więcej

Narasta konflikt Rosja-Ukraina; gazu jak nie było, tak nie ma.

PAP |  dodane 2009-01-13 (14:31) 5 lat 7 miesięcy 7 dni i 9 minut temu
drukuj


Narasta konflikt Rosja-Ukraina; gazu jak nie było, tak nie ma
opinie
Krótko trwała radość ze wznowienia dostaw rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy do Europy. W kilka godzin po odkręceniu kurków rosyjski Gazprom oświadczył, że Ukraina zablokowała wszystkie działania związane z tranzytem gazu do Europy. Ukraiński Naftohaz przyznał, że nie odbiera gazu, gdyż warunki przesyłu gazu przez Rosjan są nie do zaakceptowania.

- Gazprom rozpoczął realizację planu wznowienia dostaw gazu do Europy, a Ukraina zablokowała wszystkie nasze działania związane z tranzytem gazu do Europy - powiedział wiceszef Gazpromu Aleksandr Miedwiediew.

Miedwiediew oświadczył, że wbrew uzgodnieniom, Ukraina nie wpuściła rosyjskich obserwatorów na swoje obiekty gazowe: ani do podziemnych magazynów, ani do centrum dyspozycyjnego ukraińskiego systemu przesyłowego.

Według wiceszefa rosyjskiego koncernu, Ukraina nie planowała wznowienia tranzytu rosyjskiego gazu do Europy. Zarzucił Kijowowi, że "tańczy do muzyki USA".

Rzecznik spółki paliwowej Naftohaz Wałentyn Zemlanski powiedział, że warunki przesyłu gazu przez Rosjan są nie do zaakceptowania.

- Nie możemy zaakceptować ani objętości przesyłanego z Rosji gazu, ani kierunku, którym postanowiono go transportować bez uzgodnienia z Naftohazem - powiedział.

Wcześniej Naftohaz domagał się od Gazpromu napełnienia gazem wszystkich rurociągów tranzytowych, a nie - jak obecnie - tylko jednego, który prowadzi przez Ukrainę do państw bałkańskich.

Sytuacja jest bardzo poważna Rzeczniczka Komisji Europejskiej
Rzeczniczka Komisji Europejskiej Pia Ahrenkilde Hansen poinformowała, że tranzytem przez Ukrainę gaz nie płynie wcale lub płynie go bardzo mało. - Sytuacja jest bardzo poważna - dodała rzeczniczka.

Według innego przedstawiciela KE unijni obserwatorzy nie mają pełnego dostępu do punktów rozdzielczych zarówno w Rosji, jak i na Ukrainie. Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso rozmawiał telefoniczne z premierem Rosji Władimirem Putinem i wyraził rozczarowanie poziomem dostaw gazu w kierunku UE oraz poziomem dostępu unijnych obserwatorów do punktów rozdzielczych gazu, w tym także w Moskwie - poinformowała KE.

Przedstawiciel prezydenta Ukrainy ds. bezpieczeństwa energetycznego Bohdan Sokołowski oświadczył, że przesłane Naftohazowi zlecenie Gazpromu o wznowieniu tranzytu gazu przez Ukrainę to prowokacja, a zawarte w niej warunki techniczne są niemożliwe do spełnienia.

Podkreślił, że "zaproponowana przez Gazprom trasa przez Sudżę oznacza, że rosyjski gaz będzie dostarczany drogą okrężną i sparaliżuje wewnętrzny system, dostarczający paliwo do obwodu donieckiego i ługańskiego we wschodniej Ukrainie)".

Zdaniem przedstawiciela prezydenta Juszczenki strona rosyjska świadomie zaplanowała tę akcję, by Ukraina nie miała możliwości przesłania gazu tam, gdzie jest on najbardziej oczekiwany, czyli do Bułgarii i innych państw bałkańskich.

- Robi się to po to, by po raz kolejny oskarżyć Ukrainę i podważyć jej wizerunek rzetelnego państwa tranzytowego - podkreślił Sokołowski.

(jks)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 1 100%
nie 0 0%

Przeczytaj też

Czy zimą zabraknie nam gazu?

dodane 2009-04-20 (01:10) 5 lat 4 miesiące 13 godzin i 30 minut temu

Adamkus apeluje do UE o otwarcie drzwi przed Ukrainą

dodane 2009-01-16 (09:20) 5 lat 7 miesięcy 4 dni 5 godzin i 20 minut temu

Wojna gazowa trwa - Tymoszenko jedzie do Moskwy

aktualizacja 2009-01-15 (12:27) 5 lat 7 miesięcy 5 dni 2 godziny i 13 minut temu

Miedwiediew proponuje szczyt w sprawie rosyjskiego gazu

dodane 2009-01-14 (17:00) 5 lat 7 miesięcy 5 dni 21 godzin i 40 minut temu

Ukraina ponownie odmówiła Rosji przyjęcia gazu

dodane 2009-01-14 (11:10) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 3 godziny i 30 minut temu

Wojna gazowa w przekroju...

