więcej

Kard. Stanisław Dziwisz: uznanie cudu Jana Pawła II potwierdzeniem jego świętości.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  aktualizacja 2013-07-02 (19:42) 1 rok 6 miesięcy 24 dni 8 godzin i 40 minut temu
drukuj

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz w reakcji na informacje włoskich mediów, iż kardynałowie uznali cud Jana Pawła II, powiedział, że decyzja ta jest potwierdzeniem świętości papieża Polaka.


- Pragnienie uczestników pogrzebu Jana Pawła II "santo subito" spełnia się. Modlitwy ludzi na całym świecie Pan Bóg wysłuchał - powiedział kard. Dziwisz.

Komisja kardynałów i biskupów z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zaaprobowała we wtorek w głosowaniu cud wybrany do kanonizacji Jana Pawła II - podała włoska agencja Ansa.

Kard. Dziwisz podkreślił, że "decyzja ta jest potwierdzeniem świętości Jana Pawła II", a także ukazaniem jeszcze raz, "że droga do świętości, którą szedł Jan Paweł II, jest drogą pewną i wzorem do naśladowania".

- Kościół krakowski raduje się i dziękuje Bogu za wysłuchanie modlitw za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II. Jesteśmy wdzięczni papieżowi Benedyktowi XVI za otwarcie procesu beatyfikacyjnego, jak również ojcu świętemu Franciszkowi, który z przekonaniem prowadzi proces do uroczystego i urzędowego ogłoszenia swojego poprzednika świętym. Jako osobisty sekretarz ojca świętego Jana Pawła II, który miał przywilej doświadczenia jego świętości, dziękuję Bogu, że będę mógł się cieszyć za swojego życia wyniesieniem do chwały świętości Ojca w wierze i w kapłaństwie, a także tego, któremu z miłością służyłem do ostatniego uderzenia jego serca - powiedział kard. Dziwisz.

Wypowiedź metropolity krakowskiego, który przebywa poza miastem, została opublikowana przez Radio Plus i na stronie internetowej diecezji krakowskiej.

Według włoskich mediów polski papież zostanie ogłoszony świętym prawdopodobnie 8 grudnia. Również we wtorek pojawiła się hipoteza, że Jan Paweł II może zostać kanonizowany razem z papieżem Janem XXIII.


(msz, bart, ib)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 173 58.25%
nie 124 41.75%

Przeczytaj też

Krytykowany rzymski pomnik Jana Pawła II na liście najbrzydszych monumentów świata

dodane 2014-01-31 (13:53) 11 miesięcy 26 dni 14 godzin i 29 minut temu

Jan Paweł II był o włos od śmierci w Polsce

dodane 2013-06-07 (11:58) 1 rok 7 miesięcy 19 dni 16 godzin i 24 minuty temu

Jan Paweł II świętym już w październiku

dodane 2013-06-06 (05:05) 1 rok 7 miesięcy 20 dni 23 godziny i 17 minut temu

Arturo Mari: myślę, że strzelał nie tylko Ali Agca

aktualizacja 2013-05-12 (23:50) 1 rok 8 miesięcy 14 dni 4 godziny i 32 minuty temu

Jan Paweł II uczynił cud. Komisja lekarzy potwierdziła

dodane 2013-04-22 (17:12) 1 rok 9 miesięcy 4 dni 11 godzin i 10 minut temu
materiał foto

Montaż największego na świecie pomnika Jana Pawła II

dodane 2013-04-08 (09:53) 1 rok 9 miesięcy 18 dni 18 godzin i 29 minut temu

materiał foto

8. rocznica śmierci papieża Jana Pawła II

dodane 2013-04-02 (10:38) 1 rok 9 miesięcy 24 dni 17 godzin i 44 minuty temu

Stanisław Dziwisz: kanonizacja Jana Pawła II w Roku Wiary byłaby czymś wspaniałym

dodane 2013-03-29 (12:55) 1 rok 9 miesięcy 28 dni 15 godzin i 27 minut temu

materiał foto

Nawet papież nie może spać spokojnie

dodane 2013-03-20 (09:31) 1 rok 10 miesięcy 6 dni 18 godzin i 51 minut temu
materiał foto

Tak konklawe w 1978 r. wybrało na papieża Karola Wojtyłę

dodane 2013-03-13 (13:48) 1 rok 10 miesięcy 13 dni 14 godzin i 34 minuty temu

Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych oceni sygnały o cudach Jana Pawła II

dodane 2013-02-04 (17:45) 1 rok 11 miesięcy 22 dni 10 godzin i 37 minut temu

Gdzie urodziła się matka Jana Pawła II?

dodane 2013-02-04 (00:15) 1 rok 11 miesięcy 23 dni 4 godziny i 7 minut temu

Ali Agca zmyśla? Watykan: jego "rewelacje" to powieść, a nie fakty

dodane 2013-02-01 (19:10) 1 rok 11 miesięcy 25 dni 9 godzin i 12 minut temu
materiał foto

