Strona główna serwisu
"Handelsblatt": Krym należy do Rosji tak jak Vermont do USA
"Handelsblatt": Krym należy do Rosji tak jak Vermont do USA

"Handelsblatt": Krym należy do Rosji tak jak Vermont do USA

"Handelsblatt" - wiodący niemiecki dziennik kół gospodarczych broni prezydenta Rosji Władimira Putina, zarzucając jego krytykom na Zachodzie, że stosują bezmyślną "politykę pitbulla". "Krym należy do Rosji tak jak Vermont do USA" - uważa gazeta.
Widok na port w Sewastopolu. Na pierwszy planie statek rosyjskiej floty Widok na port w Sewastopolu. Na pierwszy planie statek rosyjskiej floty () Zobacz galerię
"'Pitbull-Politics' jest polityką z obnażonymi kłami, lecz z wyłączeniem mózgu" - ostrzega wydawca "Handelsblattu" Gabor Steingart. Jego zdaniem Putin nie jest "złym agresorem", na jakiego kreuje go Zachód.

Autor komentarza przypomina, że na terenie byłego ZSRR powstało 14 prozachodnich krajów, a 10 państw z dawnej radzieckiej strefy wpływów należy do NATO. Putin należał zdaniem Steingarta przez cały ten czas do polityków, którzy krytykowali ten proces, lecz równocześnie się z nim godzili.

Putin stara się jedynie opóźnić ten proces, najpierw w Gruzji, a teraz na Krymie. Jako polityka hołdującego ekspansji można przedstawiać go tylko wtedy, jeśli "całkowicie przeinaczy się fakty".

"W rzeczywistości byłe imperium sowieckie rozpada się, a jeśli istnieje ktoś, kto może przeprowadzić ten proces w stabilnych ramach, to jest nim właśnie Putin" - ocenia Steingart.

"Handelsblatt" pisze, że "Krym należy do Rosji tak jak Vermont należy do USA". Argumentuje, że półwysep jest w większości rosyjski, jest baza rosyjskiej floty, a w ciągu 240 lat krymskiej państwowości przez 171 lat należał do Rosji. Jedynie decyzja Chruszczowa "podjęta pod wpływem alkoholu" sprawiła, że Krym znalazł się w granicach Ukrainy - czytamy w gazecie niemieckich kół gospodarczych.

"Rezygnując z Krymu, Putin wyrzekłby się samego siebie" - uważa autor komentarza. Tłumaczy, że agresywność prezydenta jest podyktowana "polityczną, wojskową i historyczną koniecznością", gdyż w przeciwnym razie straci status przywódcy mocarstwa światowego. Putin znajduje się w sytuacji Johna F. Kennedy'ego w 1962 roku, gdy Moskwa rozpoczęła operację rozmieszczania rakiet "przed drzwiami" USA na Kubie.

Status mocarstwa wymaga myślenia w kategoriach stref wpływów - zaznacza "Handelsblatt". Przy granicach mocarstwa światowego rywalom nie wolno zakładać baz - dodaje.

Steingart uważa, że karanie Putina za myślenie w kategoriach mocarstwowych jest "niemądre i nie daje widoków na sukces". Każde uderzenie będzie skontrowane przeciwuderzeniem - ostrzega. "Kto chce ukarać społeczeństwo rosyjskie sankcjami gospodarczymi, ten ukarze sam siebie" - czytamy w gazecie.

Każdy polityk kierujący się realizmem wie, że Putin nie może pozwolić na wyjście Krymu z jego strefy wpływów. "Gdyby to uczynił, stałby się prezydentem przeznaczonym do odwołania" - pisze Steingart, ostrzegając: "Po Putinie nie przyjdzie demokrata bez skazy, lecz anarchia w wojskowym mundurze". Byłoby lepiej, gdyby Ameryka, Europa, Niemcy i Merkel powstrzymali nie Putina, lecz siebie samych. "Trzeba wziąć pitbulla w nas na smycz" - konkluduje "Handelsblatt".
Źródło: PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (94)
Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
22
~( 2014-03-13 (15:05) 19 godzin i 15 minut temu

Brawo Niemcy !!! Cały czas tu na forum to samo piszę !!! :)))

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
15
~Profesoro Italiano 2014-03-14 (13:30) 20 godzin i 50 minut temu

Dobra, zróbmy reset i zacznijmy wszystko od nowa. USA niech oddadzą Kosowo Serbii i Guantanamo Kubie, a Rosja niech się wycofa z Naddniestrza i Gruzji, a potem zaczniemy dopiero myśleć jak w cywilizowany sposób załatwić sprawę Krymu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
12
~A NIE MÓWIŁEM 2014-03-13 (14:51) 19 godzin i 29 minut temu