dodane 2009-01-15 (07:18) 5 lat 7 miesięcy 5 dni 7 godzin i 22 minuty temu

Premier Czech apeluje o nowe bezpieczeństwo energetyczne

dodane 2009-01-14 (10:20) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 4 godziny i 20 minut temu

Rosja odkręciła kurek z gazem

aktualizacja 2009-01-13 (11:52) 5 lat 7 miesięcy 7 dni 2 godziny i 48 minut temu

Miedwiediew: dostawy gazu tylko po cenach rynkowych

aktualizacja 2009-01-12 (20:15) 5 lat 7 miesięcy 7 dni 18 godzin i 25 minut temu

Rosja: gaz popłynie we wtorek o godz. 8.00

aktualizacja 2009-01-12 (20:59) 5 lat 7 miesięcy 7 dni 17 godzin i 41 minut temu

W innych serwisach


Opinie (118)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Ciekawe 2009-01-13 (15:26) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 23 godziny i 14 minut temu

Rosjanie oszaleli !
Tranzyt gazu to nie kontrola magazynów Ukraińskich. Chcieli przy okazji poznać wszelkie tajemnice Ukrainy - ładnie to sobie wymyślili. Ja także nie pozwoliłbym sobie plądrować po mieszkaniu nieuprawnionym.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

0
0
stop_agresji 2009-01-13 (22:35) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 16 godzin i 5 minut temu

To u kacapów da się coś ukraść?!
pewnie gruzińskie sedesy i polskie zegarki. Ta nędzna, złodziejska, kacapska rasa swoją pracą nic nie zrobiła. To naród pijaków, złodziei i nierobów. A ktoś kto im wierzy albo sam jest kacapem albo idiotą.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~Ossa 2009-01-14 (08:14) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 6 godzin i 26 minut temu

Z pustego
i Salomon nie naleje.

odpowiedz

0
0
~Menelli z O'Siedlla 2009-01-14 (00:28) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 14 godzin i 12 minut temu

Mam dość płacenia w monopolowych...
Jestem biedny i nie chcę płacić, ale chcę pić dobre trunki z GAZEM... Ceny za duże Kur.//.de, nic nie piszą już o gazie, o Rosjanach... Nic nie ma ciekawego do czytania. Nie wiem co robiliby Polacy jakby nigdy nie było na Wschodzie żadnych Rosjan?

odpowiedz

0
0
~Menelli z O'Siedlla 2009-01-14 (00:22) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 14 godzin i 18 minut temu

Mam dość płacenia w monopolowych...
Jestem biedny i nie chcę płacić, ale chcę pić dobre trunki z GAZEM... Ceny za duże

odpowiedz

0
0
~Jula Timochina 2009-01-13 (23:10) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 15 godzin i 30 minut temu

Razom nas bahato nas ne podołaty

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~myśliwy 2009-01-13 (22:51) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 15 godzin i 49 minut temu

O, naiwności !
jeszcze kilka dni kagiebowskich zagrywek i wszyscy naiwni , których pamięć historii sięga dzisiejszego śniadania, zażądają gromko interwencji bratnich wojsk sowieckich celem zapewnienia tranzytu gazu przez teren Ukrainy

odpowiedz

0
0
~miki 2009-01-13 (22:17) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 16 godzin i 23 minuty temu

Ukrainoluby i jak wam w gębie?
Bandery znowu sobie chca pohulać jakies rizanko Europie zafundowac- dlaczego nie ? Taki narodek, dziki czegoś.

odpowiedz

0
0
~Jurek 2009-01-13 (19:26) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 19 godzin i 14 minut temu

I znowu Matactwa !
Oj , ta Ukraina nie potrafi uczciwie jak inne narody . Czy to u nich podobnie jak w Polsce tylko intrygi i matactwa w cenie . Ale obecnie Unia patrzy na te przekrety . Brawo Unia .

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Mamo 2009-01-13 (22:15) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 16 godzin i 25 minut temu

Mam nadzieję ,że weszcie Ruscy przetrzepia tym banderowca skórę
Nie ma co watpić pół Polski ,albo lepiej bedzie tu kibicować Rosji- bo po ludobójstwie ktrzeba być takim półgłówkiem Jak Kaczyński by tego renegata Juszczenkę do kraju mordowanych Polaków wpuszczać. Rosja, daj tym agresywnym złodziejom w d... i to szybko.

odpowiedz

0
0
~Kiki 2009-01-13 (22:09) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 16 godzin i 31 minut temu

Dmytro Doncow w czystej postaci
Niech wszyscy zdychają byleby Wielka Ukraina rządziła i była górą- kanalie i faszyści z tym Juszczenka na czele...

odpowiedz

0
0
~MM 2009-01-13 (22:06) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 16 godzin i 34 minuty temu

Tak znowu Ukraińcy chca kraść, ale już by się nie udało
Na złodzieju czapka gore- tymi przesyłami by już kraść nie mogi, co za kanalie.

odpowiedz

0
0
~Jacek 2009-01-13 (22:03) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 16 godzin i 37 minut temu