Relikwie bł. Jana Pawła II

dodane 2011-08-26 (19:53) 3 lata 5 miesięcy 8 godzin i 29 minut temu

materiał foto

Rekonstrukcja papieskiego auta

dodane 2011-05-10 (11:10) 3 lata 8 miesięcy 16 dni 17 godzin i 12 minut temu
materiał foto

Wielki portret Jana Pawła II

dodane 2011-05-01 (15:31) 3 lata 8 miesięcy 25 dni 12 godzin i 51 minut temu

materiał foto

Polska wita nowego Błogosławionego!

dodane 2011-05-01 (11:38) 3 lata 8 miesięcy 25 dni 16 godzin i 44 minuty temu
materiał foto

Jan Paweł II Błogosławiony!

dodane 2011-05-01 (11:28) 3 lata 8 miesięcy 25 dni 16 godzin i 54 minuty temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (684)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

25
1
~o3 2013-07-02 (17:57) 1 rok 6 miesięcy 24 dni 10 godzin i 25 minut temu

CUD -co należało udowodnić .

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

23
0
~To 2013-07-02 (22:18) 1 rok 6 miesięcy 24 dni 6 godzin i 4 minuty temu

Ciemnota.

odpowiedz

42
19
~antypalanty 2013-07-02 (20:14) 1 rok 6 miesięcy 24 dni 8 godzin i 8 minut temu

a ja mam w dupie ten wasz ciemnogród i wszystkich katolików alkoholików

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

25
3
~uzdrowiony od krk 2013-07-02 (20:11) 1 rok 6 miesięcy 24 dni 8 godzin i 11 minut temu

1 uzdrowienie na 1,6 miliarda katoli. ktoś tu się wyraźnie op...dala

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

23
1
~XXI wiek 2013-07-02 (20:09) 1 rok 6 miesięcy 24 dni 8 godzin i 13 minut temu

Srudu a nie CUDU!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

24
2
~$$$$$ 2013-07-02 (19:46) 1 rok 6 miesięcy 24 dni 8 godzin i 36 minut temu

Ponoc w Banku Watykanskim nastapiło cudowne rozmnozenie pieniedzy!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

28
7
~Logika Katolicka 2013-07-02 (19:21) 1 rok 6 miesięcy 24 dni 9 godzin i 1 minutę temu

Ta decyzja test tylko potwierdzeniem szerzenia choroby psychiatrycznej, polegającej na ubezwłasnowolnieniu psychicznym tzw. parafian którzy całkowicie uzależnieni zatracili resztki zdrowego rozsądku i krytycznego spojrzenia na świat udowadniając iż są w stanie w którym można im wmówić dowolną bzdurę.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

25
5
~Emeryt 2013-07-02 (23:17) 1 rok 6 miesięcy 24 dni 5 godzin i 5 minut temu

Ja wierze w BOGA a nie w jakiegoś kolejnego człowieka swietego. po co produkować tylu swietych. Komu to potrzebne. W islamie nie robia takich szopek. jeden Bóg i to wszystko.;

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

20
0
~maras21 2013-07-02 (22:06) 1 rok 6 miesięcy 24 dni 6 godzin i 16 minut temu

W KK jest ponad 10 000 świętych. Dni w roku nie starczy, żeby każdy z nich miał swój odpust - ale hucpa! NIEDOWIARY!! NIE DO WIARY!

odpowiedz

21
1
~logika 2013-07-02 (21:27) 1 rok 6 miesięcy 24 dni 6 godzin i 55 minut temu

Modlimy się o coś co według naszych opinii ma niewielkie szanse aby zaistnieć, biorąc pod uwagę ludzkie możliwości, coś nie leży w zasięgu naszych obecnych możliwości, co przekracza rzeczywistość obecną, o coś co nie jest oczywiste lub pewne, że zaistnieje w przyszłości, bliższej lub dalszej. Jeśli katolicy na całym świecie, na czele z kard. Dziwiszem modlili się o kanonizację JPII, wniosek z tego taki, że mieli spore wątpliwości co do pewności tego faktu, nie byli pewni, że same zasługi JPII wystarczą do tego, że potrzebna jest Boska interwencja, żeby takie zdarzenie jak kanonizacja JPII miała miejsce. A co za tym idzie wg tychże katolików JPII sam przez się nie zasługiwał na kanonizację, jeśli prosili o to Boga, żeby to doszło do skutku. Gdyby było to pewne, nie trzeba by było o to prosić Boga. Tak jak nie prosimy, żeby o 6 rano otworzyli najbliższy spożywczy (bo to wg nas jest pewne), a prosimy o zdanie egzaminu (co wg nas pewne nie jest). Oto logika kard. Dziwisza.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

22
2
~tasman 2013-07-02 (20:59) 1 rok 6 miesięcy 24 dni 7 godzin i 23 minuty temu

Mamy XXI wiek, a tu takie ... Brak mi słów, gdzie ja żyję pytam się?

odpowiedz

22
2
~mars 2013-07-02 (20:56) 1 rok 6 miesięcy 24 dni 7 godzin i 26 minut temu

K...a jest XXI wiek. To nie średniowiecze .Co wy za bzdury piszecie

odpowiedz

24
4
~kajan 2013-07-02 (19:23) 1 rok 6 miesięcy 24 dni 8 godzin i 59 minut temu

Cud? Takie bzdury w XXIw. to obraza dla inteligencji człowieka.