ZNOWU FASZYŚCI SIĘ DOGADALI MIĘDZY SOBA STARA MIŁOŚĆ NIE RDZEWIEJE

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
7
~satyryk 2014-03-14 (04:29) 5 godzin i 51 minut temu

Demagogia czyli półprawdy to najczesciej wystepujace zjawisko na forum i w mediach i polityce.Czym sie objawia. Po po prostu ma znaczenie kto mówi i co mówi.Jezeli taki poglad wygłasza anonimowy internauta to komentarzy brak chociaz tresc jest identyczna.Obrazuje to spolegliwosc wobec tzw autorytetów głoszacych banalna oczywista prawde.W tym celuje Tusk-cytujac konstytucje i podreczniki z ..gimnazjum.Jego popularnosc wsród analfabetów i w sondazach wynika własnie z tego faktu.Pozwólcie Rosjanom zainstalowac rakiety na Kubie ,przejac kanał panamski ,Gibraltari, wycofac z Estoni a pózniej zabierajcie głos w sprawie Krymu.Równowaga wojskowa pomiedzy USA I Rosja to jedyny interes Polski.Nato na Ukrainie to klęska.Przy obecnej technice wojskowej nie mazadnych szans militarny straszak NATO.Gdyby nie było broni atomowej ,bilogiczniej i chemicznej. wojna konwncjonalna miała by jakis sens.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
20
~Lolek 2014-03-13 (15:07) 19 godzin i 13 minut temu

Artykuł ten dedykuję kiePOm z POlskiego rządu,nawołujących do sankcji i niemalże wojny z Rosją!..

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
8
~sieg heil 2014-03-14 (04:56) 5 godzin i 24 minut temu

zaraza hitlerowska wiecznie żywa

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
12
~qwerty 2014-03-14 (20:12) 14 godzin i 8 minut temu

Krym należy do Rosji tak jak Rosja do Polski.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
8
fikti 2014-03-14 (20:08) 14 godzin i 12 minut temu

Ale tego ,ze kiedyż połowa Niemiec też była praktycznie rosyjska ,to już nie wspomnieli? Pewni przypomni się im gdy Putin zastuka do ich drzwi! Wtedy przypomni im się mur Berliński i przypomną sobie jak brzmi jazyk rosyjski!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
6
~michal 2014-03-14 (12:59) 21 godzin i 21 minut temu

Czyżby poprawność unijnego kołchozu zaczęła się kończyć???

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
17
~KOmentator 2014-03-14 (08:35) 1 godzinę i 45 minut temu

Swietny artykul, odzwierciedlajacy lgiczne, perfekcyjne myslenie. Tylko, czy kanclerz merkel umie myslec ??? Bo Komorowski czy Tusk zamiast mozgow maja w glowach to, co u mnie jest koncowym efektem przemiany materii !!! Nie mam co do tego najmniejszych watpliwosci !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
18
~DANUTA 2014-03-13 (22:23) 11 godzin i 57 minut temu

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
14
Zgadzam się z opinią
19
~ja 2014-03-13 (14:35) 19 godzin i 45 minut temu

W końcu coś ruszyło . Do naszych mediów - może czas się obudzić ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
8
~Obin 2014-03-15 (07:03) 3 godziny i 17 minut temu

Prorosyjskie media resortowych dzieci w natarciu!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
20
Zgadzam się z opinią
23
~ert 2014-03-13 (21:43) 12 godzin i 37 minut temu

Rozsądny pogląd na sprawę.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
~Ola 2014-04-24 (15:12) 19 godzin i 8 minut temu

Chyba jakiś zwolennik NSDAP to napisał. Tylko pomylił Putina z Hitlerem.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
8
~needle 2014-03-14 (09:09) 1 godzinę i 11 minut temu

Chyba ten dziennikarz chce wejść w skład Zarządu -> rurociągu bałtyckiego w miejsce Schroedera, który stał się mniej potrzebny IGła

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
15
~zaborek 2014-03-14 (01:25) 8 godzin i 55 minut temu

w ciagu ostatnich 220 lat Warszawa byla w rekach rosyjskich i niemieckich dluzej niz w polskich (mniej niz 100 lat)- czy to znaczy, ze Warszawa to tez miasto, ktore Putin powinien przejac?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
4
~jk 2014-03-13 (19:21) 14 godzin i 59 minut temu

To jest okręt, ćwoki!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
6
~ślązak 2014-03-13 (16:39) 17 godzin i 41 minut temu

Tak samo SS należy do Niemiec!!

odpowiedz