więcej

Czternasta pensja dla nauczycieli dobija gminy.

Logo dostawcy  IAR |  dodane 2012-01-24 (22:56) 2 lata 7 miesięcy 5 dni 23 godziny i 17 minut temu
drukuj

Czternasta pensja, którą gminy muszą wypłacać nauczycielom, to coraz większy wydatek dla samorządów. "Dziennik Gazeta Prawna" zwraca uwagę, że pieniądze muszą zostać wypłacone bez względu na jakość pracy danej osoby.

Do końca stycznia specjalne wyrównanie, czyli tak zwaną czternastkę, przekaże nauczycielom 80 % samorządów. Muszą to zrobić, jeśli w ciągu roku nie stać ich było na zapewnienie im pensji gwarantowanych przez Kartę Nauczyciela. Niektórzy nauczyciele dostaną nawet po 3 tysiące złotych.

"Dziennik Gazeta Prawna" przeprowadził sondę w 110 gminach i 16 dużych miastach. Wynika z niej, ze wydatki samorządów na ten cel rosną. Białystok w ciągu trzech lat wydał 5 milionów 600 tysięcy złotych, Rzeszów - 5 milionów 700 tysięcy. Prawdziwym rekordzistą jest Częstochowa: z kasy miasta na konta nauczycieli od 2009 roku wpłynęły już 32 miliony złotych. Wyrównanie należy się wszystkim, co prowadzi do absurdów - podkreśla "Dziennik Gazeta Prawna".

Nawet jeżeli dyrektor szkoły odbierze słabemu nauczycielowi dodatek motywacyjny, to ten i tak nie musi się martwić. Samorząd wyrówna mu stratę, wypłacając pod koniec stycznia czternastkę. Z kolei dodatku nie otrzyma ten, kto dobrze pracuje i otrzymał za to od ministra edukacji lub kuratora nagrodę. Powód - zawyża średnią. Gminy alarmują, ze nawet 70 % pieniędzy z ich budżetów przeznaczają na oświatę.

(ah)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 5 31.25%
nie 11 68.75%

Przeczytaj też

Miliardowa strata w samorządowej kasie

dodane 2012-05-18 (00:52) 2 lata 3 miesiące 12 dni 21 godzin i 21 minut temu

Szkół coraz mniej, a nauczycieli przybywa

aktualizacja 2012-02-24 (04:19) 2 lata 6 miesięcy 6 dni 17 godzin i 54 minuty temu

Samorządy już tną wydatki - na czym oszczędzają?

dodane 2012-02-02 (04:25) 2 lata 6 miesięcy 28 dni 17 godzin i 48 minut temu

Nauczyciele nadużywają prawa do leczenia

dodane 2012-01-29 (23:03) 2 lata 7 miesięcy 23 godziny i 10 minut temu

Samorządy tną wydatki na szkoły

aktualizacja 2012-01-28 (04:58) 2 lata 7 miesięcy 2 dni 17 godzin i 15 minut temu

Hanna Gronkiewicz-Waltz oszczędza na nauczycielach

dodane 2012-01-14 (05:45) 2 lata 7 miesięcy 16 dni 16 godzin i 28 minut temu

W tym polskim mieście gimnazjaliści dostaną tablety

dodane 2011-12-26 (13:15) 2 lata 8 miesięcy 4 dni 8 godzin i 58 minut temu

Nauczyciele rujnują budżety gmin

aktualizacja 2011-12-12 (03:03) 2 lata 8 miesięcy 18 dni 19 godzin i 10 minut temu

Dyrektorzy szkół zarabiają krocie nadużywając prawo

dodane 2011-10-17 (01:30) 2 lata 10 miesięcy 13 dni 20 godzin i 43 minuty temu

Od września nauczyciele zarobią więcej

dodane 2011-07-28 (14:11) 3 lata 1 miesiąc 2 dni 8 godzin i 2 minuty temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (86)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

4
7
~tosiek 2012-01-30 (02:00) 2 lata 7 miesięcy 20 godzin i 13 minut temu

nauczyciele biedolicie pracujcie po 18 godz tygodniowo zarabiacie nawet do 5 000 zl miesiecznie wliczajac dodatki jezeli wam jest malo zapraszam na budowe , lub jako kierowca gwarantuje nie bedziecie pracowali po 18 godzin tygodniowo i nie bedziecie narazac budzetu na wydatki oraz skoncza sie libacj za pieniadze klasowe zawsze kto ma duzo twierdzi ze ma malo tak jest z wami

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

1
5
~amo 2012-01-25 (08:22) 2 lata 7 miesięcy 5 dni 13 godzin i 51 minut temu

zabrać tą czternastkę, co roku podwyżki i jeszcze im mało

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
0
~ola 2013-03-29 (21:18) 1 rok 5 miesięcy 1 dzień i 55 minut temu

