więcej

Papież czasowo odsunął kontrowersyjnego biskupa Limburga.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  dodane 2013-10-23 (13:15) 1 rok 1 miesiąc 28 dni 4 godziny i 22 minuty temu
drukuj

Papież Franciszek postanowił, że biskup Limburga w Niemczech Franz-Peter Tebartz-van Elst, któremu zarzuca się życie ponad stan, ma przez jakiś czas pozostać poza diecezją. Papież czeka na wyjaśnienia komisji, powołanej do zbadania stawianych mu zarzutów. Zobacz film.


To pierwszy od początku pontyfikatu Franciszka przypadek ukarania dostojnika kościelnego za życie w luksusie i nadmierne wydatki.

Biskup Tebartz-van Elst, oskarżany jest o postawienie nowej rezydencji za 31 milionów euro, rozrzutność i autorytaryzm w sprawowaniu urzędu. Prokuratura w Hamburgu prowadzi śledztwo w sprawie zarzutu złożenia przez niego fałszywego oświadczenia pod przysięgą.

W diecezji doszło do buntu wiernych, domagających się dymisji biskupa.

W komunikacie watykańskiego biura prasowego, wydanego dwa dni po spotkaniu papieża z biskupem Limburga ogłoszono, że Franciszek jest na bieżąco informowany o wydarzeniach w tej diecezji.

"Powstała tam sytuacja, w której biskup Franz-Peter Tebartz-van Elst w obecnym momencie nie może sprawować posługi biskupiej" - wyjaśnił Watykan.

W nocie przypomniano, że Konferencja Episkopatu Niemiec powołała komisję do zbadania sprawy budowy siedziby biskupiej w Limburgu.

"W oczekiwaniu na rezultat tych prac i związanych z tym wyjaśnień w sprawie odpowiedzialności w tej kwestii Stolica Apostolska uważa za właściwe pozwolić Jego Ekscelencji biskupowi Franzowi-Peterowi Tebartzowi-van Elstowi, aby przebywał tymczasowo poza diecezją" - głosi komunikat.

Podano w nim również, że w czasie nieobecności ordynariusza diecezji administrować nią będzie wikariusz generalny.


(pg)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 278 94.24%
nie 17 5.76%

Przeczytaj też

Papież Franciszek przyjął kontrowersyjnego biskupa Limburga

dodane 2013-10-21 (13:50) 1 rok 2 miesiące 3 godziny i 47 minut temu

W innych serwisach


Opinie (424)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

13
1
~Qpa 2013-10-23 (14:58) 1 rok 1 miesiąc 28 dni 2 godziny i 39 minut temu

Jeśli przyjedzie do Polski, to w diecezjach i parafiach zostaną chyba tylko gosposie.

odpowiedz

13
1
~ZM 2013-10-23 (14:12) 1 rok 1 miesiąc 28 dni 3 godziny i 25 minut temu

A kiedy "zadrze" z naszymi Men in black?

odpowiedz

11
0
~ochrzszczony 2013-10-23 (18:18) 1 rok 1 miesiąc 27 dni 23 godziny i 19 minut temu

A OD KIEDY ZACZNIE ROZLICZAĆ NASZYCH PURPURATÓW.

odpowiedz

11
0
~def 2013-10-23 (17:32) 1 rok 1 miesiąc 28 dni i 5 minut temu

tak trzy,mać politycy i duchowni mają ...służyć !!!! społeczeństwu a nie zdzierać z NAS ..

odpowiedz

15
4
~Ojcze Swięty 2013-10-23 (17:28) 1 rok 1 miesiąc 28 dni i 9 minut temu

Za mało 500 zł za pochówek to 1000 zł a za ślub 1500 a za chrzest 400 zł. A imienna koperta do domu ile łaska ale łaska nie mniej niz 100

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

13
2
~kryka135 2013-10-23 (16:35) 1 rok 1 miesiąc 28 dni 1 godzinę i 2 minuty temu

Dobrze zrobił i żeby się też wziął za naszych i w ogóle za jakąś reformę w kościele,bo to już za daleko zaszło. Maja za dużo kasy i nie wiedzą co z nia zrobić,a parafianie biedę klepią i im należało by pomóc,zamiast żyć ponad stan i dawać zły przykład.

odpowiedz

13
2
~xxx 2013-10-23 (15:50) 1 rok 1 miesiąc 28 dni 1 godzinę i 47 minut temu

jak ukarze rydzyka to go beatyfikują za życia

odpowiedz

13
2
~Polak 2013-10-23 (15:18) 1 rok 1 miesiąc 28 dni 2 godziny i 19 minut temu

stop z wiarą katolicką, tylko prawdziwe chrześcijaństwo bez tych nieudolnych księży mafiozów.

