więcej

Sanepid będzie ważył tornistry uczniów.

PAP |  dodane 2009-08-06 (00:35) 5 lat 4 miesiące 13 dni 14 godzin i 49 minut temu
drukuj


Sanepid będzie ważył tornistry uczniów
opinie
Tornister ucznia ważącego 20 kg, nie powinien być cięższy niż 2 kg. Najcięższe uczniowskie plecaki mają ponad 6 kg i wielokrotnie przekraczają dopuszczalne normy - alarmuje "Dziennik Polski".

Te normy, według Światowej Organizacji Zdrowia, są takie: ciężar tego, co dziecko dźwiga na plecach nie powinien przekraczać 10% jego wagi. Sanepid postanowił sprawdzić, ile tak naprawdę ważą uczniowskie teczki. Któregoś dnia września - Sanepid nie chce zdradzić, kiedy to będzie - jego pracownicy, uzbrojeni w wagi, pojawią się w szkołach i zważą tornistry.

Poprzednie kontrole, które wybiórczo organizowały powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne, pokazały, że ponad 40 proc. dzieci nosi zbyt ciężkie tornistry. "Rekordzistką" okazała się uczennica krakowskiej podstawówki - jej plecak ważył 9 kg.

W MEN trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny w szkołach. Projekt jest właśnie konsultowany. Resort przewiduje, że nowe rozporządzenie wejdzie w życie we wrześniu tego roku. Jeśli tak się stanie, szkoły zostaną zmuszone do zapewnienia uczniom możliwości zostawiania w szkole części podręczników i przyborów szkolnych - podkreśla "Dziennik Polski".

(ab)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 15 93.75%
nie 1 6.25%

Przeczytaj też

M. Kaczyńska: drobny klaps nie jest niczym złym

dodane 2009-06-19 (09:00) 5 lat 6 miesięcy 6 godzin i 24 minuty temu

Koniec roku szkolnego. I co dalej?

dodane 2009-06-18 (11:05) 5 lat 6 miesięcy 1 dzień 4 godziny i 19 minut temu

Uczniu, pamiętaj, że już nie musisz zakładać mundurka

dodane 2008-08-30 (10:05) 6 lat 3 miesiące 19 dni 5 godzin i 19 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (68)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~mantra 2009-08-06 (09:57) 5 lat 4 miesiące 13 dni 5 godzin i 27 minut temu

ważenie
Też bez sensu ważyć tornistry we wrześniu, jak większość dzieci nie będzie miała jeszcze skompletowanych podręczników oraz ćwiczeń. Wiadomo,że waga później się zwiększy.

odpowiedz

0
0
~mantra 2009-08-06 (09:50) 5 lat 4 miesiące 13 dni 5 godzin i 34 minuty temu

ciężkie
W podstawówce z ciekawości zważyłam... 7kg.. pamiątka-skrzywienie kręgosłupa :/

odpowiedz

0
0
~kk 2009-08-06 (09:02) 5 lat 4 miesiące 13 dni 6 godzin i 22 minuty temu

odp
ciekawe gdyby Tobie włożyli worek na plecy o wadze 30 kg ( bo tak mniej więcej odczuwalny dla małego dziecka jest 6 kg plecak) i kazali każdego dnia chodzić do pracy jak długo wytrzymasz nie mówiąc juz o kręgosłupie!!!!

odpowiedz

0
0
~Roman 2009-08-06 (09:00) 5 lat 4 miesiące 13 dni 6 godzin i 24 minuty temu

MEN o 10 lat do tyłu
Problemem powinien zająć się resort edukacji już dawno - dzieci od 4 klasy już od dawna muszą przynosić na każde zajęcia przedmiotowe: podręcznik,ćwiczenia,zwykly zeszyt,kretki itp. Kiedyś wystarczył jeden podręcznik - dlatego mamy u dzieci skoliozy itp. Gdy jako rodzic zaprotestowałem na wywiadówce, to usłyszałem- niech się dziecko dogada z drugim w ławce kto ma nosić podręcznik a kto ćwiczenia - żeby były lżejsze tornistry!

odpowiedz

0
0
~aga 2009-08-06 (08:57) 5 lat 4 miesiące 13 dni 6 godzin i 27 minut temu

obowiązek szkolny
Jakisz czas temu było głośno o obowiązku szkolnym,tzn.uczymy sie w szkole i nie ma obowiązku odrabiania lekcji w domu ,to po co dżwigać te tornistry?Wystarczy notatnik,coś do pisania i lektura do przeczytania.Pozdrawiam rodziców którzy wiedzą ile zbędnych "pomocy naukowych"muszą nosić ich pociechy.

odpowiedz

0
0
~TRU 1 2009-08-06 (08:53) 5 lat 4 miesiące 13 dni 6 godzin i 31 minut temu

Socjalizm !
Socjalizm to ustroj w ktorym meznie walczy sie z problemami nie znanymi w innym ustroju !

odpowiedz

0
0
~agusia 2009-08-06 (08:52) 5 lat 4 miesiące 13 dni 6 godzin i 32 minuty temu

Ciekawe
Któregoś września...? ... może 2-go?

