więcej

Obława w Norwegii na polskich przemytników .

WP.PL |  dodane 2013-04-14 (13:15) 1 rok 8 miesięcy 8 dni 6 godzin i 14 minut temu
drukuj

W Norwegii zatrzymano konwój 14 polskich samochodów dostawczych załadowanych przemycanym z Polski alkoholem. Policja aresztowała pięciu kierowców, część przemytników uciekła do lasu. Trwa obława.



W trakcie rutynowej kontroli w okolicy lotniska Rygge policjanci zatrzymali samochód dostawczy na polskich numerach – relacjonuje portal norweskiego dziennika "VG". Okazało się, że jest po brzegi wyładowany przemycanym alkoholem. W chwili, gdy trwała kontrola, nadjechały kolejne polskie pojazdy wyglądające na przeładowane. W każdym z nich policjanci odkryli około tony nieoclonego piwa, wódki i wina. W zamieszaniu, jakie zrobiło się podczas kontroli, część polskich kierowców uciekła. Policja podejrzewa, że są to członkowie zorganizowanej siatki przestępczej. Obławę na nich relacjonują czołowe norweskie portale informacyjne oraz stacje radiowe.

"Paragraf mafijny"

Norweska policja za pośrednictwem mediów prosi okolicznych mieszkańców o pomoc w ujęciu zbiegów.
- Mieliśmy dziś od rana dużo pracy - tłumaczył się dziennikowi "Dagbladet" Tom Sandberg z dystryktu policyjnego Oestfold. - Jak na razie zatrzymaliśmy 14 samochodów, ale aresztowaliśmy tylko 5 kierowców, reszta pobiegła do lasu - dodaje.

Dziennik "Aftenposten" informuje, że poszukiwanych jest 9 zbiegów. Tom Sandberg powiedział dziennikarzom, iż nie jest zaskoczony skalą zjawiska. - W tym są wielkie pieniądze - rzucił krótko. Policja podejrzewa, że ma do czynienia z członkami tej samej grupy przestępczej, do której należeli skazani na początku kwietnia w Halden obywatele Polski. Ich wyroki określano jako "historyczne", bowiem zastosowano wobec nich tak zwany "paragraf mafijny". Kurierzy zostali oskarżeni nie tylko o przemyt, ale dodatkowo o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, co sprawiło, iż otrzymali bardziej surowe wyroki skazujące. Sąd uznał, że wszyscy byli zawodowymi przemytnikami, nie trudnili się niczym innym, a cały proceder był wyjątkowo skrupulatnie przygotowany. W więzieniu spędzą od pół do półtora roku.

Fala polskiego alkoholu

Przemyt alkoholu i papierosów to w Norwegii coraz poważniejszy problem. Dane Norweskiego Urzędu Celnego są jednoznaczne - tylko w ostatnim roku ujawniono o 30% więcej przemycanego towaru niż rok wcześniej /-/
Przemyt alkoholu i papierosów to w Norwegii coraz poważniejszy problem. Dane Norweskiego Urzędu Celnego są jednoznaczne - tylko w ostatnim roku ujawniono o 30% więcej przemycanego towaru niż rok wcześniej, co oznacza, że szmuglerzy są coraz aktywniejsi. Na początku 2013 roku przedstawiciel Norweskiego Urzędu Celnego postawił w dzienniku "Aftenposten" tezę, że wznosząca się fala przemytu alkoholu jest związana z rosnącą liczbą Polaków w Norwegii. Jego zdaniem przybysze z Polski przemycają głównie dla swoich. Polskich pracowników nie stać na wyjątkowo drogi norweski alkohol, więc chętnie korzystają z oferty rodaków parających się przemytem.

11 kwietnia jeden z przemytników spowodował tragiczny w skutkach wypadek na trasie E18. Jadąc pod wpływem alkoholu samochodem przeładowanym grubo ponad normę przemycanym alkoholem zawadził o ciężarówkę, czego skutkiem był karambol. W wypadku jedna osoba zginęła, a kilka zostało rannych. Po próbie ucieczki 41-letni Polak został aresztowany, a dzień później postawiono mu pięć poważnych zarzutów. Można podejrzewać, iż wzmożone kontrole na drogach mają związek z tamta sprawą.