odpowiedz

15
4
~docan 2013-10-23 (15:09) 1 rok 1 miesiąc 28 dni 2 godziny i 28 minut temu

Rydzyk przy nim to faktycznie biedaczek, ale gdyby miał za 20 lat opływać w luksusy to jest nadzieja ,że zostanie oddalony ze swojego imperium , może nawet do Limburga

odpowiedz

11
0
~greta 2013-10-23 (14:59) 1 rok 1 miesiąc 28 dni 2 godziny i 38 minut temu

Jego ekselencja zostal "odsuniety" czasowo z funkcji.No,rzeczywiscie bardzo "nowatorska metoda" postepowania dyscyplinarnego wobec ksiezy. Zobaczymy co bedzie dalej,niemniej sadze,ze temu biskupowi wlos z glowy nie spadnie.I jak zwykle ,zostanie przeniesiony do innej diecezji,albo pojdzie na "zasluzona emeryture, z ktorej u nas , zylo by dostatnio, co najmniej piec osob. Jak mozna ukarac kogos,kto dla swojego kraju-Watykany, zarobil taaaaki szmal? przeciez teraz to wszystko to wlasnosc Watykanu.Tak wlasnie powstaje dobytek tej sekty,najstarsezj co prawda,ale i najbogatszej na swiecie

odpowiedz

13
2
~steve 2013-10-23 (14:22) 1 rok 1 miesiąc 28 dni 3 godziny i 15 minut temu

jak to biskup ukarany wyjeb...rety gwalt cznia na osobie prawie swietym a najmiej blogoslawiony---a przeprasza to w niemczch dobrze ze nie u nas -to wychowanek Rycyngera ,bo wychowankowie Wojtyly moga w III-ej Najjasnieszej moga czc sie bezpiecznie

odpowiedz

12
1
~punisher 2013-10-23 (14:16) 1 rok 1 miesiąc 28 dni 3 godziny i 21 minut temu

Papieżu Franciszku! W Polsce mamy takich na pęczki!

odpowiedz

10
0
~Dziecko 2013-10-23 (18:29) 1 rok 1 miesiąc 27 dni 23 godziny i 8 minut temu

Franek! A Michalika za brednie kiedy?

odpowiedz

10
0
~frynul 2013-10-23 (18:12) 1 rok 1 miesiąc 27 dni 23 godziny i 25 minut temu

Wszyscy polscy biskupi katoliccy zyją w i pławia się w luksusie...z dala od ludzi i ich problemów, wsydze się za to ,że zyje w takim wyzaniowo-katolickim kraju jak Polska !!!

odpowiedz

10
0
~jajo 2013-10-23 (17:55) 1 rok 1 miesiąc 27 dni 23 godziny i 42 minuty temu

Franciszek niestety może dostać w najbliższych miesiącach śmiertelnego ataku serca,wylewu,albo ulec śmiertelnemu wypadkowi.W końcu biskupi nie będą patrzyć bezczynnie jak niszczy ich tryb życia.

odpowiedz

13
3
~Rydz 2013-10-23 (17:26) 1 rok 1 miesiąc 28 dni i 11 minut temu

Czas na rydzykowe plemie

odpowiedz

11
1
~juda tadeusz 2013-10-23 (17:14) 1 rok 1 miesiąc 28 dni i 23 minuty temu

A co z bp Kiernikowskim z siedlec. To kolega tego z limburga, nawet go przyjmowal. Tez ma niezla chate

odpowiedz

10
0
~sprawiedliwy 2013-10-23 (17:13) 1 rok 1 miesiąc 28 dni i 24 minuty temu

Powini mu dac szanse oczyszczenia sie z zarzutów np. przez sepuku!

odpowiedz

11
1
~wj 2013-10-23 (15:12) 1 rok 1 miesiąc 28 dni 2 godziny i 25 minut temu

Tyle baniek sprzeniewierzył i tylko odsunięty ? Powinien to wszystko oddać ! Co za tupet tych nierobów ! Trzeba go dokładnie prześwietlić, może wybudował domy kilku kochankom ! 31 baniek euro to nie w kij dmuchał !!!

odpowiedz

11
1
~58IPÓŁ 2013-10-23 (14:32) 1 rok 1 miesiąc 28 dni 3 godziny i 5 minut temu

Ojjj....żeby to nasz premier był taki jak Papierz Franciszek.......

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Na Ukrainie trwają rozmowy Petra Poroszenki z Aleksandrem Łukaszenką
dodane 2014-12-21 (16:15) 1 godzinę i 22 minuty temu

Ewa Kopacz do weteranów: służycie Polsce i światu
dodane 2014-12-21 (15:00) 2 godziny i 37 minut temu

Ostatnie przygotowania do startu rakiety nośnej Angara-A5 w Rosji
dodane 2014-12-21 (16:25) 1 godzinę i 12 minut temu

Donald Tusk otworzył dom dziecka w Odporyszowie koło Tarnowa
dodane 2014-12-21 (15:35) 2 godziny i 2 minuty temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 31087