Strona główna serwisu
Arsenij Jaceniuk -​ prawnik, były bankier i minister na czele rządu
Arsenij Jaceniuk -​ prawnik, były bankier i minister na czele rządu

Arsenij Jaceniuk -​ prawnik, były bankier i minister na czele rządu

Arsenij Jaceniuk - 39-letni prawnik, ekonomista, przedsiębiorca i polityk - został nowym premierem Ukrainy. Jeden z liderów dotychczasowej opozycji, prounijny były minister gospodarki, a potem spraw zagranicznych, odegrał ważną rolę w niedawnych protestach.
Arsenij Jaceniuk Arsenij Jaceniuk () Zobacz galerię
Pod nieobecność więzionej byłej premier Julii Tymoszenko kierował główną siłą opozycji - partią Batkiwszczyna.

Arsenij Jaceniuk, mający także wykształcenie prawnicze, nie sprawia wrażenia twardego polityka, lecz, jak podkreślają media, twarde stanowisko zajmował w wygłaszanych tubalnym tonem wystąpieniach na Majdanie Niepodległości - w epicentrum ruchu protestu.

Ukraiński tygodnik "Fokus" twierdzi, że Jaceniuk próbował kreować się na "bankiera intelektualistę" i wykorzystywał codzienne wiece jako rodzaj prawyborów na głównego przywódcę opozycji.

W pełnym emocji wystąpieniu w lutym Jaceniuk postawił ówczesnemu prezydentowi Wiktorowi Janukowyczowi ultimatum w kwestii rozwiązania kryzysu i powiedział, że "jest gotów umrzeć za sprawę".

Zdaniem obserwatorów Jaceniuk sprawnie działa także w polityce zakulisowej jako osoba, która zajmowała wysokie stanowiska w poprzednich rządach. Jaceniuk był bowiem wcześniej wiceszefem sekretariatu prezydenta Wiktora Juszczenki oraz zastępcą szefa Narodowego Banku Ukrainy. W latach 2007-08 był przewodniczącym Rady Najwyższej. Wcześniej, w 2007 roku, kierował resortem spraw zagranicznych, a w latach 2005-06 piastował stanowisko ministra gospodarki.

Znany jest też z tego, że prowadził negocjacje w sprawie członkostwa Ukrainy w Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Arsenij Jaceniuk urodził się 22 maja 1974 roku w Czerniowcach. Jest żonaty, ma dwie córki w wieku szkolnym.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (132)
Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
9
WP.PL kłamliwe media 2014-03-01 (17:38) 6 godzin i 26 minut temu

amerykanskim terorystom bylo wolno wejsc do afganistanu i iraku to i rosji wolno do ukrainy by wytluc faszystow upa, banderowcow, moredercow ludnosci polskiej

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
8
~obywatelRP 2014-02-27 (23:40) 24 minut temu

kim jest nowy premier? co za pytanie przecież mam oczy to taki ichni kor

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
10
~żal Ukrainy 2014-02-27 (22:31) 1 godzinę i 33 minut temu

Agencja odnotowuje też, że nie ma na razie reakcji Moskwy, ale że nagranie na YouTube wyraźnie współbrzmi z rosyjskimi oskarżeniami, że Zachód ingeruje w sprawy Ukrainy. "Myślę, że (Jaceniuk, b. ukraiński minister gospodarki) jest facetem z doświadczeniem ekonomicznym, z doświadczeniem w rządzeniu" - mówi Nuland w rozmowie z ambasadorem i wyraża opinię, iż Kliczko i Tiachnybok powinni pozostać "na zewnątrz.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
8
~antymason 2014-02-28 (02:24) 21 godzin i 40 minut temu

ukrainski "Chodorkowski" ktoremu sie udalo .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
7
~luk 2014-02-27 (23:32) 32 minut temu

W 2009 startował w wyborach prezydenckich finansowany przez Gazprom, propagował silną unię gospodarczą z Rosją i może dlatego przegrał z Janukowyczem, który wtedy niby antyrosyjski posadził do więzienia Tymoszenko właśnie za aferę z rosyjskim paliwem.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
7
~biedna ukraina 2014-02-27 (23:12) 52 minut temu

okradna ich tak jak nas. dlaczego nikt po takich rewolucjach nie idzie droga islandii czy chociazby wegier?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
12
~gość 2014-03-01 (17:16) 6 godzin i 48 minut temu

Mam nadzieję że teraz powieszą, bandytów arceniuka ,mordę kliczko i innych bandytów ukraińskich. Przydało by się i w Polsce zrobić porządek.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
5
~real 2014-03-01 (18:18) 5 godzin i 46 minut temu

wazne o nim jest nie to co o nim powiedziano ale to co wirtualna polska dla prawdziwej polski o nim przemilczala.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
5
~xdr 2014-03-01 (17:14) 6 godzin i 50 minut temu

A gdzie jest teraz wojownicza Tymoszenko???

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
7
~id 2014-02-28 (00:06) 23 godzin i 58 minut temu

Czy Krym powinien przyłączyć się do Rosji? Czy należy zwrócić prezenty ślubne jeśli dojdzie do rozwodu?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
5
~alex 2014-02-27 (23:08) 56 minut temu

A czy Polska ma jakiś RZĄD

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
6
~bolo 2014-02-27 (22:30) 1 godzinę i 34 minut temu

janukowycz jest premierem

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
5
~drex 2014-03-01 (15:40) 8 godzin i 24 minut temu

nic nie zorbil uciekal za pelcami sprzedawczyk ukrainy sk.n czerwony dzialjcy z zlodizjka tymsozenko i janukowyczem,ta sam abanda co w poscle!!!banda 4rga!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
4
~Rodacy Wolacy 2014-02-27 (23:04) 1 godzinę temu

Polska i UE zadławi się wolną UKRAINĄ - narody uwolnią się od Sojuza Jewropejskiego

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
4
~wróżka 2014-02-27 (23:00) 1 godzinę i 4 minuty temu

Ha..Ha..Ha.., ale dopiero teraz się zrobi jazda, niejeden się zadławi Ukrainą..

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
5
~marcin 2014-02-27 (22:13) 1 godzinę i 51 minut temu

pierwszybezspacjiniemamczasupozdrodlamamyitaty!:D

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
3
~userek 2014-03-01 (17:12) 6 godzin i 52 minut temu

hm....co ma wisieć ...nie utonie! sam powiedział że kamikadze!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
3
~onjest 2014-02-27 (23:27) 37 minut temu
Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
3
~xmen 2014-03-01 (17:45) 6 godzin i 19 minut temu

i co teraz pseudo premierze gdzie uciekniesz?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
3
~Młody 2014-03-01 (17:39) 6 godzin i 25 minut temu

CHA CHA CHA!! CHA CHA! No nie mogę, ale mam beke z tego. Wybrali demokratycznie Janukowycza, potem podjudzani i dopingowani banderowscy faszyści obalili rząd. CHA CHA CHA!! Idę po popkorn. Będzie w 3D?

odpowiedz