Strona główna serwisu
Czternasta pensja dla nauczycieli dobija gminy

Czternasta pensja dla nauczycieli dobija gminy

Czternasta pensja, którą gminy muszą wypłacać nauczycielom, to coraz większy wydatek dla samorządów. "Dziennik Gazeta Prawna" zwraca uwagę, że pieniądze muszą zostać wypłacone bez względu na jakość pracy danej osoby.
Do końca stycznia specjalne wyrównanie, czyli tak zwaną czternastkę, przekaże nauczycielom 80 % samorządów. Muszą to zrobić, jeśli w ciągu roku nie stać ich było na zapewnienie im pensji gwarantowanych przez Kartę Nauczyciela. Niektórzy nauczyciele dostaną nawet po 3 tysiące złotych.

"Dziennik Gazeta Prawna" przeprowadził sondę w 110 gminach i 16 dużych miastach. Wynika z niej, ze wydatki samorządów na ten cel rosną. Białystok w ciągu trzech lat wydał 5 milionów 600 tysięcy złotych, Rzeszów - 5 milionów 700 tysięcy. Prawdziwym rekordzistą jest Częstochowa: z kasy miasta na konta nauczycieli od 2009 roku wpłynęły już 32 miliony złotych. Wyrównanie należy się wszystkim, co prowadzi do absurdów - podkreśla "Dziennik Gazeta Prawna".

Nawet jeżeli dyrektor szkoły odbierze słabemu nauczycielowi dodatek motywacyjny, to ten i tak nie musi się martwić. Samorząd wyrówna mu stratę, wypłacając pod koniec stycznia czternastkę. Z kolei dodatku nie otrzyma ten, kto dobrze pracuje i otrzymał za to od ministra edukacji lub kuratora nagrodę. Powód - zawyża średnią. Gminy alarmują, ze nawet 70 % pieniędzy z ich budżetów przeznaczają na oświatę.

IAR

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (86)
Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
9
~Polak mały 2012-01-25 (05:17) 4 godziny i 31 minut temu

to zadna premia, 13 czy 14 pensja tylko zwrot tego co powinno byc zaplacone w zeszlym roku. Po co dziennikarze robia ludziom wode z mózgu?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
19
~K.... 2012-01-24 (23:35) 10 godzin i 13 minut temu

Co za ściema... Jaka czternastka? Jestem nauczycielem i fakt - trzynastkę dostaję - wiedzcie , ze wynosi ona jakies 60 % mojej pensji, nawet nie 100 %, więc trudno tu mówić o trzynastej wypłacie... A co dopiero o 14...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
13
~rob 2012-01-24 (23:33) 10 godzin i 15 minut temu

Jak zwykle czepiają się nauczycieli... I tak nauczyciele zarabiają mniej niż te panie z Urzędów Gmin, które większość czasu spędzają na odsyłaniu petentów z pokoju do pokoju i na zajadaniu ciasteczek oraz popijaniu ich kawą. To teraz pomyślcie ile szkół jest w każdej gminie, nauczyciele są potrzebni i muszą pracować. Wiadomo, że nie ma na terenie gminy zadnego innego zakładu pracy , który by z budżetówki zatrudniał tyle ludzi... Dla mnie to oczywiste. To teraz pomyslcie co by bylo gdyby urzędników było tyle co nauczycieli.... -Gminy by splajtowały. Oswiata zatrudnia duzo nauczycieli, więc normalne ze na oświatę idzie najwięcej kasy. Chwała Bogu, ze nie potrzebujemy tylu urzędnikow co nauczycieli

odpowiedz

zgłoś do moderacji