więcej

Papież czasowo odsunął kontrowersyjnego biskupa Limburga.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  dodane 2013-10-23 (13:15) 1 rok 1 miesiąc 4 dni 5 godzin i 58 minut temu
drukuj

Papież Franciszek postanowił, że biskup Limburga w Niemczech Franz-Peter Tebartz-van Elst, któremu zarzuca się życie ponad stan, ma przez jakiś czas pozostać poza diecezją. Papież czeka na wyjaśnienia komisji, powołanej do zbadania stawianych mu zarzutów. Zobacz film.


To pierwszy od początku pontyfikatu Franciszka przypadek ukarania dostojnika kościelnego za życie w luksusie i nadmierne wydatki.

Biskup Tebartz-van Elst, oskarżany jest o postawienie nowej rezydencji za 31 milionów euro, rozrzutność i autorytaryzm w sprawowaniu urzędu. Prokuratura w Hamburgu prowadzi śledztwo w sprawie zarzutu złożenia przez niego fałszywego oświadczenia pod przysięgą.

W diecezji doszło do buntu wiernych, domagających się dymisji biskupa.

W komunikacie watykańskiego biura prasowego, wydanego dwa dni po spotkaniu papieża z biskupem Limburga ogłoszono, że Franciszek jest na bieżąco informowany o wydarzeniach w tej diecezji.

"Powstała tam sytuacja, w której biskup Franz-Peter Tebartz-van Elst w obecnym momencie nie może sprawować posługi biskupiej" - wyjaśnił Watykan.

W nocie przypomniano, że Konferencja Episkopatu Niemiec powołała komisję do zbadania sprawy budowy siedziby biskupiej w Limburgu.

"W oczekiwaniu na rezultat tych prac i związanych z tym wyjaśnień w sprawie odpowiedzialności w tej kwestii Stolica Apostolska uważa za właściwe pozwolić Jego Ekscelencji biskupowi Franzowi-Peterowi Tebartzowi-van Elstowi, aby przebywał tymczasowo poza diecezją" - głosi komunikat.

Podano w nim również, że w czasie nieobecności ordynariusza diecezji administrować nią będzie wikariusz generalny.


(pg)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 278 94.24%
nie 17 5.76%

Przeczytaj też

Papież Franciszek przyjął kontrowersyjnego biskupa Limburga

dodane 2013-10-21 (13:50) 1 rok 1 miesiąc 6 dni 5 godzin i 23 minuty temu

W innych serwisach


Opinie (424)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

2
17
~propaganda kłamstwa 2013-10-23 (18:00) 1 rok 1 miesiąc 4 dni 1 godzinę i 13 minut temu

Odbyła się debata Smoleńska z ponad setką naukowców. Ta informacja nie zasługuje na wzmiankę na tym portalu?

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

67
6
~hg 2013-10-23 (15:08) 1 rok 1 miesiąc 4 dni 4 godziny i 5 minut temu

chyba pierwszy Papierz z jajami

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

10
0
~frynul 2013-10-23 (18:12) 1 rok 1 miesiąc 4 dni 1 godzinę i 1 minutę temu

Wszyscy polscy biskupi katoliccy zyją w i pławia się w luksusie...z dala od ludzi i ich problemów, wsydze się za to ,że zyje w takim wyzaniowo-katolickim kraju jak Polska !!!

odpowiedz

5
0
~Mir 53 2013-10-23 (18:11) 1 rok 1 miesiąc 4 dni 1 godzinę i 2 minuty temu

Widzę , że cenzor na wybrzeżu działa. wszystko kasuje co napisze na temat abp. Aktimelka i Flaszki. Brawoooooooooo. wykasować WP.Pl ze swoich kompów!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

3
0
~Zofia 2013-10-23 (18:11) 1 rok 1 miesiąc 4 dni 1 godzinę i 2 minuty temu

UKARAL??? DLACZEGO NIE WYRZUCIL DO CYWILA WSZAK KSIEZA WEDLUG RELIGII KATOLICKIEJ POWINNI DAWAC SWIADECTWO SWOIM ZYCIEM TAK JAK ZYL JEZUS :-) A ONI STWORZYLI HIERARCHIE WLADZY W RELIGII A ICH PRACA POLEGA TYLKO NA WYCIAGANIU PIENIEDZY OD LUDZI I PANSTWA NA BUDOWANIE OD WIEKOW SWOICH MAJATKOW PO CO????

