więcej

"Jestem tą trzecią. Jestem kochanką".

Joanna Stanisławska

Logo dostawcy  wp.pl |  dodane 2009-09-26 (13:22) 5 lat 2 miesiące 3 godziny i 44 minuty temu
drukuj
Jego żona widocznie nie dbała o niego wystarczająco, skoro szukał spełnienia u innej

Kochanka

Czy można być szczęśliwą jako "ta trzecia"? Natalia, Anna i Karolina twierdzą, że tak. Nie chcą się godzić na rolę "tych złych", nie wpędzają się w poczucie winy, nie samobiczują, czerpią z życia garściami. Różnią się wiekiem, doświadczeniem, mają inne motywacje, ale łączy je jedno - są kochankami żonatych mężczyzn.

Ich życie wydaje się być pasmem nieszczęść, to ciągły lęk i oczekiwanie. Ukradkowe chwile z ukochanym, czas ukradziony żonie, łapanie namiastki rodziny i normalności. One jednak nie mają problemu z tym, że taki "trójkąt" to związek bez perspektyw, tylko "na chwilę". Że partner nie może im zapewnić poczucia bezpieczeństwa czy wspólnej przyszłości. Że budują swoje szczęście na cudzym nieszczęściu. Świadomie decydują się na rolę kochanki. Czy postępują niemoralnie? Przecież to nie one rozbijają małżeństwa, ale mężczyźni, którzy zdradzają i wykorzystują, "tamte" związki to nie ich sprawa, nie one łamią przysięgę wierności.

Karolina jest po czterdziestce. Przez lata była wierną żoną, dziś rozwiedziona, ma dwoje dorosłych dzieci. Ślub wzięła, jak to określa, w „świetlanej euforii młodości”. Małżeństwo szybko przypieczętowane macierzyństwem, okazało się jednak nieporozumieniem. Gdyby nie obowiązki rodzicielskie i związki materialne z mężem, a co za tym idzie brak środków na kupno mieszkania i nowy start, decyzję o rozstaniu podjęłaby znacznie wcześniej.

Jak mówi, litowała się nad mężem, który często chorował, miał stany depresyjne, a do tego był wyjątkowo niezaradny życiowo. Po wspólnie spędzonych niemal dwudziestu latach, odeszła. Powiedziała sobie: nigdy więcej stałych związków. W pracy zbliżyła się do Zbyszka. Zaczęło się od długich rozmów na różne tematy, nie sądziła, że mają tyle wspólnego. Zaprosił ją na kolację, poszli do łóżka. Spotykają się dwa, trzy razy w tygodniu. Nie przeszkadza jej, że partner ma żonę i dwójkę dzieci, nie ma wobec tej „zaślubionej” poczucia winy. Wychodzi z założenia, że zdrada w małżeństwie wynika z winy obu stron - zarówno kobiety i mężczyzny, dlatego bycia kochanką, nie traktuje jak piętna. - Jego żona widocznie nie dbała o niego wystarczająco, skoro szukał spełnienia u innej - uważa.

Na podstawie własnych doświadczeń wyniesionych z długoletniego małżeństwa mówi, że utrzymanie zainteresowania partnera wymaga stałej, żmudnej pracy i zaangażowania. - Trzeba być kucharką, sprzątaczką, przyjaciółką, do tego zawsze gotową do seksu, a tamta miała potrzeby męża gdzieś, nie był w stanie jej do siebie przekonać – mówi. Podkreśla, że jest świadoma wszelkich konsekwencji, jakie wynikają z „układu”, jaki wprowadzili w życie z kochankiem. - Wiem, co robię i na co się narażam. Mój kochanek też odpowiada za to, co dzieje się w jego życiu. Nie zmuszam go do tego, by był ze mną – zastrzega.

- Taki układ może się wydawać wygodny, kiedy kobieta nie jest gotowa na stałe zaangażowanie w relację, na bliskość, bo na przykład ma negatywne doświadczenia z poprzednich związków, jest poraniona. Asekuruje się wiedząc, że romans z żonatym mężczyzną jest z zasady czasowy a więc bezpieczny – komentuje psycholog Iwona Jędrusik, założycielka Miejsca Mocy.