25 lat pracy i nigdy nie otrzymałam 14-tki, może o czymś nie wiem?o co chodzi, ludzie to są brednie !!!!!!!!!

odpowiedz

2
1
~zbulwersowana 2013-02-20 (11:47) 1 rok 6 miesięcy 10 dni 10 godzin i 26 minut temu

Skąd autor tekstu bierze takie informacje?????? Wielu nauczycieli nie zobaczyło "13" a o "14" nic nikomu nie wiadomo!? Dla wszystkich którzy tak zazdroszczą nauczycielom i wypisują brednie jak to ta praca jest wspaniała a warunki wręcz idealne przy niesamowicie wysokich płacach - zapraszam na studia pedagogiczne i do nauczania cudzych dzieci, zobaczymy czy wytrzymacie chociaż rok!!!!!!!!!!!! Tworzenie artykułów "pod publiczkę", bez jakiejkolwiek wiedzy na dany temat, jednak z całkowitą stronniczością, wydaje mi się nie do przyjęcia!

odpowiedz

2
0
~xxx 2012-08-07 (23:32) 2 lata 22 dni 22 godziny i 41 minut temu

Co to za pseudo dziennikarz pisał? no litości człowieku za co ty bierzesz pieniądze?! 14 pensja? jakie mamy niedokształcone społeczeństwo....

odpowiedz

1
1
~.B 2012-06-27 (23:29) 2 lata 2 miesiące 2 dni 22 godziny i 44 minuty temu

To ja chcę pracować w takiej szkole, gdzie dostanę czternastą pensję! Bo u nas nie ma i nigdy nie było...

odpowiedz

1
1
~stokrotka 2012-04-02 (11:14) 2 lata 4 miesiące 28 dni 10 godzin i 59 minut temu

Czytam i nie wierzę. Jaka 14 pensja?Tutaj wypisują same brednie!!!

odpowiedz

3
1
~nauczyciel 2012-04-02 (09:41) 2 lata 4 miesiące 28 dni 12 godzin i 32 minuty temu

Jestem nauczycielem od 25 lat. Nigdy nie dostałam czternastej pensji. Nic takiego nie ma. Takie artykuły sieją tylko zamieszanie.

odpowiedz

5
7
~tosiek 2012-01-30 (01:59) 2 lata 7 miesięcy 20 godzin i 14 minut temu

nauczyciele biedolicie pracujcie po 18 godz tygodniowo zarabiacie nawet do 5 000 zl miesiecznie wliczajac dodatki jezeli wam jest malo zapraszam na budowe , lub jako kierowca gwarantuje nie bedziecie pracowali po 18 godzin tygodniowo i nie bedziecie narazac budzetu na wydatki oraz skoncza sie libacj za pieniadze klasowe zawsze kto ma duzo twierdzi ze ma malo tak jest z wami

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

2
0
~ewamilewski 2012-04-02 (07:50) 2 lata 4 miesiące 28 dni 14 godzin i 23 minuty temu

Wątpię by to była prawda. A nawet jak jest to MY płacimy pensje z naszych podatków by nauczyciele uczyli nasze pociechy. Jak komuś się to nie podoba to proszę zobaczyć jakie jest czesne w tzw. szkołach nie publicznych. Jedna uwaga : wolę zapłacić nauczycielom niż nie nie robiącemu strażnikowi miejskiemu lub jego koledze burmistrzowi.

odpowiedz

1
2
~anja 2012-04-02 (05:44) 2 lata 4 miesiące 28 dni 16 godzin i 29 minut temu

A dlaczego 14-ta pensja?????? Przecież nauczyciele nie wypracowywują żadnego dochodu dla szkoły.

odpowiedz

4
0
~Wiesława 2012-04-02 (05:32) 2 lata 4 miesiące 28 dni 16 godzin i 41 minut temu

Kolejne kłamstwo prasy!!! Jak 14 pensja jak pracuje 27 lat w oświacie nie słyszałam o takiej pensji!!! Jednak redaktor piszący musi kłamać, aby dostać swoje 8 tyś !!! Ale dziś walczy sie z prawdą nie tylko przelewając krew, ale i słowem oszczerstw!!

odpowiedz

3
2
~e 2012-02-24 (10:05) 2 lata 6 miesięcy 6 dni 12 godzin i 8 minut temu

Moja żona codziennie jest w szkole od 8 do co najmniej 16. To chyba więcej niż 18 godz.... to co ona robi te 22 godz poza pracą? Może wynajmę detektywa Rutka...

odpowiedz

19
11
~K.... 2012-01-24 (23:35) 2 lata 7 miesięcy 5 dni 22 godziny i 38 minut temu

Co za ściema... Jaka czternastka? Jestem nauczycielem i fakt - trzynastkę dostaję - wiedzcie , ze wynosi ona jakies 60 % mojej pensji, nawet nie 100 %, więc trudno tu mówić o trzynastej wypłacie... A co dopiero o 14...

