więcej

Ranking miast polskich: gdzie się żyje najlepiej?.

Przekrój |  dodane 2009-06-18 (11:58) 5 lat 6 miesięcy 4 dni 2 godziny i 31 minut temu
drukuj


"Przekrój" przygotował pierwszy w Polsce ranking miast przyjaznych obywatelowi. Pod lupę wzięto liczbę miejsc w żłobkach czy kolejkę do ginekologa.

Każdy mieszkaniec miasta jest z czegoś niezadowolony. Pamiętając, że w naturze Polaka jest twierdzenie, że u sąsiada trawa jest zawsze bardziej zielona, postanowiliśmy - nie na podstawie subiektywnych opinii, ale obiektywnych kryteriów - sprawdzić, jak mieszka się w polskich miastach. Choć oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że na pytanie: „Jak żyje ci się w twoim mieście, co cię denerwuje, a co cieszy?”, każdy z nas odpowiedziałby inaczej.

Pod lupę wzięliśmy 26 miast – wszystkie, które mają powyżej 175 tysięcy mieszkańców, oraz te, w których znajdują się siedziby województw. Sprawdziliśmy też pozycję Sopotu, który uważany jest za wymarzone miejsce do życia.

Miasta ocenialiśmy w 24 kategoriach. Ponieważ nie każda z nich jest tak samo istotna, przyznaliśmy im różne wagi punktowe. Za najważniejsze kryterium uznaliśmy średnie dochody na członka rodziny oraz poziom bezrobocia. To one pozwalają bowiem ocenić, na jakim poziomie możemy w danym mieście utrzymać rodzinę. Za ważny czynnik wpływający na jakość życia uznaliśmy także ceny nieruchomości oraz średnią cenę zużycia metra sześciennego wody (pokazują koszty życia w danym mieście).

Miasta nie lubią rowerzystów

O tym, jak ważne jest szybkie i sprawne przemieszczanie się z domu do pracy, nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. By ustalić, jak miasta radzą sobie z tym problemem, sprawdziliśmy, iloma miejscami na mieszkańca dysponują publiczne środki transportu. Pod uwagę wzięliśmy także gęstość zaludnienia oraz gęstość dróg i ulic. Te trzy wskaźniki są w stanie pokazać nam, jak sprawnie można się po danym mieście poruszać.

Warszawa znacząco wyprzedza inne miasta pod względem liczby miejsc w środkach transportu publicznego, ale już zdecydowanie przegrywa pod względem sieci dróg i ulic. Ten ból zna chyba każdy zmotoryzowany warszawiak. Ale już zupełnie inaczej jest w Gdyni, gdzie zarówno podróżowanie komunikacją miejską, jak i samochodem jest łatwiejsze i komfortowe.

Oceniając dostępność środków transportu publicznego, „ekstrapunkty” doliczaliśmy za działania, które zachęcają mieszkańców do rezygnowania z poruszania się samochodem – po 10 punktów przyznaliśmy Warszawie za metro oraz Gdańskowi, Sopotowi i Gdyni za SKM.

Sprawdziliśmy, jak w miastach traktowany jest jeden z najpowszechniejszych w wielu zachodnich krajach środków lokomocji, czyli rower. Porównaliśmy, ile kilometrów ścieżek rowerowych przypada w każdym z miast na tysiąc mieszkańców. Wyliczenia nas nie zaskoczyły – 400 metrów w Gdyni to naprawdę smutny rekord.

wydanie internetowe: www.przekroj.pl

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 49 62.82%
nie 29 37.18%

Przeczytaj też

Zobacz, jak Warszawa wypadła w światowym rankingu

dodane 2010-12-08 (18:17) 4 lata 13 dni 20 godzin i 12 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (466)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

3
0
~Bydgoszczak 2009-06-21 (16:22) 5 lat 6 miesięcy 22 godziny i 7 minut temu

KAŻDE MIASTO MA SWÓJ UROK
Ludzie! Nie oszukujmy się! Wszędzie da się żyć i wszędzie można znaleźć piękno - właśnie dlatego nie nazywamy się Polakami bo potrafimy tylko narzekać, śmiać się i gnoić innych. Pochodzę z Bydgoszczy, mieszkam w Krakowie - byłem niemal w każdym mieście w tym rankingu i wszędzie jest coraz ładniej - Gdynia, Gdańsk, Bydgoszcz, Toruń, Szczecin, Olsztyn, Warszawa, Poznań, Wrocław, Kraków, Katowice, Łódź - nie bylem tylko w Rzeszowie... Wszędzie znajdzie się i feler i zaleta. Naprawdę.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
3
dominik_klich 2011-09-26 (10:30) 3 lata 2 miesiące 26 dni 3 godziny i 59 minut temu

Zapraszamy do Rzeszowa. Czyste, pięknę, bezpieczne miasto :) Nam żyje się tu najlepiej! :)

