcy 27 dni 15 godzin i 41 minut temu

Wlasnie przeczytalem ten artykul w Aftenposten na internecie. Jest tam napisane ze jednorazowo w ciezarowce rodacy probowali wwiezc alkohol i papierosy o wartosci 5 mln. koron. A przeciez nie jest to odosobniony przypadek. Codziennie w norweskich gazetach czytam o nieuczciwosci i bandytyzmie moich rodakow. Chocby artykul w Fredrikstad Blad o polakach okradajacych sie nawzajem na lotnisku Rygge. Jak to mozliwe ze twoi rodacy okradaja sie nawzajem, pytali mnie norwegowie? nie wiem nie mam zielonego pojecia. mi sie to w glowie nie miesci. z przykroscia stwierdzam ze bycie polakiem nie jest powodem do dumy. polakow ktorzy przyjechali tutaj i trudnia sie wylacznie kradziezami, przemytem i chlaniem przeraza mnie. kto was ludzie wychowywal i co wy macie w glowach?

odpowiedz

9
0
~Eeeee 2013-02-02 (17:09) 1 rok 11 miesięcy 27 dni 15 godzin i 44 minuty temu

W Polsce wszystkiemu winni Żydzi, w europie wszystkiemu winni Polacy.

odpowiedz

21
12
~mj 2013-02-02 (16:04) 1 rok 11 miesięcy 27 dni 16 godzin i 49 minut temu

tacy właśnie są polacy, jak nas widzą tak nas piszą

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

10
1
~Jan 2013-02-02 (15:48) 1 rok 11 miesięcy 27 dni 17 godzin i 5 minut temu

Troche przesadzasz twierdzac, ze emigranci to sama polska patologia. Takich z wasem, popsutymi zebami, fajka w gebie, dresach i klapkach kubota, smierdzacych potem, wodka albo tlenionych mariolek, ktore wygladaja jak tanie prostytutki, jest niewiele tylko, ze to wlasnie ta patologia jest najbardziej widoczna.

odpowiedz

10
1
~jojo 2013-02-02 (15:03) 1 rok 11 miesięcy 27 dni 17 godzin i 50 minut temu

Jak Norwegowie w Polsce dopadną do wódki to ich traktorem na ich ropę nie oderwiesz.

odpowiedz

11
2
~Krysia 2013-02-02 (14:57) 1 rok 11 miesięcy 27 dni 17 godzin i 56 minut temu

Polacy to narod bez państwa.

odpowiedz

9
0
~wojtek 2013-02-02 (14:57) 1 rok 11 miesięcy 27 dni 17 godzin i 56 minut temu

skoro w Norwegii tyle zarabiają i jest taki dobrobyt to dlaczego jedni przemycają a drudzy kupują ?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Rolnicy do Ewy Kopacz: rozmowy albo protest
dodane 2015-01-30 (07:03) 1 godzinę i 50 minut temu

Litewski rząd rozdaje poradnik na wypadek wojny z Rosją
dodane 2015-01-30 (04:29) 4 godziny i 24 minuty temu

Seria podpaleń samochodów w Rudzie Śląskiej?
dodane 2015-01-30 (06:14) 2 godziny i 39 minut temu

Tomasz Siemoniak: coraz mniej perspektyw na pokojowe rozwiązanie na Ukrainie
dodane 2015-01-29 (12:30) 20 godzin i 23 minuty temu

Tragiczny poród w Zabrzu. Kobieta w ciężkim stanie
dodane 2015-01-30 (07:19) 1 godzinę i 34 minuty temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy planujesz zaszczepić się przeciwko grypie?

liczba oddanych głosów: 2221