"Nie muszę prać skarpetek, przyszywać guzików"

Karolina mówi otwarcie, że czerpie satysfakcję z tego, że jest kochanką. - Spędzamy czas, tak jak zawsze marzyłam: najlepsze restauracje, dobre hotele. Mamy wspólne zainteresowania, nigdy nie nudzimy się razem. Co z tego, że nie widujemy się co dzień, ale jaka frajda jeść kolację i nie myśleć, że można kupić za to na przykład nowy garnek. Dostać kwiaty, prezent bez okazji. Nie muszę prać mu skarpetek, przyszywać guzików. Kochanka jest tylko do wielbienia i pieszczenia. Pławię się w tych pieszczotach i radościach. I co z tego, że on po upojnej nocy wraca do żony – mówi.

Kochanka jest tylko do wielbienia i pieszczenia. Pławię się w tych pieszczotach i radościach. I co z tego, że on po upojnej nocy wraca do żony Kochanka
- Związek z żonatym mężczyzną może dostarczać bardzo silnych emocji. Kochankowie nie mają szansy znudzić się sobą, bo spotykają się rzadko – mówi Jędrusik. Aura czegoś zakazanego i konieczność utrzymywania tajemnicy – zwłaszcza na początku - może być bardzo ekscytująca i dająca sporo adrenaliny. - Potajemne schadzki, atmosfera napięcia, niebezpieczeństwa, to wszystko podnosi temperaturę w tej relacji. „Zwykły”, codzienny związek z drugą osobą nie daje nam aż takich emocji – dodaje psycholog pracująca terapeutycznie i rozwojowo z osobami dorosłymi. Jak podkreśla, to wszystko to jednak życie w iluzji, która miała być bezpieczna a często kończy się bólem i rozstaniem – trudno jest będąc z kimś nie angażować się, a z kolei angażując się nie chcieć więcej dawać i brać w związku. A taki związek jest nierówny ponieważ „ta druga” kobieta nie może niczego oczekiwać od żonatego kochanka i nie ma praw, na przykład do okazywania uczuć publicznie, do jego czasu, do dzwonienia do niego kiedy tego chce, do uczestniczenia w jego życiu. Taki związek polega dla kochanki na ciągłym dostosowywaniu się – mówi Jędrusik

Karolina nie ma wyrzutów sumienia. - Wiem, że większość osób uzna, że to ja jestem wszystkiemu winna, że go do zachęcałam do zdrady, czarowałam, ale przecież do tanga trzeba dwojga – broni się.

Z podobnego założenia wychodzi Natalia. Ma 29 lat, jest kierownikiem oddziału w dużej firmie. Wdała się w romans z przełożonym, starszym o 15 lat. Od początku wiedziała, że kochanek ma żonę i od niej nie odejdzie, bo ta wychowuje jego córkę. - Nie interesuje mnie jego żona. Nie ja rozbiłam to małżeństwo. Ono już od dawna było fikcją, istnieje tylko na papierze. Są razem tylko dlatego, że lata temu wpadli z dzieckiem – podkreśla. Jak mówi, dla jej kochanka żona przestała być obiektem seksualnego zainteresowania na własne życzenie i dlatego nie jest o nią zazdrosna. – Była wiecznie niezadowolona, zmęczona, jęcząca, przejęta tylko sobą, a nie swoim mężczyzną, a on przecież ma swoje potrzeby – tłumaczy. To nie ona dążyła do romansu z żonatym, zapewnia, kochanek sam ją znalazł.


Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 163 75.81%
nie 52 24.19%

Przeczytaj też

Małżeństwo oskarżone o seksualny trójkąt z 14-latką

dodane 2009-09-18 (08:50) 5 lat 2 miesiące 8 dni 8 godzin i 16 minut temu

Chcieli zakosztować seksu przed ślubem, czeka ich chłosta

dodane 2009-09-18 (07:25) 5 lat 2 miesiące 8 dni 9 godzin i 41 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (940)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~stary cap 2009-09-25 (12:45) 5 lat 2 miesiące 1 dzień 4 godziny i 21 minut temu

Joanna Stanisławska po 40-sce, proszę daj znać,
kiedy twój zaniedbywany przez żonę kochanek, zmieni sobie kochankę na inną chcącą jeszcze lepiej dbać o niego. Będziemy pławić się w pieszczotach i radościach. Spędzać czas, tak jak zawsze marzyłem: w najlepszych barach, i ostro seksić się w namiocie na łące przy Wiśle lub w Polonezie zaparkowanym na osiedlu przy blokach. Jeść codziennie obfite kolacje które zawsze będą tańsze od garnka z Zeptera. Acha, mam solidną pralkę Frania, czyli nie trzeba prać skarpetek. Ani też przyszywać guzików, gdyż robi to dochodząca od czasu do czasu studentka, która też bardzo chętnie sprząta w obcisłym bikini. Jednak na razie, nie daję żadnej gwarancji wierności i na jakąś symbiozę w ognistym seksie, gdyż nie jestem tak zupełnie do końca przekonany abyś była w czymś lepsza od mojej dochodzącej studentki. Ale jestem otwarty na wszystkie eksperymenty również z dobrze podtrzymaną panią po 40-sce.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
0
~Elmadka 2009-09-25 (17:51) 5 lat 2 miesiące 23 godziny i 15 minut temu