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

3
1
~Richi 2011-05-09 (22:16) 3 lata 7 miesięcy 12 dni 16 godzin i 13 minut temu

Polozenie Wroclawia
Wrocla (Breslau)ma kozystniejsze polozenie geograficzne od pozostalych miast.

odpowiedz

2
0
~kyzy 2009-06-20 (14:13) 5 lat 6 miesięcy 2 dni i 16 minut temu

Rzeszów <-> Wrocław
Urodziłem się w Rzeszowie, miałem okazje studiować we Wrocławiu :) Jak na studia stawiam na Wrocław!. Do mieszkania jednak Rzeszów!. Pozdrawiam z Rzeszowa

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
0
~Lenka111111 2009-06-19 (18:13) 5 lat 6 miesięcy 2 dni 20 godzin i 16 minut temu

Poznań ...może nie taki skąpy jak się wydaje?
Od jakiś 8 miesięcy mieszkam w Poznaniu ...jakie wrażenia ...przerażające jest to ze wszyscy sie tutaj gdzieś spieszą... a co do skąpstwa poznaniaków to dziś miłe zaskoczenie...moja mama przyjechała dziś w sprawach zawodowych i nie miała gdzie kupić biletu, jedna z Pań na przystanku dała jej 2 i nie chciała przyjąć pieniędzy. Może jednak z tym skąpstwem nie jest tak źle? Chyba to wszystko zależy od ludzi na jakich sie trafia.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
0
~Adam 2009-06-19 (12:58) 5 lat 6 miesięcy 3 dni 1 godzinę i 31 minut temu

Białystok nie jest wcale biedny
zobacz ze Białystok ma coraz więcej mieszkańców A W gDYNI UBYWA

odpowiedz

1
0
~Domal 2012-09-12 (16:41) 2 lata 3 miesiące 9 dni 21 godzin i 48 minut temu

Zapraszam do Bytomia! Śmierdzące, brudne, szare, odrażające miasto! Nam też się tu źle nie żyje!

odpowiedz

2
1
~Peter 2012-01-14 (14:20) 2 lata 11 miesięcy 8 dni i 9 minut temu

Dziwi mnie, że większość z was ocenia miasta po wyglądzie. Po tym, że jest ładne, śliczne i że można gdzieś wyjść popołudniu czy wieczorem, A prawda jest taka, że teraz to sie liczy przede wszystkim możliwość utrzymania domu i rodziny. Patrzy się na to czy w mieście jest praca i czy można w krótkim czasie znaleźć kolejną, gdyby z pierwszej nas zwolniono. A takie miasta to nie oszukujmy się, są to : Poznań, Wrocław, Warszawa i może jeszcze kilka innych. W pozostałych trzeba sie martwić zeby czasem pracy nie stracić, bo brak jest perspektyw na znalezienie innej.

odpowiedz

4
3
~Marcin 2010-08-09 (11:07) 4 lata 4 miesiące 13 dni 3 godziny i 22 minuty temu

Kraków i Wrocław
najlepsze polskie miasta

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~paprykarz 2009-09-01 (19:42) 5 lat 3 miesiące 20 dni 18 godzin i 47 minut temu

a jak bys mieszkal w szczecinie!!
a ja kur..a mieszkam w szczecinie!!!!! tam to dopiero nic nie ma!!!! spokojnie mozna czytac poniemieckie napisy na scianach i oglaadac serie po ruskiej pepeszy!!! miasto bez przyszlosci bez starego miasta brudne obsrane psimi kupami i zawsze trafi na prezydenta kretyna nie ma w tym miescie nic :( dobrze ze chociaz morze blisko to sobie na spacerek mozna pojechac tyle dobrego!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
0
~Cardigian 2009-07-03 (19:58) 5 lat 5 miesięcy 18 dni 18 godzin i 31 minut temu

Rzeszów już się rozwija, Częstochowa ma potencjał
Dziwne, że miasto poniżej 200 tys. mieszkańców potrafi działać tak aby zostawić za sobą w tyle metropolie i inne duże miasta. Jak dla mnie Rzeszów to przykład rozwagi i postępu. Szkoda, że Częstochowa mając znacznie większą ilosc mieszkańców, dogodne położenie,łącząc w sobie niepowtarzalne klimaty elegancji, wielkomiejskosci a zarazem prowincjonalizmu, położona na wapiennych wzgórzach nie docenia swoich walorów poza JG oraz nie stara się rozwijać. Jakieś nowe kierunki na uczelniach czy coś...Ehh.. . Widocznie w Rzeszowie rządzi światły naród, a tu chyba nadal za dużo do powiedzenia mają powiązani z klerem. pozdrawiam.

