więcej

Czternasta pensja dla nauczycieli dobija gminy.

Logo dostawcy  IAR |  dodane 2012-01-24 (22:56) 2 lata 6 miesięcy 7 dni 8 godzin i 49 minut temu
drukuj

Czternasta pensja, którą gminy muszą wypłacać nauczycielom, to coraz większy wydatek dla samorządów. "Dziennik Gazeta Prawna" zwraca uwagę, że pieniądze muszą zostać wypłacone bez względu na jakość pracy danej osoby.

Do końca stycznia specjalne wyrównanie, czyli tak zwaną czternastkę, przekaże nauczycielom 80 % samorządów. Muszą to zrobić, jeśli w ciągu roku nie stać ich było na zapewnienie im pensji gwarantowanych przez Kartę Nauczyciela. Niektórzy nauczyciele dostaną nawet po 3 tysiące złotych.

"Dziennik Gazeta Prawna" przeprowadził sondę w 110 gminach i 16 dużych miastach. Wynika z niej, ze wydatki samorządów na ten cel rosną. Białystok w ciągu trzech lat wydał 5 milionów 600 tysięcy złotych, Rzeszów - 5 milionów 700 tysięcy. Prawdziwym rekordzistą jest Częstochowa: z kasy miasta na konta nauczycieli od 2009 roku wpłynęły już 32 miliony złotych. Wyrównanie należy się wszystkim, co prowadzi do absurdów - podkreśla "Dziennik Gazeta Prawna".

Nawet jeżeli dyrektor szkoły odbierze słabemu nauczycielowi dodatek motywacyjny, to ten i tak nie musi się martwić. Samorząd wyrówna mu stratę, wypłacając pod koniec stycznia czternastkę. Z kolei dodatku nie otrzyma ten, kto dobrze pracuje i otrzymał za to od ministra edukacji lub kuratora nagrodę. Powód - zawyża średnią. Gminy alarmują, ze nawet 70 % pieniędzy z ich budżetów przeznaczają na oświatę.

(ah)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 5 31.25%
nie 11 68.75%

Przeczytaj też

Miliardowa strata w samorządowej kasie

dodane 2012-05-18 (00:52) 2 lata 2 miesiące 14 dni 6 godzin i 53 minuty temu

Szkół coraz mniej, a nauczycieli przybywa

aktualizacja 2012-02-24 (04:19) 2 lata 5 miesięcy 8 dni 3 godziny i 26 minut temu

Samorządy już tną wydatki - na czym oszczędzają?

dodane 2012-02-02 (04:25) 2 lata 5 miesięcy 30 dni 3 godziny i 20 minut temu

Nauczyciele nadużywają prawa do leczenia

dodane 2012-01-29 (23:03) 2 lata 6 miesięcy 2 dni 8 godzin i 42 minuty temu

Samorządy tną wydatki na szkoły

aktualizacja 2012-01-28 (04:58) 2 lata 6 miesięcy 4 dni 2 godziny i 47 minut temu

Hanna Gronkiewicz-Waltz oszczędza na nauczycielach

dodane 2012-01-14 (05:45) 2 lata 6 miesięcy 18 dni 2 godziny i 1 minutę temu

W tym polskim mieście gimnazjaliści dostaną tablety

dodane 2011-12-26 (13:15) 2 lata 7 miesięcy 5 dni 18 godzin i 30 minut temu

Nauczyciele rujnują budżety gmin

aktualizacja 2011-12-12 (03:03) 2 lata 7 miesięcy 20 dni 4 godziny i 42 minuty temu

Dyrektorzy szkół zarabiają krocie nadużywając prawo

dodane 2011-10-17 (01:30) 2 lata 9 miesięcy 15 dni 6 godzin i 15 minut temu

Od września nauczyciele zarobią więcej

dodane 2011-07-28 (14:11) 3 lata 3 dni 17 godzin i 34 minuty temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (86)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

4
7
~tosiek 2012-01-30 (02:00) 2 lata 6 miesięcy 2 dni 5 godzin i 45 minut temu

nauczyciele biedolicie pracujcie po 18 godz tygodniowo zarabiacie nawet do 5 000 zl miesiecznie wliczajac dodatki jezeli wam jest malo zapraszam na budowe , lub jako kierowca gwarantuje nie bedziecie pracowali po 18 godzin tygodniowo i nie bedziecie narazac budzetu na wydatki oraz skoncza sie libacj za pieniadze klasowe zawsze kto ma duzo twierdzi ze ma malo tak jest z wami

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

1
5
~amo 2012-01-25 (08:22) 2 lata 6 miesięcy 6 dni 23 godziny i 23 minuty temu

zabrać tą czternastkę, co roku podwyżki i jeszcze im mało

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
0
~ola 2013-03-29 (21:18) 1 rok 4 miesiące 2 dni 10 godzin i 27 minut temu

