Strona główna serwisu
Narasta konflikt Rosja-​Ukraina; gazu jak nie było, tak nie ma
Narasta konflikt Rosja-​Ukraina; gazu jak nie było, tak nie ma

Narasta konflikt Rosja-​Ukraina; gazu jak nie było, tak nie ma

Krótko trwała radość ze wznowienia dostaw rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy do Europy. W kilka godzin po odkręceniu kurków rosyjski Gazprom oświadczył, że Ukraina zablokowała wszystkie działania związane z tranzytem gazu do Europy. Ukraiński Naftohaz przyznał, że nie odbiera gazu, gdyż warunki przesyłu gazu przez Rosjan są nie do zaakceptowania.
- Gazprom rozpoczął realizację planu wznowienia dostaw gazu do Europy, a Ukraina zablokowała wszystkie nasze działania związane z tranzytem gazu do Europy - powiedział wiceszef Gazpromu Aleksandr Miedwiediew.

Miedwiediew oświadczył, że wbrew uzgodnieniom, Ukraina nie wpuściła rosyjskich obserwatorów na swoje obiekty gazowe: ani do podziemnych magazynów, ani do centrum dyspozycyjnego ukraińskiego systemu przesyłowego.

Według wiceszefa rosyjskiego koncernu, Ukraina nie planowała wznowienia tranzytu rosyjskiego gazu do Europy. Zarzucił Kijowowi, że "tańczy do muzyki USA".

Rzecznik spółki paliwowej Naftohaz Wałentyn Zemlanski powiedział, że warunki przesyłu gazu przez Rosjan są nie do zaakceptowania.

- Nie możemy zaakceptować ani objętości przesyłanego z Rosji gazu, ani kierunku, którym postanowiono go transportować bez uzgodnienia z Naftohazem - powiedział.

Wcześniej Naftohaz domagał się od Gazpromu napełnienia gazem wszystkich rurociągów tranzytowych, a nie - jak obecnie - tylko jednego, który prowadzi przez Ukrainę do państw bałkańskich.

Sytuacja jest bardzo poważna Rzeczniczka Komisji Europejskiej
Rzeczniczka Komisji Europejskiej Pia Ahrenkilde Hansen poinformowała, że tranzytem przez Ukrainę gaz nie płynie wcale lub płynie go bardzo mało. - Sytuacja jest bardzo poważna - dodała rzeczniczka.

Według innego przedstawiciela KE unijni obserwatorzy nie mają pełnego dostępu do punktów rozdzielczych zarówno w Rosji, jak i na Ukrainie. Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso rozmawiał telefoniczne z premierem Rosji Władimirem Putinem i wyraził rozczarowanie poziomem dostaw gazu w kierunku UE oraz poziomem dostępu unijnych obserwatorów do punktów rozdzielczych gazu, w tym także w Moskwie - poinformowała KE.

Przedstawiciel prezydenta Ukrainy ds. bezpieczeństwa energetycznego Bohdan Sokołowski oświadczył, że przesłane Naftohazowi zlecenie Gazpromu o wznowieniu tranzytu gazu przez Ukrainę to prowokacja, a zawarte w niej warunki techniczne są niemożliwe do spełnienia.

Podkreślił, że "zaproponowana przez Gazprom trasa przez Sudżę oznacza, że rosyjski gaz będzie dostarczany drogą okrężną i sparaliżuje wewnętrzny system, dostarczający paliwo do obwodu donieckiego i ługańskiego we wschodniej Ukrainie)".

Zdaniem przedstawiciela prezydenta Juszczenki strona rosyjska świadomie zaplanowała tę akcję, by Ukraina nie miała możliwości przesłania gazu tam, gdzie jest on najbardziej oczekiwany, czyli do Bułgarii i innych państw bałkańskich.

- Robi się to po to, by po raz kolejny oskarżyć Ukrainę i podważyć jej wizerunek rzetelnego państwa tranzytowego - podkreślił Sokołowski.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (118)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Ossa 2009-01-14 (08:14) 4 godziny i 21 minut temu

i Salomon nie naleje.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Menelli z O'Siedlla 2009-01-14 (00:28) 12 godzin i 7 minut temu

Jestem biedny i nie chcę płacić, ale chcę pić dobre trunki z GAZEM... Ceny za duże Kur.//.de, nic nie piszą już o gazie, o Rosjanach... Nic nie ma ciekawego do czytania. Nie wiem co robiliby Polacy jakby nigdy nie było na Wschodzie żadnych Rosjan?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Menelli z O'Siedlla 2009-01-14 (00:22) 12 godzin i 13 minut temu

Jestem biedny i nie chcę płacić, ale chcę pić dobre trunki z GAZEM... Ceny za duże

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Jula Timochina 2009-01-13 (23:10) 13 godzin i 25 minut temu

Razom nas bahato nas ne podołaty

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~myśliwy 2009-01-13 (22:51) 13 godzin i 44 minut temu

jeszcze kilka dni kagiebowskich zagrywek i wszyscy naiwni , których pamięć historii sięga dzisiejszego śniadania, zażądają gromko interwencji bratnich wojsk sowieckich celem zapewnienia tranzytu gazu przez teren Ukrainy

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
stop_agresji 2009-01-13 (22:35) 14 godzin temu

pewnie gruzińskie sedesy i polskie zegarki. Ta nędzna, złodziejska, kacapska rasa swoją pracą nic nie zrobiła. To naród pijaków, złodziei i nierobów. A ktoś kto im wierzy albo sam jest kacapem albo idiotą.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~miki 2009-01-13 (22:17) 14 godzin i 18 minut temu