odpowiedz

0
0
~ilona 2009-08-06 (08:51) 5 lat 4 miesiące 13 dni 6 godzin i 33 minuty temu

Nareszcie!!!!!!!!! Kiedyś sama ledwie unioslam tornister
swego syna. Szkoły powinny mieć obowiązek zapewnienia dzieciomszafek. Jak w kazdym normalnym kraju europejskim.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~myszka 2009-08-06 (08:49) 5 lat 4 miesiące 13 dni 6 godzin i 35 minut temu

a kto zważy głupotę urzędasów?
w knajpach w Krakowie zwierzęta na zapleczu. a oni tornistrami chcą się zajmować

odpowiedz

0
0
~zbychur 2009-08-06 (08:49) 5 lat 4 miesiące 13 dni 6 godzin i 35 minut temu

tornister to pikuś
zważcie tornister z książkami ucznia 1 klasy

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~gk 2009-08-06 (08:49) 5 lat 4 miesiące 13 dni 6 godzin i 35 minut temu

Niech się sami zważą
.

odpowiedz

0
0
~kornik 2009-08-06 (08:45) 5 lat 4 miesiące 13 dni 6 godzin i 39 minut temu

A, KIEDY WAŻENIE JAJ W EPISKOPACIE?????
Jaj wielkanocne-czym zajmuje sanepid? Niczm-jestesmy zatruwani codziennie przez śmrody i odchody, a sanepid zajmuje się ważeniem? amen!!

odpowiedz

0
0
~Julek 2009-08-06 (08:41) 5 lat 4 miesiące 13 dni 6 godzin i 43 minuty temu

Tornister może być cięższy pod warunkiem
Że uczeń myśli o przyszłości i nosi w tornistrze buławę marszałkowską.

odpowiedz

0
0
coco 2009-08-06 (08:39) 5 lat 4 miesiące 13 dni 6 godzin i 45 minut temu

ni i co?
teraz cały zestaw żądany przez nauczyciela tyle waży i codziennie każdy uczeń musi go nosić. Mogą tornister przynosić do szkoły rodzic lub wynajęty opiekun. Taki jest program, ktoś dopasował książki(żeby wspomóc rodzinne drukarnie) a Ty sam dbaj, żeby Twa latorośl miała proste plecy.

odpowiedz

0
0
~tomek 2009-08-06 (08:23) 5 lat 4 miesiące 13 dni 7 godzin i 1 minutę temu

postęp
Według mnie uczeń powinien mieć osobisty komputer w domu i netbooka w szkole. Do szkoły powinien zabierać tylko kartę pamięci z czytnikiem albo pendriva.

odpowiedz

0
0
~a 2009-08-06 (08:21) 5 lat 4 miesiące 13 dni 7 godzin i 3 minuty temu

plecak
niekoniecznie sprawa rodzicow, bo jesli nauczyciel wymaga żeby przyniesc zeszyt ksiazke i cwiczenia na cztery przedmioty, stroj na w-f i jeszcze cos na plastyke to nie mam jako rodzic wpływu na wage plecaka

odpowiedz

0
0
~akira 2009-08-06 (08:18) 5 lat 4 miesiące 13 dni 7 godzin i 6 minut temu

plecaki szkolne
oj, jaki to bezrozumny naród. dzieci muszą sie wprawiać do dźwigania ciężarów, przecież to dodatek do WF-u na korytarzu. "od zawsze" szkolnictwo polskie przygotowywało narybek do zwycięstwa w podnoszeniu ciężarów. przecież tak trudno o naśladownictwo zachodu w postawieniu szafek na podręczniki, wprowadzeniu zajęć ruchowych. A Sanepid niech zajmie sie tym do czego został powołany.

odpowiedz

0
0
~Wkurzony 2009-08-06 (08:17) 5 lat 4 miesiące 13 dni 7 godzin i 7 minut temu

Nic nowego
Nie od dziś o tym wiadomo, że maluchy dźwigają za dużo ale nierobą z ministerstwa to nie przeszkadza. Oni mają nadzór nad szkołami a dźwiganie nadmiernych ciężarów jest szkodliwe dla zdrowia i tu chyba powinien już dawno wkroczyć prokuratorale on też woli sobie poleżeć zamiast wziąść się za pracę

odpowiedz

0
0
~Egzekutor 2009-08-06 (08:11) 5 lat 4 miesiące 13 dni 7 godzin i 13 minut temu

pewnie biblie tyle ważą!!!
więc trzeba poprawić!!!

odpowiedz

0
0
~Julka 2009-08-06 (08:11) 5 lat 4 miesiące 13 dni 7 godzin i 13 minut temu

zostawianie książek w szkole to dobry pomysł
Ale będzie wiązał się z koniecznością zakupienia dwóch kompletów książek - do zostawiania w szkole i do odrabiania lekcji w domu.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Ukraińskie służby: zapobiegliśmy zamachowi terrorystycznemu w centrum Kijowa
dodane 2014-12-19 (11:00) 4 godziny i 24 minuty temu

Polski konwój z polską pomocą humanitarną dotarł do Charkowa
dodane 2014-12-19 (11:05) 4 godziny i 19 minut temu

Zuzanna M. i Kamil N. nie okazują emocji
dodane 2014-12-19 (10:15) 5 godzin i 9 minut temu

Gen. Roman Polko: terroryści atakują tam, gdzie jest im łatwiej uderzyć
dodane 2014-12-18 (10:24) 1 dzień 5 godzin i 1 minutę temu

Włoska prasa o przełomie amerykańsko-kubańskim: osobisty sukces papieża
dodane 2014-12-18 (10:05) 1 dzień 5 godzin i 19 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 29019