więcej

Internet dla każdego - o tym Polacy mogą tylko pomarzyć.

wp.pl | dodane 2010-07-02 (12:17)

fot. Jupiterimages

opinie
drukuj

Od 1 lipca każdy obywatel Finlandii ma zagwarantowany za darmo dostęp do szybkiego internetu. Jest to rezultat ustawy fińskiego Ministerstwa Transportu i Komunikacji uchwalonych w październiku ubiegłego roku.

W kraju, gdzie 96% społeczeństwa ma dostęp do sieci, nowe prawo nie jest przełomem, a jedynie sankcjonuje istniejący stan rzeczy. Jest to jednak pierwszy kraj, który prawnie zagwarantował swoim obywatelom dostęp do internetu.

Wcześniej dostęp do sieci za jedno z praw człowieka uznała Francuska Rada Konstytucyjna, podobnie uczyniono w Grecji i Estonii. Jednak żadne z tych państw nie zdecydowało na tak daleko idący krok, co Finowie.

Minimalna ustawowa prędkość internetu w Finlandii to 1Mbps (jeden megabit na sekundę). Obowiązek zapewnienia każdemu obywatelowi łącza o takiej przepustowości spoczywa na firmach telekomunikacyjnych.

Tymczasem jak pisze "Rzeczpospolita", zapowiedzi podobnego rozwiązania pojawiają się również w innych krajach, w tym w Polsce. Trudno jednak u nas spodziewać się konkretnych zmian w prawie.

Urząd Komunikacji Elektronicznej prowadzi działania ułatwiające przyłączanie nowych abonentów, ale nie ma narzędzi, które zmuszałyby operatorów do zakładania internetu wszystkim chętnym. Internet nie wchodzi w skład tzw. usług powszechnych - pisze "Rzeczpospolita".

Jak wynika z międzynarodowego sondażu przeprowadzonego przez Światowy Serwis BBC prawie 80% ludzi na całym świecie uważa, że dostęp do sieci powinien być jednym z podstawowych praw człowieka.

(tbe, ap)

oceń
1
2
Podziel się

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


  • Skomentuj
  • WP.PL
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~Next [2010-07-14 11:32]

No i polacy sie dali zrobic w balona
Głosujac na tego prezydenta polski jak mówiłem choćmy wszyscy zagłosować na PSL to nikt mnie nie słuchał obiecał wam gruszki na wierzbie i co teraz obiecanki cacanki a głupiemu radość to samo z podwyżkami rent i emerytur miało być korzystnie dla nas a jak widać zabiorą nam teraz 5zł wiec dostaniemy w przyszłym roku tylko niecałe 16zł jak nie mniej mówie tutaj o tych co dostaja marne 525zł i to ma być dla nas korzystne chyba go bóg opuscił.Teraz bedziemy sie urzerać przez pięć lat.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Pan Sułek [2010-07-03 18:30]

Kicha.
Marzenia Polaków to: kaszanka,salceson,smalec i choćby czerstwy bochenek chleba a nie jakiś tam abstrakt którego ani ugryźć ani wydalić nie sposób z któregokolwiek końca byś nie zaczął i na którymkolwiek byś nie skończył.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~katomato [2010-07-02 13:34]

U nas? NIEEE! My jesteśmy społeczeństwem kato-komunistycznym
U nas dba się o biznes, w którym owieczki można golić łatwo... ELYTY także kochają takie właśnie MIEYSCA pracy i du.y swe na nie pchają! Gdzie KACZORY?! Gdzie KOMORY?! Odp; Bezjajowe to potwory! Te sprawy powinno regulować żywe obiektywne Prawo. Ale Prawo istnieje tylko w protestanckich krajach, a nie w polsko-katolicko-komuszej mendalności.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~nikt [2010-07-02 13:33]

\"internet dla każdego\" nie znaczy wcale że za darmo!!!
a chyba część interneutów tak to zrozumiała

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~:) [2010-07-02 12:51]

Stolica
w Warszawie mogl byc darmowy internet potrzebne bylo tylko 30mln zl ale pani HGW powiedziala ze nie maja skad wziasc tyle pieniedzy... natomiast dla podwyzek premii i nagrody dla swoich ludzi znalezli 74mln !!! heh przeciez to SKANDAL !!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~ja [2010-07-01 15:50]

Darmowy internet - jak najbardziej, tylko kto będzie finansować naprawy, infolinie, itp. Z podatków?. Ale to już nie będzie darmowy internet.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~Liberał [2010-07-02 13:21]

