więcej

Gangsterzy z grup pruszkowskiej i ożarowskiej aresztowani.

PAP |  aktualizacja 2005-10-18 (16:24) 9 lat 13 dni i 52 minuty temu
drukuj

Katowicki sąd aresztował na trzy miesiące wszystkich dziesięciu zatrzymanych przez CBŚ członków gangu pruszkowskiego i grupy ożarowskiej, w tym domniemanych szefów tych grup o pseudonimach Młody Wańka i Bedek.

Rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach, Leszek Goławski, powiedział, że prowadzone śledztwo, w którym aresztowane osoby są podejrzanymi, jest na początkowym etapie, a wiele jego wątków wymaga rozwinięcia. Dotyczą one różnych dziedzin działalności obu grup przestępczych.

W śledztwie pojawiają się także inne wątki niż gospodarcze, w związku z którymi dokonano zatrzymania - powiedział rzecznik. Nie ujawnił treści składanych w prokuraturze wyjaśnień podejrzanych. Charakter prowadzonej sprawy określił jako rozwojowy. Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia.

Według informacji policji, oprócz przestępstw gospodarczych (chodzi o wyłudzenia towarów wartości ponad 10 mln zł) członkowie obu grup są podejrzani również o przestępstwa kryminalne i narkotykowe.

Zatrzymani popełniali także przestępstwa polegające na wymuszeniach rozbójniczych i porwaniach, których głównym motywem były porachunki w środowiskach zorganizowanych grup przestępczych - powiedział rzecznik śląskiej policji, podinspektor Andrzej Gąska.

Szefowie i członkowie dwóch zaliczanych do najgroźniejszych grup przestępczych w Polsce - w sumie dziesięć osób - zostali zatrzymani w niedzielę i poniedziałek na polecenie katowickiej Prokuratury Apelacyjnej. Zatrzymania dokonali policjanci z częstochowskiego Centralnego Biura Śledczego, przy wsparciu funkcjonariuszy CBŚ z Warszawy, Poznania, Rzeszowa i Suwałk.

W ręce policji wpadł m.in. obecny szef gangu pruszkowskiego 35-letni Adam D. pseud. Młody Wańka (syn zatrzymanego przed kilkoma laty dawnego szefa "Pruszkowa" - Wańki) oraz przywódca grupy ożarowskiej 39-letni Robert B. pseud. Bedek.

Młody Wańka i Bedek odpowiedzą za kierowanie grupami przestępczymi o charakterze zbrojnym, a pozostali podejrzani za udział w nich; według policji, stanowili oni "zbrojne ramię grup przestępczych", działających na terenie całej Polski.

Wszystkim podejrzanym prokuratura zarzuciła ponadto wyłudzenia towarów na łączną kwotę ok. 6 mln zł. Według ustaleń policji, wartość wyłudzonych towarów przekracza 10 mln zł, należy więc spodziewać się rozszerzenia zarzutów.

Pierwsze notowane w tej sprawie przestępstwa miały miejsce w Częstochowie, potem okazało się, że proceder obejmuje cały kraj. Przestępcy zakładali lub przejmowali istniejące firmy i pod ich szyldem kupowali różne towary, od mebli po mleko w proszku. Za część towarów płacili, za pozostałą mieli zapłacić później, korzystając z odroczonych terminów płatności. Potem, firma - nie płacąc - znikała z rynku.

Podejrzani mają od 35 do 52 lat. Oprócz domniemanych szefów gangów, są wśród nich m.in. Tadeusz W. pseud. Suchy, Jacek M. pseud. Maślak, Maciej B. pseud. Bandzior i Robert K. pseud. Ciufa.

Obie grupy przestępcze wywodzą się ze starego gangu pruszkowskiego, którego szefów zatrzymano kilka lat temu. Jedna z nich działa obecnie jako "młody Pruszków", druga funkcjonuje jako grupa ożarowska. Według prokuratury, Adam D. jest spadkobiercą przestępczych interesów zatrzymanego wcześniej ojca, a Robert B. przejął schedę po zastrzelonym w 1999 Andrzeju K., pseud. Pershing.

(aka)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 1 100%
nie 0 0%

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Kto zostanie sekretarzem generalnym Platformy Obywatelskiej?
dodane 2014-10-31 (07:05) 10 godzin i 11 minut temu

Mocne słowa Michała Kamińskiego: Jarosław Kaczyński to tchórz
dodane 2014-10-31 (08:45) 8 godzin i 31 minut temu

"Wprost" pozywa Romana Giertycha i "Gazetę Wyborczą"
dodane 2014-10-31 (07:45) 9 godzin i 31 minut temu

Mężczyzna zginął pod kołami autobusu
dodane 2014-10-31 (09:06) 8 godzin i 10 minut temu

Autobus staranował dziewięć aut we Wrocławiu
dodane 2014-10-30 (14:07) 1 dzień 3 godziny i 9 minut temu

Jakie są szanse na ekstradycję Polańskiego?
dodane 2014-10-30 (04:55) 1 dzień 12 godzin i 21 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Kto nagrał najśmieszniejszy spot wyborczy? Zobacz najbardziej komiczne spoty wyborcze

liczba oddanych głosów: 731