więcej

Kontrowersyjna teza norweskiej policji na temat Polaków.

Logo dostawcy  WP.PL |  dodane 2013-02-02 (12:50) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 16 godzin i 34 minuty temu
drukuj


Kontrowersyjna teza norweskiej policji na temat Polaków
opinie
Norweski dziennik "Aftenposten" opublikował artykuł, w którym wyjaśnia przyczyny rosnącego przemytu alkoholu i papierosów do Norwegii. Zdaniem policjantów i celników winna jest rosnąca grupa migrantów z Europy Wschodniej, która kupuje przemycone używki.

Policyjny adwokat John Skarpeid twierdzi w "Aftenposten", że
Polskie zorganizowane grupy przemytnicze sprzedają papierosy i alkohol głównie swoim mieszkającym w Norwegii rodakom. Rosnąca grupa Polaków to jednocześnie rosnąca grupa odbiorców szmuglowanych dóbr John Skarpeid, policyjny adwokat
polskie zorganizowane grupy przemytnicze sprzedają papierosy i alkohol głównie swoim mieszkającym w Norwegii rodakom. Rosnąca grupa Polaków to jego zdaniem jednocześnie rosnąca grupa odbiorców szmuglowanych dóbr. Od 2004 roku w Norwegii legalne zatrudnienie znalazło 150 tysięcy Polaków, którzy tym samym stali się najliczniejszą mniejszością w tym kraju. Podobnie jak w 5 poprzednich latach, również w 2012 to właśnie przybysze znad Wisły najchętniej ze wszystkich nacji wybierali Norwegię jako miejsce pracy.

Rzeka wódki

Kontrowersyjnej tezie policji nie zaprzecza Wenche Fredriksen z punktu celnego w Svinesund. Przemyt z Polski do Norwegii rośnie. Tylko w tym punkcie w ostatnich miesiącach zatrzymano 32 jadące znad Wisły samochody wypełnione alkoholem i papierosami. W sumie znajdowało się w nich 31 tysięcy litrów piwa, 790 tysięcy papierosów i 3000 litrów mocniejszego alkoholu.

Wenche Fredriksen zakłada, że "
Istnieje zależność pomiędzy rosnącym z roku na rok przemytem a powiększającą się grupą Polaków osiedlających się w Norwegii Wenche Fredriksen z punktu celnego w Svinesund
istnieje zależność" pomiędzy rosnącym z roku na rok przemytem a powiększającą się grupą Polaków osiedlających się w Norwegii. Norweskie media często informują o zatrzymaniu przemytników z Polski. Trudno znaleźć miesiąc, a nawet tydzień, bez jednej-trzech relacji o przemytnikach. Czytelnicy mogą odnieść wrażenie, że z Polski płynie do nich rzeka wódki i piwa.

"Żadne odkrycie"

Zdaniem niektórych Polaków artykuł dobrze oddaje sytuację. Głównymi odbiorcami polskich szmuglerów są mieszkający w Norwegii Polacy – twierdzą w komentarzach do tekstu. To z nimi najłatwiej się porozumieć, bo szmuglerzy raczej nie posługują się językiem norweskim. Odbiorców wódki i papierosów najłatwiej znaleźć wśród swoich. Dla pracujących w Norwegii polskich migrantów ceny alkoholu i papierosów w sklepach są zdecydowanie za wysokie – w przeliczeniu to mniej więcej 12 zł za puszkę piwa, nawet 150 zł za butelkę wódki, 200 zł za karton papierosów.

- Ten artykuł nie odkrywa nic nowego – komentuje mieszkający w Trondheim Paweł. – Polaków szokują norweskie ceny alkoholu i papierosów i wielu nie widzi nic złego w kupowaniu przemycanych rzeczy od „swoich”. Jest spora grupa, która świadomie nie kupuje od przemytników, bo wie, że w ten sposób napędza biznes, za który potem wszyscy się wstydzimy widząc w norweskich gazetach nagłówki o złapanych rodakach. I jest ta, która kupuje dużo i chętnie.

Skandal!

Inni mieszkający w Norwegii Polacy uważają tezy policji za krzywdzące dla całej polskiej społeczności. - To skandal! - pisze na jednym z forów internetowych Wiesław. - Norwegowie na potęgę przemycają alkohol ze Szwecji, co dowodzi, że nie stronią od kieliszka. Kupują przemycaną wódkę i piwo o wiele chętniej niż Polacy, ale to nas obarcza się winą za niewygodne statystyki!

Zgadza się z nim wiele osób argumentując, że takie artykuły tylko wzmacniają niemiłe stereotypy o Polakach. Mają za złe dziennikarzom "Aftenposten", że jednocześnie nie wspominają o Norwegach, którzy chętnie kupują od swoich rodaków nielegalnie pędzony alkohol, a u Duńczyków i Szwedów kupują więcej piwa i wódki niż pozwalają na to limity.

