więcej

Czternasta pensja dla nauczycieli dobija gminy.

Logo dostawcy  IAR |  dodane 2012-01-24 (22:56) 3 lata 14 godzin i 18 minut temu
drukuj

Czternasta pensja, którą gminy muszą wypłacać nauczycielom, to coraz większy wydatek dla samorządów. "Dziennik Gazeta Prawna" zwraca uwagę, że pieniądze muszą zostać wypłacone bez względu na jakość pracy danej osoby.

Do końca stycznia specjalne wyrównanie, czyli tak zwaną czternastkę, przekaże nauczycielom 80 % samorządów. Muszą to zrobić, jeśli w ciągu roku nie stać ich było na zapewnienie im pensji gwarantowanych przez Kartę Nauczyciela. Niektórzy nauczyciele dostaną nawet po 3 tysiące złotych.

"Dziennik Gazeta Prawna" przeprowadził sondę w 110 gminach i 16 dużych miastach. Wynika z niej, ze wydatki samorządów na ten cel rosną. Białystok w ciągu trzech lat wydał 5 milionów 600 tysięcy złotych, Rzeszów - 5 milionów 700 tysięcy. Prawdziwym rekordzistą jest Częstochowa: z kasy miasta na konta nauczycieli od 2009 roku wpłynęły już 32 miliony złotych. Wyrównanie należy się wszystkim, co prowadzi do absurdów - podkreśla "Dziennik Gazeta Prawna".

Nawet jeżeli dyrektor szkoły odbierze słabemu nauczycielowi dodatek motywacyjny, to ten i tak nie musi się martwić. Samorząd wyrówna mu stratę, wypłacając pod koniec stycznia czternastkę. Z kolei dodatku nie otrzyma ten, kto dobrze pracuje i otrzymał za to od ministra edukacji lub kuratora nagrodę. Powód - zawyża średnią. Gminy alarmują, ze nawet 70 % pieniędzy z ich budżetów przeznaczają na oświatę.

(ah)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 5 31.25%
nie 11 68.75%

Przeczytaj też

Miliardowa strata w samorządowej kasie

dodane 2012-05-18 (00:52) 2 lata 8 miesięcy 7 dni 12 godzin i 22 minuty temu

Szkół coraz mniej, a nauczycieli przybywa

aktualizacja 2012-02-24 (04:19) 2 lata 11 miesięcy 1 dzień 8 godzin i 55 minut temu

Samorządy już tną wydatki - na czym oszczędzają?

dodane 2012-02-02 (04:25) 2 lata 11 miesięcy 23 dni 8 godzin i 49 minut temu

Nauczyciele nadużywają prawa do leczenia

dodane 2012-01-29 (23:03) 2 lata 11 miesięcy 26 dni 14 godzin i 11 minut temu

Samorządy tną wydatki na szkoły

aktualizacja 2012-01-28 (04:58) 2 lata 11 miesięcy 28 dni 8 godzin i 16 minut temu

Hanna Gronkiewicz-Waltz oszczędza na nauczycielach

dodane 2012-01-14 (05:45) 3 lata 11 dni 7 godzin i 29 minut temu

W tym polskim mieście gimnazjaliści dostaną tablety

dodane 2011-12-26 (13:15) 3 lata 29 dni 23 godziny i 59 minut temu

Nauczyciele rujnują budżety gmin

aktualizacja 2011-12-12 (03:03) 3 lata 1 miesiąc 13 dni 10 godzin i 11 minut temu

Dyrektorzy szkół zarabiają krocie nadużywając prawo

dodane 2011-10-17 (01:30) 3 lata 3 miesiące 8 dni 11 godzin i 44 minuty temu

Od września nauczyciele zarobią więcej

dodane 2011-07-28 (14:11) 3 lata 5 miesięcy 27 dni 23 godziny i 3 minuty temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (86)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

9
1
~Polak mały 2012-01-25 (05:17) 3 lata 7 godzin i 57 minut temu

to zadna premia, 13 czy 14 pensja tylko zwrot tego co powinno byc zaplacone w zeszlym roku. Po co dziennikarze robia ludziom wode z mózgu?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

19
11
~K.... 2012-01-24 (23:35) 3 lata 13 godzin i 39 minut temu

Co za ściema... Jaka czternastka? Jestem nauczycielem i fakt - trzynastkę dostaję - wiedzcie , ze wynosi ona jakies 60 % mojej pensji, nawet nie 100 %, więc trudno tu mówić o trzynastej wypłacie... A co dopiero o 14...