Też kochanka
Jestem mężatką od ochnastu lat. Dopiero od roku wiem co to pradziwy seks. On również jest żonaty. Spotykamy się rzadko, ale wystarcza mi to. I nie potępiam żadnej kobiety, która chce prawdziwego spełninia.

odpowiedz

0
0
~Pitero 2009-09-25 (16:57) 5 lat 2 miesiące 1 dzień i 9 minut temu

Biedne kobiety
To zwykłe cudzołożnice. I tyle. Będą się zapewne smażyć w piekle jak nie zauważą w porę, że to co robią jest złe. Ci, którzy zdradzają swe żony, mężów podobnie...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~gosc serwisu 2009-09-25 (17:50) 5 lat 2 miesiące 23 godziny i 16 minut temu

trzecia
po czesci to kobiety sobie same sa winne gdysz facet decydujac sie na wybor malzonki to Ona jest dla niego najpjeknjejsza ,najmadrzejsza z posrot miliona innych potem nastepuje czas macierzynski i kobieta zona zaponina o sobie bo wpaja sobie ze po slubie to nie musi o siebie dbac i tak rodzi sie kura domowa .Pamietajcie ze My musimy jch uwodzic a oni maja nas zdobywac !!!!

odpowiedz

0
0
~xtro 2009-09-25 (17:50) 5 lat 2 miesiące 23 godziny i 16 minut temu

Kochanka
wiem, że tego typu sytuacje były, są i będą, ale ja osobiście gardzę takimi kobietami,za brak skrupułów we wchodzeniu z buciorami, no może niezupełnie z buciorami, raczej z czymś innym :))) w cudze życie i rozbijanie go, jak wewnętrzny sabotaż. Gardzę także facetami, którzy prowadzą takie życie. Uważam ich za tchórzy, ponieważ nie są w stanie powiedzieć żonie: wiesz, nie kocham cię, mam drugą , nie chcę z tobą już być albo coś w tym stylu.Kiedy nie są z kochanka graja rolę dobrych tatusiów i mężów. U mnie w pracy jest taki przypadek. Tylko, że ona to chyba nimfomanka i zrobiła to wyłącznie dla seksu, bo facet ani bogaty, ani piękny, a i nie młody już, choć pewnie jakiś aspekt ekonomiczny również tam jest.On natomiast, jak ma urlop(oczywiście w domu ani żona ani dzieci nie wiedzą, że tatuś ma na boku ku..wę), to całą rodziną jadą na wakacje i jest sielanka. A zapomniałem dodać,że pracujemy za granicą...

odpowiedz

0
0
~Rodzyn 2009-09-25 (17:50) 5 lat 2 miesiące 23 godziny i 16 minut temu

A gdybyś to Ty
A gdyby to któraś z Was dwoiedziała się, że była zdradzana przez większość małżeństwa, albo same doświadczyły tego uczucia, to jakbyście wyglądały? Łyso , nie? Ta, tak bzykajcie się na lewo i prawo a wokół was niech będzie emocjonalna pustynia.

odpowiedz

0
0
~Zzzzzzzz 2009-09-25 (16:58) 5 lat 2 miesiące 1 dzień i 8 minut temu

Ladacznice.
Jak by nie było te trzecie to zwykłe ladacznice i nic pozatym .

