więcej

Kontrowersyjna teza norweskiej policji na temat Polaków.

Logo dostawcy  WP.PL |  dodane 2013-02-02 (12:50) 1 rok 9 miesięcy 24 dni 3 godziny i 4 minuty temu
drukuj


Kontrowersyjna teza norweskiej policji na temat Polaków
opinie
Norweski dziennik "Aftenposten" opublikował artykuł, w którym wyjaśnia przyczyny rosnącego przemytu alkoholu i papierosów do Norwegii. Zdaniem policjantów i celników winna jest rosnąca grupa migrantów z Europy Wschodniej, która kupuje przemycone używki.

Policyjny adwokat John Skarpeid twierdzi w "Aftenposten", że
Polskie zorganizowane grupy przemytnicze sprzedają papierosy i alkohol głównie swoim mieszkającym w Norwegii rodakom. Rosnąca grupa Polaków to jednocześnie rosnąca grupa odbiorców szmuglowanych dóbr John Skarpeid, policyjny adwokat
polskie zorganizowane grupy przemytnicze sprzedają papierosy i alkohol głównie swoim mieszkającym w Norwegii rodakom. Rosnąca grupa Polaków to jego zdaniem jednocześnie rosnąca grupa odbiorców szmuglowanych dóbr. Od 2004 roku w Norwegii legalne zatrudnienie znalazło 150 tysięcy Polaków, którzy tym samym stali się najliczniejszą mniejszością w tym kraju. Podobnie jak w 5 poprzednich latach, również w 2012 to właśnie przybysze znad Wisły najchętniej ze wszystkich nacji wybierali Norwegię jako miejsce pracy.

Rzeka wódki

Kontrowersyjnej tezie policji nie zaprzecza Wenche Fredriksen z punktu celnego w Svinesund. Przemyt z Polski do Norwegii rośnie. Tylko w tym punkcie w ostatnich miesiącach zatrzymano 32 jadące znad Wisły samochody wypełnione alkoholem i papierosami. W sumie znajdowało się w nich 31 tysięcy litrów piwa, 790 tysięcy papierosów i 3000 litrów mocniejszego alkoholu.

Wenche Fredriksen zakłada, że "
Istnieje zależność pomiędzy rosnącym z roku na rok przemytem a powiększającą się grupą Polaków osiedlających się w Norwegii Wenche Fredriksen z punktu celnego w Svinesund
istnieje zależność" pomiędzy rosnącym z roku na rok przemytem a powiększającą się grupą Polaków osiedlających się w Norwegii. Norweskie media często informują o zatrzymaniu przemytników z Polski. Trudno znaleźć miesiąc, a nawet tydzień, bez jednej-trzech relacji o przemytnikach. Czytelnicy mogą odnieść wrażenie, że z Polski płynie do nich rzeka wódki i piwa.

"Żadne odkrycie"

Zdaniem niektórych Polaków artykuł dobrze oddaje sytuację. Głównymi odbiorcami polskich szmuglerów są mieszkający w Norwegii Polacy – twierdzą w komentarzach do tekstu. To z nimi najłatwiej się porozumieć, bo szmuglerzy raczej nie posługują się językiem norweskim. Odbiorców wódki i papierosów najłatwiej znaleźć wśród swoich. Dla pracujących w Norwegii polskich migrantów ceny alkoholu i papierosów w sklepach są zdecydowanie za wysokie – w przeliczeniu to mniej więcej 12 zł za puszkę piwa, nawet 150 zł za butelkę wódki, 200 zł za karton papierosów.

- Ten artykuł nie odkrywa nic nowego – komentuje mieszkający w Trondheim Paweł. – Polaków szokują norweskie ceny alkoholu i papierosów i wielu nie widzi nic złego w kupowaniu przemycanych rzeczy od „swoich”. Jest spora grupa, która świadomie nie kupuje od przemytników, bo wie, że w ten sposób napędza biznes, za który potem wszyscy się wstydzimy widząc w norweskich gazetach nagłówki o złapanych rodakach. I jest ta, która kupuje dużo i chętnie.

Skandal!

Inni mieszkający w Norwegii Polacy uważają tezy policji za krzywdzące dla całej polskiej społeczności. - To skandal! - pisze na jednym z forów internetowych Wiesław. - Norwegowie na potęgę przemycają alkohol ze Szwecji, co dowodzi, że nie stronią od kieliszka. Kupują przemycaną wódkę i piwo o wiele chętniej niż Polacy, ale to nas obarcza się winą za niewygodne statystyki!

Zgadza się z nim wiele osób argumentując, że takie artykuły tylko wzmacniają niemiłe stereotypy o Polakach. Mają za złe dziennikarzom "Aftenposten", że jednocześnie nie wspominają o Norwegach, którzy chętnie kupują od swoich rodaków nielegalnie pędzony alkohol, a u Duńczyków i Szwedów kupują więcej piwa i wódki niż pozwalają na to limity.

