więcej

Tusk w Paryżu; "Polacy i Francuzi mówią jednym głosem".

PAP | aktualizacja 2009-11-05 (16:33)
drukuj

Zaangażowanie Polski w europejską politykę obronną, dokonanie pewnej rewizji strategii NATO i współpraca w tym zakresie "ręka w rękę" Polski z Francją to kapitalna sprawa - powiedział w Paryżu prezydent Francji Nicolas Sarkozy po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem. - Polska i Francja będą wspólnie bronić sensu i znaczenia unijnej Wspólnej Polityki Rolnej - podkreślił premier Donald Tusk.

Sarkozy mówił, że jest pełen podziwu dla tego, w jaki sposób Tusk prowadzi Polskę w kierunku Europy, jak broni interesów swojego państwa, ale też bierze udział w wielkich decyzjach europejskich.

- Dogadujemy się, nawet bardzo dobrze się dogadujemy. Dokonaliśmy pewnego wyboru między sobą, to znaczy partnerstwa pomiędzy Polską, a Francją - podkreślił Sarkozy.

- Jest deklaracja wspólna, mówiliśmy o tym - Polacy i Francuzi mówią jednym głosem: wspólna polityka rolna jest priorytetem europejskim. Nie chcemy jakiegoś zastoju, ale bronimy bezpieczeństwa żywnościowego Europejczyków i niezależności polityki żywnościowej Europy - powiedział francuski prezydent.

Jak zaznaczył, taka polityka leży w interesie kilku milionów rolników polskich i kilkuset tysięcy rolników francuskich. Podkreślił, że jest to również strategiczny interes dla całej Europy.

Donald Tusk ocenił, że Wspólna Polityka Rolna, która budzi czasami w UE wiele emocji i kontrowersji, jest "przedmiotem uzgodnień polsko-francuskich, nadzwyczaj obiecujących".

- Będziemy wspólnie bronili sensu i znaczenia Wspólnej Polityki Rolnej i to jest zadanie dla całej Unii Europejskiej, ale nie ma przypadku w tym, że właśnie Francja i Polska mają tutaj poglądy bardzo sobie bliskie, a wielu sprawach wręcz identyczne - podkreślił polski premier.

- Państwa takie jak Francja i Polska, opowiadające się za ścisłą współpracą transatlantycką, równocześnie chcą wziąć na siebie dużą odpowiedzialność za bezpieczeństwo naszego kontynentu - powiedział polski premier. W jego opinii "dwie narodowe polityki proatlantyckie będą także politykami na rzecz europejskiej polityki bezpieczeństwa i obrony".

Tusk mówił także o zbliżającej się konferencji klimatycznej w Kopenhadze w grudniu. W jego ocenie Polska i Francja mają wspólny cel: "jak chronić klimat w wymiarze globalnym, w sposób rzeczywiście efektywny i który daje szansę na uczestniczenie w tym wielkim projekcie wszystkim państwom Unii Europejskiej". - Cieszę się, że kiedy rozmawialiśmy o wyzwaniach klimatycznych, odnajdowaliśmy wspólny język - dodał szef polskiego rządu

Tusk podkreślił też, że współpraca między Polską a Francją to prawdziwy start programu jądrowego w Polsce.

- Plan to elektrownia jądrowa w Polsce mniej więcej w 2020 roku. W perspektywie druga elektrownia jądrowa, zakładamy, że w połowie lat 20. Oznacza to potrzebę współpracy, która uczyni z tych projektów priorytet nie tylko dla Polski, ale też dla naszego potencjalnego partnera - powiedział Tusk.

W opinii polskiego premiera Francja, w kontekście energetyki jądrowej, wydaje się partnerem niezwykle cennym dla Polski, ale nie jedynym.

- Uważamy francuską współpracę w tej kwestii za cenną, ponieważ liczymy - i ja wiem, że się nie przeliczymy - że Francja będzie dla nas ważnym partnerem. Przyszłość energetyczna Polski będzie się rozstrzygała w dużej mierze w UE" - podkreślił premier.

Dodał, że ostateczne decyzje i kalkulacje w sprawie polskiego projektu jądrowego jeszcze nie zapadły. - Francja dzisiaj zrobiła duży krok do przodu, jeśli chodzi o współpracę z Polską - powiedział Tusk.

Na czwartkowym szczycie przyjęto deklaracje w czterech sprawach: bezpieczeństwa i obrony; energii, środowiska i klimatu; kultury oraz rolnictwa.

W kwestii obronności "oba państwa ustaliły wzmocnienie ich współpracy i obrony w dziedzinie wymiany oficerów, szkolenia sił specjalnych i partnerstwa przemysłowego, szczególnie w sektorze marynarki i obrony przeciwlotniczej".

Odnosząc się do deklaracji w sprawie energii, "Francja i Polska zdecydowały o rozwoju energetyki jądrowej, zgodnie z nową polityką energetyczną Polski". W szczególności Polska i Francja podpisały umowy dotyczące w najbliższym czasie pomocy francuskiej w dziedzinie szkoleń i badań nad energetyką jądrową, m.in. między francuskim Komisariatem Energii Atomowej (CAE) a polskimi instytutami zajmującymi się energetyką jądrową.