odpowiedz

1
0
~andrut 2009-06-22 (21:44) 5 lat 5 miesięcy 29 dni 16 godzin i 45 minut temu

Piekne miasto
Rzeszow to bardzo piekne miasto, wystarczy tylko zwroic uwage na jego wartosciowe aspekty, ktorych jest wiele. Ma rowniez, jak kazde inne miasto swoje wady ale tu nie o tym... a cyniczne opinie emanujace "wielkomiejskimi" (sic!) kompleksami prosze zostawic dla siebie. Pozdrawiam!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~Michal 2009-06-21 (01:05) 5 lat 6 miesięcy 1 dzień 13 godzin i 24 minuty temu

jak dla mnie kraków
Byłem we wszystkich tych miastach. Moim zdaniem Kraków najpiękniejszy i nie ma konkurencji w Polsce. Na kolejnych miejscach postawiłbym Toruń, Wrocław, Gdańsk, Poznań

odpowiedz

5
4
buliban 2009-06-20 (08:56) 5 lat 6 miesięcy 2 dni 5 godzin i 33 minuty temu

Wyłacznie Poznań!
To zdecydowanie najlepsze miasto w Polsce. Poznaniacy już w przeszłości byli lepsi od niemieckich zaborców. :))

odpowiedz

pokaż 19 ukrytych odpowiedzi

1
0
~gość 2009-06-19 (12:36) 5 lat 6 miesięcy 3 dni 1 godzinę i 53 minuty temu

Dla mnie ten ranking jest nie dopracowany
a nawet kłamliwy! Mieszkałem we Wrocławiu a teraz w Warszawie i wg mnie Warszawa jest dużo lepszym miastem do życia. Mniejsze korki, dużo lepsza komunikacja, koszty życia zbliżone, zarobki o 50% większe, większe możliwości rozwoju i kariery, jedyne co jest gorsze to fakt, że Warszawa jest brzydka i szara. Wrocław do tego wszystkiego gubi 'kolesiostwo' w średnich i dużych firmach no i oczywiście urzędach. Atrakcyjne stanowiska pod względem płacy i rozwoju zajmują beztalencia i nieuki, ale za to są to ludzie z polecenia. Inny przykład: jeśli chcesz otrzymać warunki zabudowy czekasz najmniej 6 miesięcy, chyba że jesteś z tzw. 'ekipy prezydenta' wtedy decyzję otrzymujesz w ciągu kilu dni... takich przykładów jest więcej.

odpowiedz

1
0
~Justy 2009-06-19 (12:19) 5 lat 6 miesięcy 3 dni 2 godziny i 10 minut temu

Rzeszów 2, hurra!!!
Przeniosłam się z Rz do Wawy i już wiem, gdzie lepiej. OCZYWIŚCIE W rZESZOWIE!!! 1. Nie ma korków, wszędzie blisko 2. Pięknie odnowione i zadbane centrum 3. Wyremontowane równe drogi i piękne chodniczki z kosteczki 4. Nie ma kolejek do lekarzy, a i szpitale ok,zwłaszcza ten w centrum, też po remoncie świezutki, haha 5. Są kina, kluby, dyskoteki, i mnóstwo galerii...handlowych, haha 6. Atmosfera też jakas przyjemiejsz, mniejsze tempo życia, skąpstwa niet!!! Jest jeden minus : pracy jakby trochę mało;-( ale wrócę do RZeszowa za 2 latka:-) Na 100 proc.:-)

odpowiedz

1
0
~m. 2009-06-19 (11:28) 5 lat 6 miesięcy 3 dni 3 godziny i 1 minutę temu

RZESZÓW
drugie miejsce dla kochnego rzeszowa

odpowiedz

4
3
~wiki 2009-06-19 (11:26) 5 lat 6 miesięcy 3 dni 3 godziny i 3 minuty temu

Olsztyn - to jest to,
co lubią tygrysy :))! Jest bardzo ładnym miastem, pieknie położonym. Jest duzo pieknych zabytków, są szlaki turystyczne, piekne jeziora. Okres lata to jedno pasmo zabawy - każdy znajdzie coś dla siebie. Jest spokojnie, miło. Zimą też mozna po pracy zorganizować sobie świetny czynny wypoczynek, szczególnie w okolicach Olsztyna.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

1
0
~Kaśka 2009-06-19 (11:23) 5 lat 6 miesięcy 3 dni 3 godziny i 6 minut temu

100 % racji brawa brawa brawa
Rzeszówjest supe. Czuściutko, znośne korki, nie jakieś tragicznie długie i nie do opanowania, kwiaty, zieleń, parki, mnóstwo fajnych miejscy by miło spędzić czas .... itd. Polecam :)

odpowiedz

1
0
~gosc 2009-06-19 (11:21) 5 lat 6 miesięcy 3 dni 3 godziny i 8 minut temu

:_
Najlepsze Miasto RZESZÓW :) :)

odpowiedz