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~dżejj 2009-09-25 (16:59) 5 lat 2 miesiące 1 dzień i 7 minut temu

lojalność
jeśli ktoś nie brzydzi się zdrady, zawsze znajdzie sposób, a NK jest tylko jedną z wielu możliwości... szkoda mi ludzi, którzy zamiast pielęgnować swój długoletni związek zamieniają go na chwile uniesień. Ale to co uczynimy komuś zawsze do nas wraca. Żal mi naiwnych osób, któe najpierw rozwalają komuś związek (mówiąc zwykle że i tak już nie istniał... - skąd mogą to wiedzieć??? chyba nie z subiektywnych opinii kochanka...), a potem oczekują zdrowego uczciwego związku!! Żałosne

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~wicek 2009-09-25 (17:44) 5 lat 2 miesiące 23 godziny i 22 minuty temu

A ja jestem tym .trzecim kochankiem kochanki.
i jak nazwac kochankę ?

odpowiedz

0
0
~azi 2009-09-25 (17:44) 5 lat 2 miesiące 23 godziny i 22 minuty temu

aż żal....
takiego co pisze?przecież zdradzają faceci niespełnieni w małżeńskim łózku,zagubieni ,niedowartosciowani,jakie pieniądze biora?hello...zdradzają bo im dobrze razem!nie to co w domu...mąż zapracowany ,żona wku..... i tak wkoło..... wina jest zawsze obojga....kto kogo zmusz na siłę...chęci są oboga,a to dużo...

odpowiedz

0
0
~Mia 2009-09-25 (17:43) 5 lat 2 miesiące 23 godziny i 23 minuty temu

byc kochanka
Bylam kochanka, i bylam zdradzona zona.Nie jest latwo w zadnej z tych rol

odpowiedz

0
0
~innka 2009-09-25 (16:46) 5 lat 2 miesiące 1 dzień i 20 minut temu

Będzie ślub z Kochanką! :) nie rezygnujcie z miłości!
Spotkaliśmy się w pracy, między nami jest 17 lat różnicy. Doskonale wiedziałam, że ma żone i dziecko. Najpierw była wspólna kawa, w ogóle nie zobowiązująca. Rozmawialiśmy przede wszystkim o pracy. Stałam się Jego Kochanką tak nagle. Nie żałuję.. Teraz widzę czego brakowało Nam w związkach. Miłości, ciepła... Nie mam poczucia, że jestem przyczyną rozpadu Jego małżeństwa. Gdyby było mu dobrze, to by nie zdradzał, ani ja.. Ma ślicznego synka, z którym nie pozwole, by stracił kontakt. Planujemy powiększenie rodziny i teraz wiemy, że po tym co przeszliśmy, jesteśmy dla siebie stworzeni! A dla miłości można zdziałać cuda :)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~frajer 2009-09-25 (16:35) 5 lat 2 miesiące 1 dzień i 31 minut temu

kochanki to fajna sprawa
A ja po 13-latach małżeństwa usłyszałem od żony, że zniszczyłem jej życie i bylem pomyłką. Jestem gówniarzem i czego się nie tknę to spie...lę. Ciekawe, że z tych 13 lat pewnie tylko rok z nią byłem, reszta to czas poświęcony pracy. Może rzeczywiście lepiej mieć kochankę?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~nn 2009-09-25 (17:41) 5 lat 2 miesiące 23 godziny i 25 minut temu

kochanka
ja jestem kochanką od niedawna, mam 24 lata, on 32..na samym początku było wspaniale, ale za kolejnym razem zaczęłam się zastanawiać po co mi to...po co mam komplikować sobie życie, przecież nie żyję w maraźmie i na pewno się to kiedyś skończy, a kto będzie cierpiał oczywiście, że ja:/.......wiem, że im dłużej to będzie trwało, tym gorzej dla mnie, bo zapewne zakocham się w nim (o ile już się nie zaangażowałam).On chce się ze mną nadal spotykać, a ja bym wolała, aby to właśnie on pierwszy zakończył naszą znajomość, nie wiem czy znajdę w sobie na tyle sił, aby w porę się opamiętać, bo wiem jak kończy się los kochanki :/, choć nie musi to być regułą......

odpowiedz

0
0
~hmm 2009-09-25 (17:41) 5 lat 2 miesiące 23 godziny i 25 minut temu

wszystko fajnie, ale ...
co bedzie jak ta "3" bedzie juz stara kobieta po 50!? juz nie beda tak atrakcyjne fizycznie! wiec dostana kopa! beda same i co powiedza jak beda sie czuły?? to wszystko jest do pewnego czasu! a jak pozniej postanowia zalozyc rodzine to one moga tez byc zdradzane bo jakas "3" znajdzie sie ....... ciekawe co wy na to?

