Strona główna serwisu
Francuski parlament zezwala na małżeństwa gejowskie. Ustawa ostatecznie uchwalona

Francuski parlament zezwala na małżeństwa gejowskie. Ustawa ostatecznie uchwalona

Zgromadzenie Narodowe, niższa izba francuskiego parlamentu, przyjęła ustawę zezwalającą na małżeństwa homoseksualne i adoptowanie dzieci przez pary tej samej płci. Ustawę już wcześniej uchwalił francuski Senat.
Francuski parlament zezwolił na małżeństwa gejowskie Francuski parlament zezwolił na małżeństwa gejowskie ()
Ustawa została przyjęta 331 głosami za i 225 głosami przeciw. Rządząca Partia Socjalistyczna, z której wywodzi się prezydent Francois Hollande, dysponuje w Zgromadzeniu Narodowym większością absolutną.

- Wielu Francuzów będzie dumnych z wykonania tego zadania - przekonywała minister sprawiedliwości Christiane Taubira w parlamencie. Zapowiedziała, że zawieranie ślubu według nowego prawa będzie możliwe już od czerwca.

Małżeństwa i adopcje dla par homoseksualnych


Budząca sprzeciw Kościoła katolickiego i konserwatystów ustawa nie tylko umożliwia zawieranie cywilnych związków małżeńskich przez osoby homoseksualne, ale także - co wywoływało główne kontrowersje - pozwala na adoptowanie dzieci na identycznych zasadach, jak w wypadku par heteroseksualnych. Nowe prawo wprowadza liczne zmiany w kodeksie cywilnym, zachowuje jednak dotychczasowe pojęcia "ojca" i "matki", wprowadzając przy tym nowy termin "rodzice tej samej płci".

Ustawa nie pozwala natomiast na korzystanie przez pary tej samej płci z metod medycznie wspomaganego rozrodu, jak technika in vitro czy sztuczne zapłodnienie. Prawo do tego przysługiwać będzie, jak do tej pory, tylko związkom heteroseksualnym.

Największa reforma od 1981 roku


Legalizacja małżeństw par homoseksualnych oraz przyznania im prawa do adopcji dzieci to największa reforma społeczna we Francji od czasu, gdy w 1981 roku ówczesny prezydent Francois Mitterrand zniósł karę śmierci - podkreśla agencja Reutera.

O ile jednak wówczas zmianie sprzeciwiała się większość społeczeństwa, o tyle w sprawie małżeństw par tej samej płci wśród Francuzów panuje szerokie poparcie. W sondażu pod koniec stycznia większość Francuzów (63 proc.) poparła małżeństwa homoseksualne. W sprawie adopcji dzieci przez osoby tej samej płci opinia publiczna była już bardzo podzielona: 49 proc. było za, a przeciwko - 51 procent.

Przed głosowaniem w Zgromadzeniu Narodowym przed jego siedzibą rozmieszczono tysiące policjantów, wyposażonych m.in. w armatki wodne, którzy mieli strzec porządku w razie kolejnych protestów przeciw ustawie.

Prawica protestuje

Podobnych demonstracji nie brakowało w miesiącach poprzedzających uchwalenie ustawy. Jeden z największych protestów miał miejsce w niedzielę - w Paryżu demonstrowało ok. 30-45 tys. jej przeciwników. Stojąca na czele ruchu antygejowskiego katolicka felietonistka i aktorka komediowa Frigide Barjot (pseudonim) zapowiedziała, że protesty będą kontynuowane. Deputowani ugrupowań konserwatywnych obiecali z kolei, że w sprawie ustawy zwrócą się do Trybunału Konstytucyjnego.


Opozycja zarzucała prezydentowi Hollande'owi, że nie liczy się tłumami protestujących. Ci bowiem w prawie widzą nie symbol postępu i demokratyzacji społeczeństwa, lecz zagrożenie dla jego wartości. Przeciwnicy ustawy ponownie wyszli na ulice Paryża i innych miast. Opozycja nie zamierza złożyć broni.

Deputowany UMP Guillaume Peltier zapowiedział, że jego ugrupowanie będzie chciało doprowadzić w 2017 roku do rozpisania referendum w sprawie unieważnienia tej ustawy. - Nie wolno nam być odważnymi, gdy jesteśmy w opozycji, a przymykać na wszystko oczy, gdy znajdziemy się u władzy - dodał Guillaume Peltier.

Jednak nawet na prawicy niewielu wierzy, że to się uda zrobić. Istnieją plany zaskarżenia ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Od związków partnerskich do małżeństw

Już w 1999 roku Francja wprowadziła rejestrowane związki partnerskie, tzw. PACS, które pozwalają na legalizację nieformalnego związku między dwojgiem ludzi bez względu na płeć. PACS dają w wielu dziedzinach prawa identyczne z tymi, które mają małżeństwa heteroseksualne, np. rozliczanie się z fiskusem czy dziedziczenie.


Francja stała się 14. państwem na świecie, które dopuszcza zawieranie związków małżeńskich przez pary tej samej płci. Wcześniej na taki krok zdecydowały się m.in. Kanada, Dania, Szwecja, Nowa Zelandia i Urugwaj.

Starcia przeciwników małżeństw gejowskich z policją

W Paryżu kilka godzin po przyjęciu przez francuski parlament ustawy o małżeństwa gejowskich, doszło do starć przeciwników nowych uregulowań z policją. Jak poinformowała agencja AFP, aresztowano co najmniej dwie osoby.

Przeciwko ustawie protestowało około 3500 osób. Tuż po godzinie 22 organizatorzy protestu zaapelowali do demonstrantów, by w spokoju rozeszli się do domów. Jednak kilkaset osób nie usłuchało tego apelu i zaatakowało policjantów racami, butelkami i kamieniami. Jeden z funkcjonariuszy został ranny w głowę.

Starcia trwały około trzech godzin. Przeciwko demonstrantom policja użyła gazu łzawiącego.
PAP, Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione. IAR

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (715)
Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
35
~Igy 2013-04-23 (20:02) 12 godzin i 11 minut temu

Oburzenie niemal wszystkich komentujacych na forum przywraca mi wiare w Was Rodacy! Dziekuje!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
30
~Max 2013-04-23 (22:59) 9 godzin i 14 minut temu

Francja sie stacza,ogolnie caly ten zachod jest zwyczajnie zgnity.Przejmie go wkrotce iislamm.I pokaza im,co to jest twarda szkola.Ale wtedy bedzie za pozno.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
16
Zgadzam się z opinią
44
~Adolf Kiler 2013-04-23 (23:05) 9 godzin i 8 minut temu

Bardzo serdecznie dziękuje wszystkim za poparcie dążeń mniejszości seksualnych. Popieram ich rejestrację i zawieranie oficjalnych związków ! Dzięki temu w przyszłości ich weryfikacja, selekcja i transport do ośrodków reedukacyjnych będzie znacznie przyspieszony i sprawniej przeprowadzony co nie jest bez znaczenia w sytuacji finansów publicznych.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2