25 lat pracy i nigdy nie otrzymałam 14-tki, może o czymś nie wiem?o co chodzi, ludzie to są brednie !!!!!!!!!

odpowiedz

2
1
~zbulwersowana 2013-02-20 (11:47) 1 rok 5 miesięcy 11 dni 19 godzin i 58 minut temu

Skąd autor tekstu bierze takie informacje?????? Wielu nauczycieli nie zobaczyło "13" a o "14" nic nikomu nie wiadomo!? Dla wszystkich którzy tak zazdroszczą nauczycielom i wypisują brednie jak to ta praca jest wspaniała a warunki wręcz idealne przy niesamowicie wysokich płacach - zapraszam na studia pedagogiczne i do nauczania cudzych dzieci, zobaczymy czy wytrzymacie chociaż rok!!!!!!!!!!!! Tworzenie artykułów "pod publiczkę", bez jakiejkolwiek wiedzy na dany temat, jednak z całkowitą stronniczością, wydaje mi się nie do przyjęcia!

odpowiedz

2
0
~xxx 2012-08-07 (23:32) 1 rok 11 miesięcy 24 dni 8 godzin i 13 minut temu

Co to za pseudo dziennikarz pisał? no litości człowieku za co ty bierzesz pieniądze?! 14 pensja? jakie mamy niedokształcone społeczeństwo....

odpowiedz

1
1
~.B 2012-06-27 (23:29) 2 lata 1 miesiąc 4 dni 8 godzin i 16 minut temu

To ja chcę pracować w takiej szkole, gdzie dostanę czternastą pensję! Bo u nas nie ma i nigdy nie było...

odpowiedz

1
1
~stokrotka 2012-04-02 (11:14) 2 lata 3 miesiące 29 dni 20 godzin i 31 minut temu

Czytam i nie wierzę. Jaka 14 pensja?Tutaj wypisują same brednie!!!

odpowiedz

3
1
~nauczyciel 2012-04-02 (09:41) 2 lata 3 miesiące 29 dni 22 godziny i 4 minuty temu

Jestem nauczycielem od 25 lat. Nigdy nie dostałam czternastej pensji. Nic takiego nie ma. Takie artykuły sieją tylko zamieszanie.

odpowiedz

5
7
~tosiek 2012-01-30 (01:59) 2 lata 6 miesięcy 2 dni 5 godzin i 46 minut temu

nauczyciele biedolicie pracujcie po 18 godz tygodniowo zarabiacie nawet do 5 000 zl miesiecznie wliczajac dodatki jezeli wam jest malo zapraszam na budowe , lub jako kierowca gwarantuje nie bedziecie pracowali po 18 godzin tygodniowo i nie bedziecie narazac budzetu na wydatki oraz skoncza sie libacj za pieniadze klasowe zawsze kto ma duzo twierdzi ze ma malo tak jest z wami

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

2
0
~ewamilewski 2012-04-02 (07:50) 2 lata 3 miesiące 29 dni 23 godziny i 55 minut temu

Wątpię by to była prawda. A nawet jak jest to MY płacimy pensje z naszych podatków by nauczyciele uczyli nasze pociechy. Jak komuś się to nie podoba to proszę zobaczyć jakie jest czesne w tzw. szkołach nie publicznych. Jedna uwaga : wolę zapłacić nauczycielom niż nie nie robiącemu strażnikowi miejskiemu lub jego koledze burmistrzowi.

odpowiedz

1
2
~anja 2012-04-02 (05:44) 2 lata 3 miesiące 30 dni 2 godziny i 1 minutę temu

A dlaczego 14-ta pensja?????? Przecież nauczyciele nie wypracowywują żadnego dochodu dla szkoły.

odpowiedz

4
0
~Wiesława 2012-04-02 (05:32) 2 lata 3 miesiące 30 dni 2 godziny i 13 minut temu

Kolejne kłamstwo prasy!!! Jak 14 pensja jak pracuje 27 lat w oświacie nie słyszałam o takiej pensji!!! Jednak redaktor piszący musi kłamać, aby dostać swoje 8 tyś !!! Ale dziś walczy sie z prawdą nie tylko przelewając krew, ale i słowem oszczerstw!!

odpowiedz

3
2
~e 2012-02-24 (10:05) 2 lata 5 miesięcy 7 dni 21 godzin i 40 minut temu

Moja żona codziennie jest w szkole od 8 do co najmniej 16. To chyba więcej niż 18 godz.... to co ona robi te 22 godz poza pracą? Może wynajmę detektywa Rutka...

odpowiedz

19
11
~K.... 2012-01-24 (23:35) 2 lata 6 miesięcy 7 dni 8 godzin i 10 minut temu

Co za ściema... Jaka czternastka? Jestem nauczycielem i fakt - trzynastkę dostaję - wiedzcie , ze wynosi ona jakies 60 % mojej pensji, nawet nie 100 %, więc trudno tu mówić o trzynastej wypłacie... A co dopiero o 14...