Z Trondheim dla WP.PL Sylwia Skorstad

(pp, ap)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 471 81.07%
nie 110 18.93%

Przeczytaj też

Dwaj Polacy skazani za przemyt pół tony narkotyków

dodane 2013-01-30 (21:05) 1 rok 10 miesięcy 22 dni 8 godzin i 19 minut temu

Norwegia: szturm policji na mieszkanie Polaków

dodane 2013-01-20 (12:20) 1 rok 11 miesięcy 2 dni 17 godzin i 4 minuty temu

W innych serwisach


Opinie (774)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

15
5
~szczery 2013-02-02 (13:59) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 15 godzin i 25 minut temu

komuna a terat postkomuna nauczyla obywateli zlodziejstwa!!!!

odpowiedz

9
0
~Pawel 2013-02-03 (00:38) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 4 godziny i 46 minut temu

Skonczylem z zona w Polsce studia, zalozylismy wlasny biznes, i mialo byc fajnie. Ale zjadlo nas lapowkarstwo i uklady, i zbankrutowalismy. Wyjechalismy do kanady, ja klade plytki a zona sprzata domy kanadoli. Pracujemy ciezko fizycznie, ale stac nas na godne i bezpieczne zycie. I nie jestesmy zadnymi prostakami, bo wyjechalismy. Wyjechalismy, zeby zyc w miare normalnie, i na dzien dzisiejszy nie wyobrazamy sobie mozliwosci powrotu o Polski. Za jakis czas pojedziemy na chwile na wakacje, odwiezic rodzine i znajomych.

odpowiedz

21
12
~Filip 33 2013-02-02 (23:13) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 6 godzin i 11 minut temu

Oni trzymali z hitlerowskimi Niemcami, to parszywy i nazistowski naród, który chętnie zobaczy "drzazgę w czyimś oku a nie belkę w swoim". Pijaki i lenie, tacy są Norwedzy. Nie można na terenie unii odmawiać innym podstawowych praw, w tym prawa do swobody zakupów. Jeśli ktoś chce się napić lub zapalić, ma do tego prawo. Jesteśmy obywatelami Unii i mamy prawa i żaden zakichany pół mózg z północy nie będzie niczego zakazywał obywatelom polskim.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

10
1
~piotr 2013-02-02 (21:21) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 8 godzin i 3 minuty temu

Zapomnieli napisać że każdy norweg ma aparaturę i pędzi tzw hebrant który kupowałem za 100 koron a nie za 300 w sklepie.

odpowiedz

10
1
~44 2013-02-02 (21:09) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 8 godzin i 15 minut temu

Jest inne pytanie - dlaczego ta "informacja" pojawia się na polskim (?) portalu WP ? Przecież to są dyrdymały bez znaczenia. Przemyt jest na całym świecie i wszędzie o tym piszą. Komu zależy na opluwaniu właśnie nas ? Kto ma takie kompleksy ? Jakiś dekiel-redaktorzyna z 'wirtualnej' ?

odpowiedz

9
0
~ciekawy 2013-02-02 (20:04) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 9 godzin i 20 minut temu

Gdzie są sprytni dziennikarze, którzy kupiliby sobie bilet na prom z Norwegami wiozącymi alkohol ze Szwecji, Estonii i Polski. Wzięli ze sobą ukrytą kamerę albo i nie ukrytą i zrobili prawdziwy reportaż o Skandynawach? No gdzie?

odpowiedz

10
1
~mika 2013-02-02 (18:39) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 10 godzin i 45 minut temu

Dlaczego Polak Polakowi zawsze jest wrogiem

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

10
1
~genek 2013-02-02 (18:27) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 10 godzin i 57 minut temu

norweg pije z przemytu ze szwecji tak samo jak polak z polskiego przemytu!! ikke sant??????????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

9
0
~ya 2013-02-02 (18:17) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 11 godzin i 7 minut temu

Byłem raz w Szwecji przez miesiąc na montażu we współpracy polskiej firmy ze Szwedami Gdy przyszliśmy pierwszy raz do pracy to od razu Szwedzi nas pytali czy przywieźliśmy z Polski alkohol lub papierosy bo chętnie by odkupili Nam nawet przez myśl nie przeszło - a szkoda bo pewnie zarobilibyśmy choćby i na jedzenie biorąc ze sobą tylko to co można legalnie przewieźć Sądzę że Szwedzi od Norwegów pod tym względem się nie różnią więc takie tezy są trochę krzywdzące

odpowiedz

12
3
~seb 2013-02-02 (18:11) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 11 godzin i 13 minut temu