odpowiedz

0
0
~mąż-nie-mąż 2009-09-25 (16:53) 5 lat 2 miesiące 1 dzień i 13 minut temu

Kiepski seks może prowadzić do zdrady
Żona od paru lat coraz mniej zwraca uwagę na moje potrzeby, cały czas oczywiście wymagając, by jej potrzeby były zaspokajane (ale nie te seksualne). Seks praktycznie nie istnieje - niestety nie da się o tym porozmawiać, bo gdy tylko poruszam temat, ona się wścieka. Chyba czuje się mało atrakcyjna i dlatego unika zbliżeń. Ale unika też tego tematu. Nie chce zrozumieć, że dla mnie jest atrakcyjna - w końcu przecież kocham ją. Frustracja we mnie narasta. Boję się, że z braku seksu mogę popełnić kiedyś głupstwo i pójść do łóżka z inną kobietą. Czasami marzę o dobrym seksie z kobietą, której nie przeszkadzają jakieś wyimaginowane problemy z własną fizycznością, tylko boję się zdradzić - nie chcę jej zranić. Wciąż liczę na poprawę naszych relacji. Ale obawiam się też, że w końcu nie wytrzymam.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~azi 2009-09-25 (17:40) 5 lat 2 miesiące 23 godziny i 26 minut temu

no,no
to i tak wiele zyskałeś...życie!!! facet po zabawach i szantazach kochanki -powiesił się....

odpowiedz

0
0
~crazy 2009-09-25 (17:39) 5 lat 2 miesiące 23 godziny i 27 minut temu

też byłam trzecią ...
także byłam tą trzecią a teraz jesteśmy razenm, wcześniej kochanek teraz mój rozwodnik

odpowiedz

0
0
~poziomexpert 2009-09-25 (17:37) 5 lat 2 miesiące 23 godziny i 29 minut temu

normalna i tadeusz
prosze trzymać poziom dyskusji.

odpowiedz

0
0
~wiktor 2009-09-25 (17:36) 5 lat 2 miesiące 23 godziny i 30 minut temu

cock

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Joanna Stanisławska

Joanna Stanisławska - reporterka Serwisu Wiadomości Wirtualnej Polski. Z redakcją związana od 2006 r. Specjalizuje się w polityce krajowej i sprawach społecznych. Prowadzi serwis sondaz.wp.pl. Wcześniej współpracowała m.in. z Goethe Institut i Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty.

Najważniejsze wiadomości

Polski misjonarz uwolniony z rąk porywaczy
dodane 2014-11-26 (14:27) 2 godziny i 39 minut temu

PO: czy Jacek Sasin chce likwidować szkoły w centrum Warszawy?
dodane 2014-11-26 (14:24) 2 godziny i 42 minuty temu

Rosyjskie samoloty nad Ukrainą. Przez granicę jedzie broń
dodane 2014-11-26 (13:46) 3 godziny i 20 minut temu

Mężczyzna zginął pod kołami Pendolino podczas jazdy testowej
dodane 2014-11-25 (17:49) 23 godziny i 17 minut temu

Rosja po raz kolejny przestrzega Ukrainę przed dążeniem do NATO
dodane 2014-11-25 (17:15) 23 godziny i 51 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Komentują dla nas

Wiesław Dębski Wiesław Dębski

Wiesław Dębski: oto przyczyny porażki SLD

Czy ktoś może mi powiedzieć dlaczego cała Polska nagle pochyla się z troską nad Państwową Komisją....

Joanna Stanisławska Joanna Stanisławska

Dr Witold Sokała: mogło mieć miejsce celowe unieważnianie głosów

Chcę jasno powiedzieć, że ogłoszone przez Państwową Komisję Wyborczą wyniki uważamy za nieprawdziwe....

Małgorzata Gorol Małgorzata Gorol

Szwecja uznała Palestynę. Pójdą za nią inne kraje?

Szwecja uznała w czwartek państwowość palestyńską i rozgniewała tym samym Izrael, który natychmiast....

Jan Stanisławski Jan Stanisławski

Kto straci, a kto zarobi na awarii PKW? Radca prawny dla WP: sprawa skończy się w sądzie

Szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki powiedział, że wobec firmy Nabino, która....

Dominika Leonowicz Dominika Leonowicz

Zmiany, które wprowadziły chaos do szkół

Podręcznik pisany na kolanie, zmiany wprowadzane w pośpiechu, a to wszystko pewnie za sprawą wyborów....

Andrzej Pągowski Andrzej Pągowski

Pągowski w Wirtualnej Polsce komentuje rzeczywistość

Andrzej Pągowski - Absolwent PWSSP w Poznaniu, Wydział Plakatu, dyplom u prof. Waldemara Świerzego....