Nie ma nic za darmo,
Darmowy internet nie istnieje, wszak trzeba opłacić utrzymanie infrastruktury, a to że ktoś nie płaci z własnej kieszeni to oznacza ze płaci w podatkach. Osobiście jestem przeciwny takiemu rozwiązaniu w Polsce, po co mam płacić za coś z czego korzystał nie będę?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~KIDWA-BŁOŃSKA [2010-07-02 13:05]

DLA HRABIEGO MILOŚNIKA POEZJI - PEAN
Jestem wesoły Bronek Mam w każdym mieście domek Pałace, konta w Szwajcarii dwa A co każdy Polak z tego ma? Ma Grzechu, Miro, Zbychu I każdy inny z platformy Rychu A chołota do pańszczyzny niech gna Bo mój skarbiec zapełnić trza! Zgoda elytę buduje A Polska niech się rujnuje Bo co mnie obchodzi jakaś tam Polska Jeśli dba o mnie elyta europejska Dobry pan dobrze płaci A Polskość - nienormalność niech się wytraci Medal za stocznie Donek dostał z Berlina A ja dostanę z Moskwy medal Lenina! Patriotyzm to przeżytek Lepszy kosmopolityzm na codzienny użytek Zagłosujcie na mnie radę daję wam Żeby lepiej się żyło (PO) nam!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~tomek [2010-07-02 12:56]

opinia
TO ZNACZY, ZE POLSKA JUZ ZA GRECJĄ I ESTONIĄ

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~ralf [2010-07-01 15:16]

Czy jest coś w Polsce
z czego możemy być dumni i co jest zasługą naszego rządu za co możemy być mu wdzięczni? Poproszę o konkrety jeśli jakieś są

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~Piter1677 [2010-07-01 15:44]

Polacy 100 lat za...
W rzeczy samej możemy pomarzyć o darmowym internecie w Polsce, bo jak mniemam Polska będzie jednym z ostatnich państw które taki projekt wprowadzą w życie, jak zwykle jedni z ostatnich...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~Cycu [2010-07-02 12:40]

Jesteśmy na ostatnim miejscu w UE pod względem
Rozwoju i Dostępu Technologicznego ! cytuje za > Economist Intelligence Unit.< [ Eiu ] , od siebie dodam że bezapelacyjnie zajmujemy 1-miejsce w UE w ilości budowania świątyń, kapliczek, monstrualnych krzyży i itp-ego badziestwa, o Exporcie duchownych i ciemnoty nie wspomne.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~leo [2010-07-01 22:16]

Suomen Finland, tam rządzą mądrzy ludzie
w polsce rzadzą ludzie nawiedzeni /czytaj dony tusk/

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~ManieK [2010-07-01 21:14]

No to teraz niech nasi POLITYCY ??
co tak ochoczo dali państwowej firmie francuskiej telekomunikacje....dadzą polecenie o udostępnienie nam Polakom bezpłatny dostęp do internetu ?? a konie rżą w Janowie nie więdzieć czemu ??

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~jawa [2010-07-01 18:39]

przypomnijcie sobie tojedna z obietnic
Komorowskiego,Tuska i pawlaka

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~regulator [2010-07-01 15:39]

bo
Polska to totalna wiocha.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
andrzejczan [2010-07-01 15:31]

Nie za darmo- bo będą płacić w podatkach
A poza tym, jeśli rząd będzie płacił, to za jakiś czas może powiedzieć: Płacę, więc decyduje, jakie strony wolno, a jakich nie wolno przeglądać. To tak jak np. ze \"służbą zdrowia\". Rząd płaci za leczenie, więc coraz śmielej ingeruje w nasze prywatne życie, ogranicza naszą wolność, aby ograniczyć wydatki za nasze kuracje. To zwykły socjalizm, czyli droga do niewolnictwa- A ludzie się na to nabierają.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~cynik [2010-07-01 15:23]

Tusk też obiecał
i co? To jeden z jego cudów i obiecanek. Pajac i błazen a nie premier

odpowiedz

Szukaj w serwisie

reporter wp24 chcę wyslać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Ostatnio dodane przez reporterów WP24

Pogoda długoterminowa materiał foto Pogoda długoterminowa dodane przez: Internauta WP24
Prognoza pogody materiał foto Prognoza pogody dodane przez: Internauta WP24

więcej

Sonda

Jaki prezent dasz swojej Mamie?

liczba oddanych głosów: 911