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

13
6
~rob 2012-01-24 (23:33) 3 lata 13 godzin i 41 minut temu

Jak zwykle czepiają się nauczycieli... I tak nauczyciele zarabiają mniej niż te panie z Urzędów Gmin, które większość czasu spędzają na odsyłaniu petentów z pokoju do pokoju i na zajadaniu ciasteczek oraz popijaniu ich kawą. To teraz pomyślcie ile szkół jest w każdej gminie, nauczyciele są potrzebni i muszą pracować. Wiadomo, że nie ma na terenie gminy zadnego innego zakładu pracy , który by z budżetówki zatrudniał tyle ludzi... Dla mnie to oczywiste. To teraz pomyslcie co by bylo gdyby urzędników było tyle co nauczycieli.... -Gminy by splajtowały. Oswiata zatrudnia duzo nauczycieli, więc normalne ze na oświatę idzie najwięcej kasy. Chwała Bogu, ze nie potrzebujemy tylu urzędnikow co nauczycieli

odpowiedz

6
0
~??? 2012-01-25 (18:15) 2 lata 11 miesięcy 30 dni 18 godzin i 59 minut temu

A PODWYŻKI, PREMIE I NAGRODY PRZYZNAWANE PRACOWNIKOM W RATUSZU NIE DOBIJAJĄ GMIN?

odpowiedz

6
0
~nauczycielka 2012-01-25 (17:24) 2 lata 11 miesięcy 30 dni 19 godzin i 50 minut temu

Totalne bzdury z tą 14 pensją pracuje od 10 lat w szkole i nigdy nikt mi nie wypłacił 14pensji

odpowiedz

5
0
~robert 2012-02-06 (07:44) 2 lata 11 miesięcy 19 dni 5 godzin i 30 minut temu

jaka czternasta penja!!!? Czy piszący ten artykuł wie o czym mówi.Zwykłe przekłamanie i jawna dezinformacja. Jest to po prostu oszczerstwo. Wyrównanie wynika z niedopłat jakie gminy robią przez cały rok przy wypłacie pensji.

odpowiedz

5
0
~ika 2012-01-25 (22:55) 2 lata 11 miesięcy 30 dni 14 godzin i 19 minut temu

a od kiedy nauczyciele dostają 14 pensję? jakoś nie kojarzę niczego takiego

odpowiedz

5
0
~??? 2012-01-25 (18:15) 2 lata 11 miesięcy 30 dni 18 godzin i 59 minut temu

A PODWYŻKI, PREMIE I NAGRODY PRZYZNAWANE PRACOWNIKOM W RATUSZU NIE DOBIJAJĄ GMIN?

odpowiedz

5
0
~??? 2012-01-25 (18:15) 2 lata 11 miesięcy 30 dni 18 godzin i 59 minut temu

A PODWYŻKI, PREMIE I NAGRODY PRZYZNAWANE PRACOWNIKOM W RATUSZU NIE DOBIJAJĄ GMIN?

odpowiedz

5
0
~kami 2012-01-25 (17:09) 2 lata 11 miesięcy 30 dni 20 godzin i 5 minut temu

Jestem nauczycielem. Nigdy nie otrzymałam 14 pensji. Artykuł powyżej to czyste brednie!!!

odpowiedz

5
0
~buuu 2012-01-25 (09:32) 3 lata 3 godziny i 42 minuty temu

No tak, a może by czepić się posłów wszelkiej maści, ci to dopiero się obijają, no, ale maja za co he he

odpowiedz

4
0
~Wiesława 2012-04-02 (05:32) 2 lata 9 miesięcy 23 dni 7 godzin i 42 minuty temu

Kolejne kłamstwo prasy!!! Jak 14 pensja jak pracuje 27 lat w oświacie nie słyszałam o takiej pensji!!! Jednak redaktor piszący musi kłamać, aby dostać swoje 8 tyś !!! Ale dziś walczy sie z prawdą nie tylko przelewając krew, ale i słowem oszczerstw!!

odpowiedz

7
3
ewka-24 2012-01-26 (21:05) 2 lata 11 miesięcy 29 dni 16 godzin i 9 minut temu

