Strona główna serwisu
Papież czasowo odsunął kontrowersyjnego biskupa Limburga

Papież czasowo odsunął kontrowersyjnego biskupa Limburga

Papież Franciszek postanowił, że biskup Limburga w Niemczech Franz-Peter Tebartz-van Elst, któremu zarzuca się życie ponad stan, ma przez jakiś czas pozostać poza diecezją. Papież czeka na wyjaśnienia komisji, powołanej do zbadania stawianych mu zarzutów. Zobacz film.
To pierwszy od początku pontyfikatu Franciszka przypadek ukarania dostojnika kościelnego za życie w luksusie i nadmierne wydatki.

Biskup Tebartz-van Elst, oskarżany jest o postawienie nowej rezydencji za 31 milionów euro, rozrzutność i autorytaryzm w sprawowaniu urzędu. Prokuratura w Hamburgu prowadzi śledztwo w sprawie zarzutu złożenia przez niego fałszywego oświadczenia pod przysięgą.

W diecezji doszło do buntu wiernych, domagających się dymisji biskupa.


W komunikacie watykańskiego biura prasowego, wydanego dwa dni po spotkaniu papieża z biskupem Limburga ogłoszono, że Franciszek jest na bieżąco informowany o wydarzeniach w tej diecezji.

"Powstała tam sytuacja, w której biskup Franz-Peter Tebartz-van Elst w obecnym momencie nie może sprawować posługi biskupiej" - wyjaśnił Watykan.

W nocie przypomniano, że Konferencja Episkopatu Niemiec powołała komisję do zbadania sprawy budowy siedziby biskupiej w Limburgu.


"W oczekiwaniu na rezultat tych prac i związanych z tym wyjaśnień w sprawie odpowiedzialności w tej kwestii Stolica Apostolska uważa za właściwe pozwolić Jego Ekscelencji biskupowi Franzowi-Peterowi Tebartzowi-van Elstowi, aby przebywał tymczasowo poza diecezją" - głosi komunikat.

Podano w nim również, że w czasie nieobecności ordynariusza diecezji administrować nią będzie wikariusz generalny.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (424)
Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
13
~Qpa 2013-10-23 (14:58) 3 godziny i 23 minut temu

Jeśli przyjedzie do Polski, to w diecezjach i parafiach zostaną chyba tylko gosposie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
13
~ZM 2013-10-23 (14:12) 4 godziny i 9 minut temu

A kiedy "zadrze" z naszymi Men in black?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
11
~ochrzszczony 2013-10-23 (18:18) 3 minuty temu

A OD KIEDY ZACZNIE ROZLICZAĆ NASZYCH PURPURATÓW.

odpowiedz

zgłoś do moderacji