(mj)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 330 82.71%
nie 69 17.29%

Przeczytaj też

Tragiczny wypadek w Norwegii. Polak z ciężkimi zarzutami

dodane 2013-04-11 (21:05) 1 rok 8 miesięcy 10 dni 22 godziny i 24 minuty temu

Tragiczny wypadek w Norwegii. Sprawcą jest polski kierowca

aktualizacja 2013-04-11 (11:55) 1 rok 8 miesięcy 11 dni 7 godzin i 34 minuty temu

W innych serwisach


Opinie (1062)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

20
1
~~~ 2013-04-14 (13:45) 1 rok 8 miesięcy 8 dni 5 godzin i 44 minuty temu

Znow sie trzeba wsydzic za Polactwo A pozniej czlowiek jedzie i z gory ma wyrobiona opinie jako pijak, zlodziej itp Uczciwie pracowac sie nieche wiec ,,kreci sie walki,, Do wiezienia i tak trafia ...,,Po próbie ucieczki 41-letni Polak został aresztowany, a dzień później postawiono mu pięć poważnych zarzutów...,,

odpowiedz

22
4
~gość 2013-04-14 (19:45) 1 rok 8 miesięcy 7 dni 23 godziny i 44 minuty temu

No i o chłopakach z Drawska zrobiło się głośno na cały kraj, nie o taką sławę chyba chodziło.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

20
2
~tutek 2013-04-14 (14:24) 1 rok 8 miesięcy 8 dni 5 godzin i 5 minut temu

polacy jak i rosjanie , pijacy i kombinatorzy , bracia

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

18
1
~zuzka 2013-04-14 (20:58) 1 rok 8 miesięcy 7 dni 22 godziny i 31 minut temu

No fajnie. Wstydziocha jak nie wiem co. Kurcze, czy naprawdę wszędzie musimy robić sobie tyły jako naród? Nic dziwnego, że unikają nas jak zapowietrzonych.

odpowiedz

17
0
~tor 2013-04-14 (17:29) 1 rok 8 miesięcy 8 dni 2 godziny i 1 minutę temu

w latach 90 tacy przemytnicy to teraz elita biznesu

odpowiedz

19
2
~Miminek 2013-04-14 (16:02) 1 rok 8 miesięcy 8 dni 3 godziny i 27 minut temu

Obława obława na Młode Wilki obława - te dzikie zapalczywe w gęstym lesie wychowane...

odpowiedz

27
10
~iol 2013-04-14 (16:01) 1 rok 8 miesięcy 8 dni 3 godziny i 28 minut temu

Wolę polskiego przemytnika niż norweskiego Breivika.

odpowiedz

18
1
~Wesoły od rana 2013-04-14 (16:01) 1 rok 8 miesięcy 8 dni 3 godziny i 28 minut temu

A nie jest im zimno w tych norweskich lasach?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

24
7
~podstepny_misio 2013-04-14 (14:06) 1 rok 8 miesięcy 8 dni 5 godzin i 23 minuty temu

obława! obława! na młode wilki obława! ... trzyma kciuki żeby się im udało ale jak znam życie Norwedzy nie maja szans, nasi jak zbiegli w las przejdą do partyzantki ...

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

26
9
~emelelek 2013-04-14 (13:44) 1 rok 8 miesięcy 8 dni 5 godzin i 45 minut temu

Wyciąć do nogi tyc h nierobów przemytników.Psują opinię UCZCIWIE PRACUJĄCYM POLAKOM.Taki jest Tuska grajdołek.Biora przykłady z POstępowań w Polsce.Nikt nie został ukarany w - Afera HAZARDOWA - afera SOLNA - Stokłosa na wolności i inne.Panie Ziobro i Pis WRACAJCIE.

odpowiedz

19
3
~brrr 2013-04-14 (18:42) 1 rok 8 miesięcy 8 dni i 47 minut temu

Polacy to taki tyfus Europy. Zrobią zniej burdel jak i u nas.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

17
1