Katarzyna Kwiatkowska Katarzyna Kwiatkowska

Doniecki separatysta dla WP.PL: jeśli wybuchnie wojna domowa, będzie to wina Kijowa

Kilkanaście osób rannych, siedem wziętych do niewoli - to smutny bilans poniedziałkowych wydarzeń w....

Agnieszka Niesłuchowska Agnieszka Niesłuchowska

Leszek Miller odciął się od prezesa PiS. To koniec współpracy?

Leszek Miller wyjaśnił podczas konferencji prasowej, że nie zgadza się z tezą prezesa PiS, iż doszło....

Adam Parfieniuk Adam Parfieniuk

40 dni bez Kim Dzong Una. Jak Korea Północna radziła sobie bez swojego dyktatora?

40 dni - tyle trwała absencja Kim Dzong Una, dyktatora Korei Północnej. Przez ten czas światowe....

Tomasz Bednarzak Tomasz Bednarzak

Oczy Zachodu zwrócone na rozmowy z Iranem. Konsekwencje mogą być poważne

Dziś uwagi całego Zachodu nie skupiała ani Ukraina, ani Państwo Islamskie, lecz gorączkowe rozmowy....

Aleh Barcewicz Aleh Barcewicz

Mieszkańcy Doniecka przerażeni: zaczyna się tu prawdziwa wojna domowa

Puste ulice, myśliwce i helikoptery nad głowami oraz rebelianci, rabujący sklepy i porywający ich....

Łukasz Warzecha Łukasz Warzecha

Łukasz Warzecha: dobry gambit Jarosława Kaczyńskiego

Deklaracja Jarosława Kaczyńskiego, że wybory należałoby powtórzyć, to odważny ruch. Przecież według....

Tomasz Otłowski Tomasz Otłowski

"Libia spełnia już kryteria państwa upadłego". To rosnący problem także dla Europy

Libia, jako państwo, w szybkim tempie rozpada się na naszych oczach i przekształca w "czarną dziurę"....

Ewa Koszowska Ewa Koszowska

Dr Władysław Bułhak: rosyjskim szpiegiem jest być może nasz własny komputer

W każdej chwili może do nas wjechać dowolna liczbą Rosjan z obwodu królewieckiego (Kaliningradu)....

Anna Kalocińska Anna Kalocińska

Te problemy dotyczą wielu matek. Psycholog Agnieszka Stein radzi, jak sobie z nimi radzić

O problemach związanych z macierzyństwem i o tym, jak je rozwiązywać rozmawiamy z psycholog i....

Robert Cheda Robert Cheda

Trzeci Majdan. Jaka jest realna siła ukraińskich nacjonalistów?

Ukraińscy nacjonaliści nie wygrali wyborów parlamentarnych, ale mocno zaznaczają obecność na scenie....

Jadwiga Staniszkis Jadwiga Staniszkis

Jadwiga Staniszkis dla WP.PL: nowe zagrożenie i brak liderów

Obrona przez atak, z traktowaniem - rzeczywistych i wyimaginowanych (jak dziś, w związku z....

Aneta Wawrzyńczak Aneta Wawrzyńczak

Żonę tanio kupię - jak dysproporcja płci napędza handel żywym towarem w Chinach

Wiele z nich trafia do burdeli, choć prostytucja w Państwie Środka jest surowo karana, ale - co....

Bogdan Góralczyk Bogdan Góralczyk

Geostrategiczna rozgrywka: Atlantyk czy Pacyfik?

Czy na naszych oczach świat wkracza w nową zimną wojnę, której osiami sporu są Atlantyk i Pacyfik....

Jarosław Marczuk Jarosław Marczuk

Relacja z Mariupola dla WP.PL. "Kto miał uciec, już to zrobił. Pozostali przestali się przejmować"

- Jak jesteś z Polski, to prawdy nie napiszesz - mówi mieszkanka ukraińskiego Mariupola i dodaje, że....

Marcin Bartnicki Marcin Bartnicki

Jacek Durkalec dla WP.PL: w Szwecji i Finlandii nie ma jednoznacznego poparcia dla wejścia do NATO

Zarówno fińska, jak i szwedzka opinia publiczna nie jest przekonana, że wejście do NATO jest....

Michał Staniul Michał Staniul

Nowy prezydent Zambii wywołał dyskusję o sytuacji białych w Afryce

Kiedy niedawno (i na niedługo, bo trzy miesiące) prezydentem Zambii, państwa w Afryce....