Niby nie pracuję 40godzin tygodniowo. Najczęściej jest to jednak znacznie więcej - i na to już nikt nie patrzy. Kiedy nauczyciel wychodzi ze swoją klasą na wycieczkę, nikt mu nie płaci za czas "ponad wymiar jego godzin". Do tego dochodzi ogromna odpowiedzialność za te dzieci w czasie wycieczki. Przygotowanie do lekcji, wyszukiwanie ciekawych form pracy i sposobów na zainteresowanie dzieci lekcją też nie trwa 5 minut. Moja klasa liczy 29 uczniów. Sprawdzenie zeszytów do matematyki i polskiego....kilka godzin. Przygotowanie i sprawdzenie sprawdzianów.....kolejne godziny. Do tego Rady, szkolenia i zebrania z rodzicami. Pusty śmiech mnie ogarnia jak czytam te pełne jadu wypowiedzi ludzi, że jesteśmy darmozjadami i tylko leżymy i czekamy na te góry pieniędzy co miesiąc. Zapraszam do mojej szkoły. Zapraszam do pracy w naszym zawodzie przez jeden tydzień! Łatwo jest krytykować innych i obrzucać ich błotem. Jakim jednak prawem ktoś się wypowiada o moim zawodzie nie mając o nim najmniejszego pojęcia? Reforma sprawia, ze mamy coraz mniej możliwości normalnego uczenia dzieci. W moim odczuciu jawnie zmusza się nas do ich ogłupiania i hamowania ich rozwoju!!! Dzieci sześcioletnie w pierwszej klasie to kompletna pomyłka. Bardzo niewielka grupa dzieci 6-letnich się do tego nadaje. Nikt nie zastanawia się nad ich dojrzałością emocjonalną i umiejętnością "wysiedzenia" w ławce podczas lekcji. Wmawia się rodzicom ,że to dla dobra dziedzi, podczas gdy tak naprawdę chodzi jedynie o zwolnienie miejsc w przedszkolach. Zamiast obcinać nam pensje i dodatki może niech rząd przestanie wydawać grube miliony na kolejne "durne" reformy oświaty, którymi zajmują się ludzie nie mający najmniejszego pojęcia o kształceniu. Poza tym kolejna "gruba" kwota jest przeznaczona na szkolenie nauczycieli. Tyle ,że szkolą nas ludzie nie związani z oświatą!!! Często w czasie tych "szkoleń" to nauczyciele doszkalają tego specjalistę!!! Podsumowując. To bzdura, że nauczyciele zarabiają jakieś wielkie pieniądze za nic. Policzyłam ile wychodzi mi za godzinę pracy (liczyłam 35godz. tyg.)....przemilczę ile mi wyszło. Zachrzaniamy prawie za darmo. Ktoś z tych ludzi którzy nas tak obrzuca błotem jest może rodzicem? Jeżeli tak, to czy nauczyciela swojego dziecka też tak nazywa? A może skoro my nic nie robimy to może warto nie posyłać dziecka do szkoły i uczyć je prywatnie w domu? Naprawdę uwielbiam moją pracę i mam to szczęście,że uczę grupę naprawdę fajnych dzieciaków. 13 i 14 to nie są premie tylko wyrównanie naszych pensji! Jak zaczniemy zarabiać tyle ile pisze się w gazetach - proszę bardzo moze nie być tych 13, 14 i dodatków motywacyjnych. Społeczeństwo zaś ślepo wierzy w to co jakiś niedoinormowany dziennikarz wyskrobie. Poza tym proszę mi wierzyć - nauczyciele chętnie popracują w wakacje w szkole, jezeli bedą mogli wziąć potem urlop we wrześniu czy październiku. Tylko kto wtedy będzie pracował z Waszymi skarbami?

odpowiedz

4
0
~??? 2012-01-25 (18:15) 2 lata 11 miesięcy 30 dni 18 godzin i 59 minut temu

A PODWYŻKI, PREMIE I NAGRODY PRZYZNAWANE PRACOWNIKOM W RATUSZU NIE DOBIJAJĄ GMIN?

odpowiedz

4
0
~??? 2012-01-25 (18:14) 2 lata 11 miesięcy 30 dni 19 godzin i 1 minutę temu

A PODWYŻKI, PREMIE I NAGRODY PRZYZNAWANE PRACOWNIKOM W RATUSZU NIE DOBIJAJĄ GMIN?