Jak wam nie wstyd Ukraińcy
Kraś wstyd, ale łamać umowy, ludzi na zimno narażać i takie straszne straty- jesteście po prostu obrzydliwi dranie z tym waszym pomarańczowym nacjonalistą. Kaczyński ma fioła,że go w Polsce gości, a kysz na stepy...

odpowiedz

0
0
~Nora 2009-01-13 (22:01) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 16 godzin i 39 minut temu

Ukraińcy- pokazali wredna naturę
Z czym do Europy? Z tym zdziczeniem i złodziejstwem? Krętacze, szwindel na szindlu, Europe zamorza,żeby tylko na ich wyszło. Jakim prawem Kaczyński tego banderowca wrednego Juszczenke- oszusta do Polski wpuszcza i to w przededniu negocjacji cen gazu- od wody ,ognia i nacjonalistycznej Ukrainy na odległośc kija- gloryfikatorzy ludobójców Polaków precz z naszej ziemi.

odpowiedz

0
0
~Nora 2009-01-13 (22:01) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 16 godzin i 39 minut temu

Ukraińcy- pokazali wredna naturę
Z czym do Europy? Z tym zdziczeniem i złodziejstwem? Krętacze, szwindel na szindlu, Europe zamorza,żeby tylko na ich wyszło. Jakim prawem Kaczyński tego banderowca wrednego Juszczenke- oszusta do Polski wpuszcza i to w przededniu negocjacji cen gazu- od wody ,ognia i nacjonalistycznej Ukrainy na odległośc kija- gloryfikatorzy ludobójców Polaków precz z naszej ziemi.

odpowiedz

0
0
~Jurek 2009-01-13 (19:25) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 19 godzin i 15 minut temu

I znowu Matactwa !
Oj , ta Ukraina nie potrafi uczciwie jak inne narody . Czy to u nich podobnie jak w Polsce tylko intrygi i matactwa w cenie . Ale obecnie Unia patrzy na te przekrety . Brawo Unia .

odpowiedz

0
0
~ktomaczas 2009-01-13 (15:06) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 23 godziny i 34 minuty temu

nie wpuszczono rosjan, ale wyslannikow ue tak
zadziwia mnie, ze wielu polakow jest za ruskami, mimo iz jest to tylko pretekst dla poparcia gazociagu polnocnego. nam tez wkrotce rosjia podwyzszy 100% ceny i co wtedy zrobimy. ze niby ceny rynkowe? ukraina bierze grosz za przesyl, tylko ze im umowa nie pozwala podwyższyć cen bo ekipa sprzed pomarańczowej rewolucji taka wynegocjowala.

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

0
0
~oj. 2009-01-13 (17:31) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 21 godzin i 9 minut temu

nalezy przeczytac co mowia eksperci UE.
Unijni eksperci mający monitorować przepływ rosyjskiego gazu ,nie maja pełnego dostepu do stacji ,ktore mieli kontrolować na Ukrainie ,poinformował rzecznik Komisji Europejskiej FERRAN TARRADELLAS ! I tyle w tym temacie !!!

odpowiedz

0
0
~Andrzej 2009-01-13 (17:27) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 21 godzin i 13 minut temu

A pamietasz moze
jak nie dawno moglismy byc krajem tranzytowym i tluc kase za przesyl?Ale ukraincy to wedlug kaczorow bracia.My nie chcielismy gazu bez braci.Niemcy owszem.No to tieper nasz umilowany WODZ Lechu powinien zakasac rekawy koszuli <tak jak wowczas,gdy lecial odbic Gruzje z lap moskala>i przyjac kierunek Kreml.Putia sie sfajda ze strachu na pewno i zaraz bedzie grzeczny.

odpowiedz

0
0
~ANTYKOMUNISTA 2009-01-13 (17:19) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 21 godzin i 21 minut temu

PRETEKST
KIEDY ZROZUMIECIE ZE GAZ TO TYLKO.....................PTETEKST ? PRZECIEZ ROSJA MA TYLE DO DEMOKRACJI CO " GARBATY DO SCIANY ". ONI CIAGLE DUMAJA BY UKRAINE ZABRAC. WILK ZMIENI WLOS ALE NIE.......................ZWYCZKI !!!!!!!!!! KTO CHCE TEN ZROZUMIE

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Odwołano polsko-rosyjski festiwal piosenki w Mrągowie
dodane 2014-08-20 (13:25) 1 godzinę i 15 minut temu

David Cameron skraca urlop w związku z egzekucją amerykańskiego dziennikarza
dodane 2014-08-20 (13:30) 1 godzinę i 10 minut temu

materiał foto

Wojna plakatowa między PO a PiS
dodane 2014-08-20 (09:32) 5 godzin i 8 minut temu

2,5-letnie dziecko w zamkniętym aucie w Sandomierzu. Policjanci zbili szybę
dodane 2014-08-20 (11:46) 2 godziny i 54 minuty temu

Magda Goebbels. Pierwsza Dama III Rzeszy
dodane 2014-08-19 (12:17) 1 dzień 2 godziny i 23 minuty temu

więcej wiadomości

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy obawiasz się, że wirus Ebola dotrze do Polski?

liczba oddanych głosów: 3853