Z Trondheim dla WP.PL Sylwia Skorstad

(pp, ap)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 471 81.07%
nie 110 18.93%

Przeczytaj też

Dwaj Polacy skazani za przemyt pół tony narkotyków

dodane 2013-01-30 (21:05) 1 rok 9 miesięcy 26 dni 18 godzin i 49 minut temu

Norwegia: szturm policji na mieszkanie Polaków

dodane 2013-01-20 (12:20) 1 rok 10 miesięcy 6 dni 3 godziny i 34 minuty temu

W innych serwisach


Opinie (774)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

6
0
~emigrant 2013-02-02 (20:14) 1 rok 9 miesięcy 23 dni 19 godzin i 40 minut temu

W artykule ktos slusznie napisal, ze gro Norwegow przemyca alkohol ze Szwecji i Danii. Malo tego tez sprzedaja, ale mimo to calkowicie potepiam przemyt bo to faktycznie psuje nasz wizerunek. Butelka wodki Polskiej w Vinmonopolet kosztuje 170 koron czyli jakies 90 zl a nie 150, tyle to chyba smirnof kosztuje albo aqavit. Papierosy mozna kupic w sklepie w Szwecji za 330-500 koron takze cena u przemytnikow nie jest taka znowu atrakcyjna. Biora 380- 400 nok za karton. Jesli chodzi o wodke w Szwecji kosztuje ok 55 zl w system bolaget czyli 100 koron a przemytnicy w Norwegi sprzedaja po 125 do 150 za pol litra. Takze to tez zadna atrakcja. A wiele osob z Oslo jezdzi do Szwecji po zakupy i to ze kupuja od przemytnikow to tylko ich wybor albo niewiedza, wiecej, czesto sa tak dlugo w cugu ze nie maja jak jechac. A tu dostawa do domu gratis jeszcze jest:-). Alternatywa jest. Ja mam to szczescie ze mieszkam przy samej granicy.

odpowiedz

3
1
~swtp 2013-02-02 (20:10) 1 rok 9 miesięcy 23 dni 19 godzin i 44 minuty temu

norweskie zaprzołki??

odpowiedz

15
3
~asur 2013-02-02 (20:01) 1 rok 9 miesięcy 23 dni 19 godzin i 53 minuty temu

Gdyby coś takiego napisano o żydach, to już na Norwegię leciały by F-16te... a Polakami to można sobie gęby wycierać. Gdzie jest nasz rząd i MSZ?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

21
0
~Podlalsiak 2013-02-02 (20:08) 1 rok 9 miesięcy 23 dni 19 godzin i 46 minut temu

Mój znajomy pojechał do Norwegii pracować jako pilarz przy wyrębie lasu. Trafił tak daleko na północ, że zimą po ulicach wsi i miasteczek chadzają tam białe niedźwiedzie. Ponieważ praca była na totalnym bezludziu (2 miesiące roboty - 2 tygodnie wolnego) to gdy przyszłą jesień i zima szło tam zdechnąć z nudów. Przypominając rodzime tradycje i mając dostęp do niezbędnych materiałów wpadł na pomysł żeby nastawić zacier i wypędzić parę litrów samogonu. Towarzysze piły spalinowej, Norwegowie, początkowo traktowali go bardzo nieufnie, z nieukrywaną wyższością. Po wyprodukowaniu pierwszych dziesięciu litrów i podzieleniu się nimi z tubylczymi towarzyszami pracy i samotności nawiązała się nić przyjaźni, której nie rozerwie nawet granat. Kolega od tego czasu jest w Norwegii zawsze mile widziany przez dawnych współpracowników i ma u nich darmowe spanie i jedzenie.

odpowiedz

14
2
~darek45 2013-02-02 (19:41) 1 rok 9 miesięcy 23 dni 20 godzin i 13 minut temu

jednym slowem wstyd...po drugie-kompromitacja dla norkow-daunoiw.....ktorzy siedza w dziurach-pedza bimber i sprzedaja!! panstwo norkow jest nie zrozumiale dla calego swiata-niby zyja bez stresowo-a to kraj po prostu daunow.....wwieku 45 lat kazdy norek ma dauna....nigdy nic nie widzial i zyje niby bez stresowo....bylem tam 8 lat !mam ich dosyc.....to podli falszywi ludzie

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

9
0
~ciekawy 2013-02-02 (20:04) 1 rok 9 miesięcy 23 dni 19 godzin i 50 minut temu

Gdzie są sprytni dziennikarze, którzy kupiliby sobie bilet na prom z Norwegami wiozącymi alkohol ze Szwecji, Estonii i Polski. Wzięli ze sobą ukrytą kamerę albo i nie ukrytą i zrobili prawdziwy reportaż o Skandynawach? No gdzie?

odpowiedz

4
9
~zuza 2013-02-02 (20:02) 1 rok 9 miesięcy 23 dni 19 godzin i 52 minuty temu

Wstyd , I tylko wstyd za polakó w . Gdziekolwiek się pojawią to tylko burdy i pjaństwo

odpowiedz

4
7
~niina 2013-02-02 (20:02) 1 rok 9 miesięcy 23 dni 19 godzin i 52 minuty temu

jak to my - wszędzie pozostaje po nas smród (dosłownie i w przenośni). Wstyd odezwać sie w języku polskim...