odpowiedz

4
0
~??? 2012-01-25 (18:14) 2 lata 11 miesięcy 30 dni 19 godzin i 1 minutę temu

A PODWYŻKI, PREMIE I NAGRODY PRZYZNAWANE PRACOWNIKOM W RATUSZU NIE DOBIJAJĄ GMIN?

odpowiedz

4
0
~??? 2012-01-25 (18:14) 2 lata 11 miesięcy 30 dni 19 godzin i 1 minutę temu

A PODWYŻKI, PREMIE I NAGRODY PRZYZNAWANE PRACOWNIKOM W RATUSZU NIE DOBIJAJĄ GMIN?

odpowiedz

7
3
~??? 2012-01-25 (04:23) 3 lata 8 godzin i 51 minut temu

A PODWYŻKI, PREMIE I NAGRODY PRZYZNAWANE PRACOWNIKOM W RATUSZU NIE DOBIJAJĄ GMIN?

odpowiedz

15
11
Lupus77 2012-01-24 (23:57) 3 lata 13 godzin i 17 minut temu

Dlaczego artykuł dotyczy TYLKO nauczycieli?! Dlaczego przekazujecie niesprawdzone informacje, które wprowadzają społeczeństwo w błąd?! Dlaczego nie napiszecie, że - dla przykładu - nauczyciel kontraktowy [nieważne czy pracuje w szkole ("czynne" 18 godzin), czy w świetlicy (26 godzin), w bibliotece (25 godzin), czy też w internacie (30 godzin)] na czysto, tzw. "do ręki", dostaje jedynie 1709 zł?! Pracuję w bursie. Spędzam tam na dyżurach 30 godzin, a nie wliczam w to godzin poświęconych na szkoilenia, rady, wizyty z podopiecznymi u lekarzy czy w szpitalach. Do dyspozycji wychowanków jestem nie tylko będąc na terenie placówki. Mam w planie dyżury nocne, po których nie mam 24 godzin wolnego, ponieważ specyfika pracy wychowawcy nie wpisuje sie w przywileje zawarte w kodeksie pracy. Pomagam dzieciom i młodzieży w rozwiązywaniu ich problemów szkolnych, osobistych etc., a 2 tygodnie ferii czy też 2 miesiące wakacji, to czas wolny dla uczniów, nie zaś nauczycieli (tak, w ferie i część wakacji również pracujemy). Poza tym - w odróżnieniu od innych profesji - trudno jest uzyskać inne formy wolnego od wykonywanej pracy. Moja pensja, po 7 latach pracy, oscyluje w granicach 1700-1900 zł. Mam już dosyć przekłamania w waszych artykułach i w związku z tym pytam glaczego nie piszecie prawdy, podobnej do tej, którą zaprezentowałem? Tak trudno zweryfikować otrzymywane informacje? Tak trudno napisać szczere, nie oczerniajace, słowa? Wstyd mi, że twórca artykułu stworzył coś takiego, a zapomniał, iż sam był uczniem.

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

3
0
~??? 2012-01-25 (17:37) 2 lata 11 miesięcy 30 dni 19 godzin i 37 minut temu

A PODWYŻKI, PREMIE I NAGRODY PRZYZNAWANE PRACOWNIKOM W RATUSZU NIE DOBIJAJĄ GMIN?

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Trzy ataki separatystów na Mariupol. Jest wiele ofiar i rannych
dodane 2015-01-24 (10:20) 1 dzień 2 godziny i 54 minuty temu

materiał wideo

ONZ żąda wyjaśnień od Rosji. "Pokażcie spis towarów"
dodane 2015-01-24 (08:35) 1 dzień 4 godziny i 39 minut temu

Nowy kandydat na prezydenta. "Może to ostatnia próba"
dodane 2015-01-24 (12:22) 1 dzień i 52 minuty temu

"Zadzwonili z Watykanu. Myślałam, że to jakiś żart"
dodane 2015-01-23 (20:30) 1 dzień 16 godzin i 44 minuty temu

John Kerry w Davos: nie utożsamiać ekstremizmu z islamem
dodane 2015-01-23 (19:10) 1 dzień 18 godzin i 4 minuty temu

Prokuratura apeluje ws. dziennikarzy zatrzymanych w PKW
dodane 2015-01-23 (16:15) 1 dzień 20 godzin i 59 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy pigułka "dzień po" powinna być dostępna bez recepty?

liczba oddanych głosów: 11704