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

5
0
~robert 2012-02-06 (07:44) 2 lata 6 miesięcy 24 dni 14 godzin i 29 minut temu

jaka czternasta penja!!!? Czy piszący ten artykuł wie o czym mówi.Zwykłe przekłamanie i jawna dezinformacja. Jest to po prostu oszczerstwo. Wyrównanie wynika z niedopłat jakie gminy robią przez cały rok przy wypłacie pensji.

odpowiedz

4
8
~uczeń 2012-01-25 (17:57) 2 lata 7 miesięcy 5 dni 4 godziny i 16 minut temu

To te nygusy pracują 10 miesięcy w roku a biorą 14 pensji ! To prawie jak w Grecji !

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
1
~. 2012-01-28 (02:34) 2 lata 7 miesięcy 2 dni 19 godzin i 39 minut temu

Tu WP pisze więcej na ten temat: http://politykier.pl/kat,1025797,wid,14200400,wiadomosc.html?ticaid=6dd13

odpowiedz

15
11
Lupus77 2012-01-24 (23:57) 2 lata 7 miesięcy 5 dni 22 godziny i 16 minut temu

Dlaczego artykuł dotyczy TYLKO nauczycieli?! Dlaczego przekazujecie niesprawdzone informacje, które wprowadzają społeczeństwo w błąd?! Dlaczego nie napiszecie, że - dla przykładu - nauczyciel kontraktowy [nieważne czy pracuje w szkole ("czynne" 18 godzin), czy w świetlicy (26 godzin), w bibliotece (25 godzin), czy też w internacie (30 godzin)] na czysto, tzw. "do ręki", dostaje jedynie 1709 zł?! Pracuję w bursie. Spędzam tam na dyżurach 30 godzin, a nie wliczam w to godzin poświęconych na szkoilenia, rady, wizyty z podopiecznymi u lekarzy czy w szpitalach. Do dyspozycji wychowanków jestem nie tylko będąc na terenie placówki. Mam w planie dyżury nocne, po których nie mam 24 godzin wolnego, ponieważ specyfika pracy wychowawcy nie wpisuje sie w przywileje zawarte w kodeksie pracy. Pomagam dzieciom i młodzieży w rozwiązywaniu ich problemów szkolnych, osobistych etc., a 2 tygodnie ferii czy też 2 miesiące wakacji, to czas wolny dla uczniów, nie zaś nauczycieli (tak, w ferie i część wakacji również pracujemy). Poza tym - w odróżnieniu od innych profesji - trudno jest uzyskać inne formy wolnego od wykonywanej pracy. Moja pensja, po 7 latach pracy, oscyluje w granicach 1700-1900 zł. Mam już dosyć przekłamania w waszych artykułach i w związku z tym pytam glaczego nie piszecie prawdy, podobnej do tej, którą zaprezentowałem? Tak trudno zweryfikować otrzymywane informacje? Tak trudno napisać szczere, nie oczerniajace, słowa? Wstyd mi, że twórca artykułu stworzył coś takiego, a zapomniał, iż sam był uczniem.

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

2
2
ewka-24 2012-01-26 (21:24) 2 lata 7 miesięcy 4 dni i 49 minut temu

Przepraszam... czy któryś z nauczycieli otrzymał kiedykolwiek 14? do tej pory były nam wypłacane 13. Warto jednak zaznaczyc, że nie są to premie tylko wyrównania naszych pensji. Poprostu od września dostawalismy mniej niż mieliśmy obiecane. Czy ktoś z ludzi kórzy nas obrażają chciałby zarabiać np. 300zł mniej niż ma obiecane? Czy ktoś z Was nie otrzymać potem wyrównania?

odpowiedz

9
1
~Polak mały 2012-01-25 (05:17) 2 lata 7 miesięcy 5 dni 16 godzin i 56 minut temu

to zadna premia, 13 czy 14 pensja tylko zwrot tego co powinno byc zaplacone w zeszlym roku. Po co dziennikarze robia ludziom wode z mózgu?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Rosyjskie media o wyborze Donalda Tuska na szefa RE
dodane 2014-08-30 (21:44) 29 minut temu

materiał foto

Przewodniczący Rady Europejskiej
dodane 2014-08-29 (14:49) 1 dzień 7 godzin i 24 minuty temu

Leszek Miller: likwiduje się szkodliwy duopol Kaczyński-Tusk
dodane 2014-08-30 (21:39) 34 minuty temu

Materska-Sosnowska: wybór Tuska to potwierdzenie pozycji Polski
dodane 2014-08-30 (20:20) 1 godzinę i 53 minuty temu

więcej wiadomości

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.