Bandery znowu sobie chca pohulać jakies rizanko Europie zafundowac- dlaczego nie ? Taki narodek, dziki czegoś.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Mamo 2009-01-13 (22:15) 14 godzin i 20 minut temu

Nie ma co watpić pół Polski ,albo lepiej bedzie tu kibicować Rosji- bo po ludobójstwie ktrzeba być takim półgłówkiem Jak Kaczyński by tego renegata Juszczenkę do kraju mordowanych Polaków wpuszczać. Rosja, daj tym agresywnym złodziejom w d... i to szybko.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Kiki 2009-01-13 (22:09) 14 godzin i 26 minut temu

Niech wszyscy zdychają byleby Wielka Ukraina rządziła i była górą- kanalie i faszyści z tym Juszczenka na czele...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~MM 2009-01-13 (22:06) 14 godzin i 29 minut temu

Na złodzieju czapka gore- tymi przesyłami by już kraść nie mogi, co za kanalie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Jacek 2009-01-13 (22:03) 14 godzin i 32 minut temu

Kraś wstyd, ale łamać umowy, ludzi na zimno narażać i takie straszne straty- jesteście po prostu obrzydliwi dranie z tym waszym pomarańczowym nacjonalistą. Kaczyński ma fioła,że go w Polsce gości, a kysz na stepy...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Nora 2009-01-13 (22:01) 14 godzin i 34 minut temu

Z czym do Europy? Z tym zdziczeniem i złodziejstwem? Krętacze, szwindel na szindlu, Europe zamorza,żeby tylko na ich wyszło. Jakim prawem Kaczyński tego banderowca wrednego Juszczenke- oszusta do Polski wpuszcza i to w przededniu negocjacji cen gazu- od wody ,ognia i nacjonalistycznej Ukrainy na odległośc kija- gloryfikatorzy ludobójców Polaków precz z naszej ziemi.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Nora 2009-01-13 (22:01) 14 godzin i 34 minut temu

Z czym do Europy? Z tym zdziczeniem i złodziejstwem? Krętacze, szwindel na szindlu, Europe zamorza,żeby tylko na ich wyszło. Jakim prawem Kaczyński tego banderowca wrednego Juszczenke- oszusta do Polski wpuszcza i to w przededniu negocjacji cen gazu- od wody ,ognia i nacjonalistycznej Ukrainy na odległośc kija- gloryfikatorzy ludobójców Polaków precz z naszej ziemi.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Jurek 2009-01-13 (19:26) 17 godzin i 9 minut temu

Oj , ta Ukraina nie potrafi uczciwie jak inne narody . Czy to u nich podobnie jak w Polsce tylko intrygi i matactwa w cenie . Ale obecnie Unia patrzy na te przekrety . Brawo Unia .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Jurek 2009-01-13 (19:25) 17 godzin i 10 minut temu

Oj , ta Ukraina nie potrafi uczciwie jak inne narody . Czy to u nich podobnie jak w Polsce tylko intrygi i matactwa w cenie . Ale obecnie Unia patrzy na te przekrety . Brawo Unia .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~oj. 2009-01-13 (17:31) 19 godzin i 4 minuty temu

Unijni eksperci mający monitorować przepływ rosyjskiego gazu ,nie maja pełnego dostepu do stacji ,ktore mieli kontrolować na Ukrainie ,poinformował rzecznik Komisji Europejskiej FERRAN TARRADELLAS ! I tyle w tym temacie !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Andrzej 2009-01-13 (17:27) 19 godzin i 8 minut temu

jak nie dawno moglismy byc krajem tranzytowym i tluc kase za przesyl?Ale ukraincy to wedlug kaczorow bracia.My nie chcielismy gazu bez braci.Niemcy owszem.No to tieper nasz umilowany WODZ Lechu powinien zakasac rekawy koszuli <tak jak wowczas,gdy lecial odbic Gruzje z lap moskala>i przyjac kierunek Kreml.Putia sie sfajda ze strachu na pewno i zaraz bedzie grzeczny.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~ANTYKOMUNISTA 2009-01-13 (17:19) 19 godzin i 16 minut temu

KIEDY ZROZUMIECIE ZE GAZ TO TYLKO.....................PTETEKST ? PRZECIEZ ROSJA MA TYLE DO DEMOKRACJI CO " GARBATY DO SCIANY ". ONI CIAGLE DUMAJA BY UKRAINE ZABRAC. WILK ZMIENI WLOS ALE NIE.......................ZWYCZKI !!!!!!!!!! KTO CHCE TEN ZROZUMIE

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~ANTYKOMUNISTA 2009-01-13 (16:48) 19 godzin i 47 minut temu

ROSJA NIE TAK ,,,,,,BYSTRO WYLECZY SIE ZE SWEJ HISTORYCZNEJ AGRESJI. UKRAINA TO JEST DLA NAS WSZYSTKICH BOMBA Z OPOZNIONYM DZIALANIEM !!. PRZYKLAD KONKRETNY TEGO ZAPALNIKA TO JEST BAZA ROSYJSKA NA KRYMIE W SEWASTOPOLU, GDZIE STACIONUJE ROSYJSKA CZARNOMORSKA FLOTA TZN. MARYNARKA. ZA KILKA LAT ROSJANIE POWINII OPUSCIC BAZE W SEWASTOPOLU. NAPRAWDE JEST KTOS, KTO MYSLI ZE TO ZROBIA ???????........:) TO JEST DLA EUROPY CENTRALNY PUNKT ZAPALNY.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Edek 2009-01-13 (16:42) 19 godzin i 53 minut temu

A moze tego gazu wcale nie ma?CIEKAWE co Rosja wymysli jutro.

odpowiedz