odpowiedz

25
5
~Wnuk Jezusa 2013-07-02 (19:19) 1 rok 6 miesięcy 24 dni 9 godzin i 3 minuty temu

Starzy wariaci w kieckach wszystkiego się czepią, aby wykraść kasę od ludzi na swoje wariackie zachcianki tłumacząc, że jakiś bóg tak chce i ludziom pozostaje tylko bóg zapłać, i płacą za gusła, mamienie cudami na kiju w XXI wieku. Zabawny jest ten kabaret szamanów z dywanami na grzbietach, przy czym ubóstwo i bieda to ich cud szamański = dźwigaj swój krzyż, tak bóg chce i taki twój los, płacz i płać.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

22
2
~cót 2013-07-02 (19:01) 1 rok 6 miesięcy 24 dni 9 godzin i 21 minut temu

Hahaha !!! jak można wierzyć w takie brednie??? jaki tam "cud"??? W dodatku wymagający zatwierdzenia w referendum klerykałów. Nawet jeśli medycyna czegoś nie potrafi wytłumaczyć to oznacza nie mniej ni więcej, iż póki co nie umiemy podać przyczyny cofnięcia się choroby. Gdy rodzi się niemowlę bez nogi, ktoś zachoruje na ciężką chorobę i lekarze nie wiedzą dlaczego tak się stało wówczas kościół nie wrzeszczy o cudach !!! Dziwne !!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

25
5
~graszminanerwach22 2013-07-02 (18:50) 1 rok 6 miesięcy 24 dni 9 godzin i 32 minuty temu

"Modlitwy ludzi na całym świecie Pan Bóg wysłuchał" - codziennie miliony ludzi prosi boga o wylecznie z choroby lub dostanie pracy by wyzywic rodzine, albo nawet o garnek ryzu by cos wreszcie wsadzic do zoladka a Bog nie odpowiada a tutaj w jednym przypadku "cud sie zdarzyl". Co za kpiny. Boga nie ma , cudow nie ma, sa tylko przypadki do ktorych ciemni ludzie przypisuja reke boga.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

24
4
~Zofija 2013-07-02 (18:05) 1 rok 6 miesięcy 24 dni 10 godzin i 17 minut temu

Jeśli jakaś organizacja umawia się, że tak, a nie inaczej będzie nazywać swojego byłego członka i tak, a nie inaczej będzie przekazywać pamięć o nim swoim członkom, to ich sprawa, ale niech nie próbują narzucać tego ludziom którzy nie maja i nie chcą mieć nic wspólnego z tą organizacją. Pan Wojtyła może i był fajnym gościem, ale go osobiście nie znałam.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

19
0
~Idrah 2013-07-03 (05:49) 1 rok 6 miesięcy 23 dni 22 godziny i 33 minuty temu

Ciekawe, dlaczego chrześcijaństwo, zwłaszcza w wydaniu rzymskokatolickim, określa siebie jako religię monoteistyczną, tj. wyznającą wiarę w jednego Boga, skoro Bóg ten jest w trzech osobach, a do tego dochodzi Matka Boska i całe tabuny świętych (w październiku być może dołączy do nich kolejny), do których ludzie modlą się i pielgrzymują jak do Boga. To musi być chyba przejaw specyficznego poczucia humoru.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

20
1
~Artur 2013-07-02 (21:28) 1 rok 6 miesięcy 24 dni 6 godzin i 54 minuty temu

To znaczy , ze modlac sie teraz do Aplikanta na swietego - Jana Pawla II nie ma sensu dlatego , ze i tak nie ma to mocy prawnej i kazda taka modlitwa zostanie odrzucona przez Boga ze wzgledow merytorycznych ????

odpowiedz

21
2
~wrek 2013-07-02 (19:07) 1 rok 6 miesięcy 24 dni 9 godzin i 15 minut temu

dziwisz jest hoffmannem boga ?

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Wybuch w centrum Warszawy. 5 osób rannych
dodane 2015-01-26 (13:03) 15 godzin i 19 minut temu

materiał wideo
materiał wideo

Stan wyjątkowy na wschodzie Ukrainy
dodane 2015-01-26 (14:15) 14 godzin i 7 minut temu

Medinski o obchodach 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau
dodane 2015-01-26 (14:12) 14 godzin i 10 minut temu

Czołgi armii USA będą stacjonować na stałe w Polsce?
dodane 2015-01-26 (14:54) 13 godzin i 28 minut temu

Paweł Kowal o polityce UE wobec Rosji: to cicha Jałta
dodane 2015-01-26 (10:39) 17 godzin i 43 minuty temu

WP: Awaryjne lądowanie w Pyrzowicach. Samolotem leciało 38 pasażerów
dodane 2015-01-26 (10:12) 18 godzin i 10 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy pigułka "dzień po" powinna być dostępna bez recepty?

liczba oddanych głosów: 18438