mike go 2013-04-14 (16:52) 1 rok 8 miesięcy 8 dni 2 godziny i 37 minut temu

W zachodniopomorskiem nocne włamania do sklepów to zmora. Kradną tylko fajki i wódę. Zawsze myśałem , że to na miejscowe bazary , ale ta Norwegia wygląda mi jakoś znajomo.... Włamania trwaja od kilku lat. Polska Policja oczywiście bezradna. Może któryś z Panów policjantów to czyta, może powiąże fakty, może.....

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

15
0
~pit 2013-04-14 (20:48) 1 rok 8 miesięcy 7 dni 22 godziny i 41 minut temu

i bardzo dobrze ,że chociaż norweskie służby pracują normalnie

odpowiedz

20
5
~len 2013-04-14 (17:35) 1 rok 8 miesięcy 8 dni 1 godzinę i 54 minuty temu

Znowu to polskie robactwo! Tamten, który wcześniej spowodował wypadek i uciekł, to też pewnie z tej szajki!

odpowiedz

20
5
~adam 2013-04-14 (14:50) 1 rok 8 miesięcy 8 dni 4 godziny i 39 minut temu

...a czegóż to więcej można spodziewać się po naszych rodakach, toż to wioskowy głupek, rozmodlona zakała i pośmiewisko Europy....

odpowiedz

20
5
~kaśka. 2013-04-14 (14:25) 1 rok 8 miesięcy 8 dni 5 godzin i 4 minuty temu

Gdyby PO rządziło, a nie kradło na pewno ci ludzie by w Polsce pracowali, to normalne, to lemingi wcale ich nie żałuję, najpierw zagłosowali na PO, a teraz pojechali kraś.ć, tyPowe dla lemingów.

odpowiedz

17
2
~dddd 2013-04-14 (14:15) 1 rok 8 miesięcy 8 dni 5 godzin i 14 minut temu

za 1L wodki w PL zaplaci sie ok 40zł w norwego sprzeda sie za 250koron ok 0.54gro wiec 134zł:-) opłaca sie ? a sprzeda sie dosłownie wszedzie,jak zobacza pl rejestracje to podchodza i pytaja sie czy masz na sprzedaz

odpowiedz

17
2
~megi 2013-04-14 (13:51) 1 rok 8 miesięcy 8 dni 5 godzin i 38 minut temu

ZLAPAC TO DZIADOSTWO I WSADZIC JAK NAJSZYBCIEJ !!!

odpowiedz

14
0
~kukunamuniu 2013-04-14 (18:32) 1 rok 8 miesięcy 8 dni i 57 minut temu

Włos się jeży jak pomyśle co bedzie się działo w naszym pięknym i bogatym kraju jak wszyscy bandyci z norwegi, holandii, wielkiej brytanii,niemiec, francji wrócą do kraju.Co będą robic- jak w parlamencie tylko460 +100 miejsc......

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

14
0
~l... 2013-04-14 (18:28) 1 rok 8 miesięcy 8 dni 1 godzinę i 1 minutę temu

polski motłoch juz zaczyna juz w Norwegii śmierdzieć oszustwami !!!

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

CBOS: Bronisław Komorowski i Angela Merkel politykami roku 2014
dodane 2014-12-22 (14:55) 4 godziny i 34 minuty temu

Lokowanie produktów obok wywiadu z Ewą Kopacz. Kancelaria Premiera reaguje
dodane 2014-12-22 (13:29) 6 godzin i 1 minutę temu

materiał wideo

Izabella C. uznana za niepoczytalną
dodane 2014-12-22 (14:14) 5 godzin i 15 minut temu

Służba więzienna alarmuje: Breivik buduje zza krat siatkę terrorystyczną
dodane 2014-12-22 (11:55) 7 godzin i 34 minuty temu

Donald Tusk o pierwszym unijnym szczycie
dodane 2014-12-22 (10:51) 8 godzin i 38 minut temu

Zabójca 19-letniej Dominiki usłyszał zarzuty. 45-latkowi grozi dożywocie
dodane 2014-12-22 (10:26) 9 godzin i 3 minuty temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 32167