odpowiedz

18
5
~Bo 2013-02-02 (20:02) 1 rok 9 miesięcy 23 dni 19 godzin i 52 minuty temu

Pomyłka w słowie emigranci. Prawda jest taka że my nie emigrujemy my kolonizujemy:-)

odpowiedz

3
1
~pl 2013-02-02 (20:00) 1 rok 9 miesięcy 23 dni 19 godzin i 54 minuty temu

Niech dodadzą do tego kierowców Tir-a którzy wożą :) Może nie jakieś kosmiczne ilości ale wożą. Pracuje na magazynie w branży meblarskiej i chłopaki mówią że zawsze coś upychają w kanapy itd :D

odpowiedz

7
2
~Jakub 2013-02-02 (19:58) 1 rok 9 miesięcy 23 dni 19 godzin i 56 minut temu

I tak kocham was rodacy,pozdrwaiam ,nawet tych co pisza straszne bzdety.

odpowiedz

10
8
~PIO 2013-02-02 (18:29) 1 rok 9 miesięcy 23 dni 21 godzin i 25 minut temu

Gdy pracowalem w norwegi szef mowil aby nie przyznawac sie do narodowosci polskiej lepiej rusem, byc

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
7
~foreign 2013-02-02 (19:38) 1 rok 9 miesięcy 23 dni 20 godzin i 16 minut temu

Kraje zachodnie powinny wysłać całe polactwo do swojego kraju , bo od 20 lat to wstyd się przyznawać do bycia Polakiem za granicą !!!

odpowiedz

6
2
~jola 2013-02-02 (19:36) 1 rok 9 miesięcy 23 dni 20 godzin i 18 minut temu

czy łaskawie nasze władze orientują się jak żyją w jakich warunkach mieszkają ile zarabiają rodacy poza granicami!!!! NAJLEPIEJ krytykowac ale oczekuję artykułu o rodakach za granicą może jakieś fotki ???

odpowiedz

10
1
~mika 2013-02-02 (18:39) 1 rok 9 miesięcy 23 dni 21 godzin i 15 minut temu

Dlaczego Polak Polakowi zawsze jest wrogiem

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

5
0
~HauMiau 2013-02-02 (19:32) 1 rok 9 miesięcy 23 dni 20 godzin i 22 minuty temu

"...32 jadące znad Wisły samochody wypełnione alkoholem i papierosami. W sumie znajdowało się w nich 31 tysięcy litrów piwa, 790 tysięcy papierosów i 3000 litrów mocniejszego alkoholu..." Wychodzi na to, że w każdym z tych samochodów było po 10 skrzynek wódy + 12 dużych kartonów papierosów i dodatkowo każdy ciągnął za sobą trzy wanny pełne piwa ;)))

odpowiedz

2
5
~Kazo 2013-02-02 (19:27) 1 rok 9 miesięcy 23 dni 20 godzin i 27 minut temu

Karać, karać i jeszcze raz karać niech się im odechce łatwych pieniędzy.

odpowiedz

7
1
brrrrrrrrrrrrrrrrr 2013-02-02 (19:25) 1 rok 9 miesięcy 23 dni 20 godzin i 29 minut temu

My Polacy nie lubimy podporzadkowywac sie prawu, jeszcze obcemu. Owszem domagamy sie tego kiedy chodzi o tych "onych", wtedy jestesmy bardzo wymagajacy i oburzeni do granic. Niech ci Norwegowie u siebie dostosuja sie do nas i naszych obyczajow, zwlaszcza tych zwiazanych z piciem, zlodziejstwem, cwaniactwem, chamstwem i codziennna wulgarnoscia.

odpowiedz

0
0
~Fafek 2013-02-02 (18:57) 1 rok 9 miesięcy 23 dni 20 godzin i 57 minut temu

,,200 zł za karton papierosów" czyli co paczkę czy wagon 10 paczek ?XD

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

6
6
~Norweg 2013-02-02 (19:20) 1 rok 9 miesięcy 23 dni 20 godzin i 34 minuty temu

Norwegia powinna wprowadzic zakaz wjazdu Polakow , tyle w temacie ! Natychmiast, bo Polacy zniszcza ten piekny kraj przez kilka miesiecy !!!

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Mężczyzna zginął pod kołami Pendolino podczas jazdy testowej
dodane 2014-11-25 (17:49) 22 godziny i 5 minut temu

Rosja po raz kolejny przestrzega Ukrainę przed dążeniem do NATO
dodane 2014-11-25 (17:15) 22 godziny i 39 minut temu

20 złotych za głos? W Płocku rusza śledztwo
dodane 2014-11-25 (18:05) 21 godzin i 49 minut temu

Zatrzymano 2 osoby ws. zabójstwa Jarosława Ziętary
dodane 2014-11-25 (10:03) 1 dzień 5 godzin i 51 minut temu

Kalisz atakuje Millera: to zamach na demokrację
dodane 2014-11-25 (09:09) 1 dzień 6 godzin i 45 minut temu

"Wpadka" służb specjalnych. SWW zdekonspirowana?
dodane 2014-11-25 (08:10) 1 dzień 7 godzin i 44 minuty temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.