NORWESKA POLICJA MOWI TO CO NAKAZUJE JEJ NORWESKI RZAD!Zapamietajcie to raz na zawsze!

odpowiedz

12
3
~solt 2013-02-02 (17:52) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 11 godzin i 32 minuty temu

to nie wina emigrantow to wina TUSKA co popchnal kraj na psy-z niego powinni sie smiac dziad premier

odpowiedz

17
8
~ciekawy 2013-02-02 (17:45) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 11 godzin i 39 minut temu

A gdzie tu kontrowersyjna teza policji? Polacy szmuglowali, szmuglują i będą szmuglować co się da. W ankietach w Anglii w rubryce o narodowości "Polak" jest wymieniony zaraz obok "Cygana" - i to nie przypadek.

odpowiedz

9
0
~ama 2013-02-02 (17:23) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 12 godzin i 1 minutę temu

a co w tym dziwnego, przeciez ceny alkoholu i papierosow w Norwegii to obraza boska - zreszta w Niemczech tez, ludzie dzialaja zgodnie z zasadami wolnego rynku - kupic, sprzedac, tanio ukrasc... w Polsce kupuje sie uzywki przemycane z Ukrainy i Bialorusi , tez dobrze

odpowiedz

12
3
~pol 2013-02-02 (17:12) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 12 godzin i 12 minut temu

Wlasnie przeczytalem ten artykul w Aftenposten na internecie. Jest tam napisane ze jednorazowo w ciezarowce rodacy probowali wwiezc alkohol i papierosy o wartosci 5 mln. koron. A przeciez nie jest to odosobniony przypadek. Codziennie w norweskich gazetach czytam o nieuczciwosci i bandytyzmie moich rodakow. Chocby artykul w Fredrikstad Blad o polakach okradajacych sie nawzajem na lotnisku Rygge. Jak to mozliwe ze twoi rodacy okradaja sie nawzajem, pytali mnie norwegowie? nie wiem nie mam zielonego pojecia. mi sie to w glowie nie miesci. z przykroscia stwierdzam ze bycie polakiem nie jest powodem do dumy. polakow ktorzy przyjechali tutaj i trudnia sie wylacznie kradziezami, przemytem i chlaniem przeraza mnie. kto was ludzie wychowywal i co wy macie w glowach?

odpowiedz

9
0
~Eeeee 2013-02-02 (17:09) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 12 godzin i 15 minut temu

W Polsce wszystkiemu winni Żydzi, w europie wszystkiemu winni Polacy.

odpowiedz

21
12
~mj 2013-02-02 (16:04) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 13 godzin i 20 minut temu

tacy właśnie są polacy, jak nas widzą tak nas piszą

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

10
1
~Jan 2013-02-02 (15:48) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 13 godzin i 36 minut temu

Troche przesadzasz twierdzac, ze emigranci to sama polska patologia. Takich z wasem, popsutymi zebami, fajka w gebie, dresach i klapkach kubota, smierdzacych potem, wodka albo tlenionych mariolek, ktore wygladaja jak tanie prostytutki, jest niewiele tylko, ze to wlasnie ta patologia jest najbardziej widoczna.

odpowiedz

10
1
~jojo 2013-02-02 (15:03) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 14 godzin i 21 minut temu

Jak Norwegowie w Polsce dopadną do wódki to ich traktorem na ich ropę nie oderwiesz.

odpowiedz

11
2
~Krysia 2013-02-02 (14:57) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 14 godzin i 27 minut temu

Polacy to narod bez państwa.

odpowiedz

9
0
~wojtek 2013-02-02 (14:57) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 14 godzin i 27 minut temu

skoro w Norwegii tyle zarabiają i jest taki dobrobyt to dlaczego jedni przemycają a drudzy kupują ?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

CBOS: Bronisław Komorowski i Angela Merkel politykami roku 2014
dodane 2014-12-22 (14:55) 14 godzin i 29 minut temu

Lokowanie produktów obok wywiadu z Ewą Kopacz. Kancelaria Premiera reaguje
dodane 2014-12-22 (13:29) 15 godzin i 55 minut temu

materiał wideo

Izabella C. uznana za niepoczytalną
dodane 2014-12-22 (14:14) 15 godzin i 10 minut temu

Służba więzienna alarmuje: Breivik buduje zza krat siatkę terrorystyczną
dodane 2014-12-22 (11:55) 17 godzin i 29 minut temu

Donald Tusk o pierwszym unijnym szczycie
dodane 2014-12-22 (10:51) 18 godzin i 33 minuty temu

Zabójca 19-letniej Dominiki usłyszał zarzuty. 45-latkowi grozi dożywocie
dodane 2014-12-22 (10:26) 18 godzin i 58 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 32521