odpowiedz

0
1
~bloga 2013-10-23 (18:11) 1 rok 1 miesiąc 4 dni 1 godzinę i 2 minuty temu

Katolicki Bog Jahwe (Jehowa) zawsze blogoslawil bogatym!

odpowiedz

1
1
~wnuczek 2013-10-23 (18:11) 1 rok 1 miesiąc 4 dni 1 godzinę i 2 minuty temu

Moja babcia ma kozy i też nie wierzą w Boga!!!!

odpowiedz

49
5
~katolik 2013-10-23 (17:37) 1 rok 1 miesiąc 4 dni 1 godzinę i 36 minut temu

Franciszku czas na RYDZYKA !!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
1
~them 2013-10-23 (18:09) 1 rok 1 miesiąc 4 dni 1 godzinę i 4 minuty temu

Zlokalizuj swojego znajomego za pomocą komórki! Wystarczy podać jego nr. telefonu tutaj: bisi.pl/lokalizator <--- polecam. oky

odpowiedz

5
0
~dms 2013-10-23 (18:09) 1 rok 1 miesiąc 4 dni 1 godzinę i 4 minuty temu

Ojcze Św. jak najprędzej odwiedź służbowo Polskę. U nas się rozpasali, bo czuli się bezkarni za JPII.

odpowiedz

2
1
~SLK 2013-10-23 (17:23) 1 rok 1 miesiąc 4 dni 1 godzinę i 50 minut temu

Franciscus Exterminatores Majores! ;)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
0
~Janek 2013-10-23 (18:08) 1 rok 1 miesiąc 4 dni 1 godzinę i 5 minut temu

Papiez powinien wziac sie za naszych polskich kontrowersyjnych pasozytow - purpuratow.

odpowiedz

2
0
~prałat 2013-10-23 (18:07) 1 rok 1 miesiąc 4 dni 1 godzinę i 6 minut temu

Papież jaja sobie robi!!! Co to za kara!!! Po trzech miesiącach wszystko wróci do normy.

odpowiedz

15
3
~Józek z Liblina 2013-10-23 (17:24) 1 rok 1 miesiąc 4 dni 1 godzinę i 49 minut temu

Papież czasowo odsunął kontrowersyjnego biskupa Limburga..... ale będzie..."sraka" wśród naszych... Głodźców, Dziwiszowów, ..... Rydzów, czy tez innych... "kozaków".... hierarchii kościelnej i nie tylko hierarchii .... Ale będą się cieszyć ... rodziny, .."kuzynki", ..."gosposie", czy tez ... wprost... kochanki.... jak zaczną przepisywać im .... majątki...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
1
dess1 2013-10-23 (18:06) 1 rok 1 miesiąc 4 dni 1 godzinę i 7 minut temu

Czy wszyscy wyznawcy religii Smoleńskiej muszą być kretynami ???

odpowiedz

2
0
~ss 2013-10-23 (18:05) 1 rok 1 miesiąc 4 dni 1 godzinę i 8 minut temu

panie z turynia uwazaj na swoje autko zeby je Nasz kochany papiez nie skasowal :D

odpowiedz

0
0
~jan 2013-10-23 (18:03) 1 rok 1 miesiąc 4 dni 1 godzinę i 10 minut temu

a co z naszym Ojcem Dyrektorem- kiedy lustracja ?

odpowiedz

3
1
~karol 2013-10-23 (18:02) 1 rok 1 miesiąc 4 dni 1 godzinę i 11 minut temu

teraz klecha ma jeść kawior łyżeczką a nie łychą i na srebrnej a nie złotej zastawie,do roboty dojeżdżać smartrm

odpowiedz

1
1
~zsrr 2013-10-23 (18:02) 1 rok 1 miesiąc 4 dni 1 godzinę i 11 minut temu

bo klechy na za duzo sobie pozwalaja, trzeba to ukrocic!

odpowiedz

54
0
~OKO 2013-10-23 (17:32) 1 rok 1 miesiąc 4 dni 1 godzinę i 41 minut temu

Jeszcze chwila a biskupi zapytają Franciszka - "JAK ŻYĆ FRANCISZKU, JAK ŻYĆ?"

odpowiedz