W deklaracji dotyczącej kultury oba kraje podkreśliły wagę organizowanych wspólnie obchodów Roku Chopinowskiego 2010 z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Dodano, że współpraca polsko-francuska będzie kontynuowana we wspólnych pracach nad budowanym w Warszawie Muzeum Żydów Polskich.

W deklaracji o rolnictwie podkreślono, że obu krajom zależy na "odnowieniu wspólnej polityki rolniczej do 2013 roku", tak by odpowiadała ona bardziej wyzwaniom czasu.

Gdy w Pałacu Elizejskim trwały rozmowy Tusk-Sarkozy, w rezydencji Marigny ze swoimi francuskimi odpowiednikami spotkali się: szef MSZ Radosław Sikorski, ministrowie: infrastruktury Cezary Grabarczyk, obrony Bogdan Klich, rolnictwa Marek Sawicki, kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, ochrony środowiska Maciej Nowicki oraz szef UKIE Mikołaj Dowgielewicz. W dwustronnych rozmowach uczestniczyła też wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska, która jest pełnomocnikiem rządu do spraw rozwoju energii atomowej.

(ap, ak)

oceń
9
12
Podziel się

  • Skomentuj
  • WP.PL
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~polka [2009-11-05 13:45]

Tusk-y
Nowy sposob PR na poprawienie wizerunku Tuska ! W Polsce wiekszosc narodu go nie znosi, a wiec trzeba zaserwowac naszym obywatelom francuski deser. Moze kupia te przynete ? Lecz Polacy nie gesi i swoj rozum maja !

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~graś [2009-11-05 13:45]

nastepny fircyk pokroju Tuska
co to go nazywaja wielkim mężem stanu

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~obserwator [2009-11-05 13:28]

co Sarkozy chce sobie zlatwic ? wazelinka i pewnie Francje mamy popierac.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
natka [2009-11-05 13:41]

taaa
Sarkozy to lizus każdemu tak mówi i taki kit wciska!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Gość [2009-11-05 13:40]

Komentarz
Nikt nie zakwestionuje że Francja ma ogromne doświadczenie i technologię w dziedzinie energetyki jądrowej. Współpraca może przynieść korzyści obopólne . Wspólne przedsięwzięcie w przemyśle obronnym zwłaszcza w budowie tarczy antyrakietowej dla Polski , wydaje się realistyczne. Temat europejskich sił zbrojnych to dopiero impuls , który może mieć znaczenie przy poparciu wszystkich krajów Unii. Francuska wizyta może okazać się przełomowa dla naszych krajów , jeżeli za słowami będą konkrety.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~gilll [2009-11-05 13:40]

Razem będa kręcic lody
śmietankowe

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
woj.z [2009-11-05 13:39]

tradycyjnia polsko-francuska przyjaźń
przed wrześniem 1939 też nam mówili francuzi o swej do nas przyjaźni i wierzyliśmy w to i co dalej to chyba pamiętamy ; to będzie następny sukces tuska tak jak sikorski jechał do waszyngtonu żeby się spotkać z panią H.Clinton tylko że ta nie miała czasu żeby się z nim spotkać i była wtedy w Afryce ; od sukcesu do sukcesu po prostu platforma

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~m [2009-11-05 13:39]

No to
Donek i PO maja juz 150% poparcia!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~hmmm [2009-11-05 13:38]

CO ZE FRANCJA
JA TAM DO FRANCJI NIC NIE MAM .Kompletnie NIC.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Stefan [2009-11-05 13:38]

HAHAHA
"kilku milionów rolników polskich i kilkuset tysięcy rolników francuskich" - widac, jaka Polska jest europejska! Hahaha!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~goguś [2009-11-05 13:38]

Moze razem beda krecić lody
po francusku

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~wojas [2009-11-05 13:37]

Czy kiedykolwiek Polska wyszla dobrze na wspólpracy z Francja?
Czy ktoś pamieta..bo ja nie za Boleslawa slano (za Boleslawa zloto,plaszcze cenne i inne dary,złoą postać dziecka), za Napoleona wystawiono nas do wiatru, w 1939 nas zostawili, za PRL sprzedali nam za wielkie kwoty stare licencje w tym na Berileta, a ile zagarneli firm,,za IIIRP zrobili nas w konia z TPsa, i wieloma innymi zakladami. Francuzi nas tylko nadużywają, wysysają od nas kase dajac stare rupiecie w zamian, tak samo jak USA..Nie ma mowy o wspólpracy z Francją.. juz lepiej z Rosją nawiązać dobrosasiedzkie stosunki..

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
Pudlis [2009-11-05 13:36]

No i bardzo dobrze
tylko co z tej "euforii" tak naprawdę będzie dobrego dla Polski?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
elka [2009-11-05 13:35]

też się cieszymy
ciekawe co na to jasnie nam panujący prezydent.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~gracz [2009-11-05 13:34]

Sraliś magdaliś
Kaśka butów nie miała

odpowiedz

Szukaj w serwisie

reporter wp24 chcę wyslać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Ostatnio dodane przez reporterów WP24

Pogoda długoterminowa materiał foto Pogoda długoterminowa dodane przez: Internauta WP24
Prognoza pogody materiał foto Prognoza pogody dodane przez: Internauta WP24

więcej

Sonda

Jaki prezent dasz swojej Mamie?

liczba oddanych głosów: 866