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

5
0
~robert 2012-02-06 (07:44) 2 lata 5 miesięcy 26 dni i 1 minutę temu

jaka czternasta penja!!!? Czy piszący ten artykuł wie o czym mówi.Zwykłe przekłamanie i jawna dezinformacja. Jest to po prostu oszczerstwo. Wyrównanie wynika z niedopłat jakie gminy robią przez cały rok przy wypłacie pensji.

odpowiedz

4
8
~uczeń 2012-01-25 (17:57) 2 lata 6 miesięcy 6 dni 13 godzin i 48 minut temu

To te nygusy pracują 10 miesięcy w roku a biorą 14 pensji ! To prawie jak w Grecji !

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
1
~. 2012-01-28 (02:34) 2 lata 6 miesięcy 4 dni 5 godzin i 11 minut temu

Tu WP pisze więcej na ten temat: http://politykier.pl/kat,1025797,wid,14200400,wiadomosc.html?ticaid=6dd13

odpowiedz

15
11
Lupus77 2012-01-24 (23:57) 2 lata 6 miesięcy 7 dni 7 godzin i 48 minut temu

Dlaczego artykuł dotyczy TYLKO nauczycieli?! Dlaczego przekazujecie niesprawdzone informacje, które wprowadzają społeczeństwo w błąd?! Dlaczego nie napiszecie, że - dla przykładu - nauczyciel kontraktowy [nieważne czy pracuje w szkole ("czynne" 18 godzin), czy w świetlicy (26 godzin), w bibliotece (25 godzin), czy też w internacie (30 godzin)] na czysto, tzw. "do ręki", dostaje jedynie 1709 zł?! Pracuję w bursie. Spędzam tam na dyżurach 30 godzin, a nie wliczam w to godzin poświęconych na szkoilenia, rady, wizyty z podopiecznymi u lekarzy czy w szpitalach. Do dyspozycji wychowanków jestem nie tylko będąc na terenie placówki. Mam w planie dyżury nocne, po których nie mam 24 godzin wolnego, ponieważ specyfika pracy wychowawcy nie wpisuje sie w przywileje zawarte w kodeksie pracy. Pomagam dzieciom i młodzieży w rozwiązywaniu ich problemów szkolnych, osobistych etc., a 2 tygodnie ferii czy też 2 miesiące wakacji, to czas wolny dla uczniów, nie zaś nauczycieli (tak, w ferie i część wakacji również pracujemy). Poza tym - w odróżnieniu od innych profesji - trudno jest uzyskać inne formy wolnego od wykonywanej pracy. Moja pensja, po 7 latach pracy, oscyluje w granicach 1700-1900 zł. Mam już dosyć przekłamania w waszych artykułach i w związku z tym pytam glaczego nie piszecie prawdy, podobnej do tej, którą zaprezentowałem? Tak trudno zweryfikować otrzymywane informacje? Tak trudno napisać szczere, nie oczerniajace, słowa? Wstyd mi, że twórca artykułu stworzył coś takiego, a zapomniał, iż sam był uczniem.

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

2
2
ewka-24 2012-01-26 (21:24) 2 lata 6 miesięcy 5 dni 10 godzin i 21 minut temu

Przepraszam... czy któryś z nauczycieli otrzymał kiedykolwiek 14? do tej pory były nam wypłacane 13. Warto jednak zaznaczyc, że nie są to premie tylko wyrównania naszych pensji. Poprostu od września dostawalismy mniej niż mieliśmy obiecane. Czy ktoś z ludzi kórzy nas obrażają chciałby zarabiać np. 300zł mniej niż ma obiecane? Czy ktoś z Was nie otrzymać potem wyrównania?

odpowiedz

9
1
~Polak mały 2012-01-25 (05:17) 2 lata 6 miesięcy 7 dni 2 godziny i 28 minut temu

to zadna premia, 13 czy 14 pensja tylko zwrot tego co powinno byc zaplacone w zeszlym roku. Po co dziennikarze robia ludziom wode z mózgu?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Prof. Witold Kieżun dla WP.PL: większość moich studentów uważa Polaków za nazistów
dodane 2014-07-15 (07:47) 16 dni 23 godziny i 58 minut temu

Janusz Piechociński: nie będzie wrześniowej rekonstrukcji rządu
dodane 2014-08-01 (04:49) 2 godziny i 56 minut temu

materiał wideo

5-miesięczna dziewczynka walczy o życie. Ojca aresztowano
dodane 2014-08-01 (05:55) 1 godzinę i 50 minut temu

Generał Gierasimow: Rosja stosuje się do układu INF
dodane 2014-07-31 (19:55) 11 godzin i 50 minut temu

Pągowski Wirtualnie
dodane 2014-07-28 (08:30) 3 dni 23 godziny i 15 minut temu

Rottweiler pogryzł dziecko. 3-latek w stanie ciężkim
dodane 2014-08-01 (06:39) 1 godzinę i 6 minut temu

więcej wiadomości

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.